PDA

Επιστροφή στο Forum : απο forthnet σε conn-x



Σελίδες : [1] 2

2048dsl
23-10-09, 04:59
Για να ξαναγυρισω οτε απλος ενα τηλεφωνο στο 134 η απο καταστημα ote-oteshop αιτηση και τερμα σωστα?δεν χρειαζετε να ειδοποιησω forthnet?ποσο χρεωνει την επιστροφη ο οτε απο αλλο παροχο εαν θυμαμε καλα ηταν ενα 40αρι ευρω?

karetsos
23-10-09, 05:34
35 ευρώ. δεν επικοινωνείς με forthnet.

2048dsl
23-10-09, 18:21
οκ ευχαριστω

chosen0ne
23-10-09, 19:42
Θα κάνεις την αίτηση αναστροφής φορητότητας και όταν σε συνδέσει ο ΟΤΕ, στέλνεις αίτημα διακοπής στην forthnet και εξηγείς τους λόγους... Αν είναι τεχνικοί λόγοι και δεν πέρασε ο χρόνος στο συμβολαιό σου, θα πληρώσεις 70ευρώ τέλος διακοπής καθώς και ότι "χρωστάς" ως την ημέρα διακοπής. Αν διακόπτεις χωρίς αιτιολόγηση, 70ευρώ + τους μήνες που υπολοίπονται ως το 12μηνο (με μειωμένη τιμή όμως) + τις ημέρες χρήσης ως την διακοπή.
Για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι στις απαντήσεις μας......
Πάντως το φαξ διακοπής στην forthnet ΑΦΟΥ έχεις ήδη συνδεθεί στον ΟΤΕ, μην ξεχάσεις να το στείλεις.... οι περισσότεροι εναλλακτικοί χρεώνουν ακόμα και μετά την διακοπή απο "λάθη" ενώ έτσι έχεις απόδειξη στα χέρια σου για να μην πληρώνεις κερατιάτικα. ;)

2048dsl
24-10-09, 08:52
Θα κάνεις την αίτηση αναστροφής φορητότητας και όταν σε συνδέσει ο ΟΤΕ, στέλνεις αίτημα διακοπής στην forthnet και εξηγείς τους λόγους... Αν είναι τεχνικοί λόγοι και δεν πέρασε ο χρόνος στο συμβολαιό σου, θα πληρώσεις 70ευρώ τέλος διακοπής καθώς και ότι "χρωστάς" ως την ημέρα διακοπής. Αν διακόπτεις χωρίς αιτιολόγηση, 70ευρώ + τους μήνες που υπολοίπονται ως το 12μηνο (με μειωμένη τιμή όμως) + τις ημέρες χρήσης ως την διακοπή.
Για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι στις απαντήσεις μας......
Πάντως το φαξ διακοπής στην forthnet ΑΦΟΥ έχεις ήδη συνδεθεί στον ΟΤΕ, μην ξεχάσεις να το στείλεις.... οι περισσότεροι εναλλακτικοί χρεώνουν ακόμα και μετά την διακοπή απο "λάθη" ενώ έτσι έχεις απόδειξη στα χέρια σου για να μην πληρώνεις κερατιάτικα. ;)

εχω συμπληρωσει 18 μηνες στην forthnet.παντος εγω θα τους πληρωσω μεχρι και την μερα που θα εχω υπηρεσιες απο την forthnet και απο εκει και περα οτι ζητανε με τον δικηγορο μου.ουτε fax ουτε email δεν θα τους στειλω.δεν ειμαι υποχρεωμενος να τους στειλω,δεν το αναφερει πουθενα η συμβαση απο τη στιγμη που εχει περασει το υποχρεωτικο 12μηνο παραμονη στην υπηρεσια.να μαθουινε και οι ιδιωτικες εταιριες να δουλευεουν το λογιστηρια τους καλα σε αυτη τη χωρα,και ας στελνουν λογαριασμο καθε διμηνο και για τα επομενα 5 χρονια.:eguitar

simeon
24-10-09, 13:46
μεγαλη ξεφτιλα αυτο με τα λογιστήρια... δεν εχουν ιδεα τι τους γινετε...

opeth
24-10-09, 21:19
Λοιπον εχω 4net ιδιοκτητο, εχω κλεισει 12μηνο και σκεφτομαι μηπως γυρισω ΟΤΕ και εγω (καθομαι λογω οικονομικου θεματος αλλα...).

Θα μπορουσε καποιος να μου πει τι θα πληρωσω/νω εαν γυρισω ΟΤΕ?

