PDA

Επιστροφή στο Forum : Η HOL δεν δέχεται την αλλαγή σε POTS



mare
23-10-09, 19:50
Έχω hol 15 μήνες περιοχή Αγ,Στεφανος απέχω 1600 μετρά από το dslam. πακέτο 2play ταχύτητα 6 m.b προβλήματα άπειρα ειδικά με τηλεφωνία. Τους ζήτησα λοιπόν να μου αλλάξουν την τηλεφωνία σε post apo voip που έχω τώρα ,και μου είπαν ότι η πολιτική της εταιρίας είναι να μην γίνετε η αλλαγή αυτή. Τους είπα ότι θα φύγω και η απάντηση ήταν αυτή είναι η πολιτική της εταιρίας .συμπέρασμα δικο μου η HOL διώχνει τους πελάτες τις.

jkont
23-10-09, 20:34
Παράτησέ τους φίλε.

Δεν τους έχεις ανάγκη.

ariadgr
23-10-09, 20:59
Τους είπα ότι θα φύγω και η απάντηση ήταν αυτή είναι η πολιτική της εταιρίας .συμπέρασμα δικο μου η HOL διώχνει τους πελάτες τις.

Έχει αναφερθεί πολλάκις στο forum, δεν βάζουν μυαλό.

Αν δεν σε θέλουν μία για πελάτη, δεν τους θες δέκα. ;)

mare
23-10-09, 21:49
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις το ότι θα τους χαιρετίσω… είναι αυτονόητο. Το θέμα δεν είναι προσωπικό άλλα η πολιτική της εταιρίας ,δεδομένου ότι το ίδιο αίτημα το έχω υποβάλει τρεις φορές και πείρα την ίδια απάντηση. Αξιοπερίεργη πάντως συμπεριφορά από εταιρία .

Vitruvian78
23-10-09, 23:27
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις το ότι θα τους χαιρετίσω… είναι αυτονόητο. Το θέμα δεν είναι προσωπικό άλλα η πολιτική της εταιρίας ,δεδομένου ότι το ίδιο αίτημα το έχω υποβάλει τρεις φορές και πείρα την ίδια απάντηση. Αξιοπερίεργη πάντως συμπεριφορά από εταιρία .

Μήπως δεν δίνουν POTS στην περιοχή σου κιόλας; Αν δίνουν τότε θα κάνεις το εξής: Στείλε φαξ στο τμήμα διακοπής οτι έχεις τα χιλια δύο προβλήματα με την τηλεφωνία και οτι έχεις ζητήσει αλλαγή και δεν στο κάνουν οπότε για το σκοπό αυτό θα φύγεις απο την εταιρία. Θα σε πάρει τηλέφωνο μια κυρία η οποία είναι πάντα πολύ ευγενική και εξυπηρετική. Αυτή προσπαθεί πάντα να μην φύγει κανένας πελάτης απο την εταιρία. Πες τησ με ευγενικό τρόπο το πρόβλημά σου και πιστεύω οτι θα σε εξυπηρετίσει. Αν σοθ πει και εκείνη οτι δεν μπορέι να γίνει κάτι...ή παραμένεις ή την ίδια μέρα κιόλας υποβάλεις αίτηση σε άλλο παροχο.

Πές μου τί έγινε τελικά με τον τρόπο που σου είπα ;)

mare
24-10-09, 12:35
Ο τεχνικός μου με παρέπεσαν μου είπε ότι έχει pots η περιοχή, αλλά είναι πολιτική της εταιρίας να μην γίνετε αλλαγή . τους βαρέθηκα αρκετά θα γυρίσω στον οτε αλωστε με το καινούργιο πακέτο του οτε 43,50 ευρώ έχεις 8αρα γραμμή και δωρεάν κλήσεις όλη την ημέρα στην τιμή είναι και το πάγιο μέσα .

pan34
24-10-09, 12:43
αφου δεν βαζουν μυαλο φυγε.Τετοιεs πολιτικεs δεν τιs καταλαβαινω

aa144
24-10-09, 15:18
Έχεις πρόβλημα με τη γραμμή σου; Πακέτο 6 λες οτι έχεις, αλλά πόσα πιάνεις από τα 6; Μια γραμμή τηλεφώνου ή δύο; Εφόσον έχεις τον ΦΡΙΤΣ και αν η γραμμή έχει πρόβλημα, με NetFaster θα πας πολύ καλύτερα. Αυτό μπορούν να στο δώσουν άμεσα (ή να πας εσύ να το πάρεις από τα γραφεία τους).

