PDA

Επιστροφή στο Forum : Ου μπλέξεις!!!!



tolisk
03-03-06, 22:27
Μετα απο ένα χρόνο σύνδεσης με τη forthnet στα 384 αποφάσισα να διακόψω τη σύνδεση μου και να αγοράσω ένα απο τα Ondsl kit στα 1024 μια και η προσφορά μου φάνηκε καλή. 12/01 αγοράζω το πακέτο απο το γερμανό 16/01 λαμβάνει το fax η otenet και 17/01 το προωθεί στον οτε ο οποίος το καταχωρεί στις 23/01 και απαντά στις 30/01 οτι δεν υπάρχουν θύρες για pstn γραμμή.Μέχρι εδώ όλα (?) καλά. Η otenet με προτρέπει να ακυρώσω το μη ενεργοποιημένο πακέτο για pstn και να πάρω το ίδιο για isdn γραμμή αφού υπήρχαν περι τις 50 διαθέσιμες θύρες. Οπότε στέλνω το fax στις 03/02 στην Otenet για ακύρωση και στις 06/02 ζητώ μετατροπή γραμμής σε isdn απο το 134. Στις 18/02 αγοράζω νέο πακέτο Ondsl για isdn και στέλνω το fax το οποίο παραλαμβάνεται στις 20/02 και προωθείται στον οτε στις 21/02.Έκπληκτος στις 25/02 βλέπω το λαμπάκι του modem(annex A) να συγχρονίζει και αναρωτιέμαι τι συνέβη...Και όμως τα κατάφεραν.....:worthy:Η otenet αυτη τη στιγμή πιστεύει οτι έχει ενεργοποιηθεί το δεύτερο πακέτο για γραμμή isdn ενώ ο οτε απαντά ότι το πρώτο πακέτο Ondsl για pstn ουδέποτε ακυρώθηκε απο το σύστημα τους και τελικά βρέθηκε θύρα για pstn και η οποία ενεργοποιήθηκε( η μετατροπή γραμμής και το πακέτο Ondsl για isdn βρίσκονται σε αναμονή στο σύστημα του οτε λόγω του μη ακυρωμένου απο την otenet Ondsl για pstn).Όλα τα παραπάνω φυσικά συνοδεύονται απο άπειρα τηλέφωνα στην otenet και στο 134 και στο 1242 γύρω στα 5 fax 420 ευρώ για τα δύο πακέτα( δεν ξέρουν στην otenet ποιο απο τα δύο πακέτα να ακυρώσουν για να μου επιστρέψουν τα λεφτά γιατί το ακυρωμένο πακέτο για την pstn γραμμή δεν μπορεί να ξαναενεργοποιηθεί ενώ το 2ο κουτί δεν ανταποκρίνεται στη σύνδεση μου)!!!!!

Τα συμπεράσματα δικά σας.....:hmm:
Υ.Γ.Φανταστείτε ότι προσπάθησα να είμαι περιληπτικός!!!!

ReDeeMeR
03-03-06, 23:01
Γουάου:rofl:

kotsos84
03-03-06, 23:37
Και με 50 πόρτες δεν ξέρω αν θα τολμούσα την αγορά δεύτερου πακέτου, αφου μέχρι να παραδωθούν τα αιτήματα μάλλον και οι 50 θα είχαν κάνει φτερά. 50 πορτούλες φεύγουν εύκολα σε 5 μέρες....:hmm:

enwsitis21
03-03-06, 23:42
Εγώ έτσι όπως το διάβασα, θεωρώ ότι έγινε σφάλμα από τη πλευρά του ΟΤΕ. Ενημερώνει πρώτα την OTENET, ότι δέν έχει διαθέσιμες πόρτες, σ'ενημερώνει η OTENET(σωστά κατά τη γνώμη μου), για να κινηθείς ανάλογα, επέλεξες επιστροφή χρημάτων και μετατροπή τηλεφωνικής γραμμής, και μετά ως διά μαγείας βρέθηκε πόρτα στη κάρτα του dslam. Μόνο που ξέχασαν προφανώς να ενημερώσουν την ΟΤΕΝΕΤ, πράγμα που δέν ξέχασαν να κάνουν στην αρχή.
Ούτως ή άλλως, είναι αυτό που λές: Ού μπλέξεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.