Τι εννοω:

Θυμαμαι πως υπαρχει τελος ενεργοποιησης στον ΟΤΕ, ειναι το ιδιο με τα 35e που αναφερετε παραπανω;
Γιατι ο πρωτος λογαριασμος ηταν βαρβατος λογω του τελους αυτου αν δε με απατα η μνημη μου.

Επισης, πχ, για 8αρα, τι ακριβως θα πληρωνω καθε μηνα, μαζι με παγιο κλπ;

Τελευταια ερωτησις: Υπαρχει περιπτωση να χρειαστει να διακοψω ΟΤΕ πριν το 12μηνο. Στη 4νετ ειναι 70e, ΟΤΕ ποσο παει;


Thanx

2048dsl
25-10-09, 08:04
Λοιπον εχω 4net ιδιοκτητο, εχω κλεισει 12μηνο και σκεφτομαι μηπως γυρισω ΟΤΕ και εγω (καθομαι λογω οικονομικου θεματος αλλα...).

Θα μπορουσε καποιος να μου πει τι θα πληρωσω/νω εαν γυρισω ΟΤΕ?

Τι εννοω:

Θυμαμαι πως υπαρχει τελος ενεργοποιησης στον ΟΤΕ, ειναι το ιδιο με τα 35e που αναφερετε παραπανω;
Γιατι ο πρωτος λογαριασμος ηταν βαρβατος λογω του τελους αυτου αν δε με απατα η μνημη μου.

Επισης, πχ, για 8αρα, τι ακριβως θα πληρωνω καθε μηνα, μαζι με παγιο κλπ;

Τελευταια ερωτησις: Υπαρχει περιπτωση να χρειαστει να διακοψω ΟΤΕ πριν το 12μηνο. Στη 4νετ ειναι 70e, ΟΤΕ ποσο παει;


Thanx

καθε δημηνο θα σου ερχετε 43,90Χ2=87,8ε
απλος στον πρωτο λογαριασμο θα σου ερθει οπως θα γινει και σε εμενα +32.5ε για την επαναφορα σου στον οτε ,διοτι φενετε σαν νεα τηλεφωνικη συνδεση.απλος ρωτησα εχθες στο 134 και μου ειπαν οτι τα 35 ε που αναφερει ο φιλος πιο επανω εχουν γινει 32,5ε.thats all

chosen0ne
25-10-09, 13:12
Απλά μην ξεχάσεις να γυρίσεις σαν συνδρομητής "double play" ... Γιατί αν βάλεις τηλέφωνο και adsl ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ θα τα πληρώσεις ακριβότερα........... Ζητάς το πακέτο double play και σου βάζουν τηλέφωνο με 8mbps adsl νομίζω κάπου στα 43 ευρώ το μήνα (τελική τιμή ΜΕ πάγιο που λέει και ο ΟΤΕ).

opeth
25-10-09, 13:32
ευχαριστω και τους 2!


Υπαρχει περιπτωση να χρειαστει να διακοψω ΟΤΕ πριν το 12μηνο. Στη 4νετ ειναι 70e, ΟΤΕ ποσο παει;

Γι αυτο ξέρουμε τίποτα;

emeliss
25-10-09, 15:17
Γι αυτο ξέρουμε τίποτα;
Αν πας σε conn-x προσφορά με 12μηνη σύμβαση και φύγεις πληρώνεις όλα τα πάγια του conn-x από την μέρα που το κατάργησες μέχρι και να τελειώσει το 12μηνο. Προφανώς δεν συμφέρει αν είναι να φύγεις.

Αν πας σε conn-x αορίστου δεν πληρώνεις καμία ποινή αλλά χρεώνεσαι στην αρχή το τέλος σύνδεσης που στο προηγούμενο είναι δωρεάν. Είναι 41,64 ευρώ.

Αν πας σε double play (λέγεται "Conn-x Internet & Ομιλία") και φύγεις νωρίτερα πληρώνεις τέλος απενεργοποίησης 50 ευρώ.

DOU
28-10-09, 15:37
Για 24αρα στη forthnet πληρωνω 19,5χ2=39 € το διμηνο,στον Οτε αν εβαζα 8αρα για παραδειγμα θα πληρωνα 22χ2=44 € το διμηνο + το παγιο? Πολλα λεφτα γμ..:hmm:

opeth
02-11-09, 16:25
Λοιπον σημερα εκανα επιστροφη στον ΟΤΕ, απο ιδιοκτητο Forthnet.

Μου ειπαν πως δεν τους αφηνε το συστημα να κανουν απευθειας και αιτηση connx, πρεπει πρωτα να επιστραφει η γραμμη μου στον ΟΤΕ και μολις γινει να κανω αιτηση για το connx.