Υπόψιν οτι η αλλαγή που ζητάς αφορά σε αλλαγή καλωδίωσης (και κάρτας) στο DSLAM και άρα εμπλέκεται ο ΟΤΕ που πρέπει να συνδέσει το ζεύγος σου στον πίνακα των εναλλακτικών, επομένως αυτό αφενός δεν μπορεί να γίνει άμεσα (μιλάμε για δουλειά που πρέπει να κάνει υπάλληλος του ΟΤΕ για εναλλακτικό πάροχο) και αφετέρου έχει κόστος γιατί ο ΟΤΕ χρεώνει αυτή την εργασία (όχι φθηνά) στον εναλλακτικό πάροχο.

Αντίθετα αν διακόψεις και πας ΟΤΕ τότε ο ίδιος υπάλληλος του ΟΤΕ άμεσα θα πάρει το ζεύγος σου από τον πίνακα των εναλλακτικών και θα το συνδέσει στο DSLAM του ΟΤΕ.

Γι αυτό λέγεται και Ελλαδιστάν...

mare
24-10-09, 17:31
Το πακέτο που έχω είναι 2play 24mb (39.90ευρω) η ταχύτητα που αναφέρω 6mb είναι αυτή που έχω κλειδώσει διότι εάν με κλειδώσουν παραπάνω έχω συνεχείς αποσυνδέσεις όταν λειτουργεί το τηλέφωνο .Με το net faster που δοκίμασα έχω άλλο πρόβλημα ακούγεται στο τηλέφωνο κάποιος ραδιοσταθμός…..(με ΟΤΕ δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα) άρα η λύση είναι μονόδρομος pots τηλεφωνία. όσο αφορά το κόστος (αλλαγής σε pots) για την εταιρία είναι δικό τους πρόβλημα .

aa144
24-10-09, 18:06
Αν ακούγεται ο ραδιοσταθμός στο τηλέφωνο, τότε είναι και πάνω στη γραμμή σου, οπότε όλα εξηγούνται γιατί δεν λειτουργεί καλά.

Υπάρχει πάντως νέο ρούτερ το NetFaster 2 που με το παλιό έχει κοινό μόνο το όνομα. Αν θέλεις δοκιμάζεις, δεν ζεσταίνεται κιόλας.

Αλλιώς, τώρα που ξέρεις το λόγο που αρνούνται (κόστος) μπορείς είτε να το συζητήσεις αλλιώς, είτε να την κάνεις για ΟΤΕ άμεσα με αιτιολογία οτι δεν λειτουργεί καλά το πακέτο για να μην πληρώσεις τέλος αποσύνδεσης.

Στον ΟΤΕ αν πας, πάρε στην αρχή το χαμηλότερο πακέτο που μπορείς, σίγουρα όχι στα 8 με τη γραμμή που έχεις.

Τελικά μια γραμμή τηλεφώνου έχεις από HOL ή δύο (μέσω του ΦΡΙΤΣ); Αν έχεις μόνο μια γραμμή, τότε δεν υπάρχει λόγος να μένεις στη HOL.

sexrazat
24-10-09, 18:17
Αντίθετα αν διακόψεις και πας ΟΤΕ τότε ο ίδιος υπάλληλος του ΟΤΕ άμεσα θα πάρει το ζεύγος σου από τον πίνακα των εναλλακτικών και θα το συνδέσει στο DSLAM του ΟΤΕ.

Γι αυτό λέγεται και Ελλαδιστάν...

