PDA

Επιστροφή στο Forum : disk boot failure σε Vista



fysio.andrew
23-10-09, 09:01
Γεια σε όλους!
Ο υπολογιστής μου παρουσίασε το παρακάτω μήνυμα κατά την εκκίνηση του συστήματος: DISK BOOT FAILURE.
Το λειτουργικό μου είναι Vista (γνήσιο) και το antivirus ήταν το eset smart security γνήσιο και πα΄ντα ενημερωμένο.
Ο δίσκος μου ήταν ενός έτους και δεν εμφάνισ εποτέ το παραμικρό πρόβλημα, ούτε καν την προηγουμένη της βλάβης.
Διαπιστώνω ότι στο bios setup δεν φαίνεται ο δίσκος μου.
Μπορώ να μπω με το δισκάκι των windows ή θα καταστρέψω τελείως ό,τι έχει ο δίσκος, αν υπάρχει πλέον κάτι;
Πώς μπορώ να σώσω τα αρχεία μού;
Παρακαλώ, όποιος μπορεί να βοηθήσει, θα του ήμουν ευγνώμων.

campero
23-10-09, 10:14
αν κανεις εκκινηση απο το vista cd , σου δινει επιλογες restore.αν δεν αναγνωριζει το δισκο ουτε απο εκει, το μονο που μπορω να προτεινω ειναι να τον συνδεσεις (slave mode) σε αλλο pc, για να δεις τι συμβαινει (αν ειναι κατεστραμμενος δισκος, αν μπορεις να δεις τα αρχεια του κοκ)

fysio.andrew
24-10-09, 09:04
Προσπάθησα να μπω με το vista cd αλλα μου βγάζει μήνυμα λάθους DRIVER IRQL NOT LESS OR EQUAL και στις τεχνικες πληροφορίες υποδεικνύει stop:0x000000D1 και nvstor.sys κλπ.
Υποθέτω ότι το τελευταίο αφορά την κάρτα γραφικών ΄(;)
Υπάρχει η δυνατότητα να κάνω κάτι για να μπω ίσως σε safe mode από εδώ που βρίσκομαί;
Μήπως θα μπορούσα να κάνω boot με το cd του antivirus (συγγνώμη αν ακούγεται ανόητη η ερώτησή μου, αλλά ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιανεται)

campero
24-10-09, 09:44
καλημέρα. το μνμ που σου βγαζει στη μπλε οθονη για nvstor.sys ειναι driver gia hard disk controller, προφανως εχεις μητρικη με nvidia chipset. μηπως εκανες καποιο update για drivers μητρικης, ή στα τακτικα vista updates περιειχε ενημερωσεις για drivers? οπως και να εχει υπαρχει πιθανοτητα να μην ειναι προβλημα του σκληρου παρα των windows μετα την αποτυχημενη "ενημερωση".
προσωπικα δεν μπορω να σκεφτω κατι εφοσον δεν αναγνωριζεται καν ο σκληρος στο bios. Οταν λες οτι προσπαθησες να μπεις με το cd τι επιλογες σου δοθηκαν? τι επελεξες? ειδες την επιλογη "system restore"? αν ναι , μπορεις να δοκιμασεις να φερεις το συστημα σε προγενεστερη κατασταση (ας πουμε πριν απο εγκατασταση καποιου update),

fysio.andrew
24-10-09, 10:30
Καλημέρα campero και ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.
Κατά την εκκινηση με το δισκάκι, δεν μου δόθηκε καμμία επιλογή. Αρχίζει να φορτώνει αρχεία και κάποια στιγμή απλώς κολλάει ο δείκτης και βγάζει το μήνυμα λάθους.
Ναι, η μητρική μου είναι ASUS P5N-D με nvidia nforce 750i sli chipset.
Και ναι, έκανε την προηγούμενη της βλάβης ενημέρωση των windows.
Από ό,τι αντιλαμβάνομαι, η επαανααφορά του συστήματός μου στην προηγούμενη κατάστασή του,΄είναι μάλλον αδύνατη.
Αν βάλω νέο σκληρό, με τον παλιό σε slave mode, όπως προτείνεις αρχικά, θα μπο΄ρεσω να δω τα αρχεία μου; Γιατί, στην πραγματικότητα, αυτή είναι η βασική μου αγωνία.

campero
24-10-09, 10:55
ναι, θα δεις τα αρχεια γιατι δεν ειναι προβλημα του σκληρου αλλα προβλημα windows (καποια ρημαδα ασυμβατοτητα με nvidia σε αυτο το update, πιθανως) παντως μου φαινεται πολυ περιεργο να μην μπορει να γινει εκκινηση απο το dvd vista, τελοςπαντων, εγω αυτο θα εκανα στη θεση σου. και κατι αλλο.. πιθανοτατα δεν θα κανει και πολλα, αλλα βγαλε το sata του dvd-drive(ετσι ωστε πανω στη μητρικη να εχεις μονο το σκληρο δισκο), αλλαξε θεση του καλωδιου sata του σκληρου και βαλε το σε αλλη υποδοχη απο αυτη που ηταν. μακαρι να εχεις την τυχη μαζι σου!!!:hmm:

fysio.andrew
24-10-09, 11:11
Φίλε campero, η απάντησή σου με καθησυχάζει όσον αφορά τα αρχεία μου.
Όσον ααφορά την επανααφορά του συστήματός μου, θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και θα ενημερώσω το συντομότερο δυνατό.