Έχει δει κανεις αλλος κατι τετοιο;

Ελπιζω να μην μπλεξω μονο, για καλο φευγουμε..

2048dsl
02-11-09, 16:53
Λοιπον σημερα εκανα επιστροφη στον ΟΤΕ, απο ιδιοκτητο Forthnet.

Μου ειπαν πως δεν τους αφηνε το συστημα να κανουν απευθειας και αιτηση connx, πρεπει πρωτα να επιστραφει η γραμμη μου στον ΟΤΕ και μολις γινει να κανω αιτηση για το connx.

Έχει δει κανεις αλλος κατι τετοιο;

Ελπιζω να μην μπλεξω μονο, για καλο φευγουμε..

ετσι γινετε παντα,το ιδιο εγινε και σε εμενα.την δικια μου γραμμη την ελευθερωνει η forthnet 10/11/09 οποτε οπως μου ειπαν απο τον οτε στις 11 νοεμβριου που θα φενετε στο συστημα του οτε ,μπορω να προχωρησω σε double play +conn-x tv ταυτοχρονα.
το ιδιο θα γινει και σε σενα.ο οτε στελνει στον παροχο που εισουνα αιτηση και μετα ο παροχος απανταει στον οτε ποτε ελευθερωνει την γραμμη.

opeth
02-11-09, 16:55
μαλιστα, αντε να δουμε, ευχαριστω πολυ!

shark82
02-11-09, 18:33
Λοιπον σημερα εκανα επιστροφη στον ΟΤΕ, απο ιδιοκτητο Forthnet.

Μου ειπαν πως δεν τους αφηνε το συστημα να κανουν απευθειας και αιτηση connx, πρεπει πρωτα να επιστραφει η γραμμη μου στον ΟΤΕ και μολις γινει να κανω αιτηση για το connx.

Έχει δει κανεις αλλος κατι τετοιο;

Ελπιζω να μην μπλεξω μονο, για καλο φευγουμε..

Αυτή είναι η φυσιολογική διαδικασία. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

spirosta
02-11-09, 18:42
Ρε παιδιά εγώ που έκανα αίτηση για το double play με την ταυτόχρονη επιστροφή μου στον OTE το πέρασαν κανονικά.

2048dsl
02-11-09, 19:10
Ρε παιδιά εγώ που έκανα αίτηση για το double play με την ταυτόχρονη επιστροφή μου στον OTE το πέρασαν κανονικά.

ουτε μια στο εκατομμυριο να εχει περασει η αιτηση σου απο την στιγμη που η γραμμη ειναι ακομη στην forthnet και δεν φενεται στο συστημα του οτε.οταν θα περασει η γραμμη στον οτε θα σε παρουν τηλεφωνο στο κινητο τηλεφωνο εαν δηλωσες για να περασεις απο καταστημα του οτε να κανεις ενεργοποιησει υπηρεσιας conn-x,εκτος και εαν την εκανες τηλεφωνικα μεσω 134 και σου εστειλαν τα εγγραφα με coorier να τα υπογραψεις,αλλα και παλι η αιτηση σου θα ξεκινησει οταν ο οτε θα την εχει στο συστημα.παρε τηλεφωνο το 134 και ρωτα τους να σου πουνε σε τι κατασταση βρισκετε η αιτηση σου και θα δεις.

spirosta
02-11-09, 19:20
Πήρα τηλέφωνο τον οτε (134) αφού πέρασαν οι αιτήσεις και βλέπουν κανονικά (σχεδόν) ότι ζήτησα. Επιστροφή σε pstn, βλέπουν σύνδεση 8Mb (αλλά χωρίς να είναι σίγουροι ότι είναι το 2play), και βλέπουν και την αναγνώριση κλήσης.

Η αίτηση μου έχουν περάσει 2 εργάσιμες μόνο και φαίνεται σε αναμονή.

2048dsl
02-11-09, 19:29
Πήρα τηλέφωνο τον οτε (134) αφού πέρασαν οι αιτήσεις και βλέπουν κανονικά (σχεδόν) ότι ζήτησα. Επιστροφή σε pstn, βλέπουν σύνδεση 8Mb (αλλά χωρίς να είναι σίγουροι ότι είναι το 2play), και βλέπουν και την αναγνώριση κλήσης.

Η αίτηση μου έχουν περάσει 2 εργάσιμες μόνο και φαίνεται σε αναμονή.

