PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετακόμιση Conn-x -> Forthnet (Περιοχή:Αγιος Στέφανος)



earthdog
22-10-09, 15:32
Καλησπέρα σε όλους,

Εδώ και 2 χρόνια έχω connex και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την σύνδεση.

Επειδή όμως έχω και Nova και επίσης δεν χρησιμοποιώ σταθερό τηλέφωνο ,εξετάζω το ενδεχόμενο να ρίξω τα ~103ευρώ που δίνω το μήνα, στα ~63 εκμεταλευόμενος την προσφορά -20% της forthnet αν έχω 2play + nova.

Η ερώτηση είναι εάν κάποιος είναι από την περιοχή και έχει να πει κάτι σχετικά με την ποιότητα της σύνδεσης με Forthnet γιατί 1 γνώμη που έχω ακούσει από φιλικό πρόσωπο που μένει κοντά, είναι αρνητική..

Ηλίας.

Lagman
22-10-09, 18:48
τι εννοείς με τον όρο ποιότητα σύνδεσης ; Μπορώ να σου πω οτι σε γενικές γραμμές θα έχεις πάντα Internet άλλα το θέμα είναι τι απαιτήσεις έχεις εσύ από την σύνδεση Internet ;

Θες να κατεβάζεις torrents όλο το 24ωρό ; τότε η forthnet είναι ο πάροχος σου.
Θες να παίζεις on line games η να χρησιμοποιείς real time εφαρμογές ; τότε η forthnet είναι η χειρότερη επιλογή.

Τι απόσταση έχεις από το αστικό κέντρο ; http://mapsrv1.terra.gr/eettutilities/map.aspx

earthdog
22-10-09, 18:58
Καλησπέρα,

Λοιπόν

Μου βγάζει απόσταση στο 1 χλμ και ταχύτητα με έχει στο μπλε 16-24..

Τώρα όταν λέω ότι δεν έχω πρόβλημα εννοώ ότι η γραμμή δεν πέφτει σχεδόν ποτέ, αλλά ενώ έχω μέχρι 24 πάνω από 10-11 δεν βγάζω...

Οσον αφορά την χρήση δυστυχώς τα κάνω όλα.....Δεν κατεβάζω όλο το 24ωρο αλλά καθημερινά παίζει κατέβασμα

Επίσης χρησιμοποιώ Flight Simulator ποοοοοοοολλές ώρες και τώρα με ανησύχισες...

Μπορείς να με διαφωτίσεις λίγο παραπάνω;

Σε ευχαριστώ πολύ.

Lagman
22-10-09, 19:27
Προσωπικά έκανα διακοπή στην forthnet για πολλούς λόγους αλλα κυρίως για τα Online games και οφείλω να πω οτι ο ΟΤΕ δεν συγκρίνετε με την forthnet ο ΟΤΕ είναι σαφώς πολύ καλύτερος...
Βέβαια ο ΟΤΕ είναι οργανισμός η forthnet είναι μια εταιρία...

earthdog
22-10-09, 19:30
Σε ευχαριστώ πολύ.

FSHOPAXD
22-10-09, 20:24
Ασε και κανεναν από τον Αγ. Στέφανο να απαντήσει στον άνθρωπο... επειδή σου τυχανε μερικές περιπτώσεις με την Forthnet γραφεις όπου βρεθείς το ίδιο ποιημα ?

earthdog
22-10-09, 20:30
Εσύ πατριώτη από εδώ είσαι;;;;; :))

Από τα 103 στα 63 ευρώ το μήνα είναι αρκετά...

Lagman
22-10-09, 21:20
Ασε και κανεναν από τον Αγ. Στέφανο να απαντήσει στον άνθρωπο... επειδή σου τυχανε μερικές περιπτώσεις με την Forthnet γραφεις όπου βρεθείς το ίδιο ποιημα ?

Ναι για αυτό στην μαζική διαμαρτυρία συμμετείχαν 510 συνδρομητές.

FSHOPAXD
22-10-09, 21:27
Ναι για αυτό στην μαζική διαμαρτυρία συμμετείχαν 510 συνδρομητές.

