PDA

Επιστροφή στο Forum : forthnet ολο κ πιο κατω!!



ntinosss2003
26-10-09, 14:43
εδω κ περιπου 1 μηνα εχαιρα συνδεσης forthnet ακρας υγειας κ υψηλης συνδεσης(κλειδωμα 1ο στα 21mbit!!)

Σταδιακα μεχρι κ εχτες τα 21 ειχαν γινει 19(μικρο το κακο) γνωριζωντας οτι με νεους συνδρομητες συμβαινει αυτο κ θα συνεχιζει να συμβαινει..

Σημερα ομως ανοιγω το pc κ βλεπω για πρωτη φορα κοκκινο λαμπακι στο ρουτερ..μπαινω μεσα να δω τι συμβαινει το ιντερνετ αφαντο!!σηκωνω το τηλεφωνο κ απο τον πολυ θορυβο της γραμμης ισα ισα που ακουω ενα εξασθενημενο τονο..βγαζω το τηλεφωνο απο τη πριζα μαζι κ το φιλτρο κ το ρουτερ μονο του κ συνδεετε αλλα με μερικα προβληματα.

το snr margin ειναι οριακα στο 6,5 ενω πριν ηταν 12-14!!η γραμμη πλεον αν βαλω κ το τηλεφωνο δεν <<σηκωνει>> και το ρουτερ κανει αποσυνδεσεις ..

Link Information

Uptime: 0 days, 0:22:09
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 19.679
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 0,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 4,0 / 12,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 18,0 / 6,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 22 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 2 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 7 / 0
FEC Errors (Up/Down): 330 / 65.143
CRC Errors (Up/Down): 330 / 547
HEC Errors (Up/Down): 389 / 440

ακομα το Output Power ποτε δεν ειχε ανεβει στο 12.5 κ περα απο καποια bugs ποτε δεν εγραφε τοσα errors το ρουτερ.. :whistle:

μαλλον ενα μηνα ηταν η ζωουλα της.. :rofl:
εχτες βεβαια εριξε ο ζευς αρκετες κεραυνοαστραπες κ πιστευω οτι καπου εχουν προβλημα..θα αναμενω 2-3 μερες κ μετα θα αρχισουν τα οργανα :evil:

το (προβλημα) παρουσιαζετε στα καμινια ηρακλειο οσοι εχετε τα (γ)ιδια πειτε το να ξερουμε οτι δεν φταιμε εμεις τουλαχιστον (αν μου πουν για καλωδιωση δικια μου απο τη φορτηνετ θα τους βρισω,1 μηνος γραμμη ειναι :rofl: )

update...το snr margin πηγε στο 5!!!μολις περασα τα ορια της forthnet κ μαλλον παω για υποβαθμιση !!!
(ωραια να ετοιμαζομε για καταγγελιες παλι..α ρε εεττ)

BlindG
26-10-09, 14:50
χμ.
Το post σου συμπίπτει με την αλλαγή του καιρού και τις βροχοπτώσεις...
Ελπίζω να κάνω λάθος στον συνειρμό μου... :-k

eniac
26-10-09, 14:59
θα αναμενω 2-3 μερες κ μετα θα αρχισουν τα οργανα
Καλύτερα να μην καθυστερείς και να καλέσεις σήμερα για να δείς τι γίνεται με τη γραμμή σου
όσον αφορά το θόρυβο στο τηλέφωνο..



το snr margin ειναι οριακα στο 6,5 ενω πριν ηταν 12-14!!η γραμμη πλεον αν βαλω κ το τηλεφωνο δεν <<σηκωνει>> και το ρουτερ κανει αποσυνδεσεις ..


Εννοείς οτι με το router μόνο του στη γραμμή, δεν έχεις αποσυνδέσεις?


update...το snr margin πηγε στο 5!!!μολις περασα τα ορια της forthnet κ μαλλον παω για υποβαθμιση !!!
(ωραια να ετοιμαζομε για καταγγελιες παλι..α ρε εεττ)
Θεωρώ τουλάχιστον αστείο αυτό το τμήμα του μηνύματος σου..

ntinosss2003
26-10-09, 15:42
ο συνειρμος σου ειναι 99% σωστος..