καταρχας την αιτηση για επιστροφη στον οτε ποτε την εκανες και απο που τιν εκανες?

spirosta
03-11-09, 02:23
Μέσω τηλεφώνου και μετά fax και μετά αφού μίλησα με άνθρωπο (υπήρχε ένα θέμα γιατί πριν φύγω είχα isdn) περάστηκε την Πέμπτη 29 του μήνα. Θα σε ενημερώσω. Την τετάρτη που θα ξανακαλέσω να δω πως πάει θα σε ενημερώσω θα τους ξαναρωτήσω τι βλέπουν περασμένο.

2048dsl
03-11-09, 10:43
Μέσω τηλεφώνου και μετά fax και μετά αφού μίλησα με άνθρωπο (υπήρχε ένα θέμα γιατί πριν φύγω είχα isdn) περάστηκε την Πέμπτη 29 του μήνα. Θα σε ενημερώσω. Την τετάρτη που θα ξανακαλέσω να δω πως πάει θα σε ενημερώσω θα τους ξαναρωτήσω τι βλέπουν περασμένο.

διοτι εγω εκανα αιτηση στις 26/10 και μετα απο 3 μερες που πειρα τηλεφωνο μου ειπανε οτι η forthnet ελευθερωνει την γραμμη στις 10/11,οποτε την επομενη στις 11/11 μπορω να κανω κανονικα την αιτηση για conn-x +conn-x tv

spirosta
03-11-09, 14:07
Θα πάρω και σήμερα το μεσημεράκι και θα ενημερώσω εδώ. Απλά έτσι όπως γίνεται σε εσένα θα μείνεις κανα 3άρι μέρες χωρίς internet.

opeth
03-11-09, 15:42
Τι να σου πω, μακαρι πανε τα πραγματα οπως σου 'παν!

Εγω επεμεινα στο ζητημα, ειπα στην κοπελα που με εξυπηρετησε μηπως γινεται κατευθειαν αιτηση connx για να αποφυγω την διακοπη του νετ- αν ειναι 3μερες καλα ειναι :p.
Μου πε δεν γινεται..

spirosta
03-11-09, 16:10
Μετά από τηλέφωνο σχετικά με το 2play ίσως να έχετε δίκιο. Υπάρχει το αίτημα για το 2play σε αναμονή και θα προχωρήσει αφού πρώτα γυρίσει η γραμμή και όχι ταυτόχρονα. Γενικά νομίζω δεν ξέρουν τι τους γίνεται...

Η κοπέλα που έπεσα τώρα πρέπει να ήταν λίγο άσχετη. Μου είπε ότι το αίτημα έχει γίνει δεκτό από τη Forthnet και μου έδωσε κάι τηλέφωνα από εδώ στην Καλλιθέα στους Τεχνικούς και καλά για ραντεβού. Παίρνω τώρα μόλις αυτό και μου λέει μια άλλη κοπέλα ότι είναι ακόμη σε αναμονή και να πάρω σε 10 εργάσιμες συνολικά. Σε εσάς ποια ήταν η διαδικασία μέχρι να πάρετε ημερομηνία?

opeth
03-11-09, 16:24
Κοιτα, εγω δεν μπλεκω με τηλεφωνα κλπ. Μου είπαν απλά :

Περιμέντε τηλέφωνο απο τους τεχνικους για τη γραμμή (μου'πε θα ερθουν σπιτι για την ενεργοποιηση κλπ) και αμεσως την επόμενη ελάτε για αίτηση Connx.

spirosta
03-11-09, 17:16
Τι να σου πω θα δείξει... Πάντως όποτε έχω μιλήσει με Πάτρα άκρη δεν έχω βγάλει... Θα πάρω αύριο μήπως και θέλει χρόνο να το δουν στην άλλη υπηρεσία, τι να πω...

........Auto merged post: spirosta πρόσθεσε 48 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μην σας αγχώνω άδικα και εσας. Είχα πέσει σε καινούργια πριν μάλλον. Πήρα ξανα και συνεννοήθηκα. Η αίτηση προχωρά κανονικά. Δεν υπάρχουν ημερομηνίες ακόμη. Αυτά. Το αφήνω τώρα να κυλήσει μόνο του να ησυχάσω και εγώ.