Αφου λοιπόν εφυγες από την Forthnet και καλά έκανες τώρα η σκοπός της συμμετοχής σου ειναι να την καταστρέψεις ? :clap: Μάλλον κάτι έχω χάσει στον δρόμο, αλλα με ποδοσφαιρικούς όρους δεν πάμε μπροστά.

Lagman
22-10-09, 21:44
Αφου λοιπόν εφυγες από την Forthnet και καλά έκανες τώρα η σκοπός της συμμετοχής σου ειναι να την καταστρέψεις ? :clap: Μάλλον κάτι έχω χάσει στον δρόμο, αλλα με ποδοσφαιρικούς όρους δεν πάμε μπροστά.

Το ότι έφυγα απο τη forthnet δε σημαίνει οτι δε μπορώ να εκφέρω τη γνώμη μου, αν κάποιος ενοχλείται η προσβάλλεται από αυτά που γράφω ας τα προσπερνάει.

karavagos
22-10-09, 22:39
Το πως βάζεις όλα αυτά τα screenshots από συνδέσεις Forthnet παραμένει ένα μυστήριο. :whistle:
Άσε που είμαι σίγουρος ότι είσαι ικανός να έχεις αγοράσει συνδρομή Forthnet μόνο και μόνο για να κάνεις τα pingtests με γεμάτη τη γραμμή και να κατεβάζεις την βαθμολογία της Forthnet :p

FSHOPAXD
22-10-09, 23:07
Το ότι έφυγα απο τη forthnet δε σημαίνει οτι δε μπορώ να εκφέρω τη γνώμη μου, αν κάποιος ενοχλείται η προσβάλλεται από αυτά που γράφω ας τα προσπερνάει.

Μα εσυ δεν εκφράζεις την αποψη σου, απλά επαναλαμβάνεις μια κασετα σε όλα σου τα μηνυματα που ειναι ακριβώς η ίδια... προσπαθώντας με την επανάληψη να την "φωνάξεις" όσο ποιο δυνατά γίνεται για να σε ακουσουν όσοι περισσότεροι. Γιαυτό και προσπαθείς σε κάθε θέμα, σε κάθε thread να πεις τα ίδια. Οπως κάνει ο οπαδός μιας ομάδας που παντού φωνάζει ότι δεν του αρέσουν οι άλλες ομάδες.
Εαν αυτό σου "αποφέρει" κάτι (εκτόνωση, ψυχική ηρεμία), μπράβο σου καλά κάνεις.
Τώρα όσον αφορά την κριτική, την θεωρώ χρησιμη και μπράβο όταν είναι γόνιμη. Ναι υπάρχει π.χ. ενα πρόβλημα να το συζητήσουμε να το φωνάξουμε για να αποκτήσει μια δυναμική και να επιφέρει αλλαγές, αλληλεπίδραση κλπ. (δοκιμάζω, χρησιμοποιώ, ακούω, συνθέτω και εκφράζομαι με κριτική σκέψη).
Παρακολουθώντας τα Thread το μονο που βλέπω είναι : 1. Ο τάδε , 2. Ο τάδε 3. Ν τάδε και η Forthnet δεν δίνει fastpath και δεν κάνει για Online gaming κλπ κλπ Μπραβο το είπες λοιπόν μια φορά , δυο , τρείς εκφράστηκες πολύ ωραία. Μετά ?

Τελικά όμως το συγκεκριμένο Ping Test βγάζει τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα από το σύνολο των παρόχων (ριξτε μια ματιά σε όλα τα threads των παρόχων). Αποδεικνύοντας για άλλη μια φορά ότι η υπηρεσία ADSL είναι μια μη εγγυημένη υπηρεσία , φθηνή και για όλο τον κόσμο.
http://www.pingtest.net/result/1577065.png (http://www.pingtest.net)
και για να μην ξεχνιόμαστε , αφου την κάναμε διάσημη ...
http://www.pingtest.net/result/1577220.png (http://www.pingtest.net)
:closed:

Lagman
23-10-09, 01:53
Προβλήματα με τους gateway ,εσύ πιάνεις 57 και σε γραμμή στο παγκράτι που δοκιμάζω μέρες πιάνω 130ms κλπ
Δε βγάζει τα ίδια,τη forthnet την βαθμολογεί χειρότερα το Pingtest.net 2.7 ;άλλοι παροχοι έχουν 2.9 3.0.
δόξα το θεό ο ΟΤΕ μια χαρά πάει
http://www.pingtest.net/result/1586736.png (http://www.pingtest.net)

Μέχρι πότε θα πέφτουν κυκλώματα της forthnet και θα υπάρχουν προβλήματα στο δίκτυο ;
Αυτή την αστάθεια δεν την βλέπουμε σε άλλους παροχους .
Θες μήπως να σου δείξω hlstats από παίχτες με forthnet και παίχτες με άλλες εταιρίες να δεις τι average latency έχουν ;

Να κάνω και μία ερώτηση , έγραψε ένα μέλος ότι τα κυκλώματα της forthnet πέφτουν επειδή κάνουν εργασίες σε κάποια εθνική οδό (Εθνική οδό Αθηνών- Θεσσαλονίκης ; ) κόβουν τις οπτικές ίνες λόγου έργων ... ισχύει ότι θα σταματήσουν τα προβλήματα μέχρι τα μέσα του 2010 που θα τελειώσει και η εθνική οδός ;

spsomas
23-10-09, 07:19
ισχύει ότι θα σταματήσουν τα προβλήματα μέχρι τα μέσα του 2010 που θα τελειώσει και η εθνική οδός ;

Καταρχάς δεν ξέρουμε αν θα είναι έτοιμη η Εθνική αλλά άντε και είναι, πιστεύεις ότι θα σταματήσουν τα προβλήματα της Forthnet? Έτσι απλά, ελεύθερα, συναρπαστικά? Μακάρι

FSHOPAXD
23-10-09, 10:33
Δε βγάζει τα ίδια,τη forthnet την βαθμολογεί χειρότερα το Pingtest.net 2.7 ;άλλοι παροχοι έχουν 2.9 3.0.

και στο Speedtest αντίστοιχα η Forthnet βγαίνει πρώτος πάροχος Πανελλαδικά, τι σημαίνει δηλαδή αυτό ?
Η οπτική ίνα για διάφορους λόγους (Αθηνα - Θεσσαλονικη) μπορεί να κοπεί και να δημιουργήσει το οποιοδήποτε πρόβλημα , ελπίζω σύντομα να αντιμετωπιστεί καλύτερα από όλους τους παρόχους γιατι δεν έχει μονο η Forth αυτό το πρόβλημα.
Οπως και ελπίζω και στο GRIX να βρουνε μια λύση και να ανταλλάσουν δεδομένα γιατι είναι για το καλό όλης της αγοράς και μην ακουω "αηδίες" τυπου ο ένας δεν θέλει και ο άλλος δεν μπορεί , γιατί όταν υπάρχει ένα πρόβλημα φταίνε και οι δύο 100%.
Τα πράγματα σε σχέση με το παρελθόν έχουν αλλάξει πάρα πολύ.

Τέλος συντομα θα υπάρξει μυρίζομαι και μεγάλη αναβάθμιση του δικτύου.
Ασε που το 2.7 ειναι απο τις δικές σου βαθμολογίες που καθε μερα το χτυπας :whistle:

Lagman
23-10-09, 20:22
και στο Speedtest αντίστοιχα η Forthnet βγαίνει πρώτος πάροχος Πανελλαδικά, τι σημαίνει δηλαδή αυτό ?