fysio.andrew
25-10-09, 08:07
Φίλε campero, καλημέρα. Δυσστυχώς, το πρόβλημα δεν είναι τελικά μόνο ο δίσκος.
Χθες αγόρασα και τοποθέτησα νέο δίσκο. Το bios τον αναγνώρισε αμέσως, όχι όμως και τον παλιό. Όρισα τον νέο δισκο πρωτο στο boot sequence kai ξεκίνησα με το δισκάκι των vista περιμένοντας να γίνει εγκτάσταση. Προς μεγάλη μου έκπληξη, έλαβα το ίδιο ακριβώς μήνυμα λάθους, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.
Να υποθέσω ότι έχω πρόβλημα με την μητρική ή μήπως φταίει το bios;
Φοβούμενος την πιθανότητα ύπαρξης κάποιου προβλήματοσ τροφοδοσίας, άλλαξα όσες καλωδιώσεις μπορούσα.
Θα δοκιμάσω να αφαιρέσω τελείως τον παλιό δίσκο, αλλά δεν είμαι αισιόδοξος για το αποτέλεσμα.
Κάποια πρόταση;:what:

campero
25-10-09, 09:05
οχι! πρεπει να βγαλεις εντελως τον πρωτο(απαλιο) σκληρο. αφου ο νεος δεν ειναι καν φορμαρισμενος (να υποθεσω). για αυτο και σου πετα αυτο το μνμ.και οι δυο σκληροι sata ειναι?

υ.γ. τσατιστηκα με το προβλημα σου!!προσωπικα το πηρα. ετσι μου ρχεται να σου πω να συναντηθουμε να συνδεσω το σκληρο σου στο pc μου να δω αν ειναι ενταξει!!!!!

fysio.andrew
26-10-09, 10:04
Φίλε campero, καλημέρα.
Από μία έρευνα που έκανα στο διαδίκτυο, το nvstor.sys δημιούργησε σε εκατοντάδες α΄λλους χρήστες παρόμοια προβλήματα, και πιο συγκεκριμένα σε χρήστες που έχουν στην μητρική τους το chipset της nvidia. To πρόβλημα οφείλεται σε ελλατωματική ενημέρωση των drivers από την microsoft. Έτσι, η μόνη λογική λύση μού φαίνεται να είναι η τοποθέτηση του παλιού δίσκου σε pc με διαφορετικό chipset, η ανάκτηση των δεδομένων και τέλος η διαμόρφωση του παλιού, ώστε να μπει ως δεύτερος στον υπολογιστή μου (εγκατάστησα τα vista ston νεό). Θα σε ενημερώσω για τα αποτελέσματα.
Τελικά, ο χειρότερος ανταγωνιστής της Microsoft είναι η ίδια η Microsoft.

campero
26-10-09, 10:42
καλημερα σου , πετυχες την περιπτωση μου φαινεται:mad: περιμενω να δω πως τα πηγες μετα απο ενα σ/κ ολο ταλαιπωρια..

fysio.andrew
11-11-09, 00:55
Φίλε campero, το θέμα έληξε με νικητή τον κο Μέρφυ και τον κ...νόμο του.
Αφού δοκίμασα τον παλαιό δίσκο με κάθε δυνατή σύνδεση έσω και έξω, στον δικό μου αλλά και σε άλλους υπολογιστές, και αφού έψαξα να τον δω με κάθε λογής λογισμικό ανάκτησης δεδομένων και επισκευής, έπεσα πάνω σε μια ανακοίνωση της seagate για κάποιες ελλατωματικές παρτίδες σκληρών δίσκων. Guess what!!! :shock: Ακριβώς! Είμαι στη λίστα!
Το ενδιαφέρον της υπόθεσης είναι ότι η εν λόγω εταιρία έβγαλε στις αρχές του χρόνου νέο firmware προκειμένου να προληφθούν οι βλάβες, κάτι που όμως δεν αντιληφθηκα, αφού ουδέποτε είχα οποιοδήποτε πρόβλημα με τον δίσκο μου.
Δυστυχώς, το νέο firmware δεν μπορεί να εγκατασταθεί σε δίσκο που δεν αναγνωρίζεται από το bios.
Το θετικό της υπόθεσης είναι ότι η seagate αναλαμβάνει την αντικατάσταση του δίσκου και την προσπάθεια ανάκτησης των δεδομένων.
Όπως και να 'χει, η ταλαιπωρία και η απογοήτευση που βίωσα και βιώνω, αφού ακόμη προσπαθώ να στήσω τον υπολογιστή μου με όλα τα εργαλεία που χρειάζομαι για τη δουλειά μου, δεν ξεπληρώνεται με τίποτα.
Ηθικό δίδαγμα; Όσο ασφαλής και να αισθάνεσαι ότι είσαι, όσα και να πληρώνεις για antivirus, firewall, antispyware, antihacking, μην ξεχνάς τον πιο ύπουλο εχθρό σου: την ανοησία και την απληστία των εταιριών που πληρώνεις για να έχεις το καλύτερο(:rofl:) λειτουργικό αλλά και hardware.
Αντε γεια!

ΥΓ. Όπως και να 'χει, ευχαριστώ για την ανταπόκριση και λυπάμαι που δεν υπήρξε αίσιο τέλος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.