2048dsl
04-11-09, 17:50
Γιαυτο σου ειπα πιο πανω οτι αποκλειεται ουτε μια στο εκκατομυριο να εχουν κανει δεκτη την αιτηση conn-x.τα πραγματα ειναι απλα.
Περνεις τηλεφωνο το 134 η περνας απο οτε.ζητας την επιστροφη σου στον οτε.σε ρωτανε σε πιο παροχο εισουνα ,το σημειωνουν πανω στην αιτηση που γραψανε με στυλο οχι online.δινουν το μεσημερι το αιτημα σου στο παροχο οτι ζητας την επιστροφη σου,και μετα απο 2-4 εργασιμες μερες ο παροχος απανταει στον οτε κατα ποτε θα ελευθερωσει την γραμμη σου.απο εκει και περα μετα απο 1 εβδομαδα καλεις 134 η τον οτε τις περιοχη σου και τους ζητας εαν εχει απαντησει ο παροχος ποτε ελευθερωνει την γραμμη και σου λενε πχ (στην δικια μου εγινε αιτηση 26/10 ο παροχος την ελευθερωνει 10/11), και επειτα μολις σου πουν 19/11 το πρωι τις 20/11 πας στον οτε και κανεις αιτηση conn-x.
Προσοχη.
1)Δεν ανημερωνουμε τον παροχο που εχουμε με το τι γινετε με την γραμμη μου κτλπ η εχω κανει αιτηση στον οτε και ζητω την διακοπη υπηρεσιων κτλπ.τα αφηνουμε ολα να τα κανει ο ΟΤΕ,διοτι μπορειτε να τα μπλεξετε και να φευγετε μετα απο 2 μηνες η να ακηρωσουν το αιτημα του οτε και να συνεχισετε να ειστε στο παροχο σας.
2)οταν γινει η μεταβαση στον οτε την ιδια μερα χανουμε το τηλεφωνο για 2-3 ωρες μονο.Δυστηχως το ιντερνετ ειναι καθαρα ποτε θα ενεργοποιηθει το connx.ελαχιστος χρονος ειναι 2 μερες μεγιστος 15 μερες.

opeth
04-11-09, 19:08
2)οταν γινει η μεταβαση στον οτε την ιδια μερα χανουμε το τηλεφωνο για 2-3 ωρες μονο.Δυστηχως το ιντερνετ ειναι καθαρα ποτε θα ενεργοποιηθει το connx.ελαχιστος χρονος ειναι 2 μερες μεγιστος 15 μερες.

δηλ συνολικα κανα μηνα η δουλεια ετσι;
αντε να δουμε, ας ελπισουμε σε λιγες μερες χωρις ιντερνετ:)

2048dsl
04-11-09, 19:29
δηλ συνολικα κανα μηνα η δουλεια ετσι;
αντε να δουμε, ας ελπισουμε σε λιγες μερες χωρις ιντερνετ:)

κοιταξε συνηθως απο παλια εμπειρια μου με τον οτε πριν παω φορθνετ με ειχε ενεργοποιησει σε 5 μερες απο την αιτηση και μιλαμε για Αθηνα αργυρουπολη.θελω να πιστευο οτι ιδιο θα ισχυει και σημερα.

George978
04-11-09, 19:39
εμενα μονο ενα σουκου εμεινα χωρις νετ. παρασκευη εγινε η μεταφορα στον ΟΤΕ και τη δευτερα ειχα και ιντερνετ

2048dsl
04-11-09, 22:36
εμενα μονο ενα σουκου εμεινα χωρις νετ. παρασκευη εγινε η μεταφορα στον ΟΤΕ και τη δευτερα ειχα και ιντερνετ

σε πιστευω διοτι και εμενα κατα τα λεγομενα μου πιο πανω μου εχει δειξει οτι ειναι πολυ γρηγορος σε οτι αναφορα μεταβατικα σταδια απο αλλους παροχους στον οτε.εχει ξεπεραστει η παλαιοληθηκη εποχη τον 384kbps που ηθελες 1 μηνα και βαλε.:oneup:

spirosta
05-11-09, 01:08
Ναι και εγώ είχα ενεργοποιηθεί παλαιότερα σε 3 εργάσιμες. Αλλά και κάποτε που είχα κάνει και αναβάθμιση είχε γίνει την επόμενη μέρα. (τρελές εποχές.. είχα πάει στα 512....)

sexrazat
05-11-09, 01:27
Περνάει πρώτα η αίτηση για επιστροφή βρόχου και φορητότητα αριθμού. Παράλληλα κρατάνε και τα στοιχεία για το πρόγραμμα που έχεις ζητήσει (douple play πχ). Μετά από μερικές μέρες καλό είναι να επικοινωνήσεις με το 134 και να μάθεις αν έχει βγεί ημερομηνία κατασκευής. Εάν ναι ξαναρωτάς αν χρειάζεται να κλείσεις ραντεβού με τον τεχνικό (πχ σε περίπτωση isdn που πρέπει να έρθει να συνδέσει το Netmod) οπότε παίρνεις το 8399200 για Αθήνα για το κλείσιμο του ραντεβού.