Τουλάχιστον 15 μέρες για να γυρίσεις στον ΟΤΕ. Το σενάριο με τον υπάλληλο που άμεσα παίρνει το καλώδιο και το συνδέει στο Dslam του ΟΤΕ ενώ σφυρίζειο αδιάφορα για τη μετετροπή της Hol είναι επιστημονική φαντασία. Υπάρχουν σαφείς προθεσμίες και διαδικασίες.

mare
24-10-09, 18:39
2 γραμμές έχω αλλά εάν μιλήσεις ταυτόχρονα αποσυν/ται δηλαδή άχρηστη η επιπλέον γραμμή. Δεν έχω πρόβλημα για τέλη αποσυνδέσεις γιατί έχω πάνω από χρόνο .ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

xmperop1
24-10-09, 20:34
Έχεις πρόβλημα με τη γραμμή σου; Πακέτο 6 λες οτι έχεις, αλλά πόσα πιάνεις από τα 6; Μια γραμμή τηλεφώνου ή δύο; Εφόσον έχεις τον ΦΡΙΤΣ και αν η γραμμή έχει πρόβλημα, με NetFaster θα πας πολύ καλύτερα. Αυτό μπορούν να στο δώσουν άμεσα (ή να πας εσύ να το πάρεις από τα γραφεία τους).

Υπόψιν οτι η αλλαγή που ζητάς αφορά σε αλλαγή καλωδίωσης (και κάρτας) στο DSLAM και άρα εμπλέκεται ο ΟΤΕ που πρέπει να συνδέσει το ζεύγος σου στον πίνακα των εναλλακτικών, επομένως αυτό αφενός δεν μπορεί να γίνει άμεσα (μιλάμε για δουλειά που πρέπει να κάνει υπάλληλος του ΟΤΕ για εναλλακτικό πάροχο) και αφετέρου έχει κόστος γιατί ο ΟΤΕ χρεώνει αυτή την εργασία (όχι φθηνά) στον εναλλακτικό πάροχο.

Αντίθετα αν διακόψεις και πας ΟΤΕ τότε ο ίδιος υπάλληλος του ΟΤΕ άμεσα θα πάρει το ζεύγος σου από τον πίνακα των εναλλακτικών και θα το συνδέσει στο DSLAM του ΟΤΕ.

Γι αυτό λέγεται και Ελλαδιστάν...

Αν στείλει αλλαγή πόρτας και πληρώσει γίνεται αυθημερόν ( αλλά δεν θέλει ).
Αν διακόψει και κάνει επιστροφή στον ΟΤΕ θέλει 15 εργάσιμες από τη στιγμή που ο πάροχος ουσιστικά δώσει τη γραμμή.
Οσο για το Ελλαδιστάν :evil:

sdikr
25-10-09, 06:23
Έχεις πρόβλημα με τη γραμμή σου; Πακέτο 6 λες οτι έχεις, αλλά πόσα πιάνεις από τα 6; Μια γραμμή τηλεφώνου ή δύο; Εφόσον έχεις τον ΦΡΙΤΣ και αν η γραμμή έχει πρόβλημα, με NetFaster θα πας πολύ καλύτερα. Αυτό μπορούν να στο δώσουν άμεσα (ή να πας εσύ να το πάρεις από τα γραφεία τους).

Υπόψιν οτι η αλλαγή που ζητάς αφορά σε αλλαγή καλωδίωσης (και κάρτας) στο DSLAM και άρα εμπλέκεται ο ΟΤΕ που πρέπει να συνδέσει το ζεύγος σου στον πίνακα των εναλλακτικών, επομένως αυτό αφενός δεν μπορεί να γίνει άμεσα (μιλάμε για δουλειά που πρέπει να κάνει υπάλληλος του ΟΤΕ για εναλλακτικό πάροχο) και αφετέρου έχει κόστος γιατί ο ΟΤΕ χρεώνει αυτή την εργασία (όχι φθηνά) στον εναλλακτικό πάροχο.

Αντίθετα αν διακόψεις και πας ΟΤΕ τότε ο ίδιος υπάλληλος του ΟΤΕ άμεσα θα πάρει το ζεύγος σου από τον πίνακα των εναλλακτικών και θα το συνδέσει στο DSLAM του ΟΤΕ.

Γι αυτό λέγεται και Ελλαδιστάν...

Συγνώμη, αλλά η αλλαγή κάρτας - dslam, αν δεν κάνω λάθος είναι μέσα στο χώρο ευθύνης του πάροχου και όχι στον Οτε, το καλώδιο που πάει απο τον χρήστη εως τον κατανεμητή του πάροχου παραμένει το ίδιο.

agrelaphon
25-10-09, 10:16
Συγνώμη, αλλά η αλλαγή κάρτας - dslam, αν δεν κάνω λάθος είναι μέσα στο χώρο ευθύνης του πάροχου και όχι στον Οτε, το καλώδιο που πάει απο τον χρήστη εως τον κατανεμητή του πάροχου παραμένει το ίδιο.

