PDA

Επιστροφή στο Forum : Οτε και καιρικες συνθηκες



Ekptwtos_aggelos
26-10-09, 01:24
Καλησπερα ειμαι φοιτητης στο ηρακλειο κρητης και θα ηθελα να πω και εγω τον πονο μου..

Ξερω οτι θα ακουστει γελοιο αλλα καθε φορα που βρεχει κανει αποσυνδεσεις το modem μου με αποκορυφωμα σημερα που μετρησα μεσα σε 4 ωρες περιπου 87 αποσυνδεσεις λογω του οτι βρεχει ολη μερα (ηταν πολυ περισσοτερες αλλα σε καποιες φασεις τσαντιζομουνα και εφευγα που δε μπορουσα να δω καν σελιδα στο ιντερνετ).Εχω παρατηρησει αυτο το προβλημα ενα 6μηνο τωρα αλλα ο οτε με γραφει.Πιθανολογω οτι δε ξερει τι του γινεται.Σα να μην εφτανε αυτο αλλα δεν υπαρχει μια υποστιριξη της προκοπης τη στιγμη που σε αλλες εταιριες υπαρχει 24 ωρες το 24ωρο.

Αν ξερει καποιος κατι οτιδηποτε για το προβλημα μου θα το εκτιμουσα να μου δωσει τα φωτα του γιατι δε παει αλλο..

Breezaki
26-10-09, 01:28
Καλως ηρθες στο κλαμπ....

Ekptwtos_aggelos
26-10-09, 01:31
Το κλαμπ της κακοκαιριας η το κλαμπ του -δεν υπαρχει καμια υποστιριξη το σ/κ απο τον οτε- και μας γραφει? Ειναι σημαντικο..:p:p

Παρεπιπτοντως ξερει κανεις σε ποιο DSLAM ειμαι?Μενω πανω στα τει Ηρακλειου.

utp
26-10-09, 02:52
Υποστηριξη εχει ο ΟΤΕ το Σ/Κ στο 121. Παιρνεις και δηλωνεις βλαβη λεγοντας το προβλημα σου!

Kέντρο Aναγγελίας Bλαβών ΟΤΕ 121. Ώρες λειτουργίας: Δευτέρα – Παρασκευή 08:00-21:00, Σάββατο – Κυριακή 08:00-14:00.

manicx
26-10-09, 11:59
Το κλαμπ της κακοκαιριας η το κλαμπ του -δεν υπαρχει καμια υποστιριξη το σ/κ απο τον οτε- και μας γραφει? Ειναι σημαντικο..:p:p

Παρεπιπτοντως ξερει κανεις σε ποιο DSLAM ειμαι?Μενω πανω στα τει Ηρακλειου.

Στην περίπτωση αυτή (αποσυνδέσεις λόγω καιρικών συνθηκών) δεν θα πρέπει να σε ενδιαφέρει το DSLAM αλλά το ΚΑΦΑΟ. Όπως έγραψα και σε άλλο topic, το ΚΑΦΑΟ που πέφτω είναι σάπιες λαμαρίνες. Με την χθεσινή βροχή είναι περί τις 20-30 αποσυνδέσεις μέχρι που έκλεισα το router το βράδυ. Σήμερα το πρωϊ είδα ότι το upload μου ήταν μειωμένο κατά 100kbps.

giorgiosb
27-10-09, 00:36
1242 ΤΥ 24/24ωρω , αποσυνδεσεις εχω κι εγω σε βροχη κοιταξα λιγο τις πριζες και καταφερα να τις μειωσω αλλα εχω, αν το προβλημα παρατηρηθει σε πολλους απο οτε μου ειπαν τοτε κοιτανε το καφαο, ειδαλλως ερχεται τεχνικος στο σπιτι και ελεγχει αν συμβενει κατι αλλο. Παντως σε βροχη (μεγαλη εχει ασταθεια) δεν ξερω αν γινεται μονο σε ΟΤΕ και αλλου που ημουν παλι το ειχα!

overvolt
27-10-09, 01:55
Οταν υπάρχουν τοπικά προβλήματα στο βρόχο χαλκού , όπου και να είσαι ( ISP) δεν έχει σημασία, η σύνδεση θα βογκάει.

giorgiosb
27-10-09, 02:14
Ακριβως, αυτο παρατήρησα και εγω! παντως τα πραγματα πανε πολυ καλυτερα attenation 14 και SNR 10.5, με μερικες μονο αποσυνδεσεις την μερα πλεον απο οτι πριν, πισευω στο μελλον θα βελτιωθει η κατασταση με την αντικατασταση του χαλκου με οπτικες ινες.

Kitsos77
27-10-09, 10:59
Καλησπερα ειμαι φοιτητης στο ηρακλειο κρητης και θα ηθελα να πω και εγω τον πονο μου..

Ξερω οτι θα ακουστει γελοιο αλλα καθε φορα που βρεχει κανει αποσυνδεσεις το modem μου με αποκορυφωμα σημερα που μετρησα μεσα σε 4 ωρες περιπου 87 αποσυνδεσεις λογω του οτι βρεχει ολη μερα (ηταν πολυ περισσοτερες αλλα σε καποιες φασεις τσαντιζομουνα και εφευγα που δε μπορουσα να δω καν σελιδα στο ιντερνετ).Εχω παρατηρησει αυτο το προβλημα ενα 6μηνο τωρα αλλα ο οτε με γραφει.Πιθανολογω οτι δε ξερει τι του γινεται.Σα να μην εφτανε αυτο αλλα δεν υπαρχει μια υποστιριξη της προκοπης τη στιγμη που σε αλλες εταιριες υπαρχει 24 ωρες το 24ωρο.

Αν ξερει καποιος κατι οτιδηποτε για το προβλημα μου θα το εκτιμουσα να μου δωσει τα φωτα του γιατι δε παει αλλο..

Καθόλου γελοίο φίλε μου, αυτό είναι στάνταρ σε όλη την Ελλάδα. Εγώ είχα μαγαζί και κάθε φορά που έβρεχε έκανα και το σταυρό μου!!! Κάποιες φορές μάλιστα δεν έκανε μόνο αποσυνδέσεις, έπεφτε τελείως.

@ ADSLgr.com All rights reserved.