Αν δεν χρειάζεται τεχνικός, την καθορισμένη ημερομηνία γυρίζει η γραμμή σου στον ΟΤΕ. Πρώτα έχεις εξερχόμενη κίνηση ενώ η εισερχόμενη καθυστερεί κάποιες ώρες. Όταν ολοκληρωθεί η κατασκευή και ο τεχνικός ενημερώσει τα συστήματα του ΟΤΕ, η τηλεφωνήτρια σε παίρνει για να επιβεβαιώσει το πρόγραμμα που είχες ζητήσει, περνάει την αίτηση για Conn-X και σου κλείνει ραντεβού για τον εξοπλισμό.

Ανάλογα με την περιοχή το Conn-X κατασκευάζεται από 2-3 μέρες έως και μια βδομάδα του αργότερο υπό νορμάλ συνθήκες (το 90% των περιπτώσεων). Σε ειδικές περιπτώσεις μπορεί να γίνει και σε μια μέρα αλλά και σε καμιά 10αριά (πχ το Ηράκλειο Αττικής αυτή την περίοδο έχει καθυστέρηση 10-12 μέρες γιατί έγινε αναβάθμιση και βρέθηκε ένα σωρό κόσμος με παλιές αιτήσεις να παίρνει adsl).

Αυτά σε γενικές γραμμές

opeth
05-11-09, 11:25
για οποιον δεν το ξερει, για να καλεσετε το 134 απο κινητο ή εναλλακτικο παιρνετε 13888 και μετα πατατε 1

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=186651:oneup:

σε αναμονη εγω ακομα

spirosta
05-11-09, 11:55
sexrazat είσαι η πιο έγκυρη πηγή....

ggQQbb
05-11-09, 14:53
Παιδιά θέλω να μεταφερθώ από Forthnet σε ΟΤΕ
Στο σπίτι το οποίο μένω ήταν καινούργιο και δεν υπήρχε γραμμή ΟΤΕ και πριν 1,5 χρόνο είχα κάνει αίτηση στην Forthnet για να μπω στο «ιδιόκτητο» δίκτυο της και μου δώσανε δικό τους νούμερο κτλ. Επειδή έχω βαρεθεί με το Lag σε online games και σε streaming θέλω να μεταφερθώ στον ΟΤΕ. Έχουν περάσει οι 12 μήνες για το συμβόλαιο μου οπότε μπορώ να φύγω. Τι διαδικασία χρειάζετε να κάνω για να πάω στον ΟΤΕ? Δεν με ενδιαφέρει να κρατήσω το νούμερο κτλ και δεν με ενδιαφέρει (αν γίνεται) να έχω σταθερό. Πιο είναι το πιο οικονομικό πρόγραμμα για 8άρα?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

sexrazat
05-11-09, 23:53
Παιδιά θέλω να μεταφερθώ από Forthnet σε ΟΤΕ
Στο σπίτι το οποίο μένω ήταν καινούργιο και δεν υπήρχε γραμμή ΟΤΕ και πριν 1,5 χρόνο είχα κάνει αίτηση στην Forthnet για να μπω στο «ιδιόκτητο» δίκτυο της και μου δώσανε δικό τους νούμερο κτλ. Επειδή έχω βαρεθεί με το Lag σε online games και σε streaming θέλω να μεταφερθώ στον ΟΤΕ. Έχουν περάσει οι 12 μήνες για το συμβόλαιο μου οπότε μπορώ να φύγω. Τι διαδικασία χρειάζετε να κάνω για να πάω στον ΟΤΕ? Δεν με ενδιαφέρει να κρατήσω το νούμερο κτλ και δεν με ενδιαφέρει (αν γίνεται) να έχω σταθερό. Πιο είναι το πιο οικονομικό πρόγραμμα για 8άρα?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Αίτηση για νέα σύνδεση στη διευθυνσή σου στο 134. Μόλις λειτουργήσει καταργείς την Fortnet. 43,90 πάγιο ΟΤΕ, απεριόριστα αστικουπεραστικά και 8άρα σε Conn-X. Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα τηλέφωνα και θες μόνο adsl γύρω στα 38 €

Κάνοντας την αίτηση σε ενημερώνουν σε 2-3 μέρες να πάρεις το 8399200 (για Αθήνα) για να κλείσεις ραντεβού να έρθει ο τεχνικός σπίτι σου. Συνήθως και ανάλογα με την περιοχή μετά 3-5 μέρες. Αν έχεις κάποιο σταθερό που δουλεύει στο ίδιο κτίριο δηλωσέ το στην αίτηση για να γίνει πιο γρήγορα η προμέτρηση.

spirosta
06-11-09, 00:13
Και ναι πήρα και εγώ ημερομηνία την παρασκευή 13/11.... Το μόνο που δεν ρώτησα είναι τι θα γίνει με το internet. Αλλά δεν θα σκάσω κιόλας για μια εβδομάδα. Αποτοξίνωση... Ανοίγω για όποιον θέλει να αποτοξινωθεί μαζί μου....

opeth
06-11-09, 13:03
16/11 ειπαν για μενα.