Ναι, αλλά δεν κάνουν τον κόπο. Βάζουν άλλη πόρτα από την μεριά του κατανεμητή του ΟΤΕ

valen_gr
25-10-09, 14:31
Συγνώμη, αλλά η αλλαγή κάρτας - dslam, αν δεν κάνω λάθος είναι μέσα στο χώρο ευθύνης του πάροχου και όχι στον Οτε, το καλώδιο που πάει απο τον χρήστη εως τον κατανεμητή του πάροχου παραμένει το ίδιο.

Απαιτειται αλλαγη οριου. Απαραιτητη η παρεμβαση του ΟΤΕ. Πρεπει να αλλαξει και το οριο στον Γενικο κατανεμητη του ΟΤΕ. Στην Ανοιξη που περιγραφει ο φιλος πχ, το νεο POTS DSLAM ειναι σε φυσικη συνεγκατασταση (εντος κτηριου ΟΤΕ) ενω τα παλαιοτερα τα VOIP ειναι σε απομακρυσμενη (εκτος κτηριου), και εξυπηρετουνται απο αλλα ορια στον ΓΚ.

Υπαρχει η δυνατοτητα να ζητησει ο παροχος αλλαγη οριου στον ΟΤΕ, ωστε να τον κουμπωσει σε αλλη πορτα/καρτα σε αλλο DSLAM , η , να κανει αιτηση για νεο βροχο στα νεα ορια και απλα να καταργησει τον παλαιο μολις συνδεθει ο νεος. Για καποιο λογο, ακολουθειται η δευτερη οδος παντα.Πιθανοτατα γιατι αφηνει τις λιγοτερες πιθανοτητες να μεινει ο χρηστης χωρις υπηρεσια.

bpapad81
27-10-09, 14:35
Δεν υποστηριζει pots σε Αγ. Στεφανο....(99.9%)

jkoukos
27-10-09, 18:15
@bpapad81
Σύμφωνα με εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3118281&postcount=6)και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=320585)έχει υποστήριξη pots.

tdc
28-10-09, 00:13
@bpapad81
Σύμφωνα με εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3118281&postcount=6)και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=320585)έχει υποστήριξη pots.

Το επιβεβαιωνω και εγω.. Εχουμε Pots.. Εγω ημουν τυχερος και περασε το αιτημα επειδη ειχα προβληματα με τηλεφωνια και ειχα να πατησω στο γεγονος οτι μου ειπαν οτι θα με συνεδεαν κατευθειαν POTS στην αρχη.. Βεβαια δεν ειχαν POTS και εγινε λιγο της κ...ας γιατι με διαβεβαιωναν κιολας.. Αν μου ελεγαν οτι δεν μου κανουν την αλλαγη θα τους επαιρνε και θα τους σηκωνε.. By the way, τωρα δεν εχω κανενα προβλημα.. Ουτε καν εβαλα το δικο μου ρουτερ πανω.. Το fritz μια χαρα ειναι.. Φιλε αν τους παιδεψεις και ζητησεις να μιλησεις με προισταμενο και αλλα τετοια ωραια θα στο κανουν το "χατιρι".. Ισως αξιζει το κόπο.. ;)
Επισης, βαλε το 6/1.. Αξιζει πολυ περισσοτερο.. Εκτος και αν μιλας τοσο πολυ πια.. :)

bpapad81
30-10-09, 15:54
Καλησπερα,
έχετε δικιο υπαρχει Pots γιατι όσοι μενουν Αγ. Στεφάνο εξυπηρετούνται απο το κέντρο της Άνοιξης...
:sorry: μπερδευτικα... :oops:

apostolis21
10-07-14, 21:54
Και εγώ δεν έμεινα ευχαριστημένος από την HOL, πρακτικά είναι σαν να με έδιωξαν με τη συμπεροφορά τους και τις απαντήσεις τους :down:

spyrosn
14-07-14, 10:35
Εύστοχο και επίκαιρο μήνυμα, 5 χρόνια μετά. :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.