Σύμφωνοι βγαίνει η FORTHnet πρώτος πάροχος στο download αλλα απο αυτά τα screenshot προσωπικά καταλαβαίνω ότι γίνανε αρκετές φορές μετρήσεις από γραμμές μεγάλης χωρητικότητας.Πώς γίνετε από adsl γραμμές να βγάζει μέσω όρο upload 9.17Mbps όταν το upload είναι μόλις 1Mbps; Άρα το αποτέλεσμα είναι "πειραγμένο".
632686326963270


Η οπτική ίνα για διάφορους λόγους (Αθηνα - Θεσσαλονικη) μπορεί να κοπεί και να δημιουργήσει το οποιοδήποτε πρόβλημα , ελπίζω σύντομα να αντιμετωπιστεί καλύτερα από όλους τους παρόχους γιατι δεν έχει μονο η Forth αυτό το πρόβλημα.

Βρες μου 10 post από άλλο παροχο που να αναφέρονται στο ίδιο πρόβλημα με την forthnet.
Από smokeping servers και από το forum που παρακολουθώ θέματα που αφορούν το ping , όταν πέφτουν τα κυκλώματα της FORTHnet σχεδόν ποτέ δεν έχει τύχει να έχει και άλλος παροχος πρόβλημα. Σε προκαλώ να μου το αποδείξεις.


Οπως και ελπίζω και στο GRIX να βρουνε μια λύση και να ανταλλάσουν δεδομένα γιατι είναι για το καλό όλης της αγοράς και μην ακουω "αηδίες" τυπου ο ένας δεν θέλει και ο άλλος δεν μπορεί , γιατί όταν υπάρχει ένα πρόβλημα φταίνε και οι δύο 100%.

FORTHnet , HOL από μένα είναι blacklisted όσον αφορά το θέμα της δρομολόγησης.Εις βάρος του καταναλωτή...(Για αυτό και δε προτείνω HOL)




Τέλος συντομα θα υπάρξει μυρίζομαι και μεγάλη αναβάθμιση του δικτύου.

Γράφεις για αναβάθμιση θες μήπως να σου υπενθυμίσω post σου που λες το τάδε διάστημα θα έχει γίνει αναβάθμιση και όταν έφτασε εκείνο το διάστημα είχαν πρόβλημα όλοι οι συνδρομητές και σε ρώταγα αν έγινε η αναβάθμιση αλλά δεν απάνταγες ... lol



Ασε που το 2.7 ειναι απο τις δικές σου βαθμολογίες που καθε μερα το χτυπας :whistle:


Πόσες φορές έτρεξα pingtest ; πολύ λίγες νομίζω.
Δε νομίζω ότι είναι τυχαίο το γεγονός από τότε που ανέφερα στο forum ότι η FORTHnet βαθμολογείτε ποιο χαμηλά από όλους με 2.6 βαθμολογία ,μετά απο λίγες ημέρες πήγε 2.7 :whistle:

FSHOPAXD
23-10-09, 22:13
Εγω πάντως βλέπω τα screnshoots , σε ευχαριστώ
Το εαν απαντάω ή όχι σε κάτι δεν έχει σχέση με την ερώτηση αλλα ειναι καθαρά θέμα χρόνου.
Ολοι οι πάροχοι που βλέπω στο forum αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα , γιατι ουσιαστικά η φύση των προβλημάτων ξεκινάει πρώτα από το δίκτυο χαλκού και μετά από την υποδομή τους. Σε αυτό που διαφωνώ είναι ότι συγκρίνεις παρόχους με αποκλειστική παρουσία π.χ. μόνο στην Αθηνα και μάλιστα τους διαφημιζεις παντού ακομη και εαν ο άλλος στέλνει μηνυμα από το Ηράκλειο Κρήτης... Δεν ειναι το ίδιο πράγμα ουτε από πλευράς δικτύου, ούτε από τον όγκο των συνδρομητών που καλείτε να εξυπηρετήσει μια εταιρία. Από τους εναλλακτικούς παρόχους λοιπόν που έχουν πανελλαδική κάλυψη Forthnet, HOL, Tellas ποιος αυτή την στιγμή παρέχει την καλύτερη μέση υπηρεσία για το σύνολο των πελατών του ?
Η δική μου απάντηση δεν μετράει άλλωστε.

karavagos
23-10-09, 23:48
Πολύ offtopic έπεσε και ο Ηλίας θα έχει βαρεθεί να παρακολουθεί τις διενέξεις σας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.