Κατι μου πε να υπολογισω και μια βδομαδα παραπανω, αν και η συνδεση γινεται αυτοματα, δεν καταλαβα τι εννοουσε αλλα οκ (αφου προς το παρον τσουλαει η 4νετ :p ) :hmm:

sexrazat
06-11-09, 13:40
16/11 ειπαν για μενα.

Κατι μου πε να υπολογισω και μια βδομαδα παραπανω, αν και η συνδεση γινεται αυτοματα, δεν καταλαβα τι εννοουσε αλλα οκ (αφου προς το παρον τσουλαει η 4νετ :p ) :hmm:

Απλά ρώτησε το 134 ή τον ΟΤΕ στην περιοχή σου εφόσον έχει βγει δελτίο κατασκευής για 16/11, αν πρέπει να πάρεις τηλ. να κλείσεις ραντεβού με τεχνικό

Κανονικά δεν χρειάζεται αν έχεις ζητήσει pstn και γυρνάς από Forthnet. Χρειάζεται αν έχεις ζητήσει isdn οπότε πρέπει ο τεχνικός να σου φέρει το netmod ή επιστρέφεις από cosmote ή Vodafone.

2048dsl
10-11-09, 21:59
Από σήμερα ξανά στον ΟΤΕ.εκανα μέσω 134 παραγγελία double play+connx tv .ο εξοπλισμός ερχετε Δευτέρα Τρίτη ενεργοποιήσει του connx με λίγο χεράκι από μέσα κονε πιστευο μέχρι Παρασκευή να έχω άντε το πολύ Δευτέρα.από εξοπλισμό μου είπαν ότι στέλνουν tomshon και από δεκτή για connx tv παρηγγειλα χωρίς δίσκο αλλά επειδή δεν έχουν θα μου στείλουν με σκληρό δίσκο χωρίς καμία χρέωση.άντε να προλάβουμε και το Ρεάλ-μπαρτσα στις 29/11 :oneup:

UPDATE 11/11/2009 14:38
Μου ηρθε μηνυμα στο κινητο πριν λιγο και λεει οτι η υπηρεσια ενεργοποιηθηκε.οντος συχρονισμενη γραμμη dsl με στατιστικα:

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 8187 kbps
Upstream Rate: 383 kbps
Downstream Margin: 22 db
Upstream Margin: 25 db
Downstream Line Attenuation: 19 db
Upstream Line Attenuation: 4 db
Downstream Transmit Power: 6 db
Upstream Transmit Power: 22 db
Encapsulation: RFC 2516 PPPoE
Multiplexing: LLC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: up

-------------------------------------------
Χρονος ενεργοποιησεις 13 ωρες :p
online ειμαι μεσω φιλου account τις otenet.κωδικοι δικοι μου την δευτερα τριτη που θα παρω το πακετο conn-x +conn-x tv

varsamis
11-11-09, 20:44
Εγω περιμενω αν και εληξε ο χρονος παραμονης στη Φορτηνετ για επιστροφη στον ΟΤΕ για ιντερνετ, μηπως δωσουν και καποια προσφορα οπως ειχαν πολυμηχανημα και ρουτερ
Ξερει καποιος αν παιζει κατι τετοιο;
Τωρα εχουν ενσυρματο δωρεαν και ασυρματοω με επιδοτηση

2048dsl
11-11-09, 22:03
Εγω περιμενω αν και εληξε ο χρονος παραμονης στη Φορτηνετ για επιστροφη στον ΟΤΕ για ιντερνετ, μηπως δωσουν και καποια προσφορα οπως ειχαν πολυμηχανημα και ρουτερ
Ξερει καποιος αν παιζει κατι τετοιο;
Τωρα εχουν ενσυρματο δωρεαν και ασυρματοω με επιδοτηση

οχι μονο αυτο που λες ποιο πανω,τσαμπε ενσυρματο με επιδοτηση ασυρματο.εκτος και εαν βαλεις conn-x tv και παρεις το ασυρματο δωρεαν ,οπως εκανα εγω.

πηρα το username τηλεφωνικα απο 134 και ζητησα απο οτενετ επανεκδοση password για να μην περιμενω ποτε θα ερθει ο εξοπλισμος και μου τον εδωσαν τηλεφωνικα μετα απο την ταυτοποιηση των στοιχειων μου.ε ναι,ειναι γεγονος.ΕΙΜΑΙ ΟΝ ΛΑΙΝ.:worthy:

spirosta
12-11-09, 01:23
Αντε και για εμένα μια μέρα έμεινε ακόμη... Ευτυχώς κάποιος γείτονας εδώ κοντά θα με φροντίσει για το ΣΚ....

opeth
12-11-09, 03:04
εγω δευτερα ειμαι υποτιθεται ελευθερος απο forthnet οποτε Τριτη παμε για connx ;) Mετραμε μερες λεεεεμεεε :p


πηρα το username τηλεφωνικα απο 134 και ζητησα απο οτενετ επανεκδοση password για να μην περιμενω ποτε θα ερθει ο εξοπλισμος και μου τον εδωσαν τηλεφωνικα μετα απο την ταυτοποιηση των στοιχειων μου.ε ναι,ειναι γεγονος.ΕΙΜΑΙ ΟΝ ΛΑΙΝ.:worthy:

καλοο :twisted: αντε με'γειες!

Να ρωτησω κατι αν και το εξηγησε ο φιλος sexrazat 5 post πιο πανω, απλα για να'μαι σιγουρος:

Απο Forthnet full LLU για pstn OTE, ηρθαν τεχνικοι στο σπιτι σου 2048dsl για την νεα γραμμη?


Και κατι αλλο, διαφερει σε ταχυτητα ενεργοποιησης αν παω σε καταστημα ΟΤΕ για δηλωση connx ή καλέσω στο 134? ( βιαζομαστε κιολας lol )

George978
12-11-09, 03:17
σε εμενα δεν ηρθε κανενας παντως

2048dsl
12-11-09, 06:17
εγω δευτερα ειμαι υποτιθεται ελευθερος απο forthnet οποτε Τριτη παμε για connx ;) Mετραμε μερες λεεεεμεεε :p



καλοο :twisted: αντε με'γειες!

Να ρωτησω κατι αν και το εξηγησε ο φιλος sexrazat 5 post πιο πανω, απλα για να'μαι σιγουρος:

Απο Forthnet full LLU για pstn OTE, ηρθαν τεχνικοι στο σπιτι σου 2048dsl για την νεα γραμμη?


Και κατι αλλο, διαφερει σε ταχυτητα ενεργοποιησης αν παω σε καταστημα ΟΤΕ για δηλωση connx ή καλέσω στο 134? ( βιαζομαστε κιολας lol )

ευχαριστω φιλε.
1) κοιταξε απο την στιγμη που φευγεις απο forthnet με pstn και γυρνας οτε σε pstn δεν ερχετε κανενας σπιτι σου και η αλλαγη γινετε απο το ΤΕΚ ΟΤΕ που ανηκεις.
2) κοιταξε η χρονοι ειναι ιδιοι ειτε πας απο καταστημα του οτε ειτε παρεις τηλεφωνο το 134.εμενα μου πηρε για ενεργοποιηση 29 ωρες.εκανα αιτηση 10/11 στις 19:00 στο 134 και το conn-x την αλλη μερα μεσημερι μου εστειλαν sms στο κινητο οτι εχει ενεργοποιηθει η υπηρεσια conn-x ,και σημερα 12/11 στις 1 το βραδυ μου εστειλαν μυνημα οτι ενεργοποιηθηκε και το conn-x tv.

αντε να παει 8 το πρωι να μου πουν που βρισκονται οι αποθηκες τους στην πατησιων και παω να παρω τον εξοπλισμο μονος απο εκει ,διοτι ειναι βλακια να περιμενω τηλεφωνο απο αυτους και να μου λενε για δευτερα-τριτη.ετσι δεν ειναι?:eguitar

spirosta
13-11-09, 09:49
Γιούπι..... Και τώρα και εγώ με κομμένη γραμμή. Η πρίζα έχει τάση αλλά δεν έχω καν εξερχόμενες.....

sexrazat
13-11-09, 11:23
Γιούπι..... Και τώρα και εγώ με κομμένη γραμμή. Η πρίζα έχει τάση αλλά δεν έχω καν εξερχόμενες.....

Να και ένας που πανηγυρίζει γιατί κόπηκε η γραμμή.:rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.