καθε φορα που βρεχει θα εχουμε ( η εστω εχω ) προβλημα??
για αυτο κ μονο δεν παιρνω τηλ απο τωρα ..αν το προβλημα ειναι απο τη κακοκαιρια πιστευω οτι τα <<αλανια>> της forthnet προσπαθουν να το φτιαξουν,αλλωστε δεν ειναι δικια τους υπαιτιοτητα!!(ο ερμος ο καιρος φταιει η αδιαβροχοποιηση,αντικεραυνικα κτλ κτλ )(ασε που μπορει να ειναι το προβλημα στο δικτυο του οτε :p )

eniac..
δεν μπορω να καταλαβω που βρηκες το αστειο..μηπως εισαι εσυ ο αστειος??
μηπως θεωρεις αστειο κ το υπολοιπο ποστ μου..?(το αλλο το καταλαβα οτι το θεωρεις <<τουλαχιστον>> αστειο με οτι αυτο σημαινει..)

λιγο αυτοσυγκρατηση φιλε μου..δεν σε ξερω κ απο χτες,ενας αυτονοητος σεβασμος πρεπει να υπαρχει :respekt:

κ για να απαντησω στα ερωτηματα σου(αγενως τοποθετημενα αλλα ας το παρει το ποταμι)

1>>με το ρουτερ συνδεμενο κ με τα στοιχεια που παραπανω εθεσα εχω συνεχεις αποσυνδεσεις..κρατιετε 10 λεπτα κ αν κ μετα αποσυνδεση-συνδεση..

οσο για το να παρω τηλ αμεσως πιστευω οτι απαντησα πανω στην αρχη αυτου του ποστ..
καταλαβαινω οτι ΔΕΝ φταιει η φορθνετ για τις οποιες βλαβες/δυσλειτουργιες συμβουν στο δικτυο της απο κακοκαιριες/βλαβες τριτων/ανωτερας βιας ,αλλωστε το γραφει κ το συμβολαιο της :rtfm:

για αυτο θα περιμενω μερικες μερες κ μετα βλεπουμε :cool:

υπαρχει καποιος αλλος απο ηρακλειο που εχει τα ιδια προβληματα(γιατι αμα ειμαι ο μονος.. :nono: )

eniac
26-10-09, 16:03
κ για να απαντησω στα ερωτηματα σου(αγενως τοποθετημενα αλλα ας το παρει το ποταμι)

Δε νομίζω οτι έθεσα κάποιο ερώτημα με αγενή τρόπο.. ;)


βγαζω το τηλεφωνο απο τη πριζα μαζι κ το φιλτρο κ το ρουτερ μονο του κ συνδεετε αλλα με μερικα προβληματα.

το snr margin ειναι οριακα στο 6,5 ενω πριν ηταν 12-14!!η γραμμη πλεον αν βαλω κ το τηλεφωνο δεν <<σηκωνει>> και το ρουτερ κανει αποσυνδεσεις ..


Εγώ προσωπικά έτσι όπως το γράφεις, καταλαβαίνω οτι με το router μόνο του δεν έχεις πρόβλημα αποσυνδέσεων,
αλλά οτι το snr πήγε 6,5 απο 12-14.



οσο για το να παρω τηλ αμεσως πιστευω οτι απαντησα πανω στην αρχη αυτου του ποστ..
καταλαβαινω οτι ΔΕΝ φταιει η φορθνετ για τις οποιες βλαβες/δυσλειτουργιες συμβουν στο δικτυο της απο κακοκαιριες/βλαβες τριτων/ανωτερας βιας ,αλλωστε το γραφει κ το συμβολαιο της

Και οτι ΔΕΝ φταίει, σημαίνει οτι δεν είναι υπεύθυνη για την αποκατάσταση του πρόβληματος (εφόσον εσύ φυσικά, αναφέρεις οτι έχεις..)?


δεν μπορω να καταλαβω που βρηκες το αστειο..μηπως εισαι εσυ ο αστειος??

Όταν λές οτι ετοιμάζεσαι για καταγγελίες πάλι, επειδή το snr έχει πάει στο 5,
χωρίς να έχεις ξεκαθαρίσει αν είναι όλα οκ στη γραμμή σου, ε ναι, αστείο μου φαίνεται..


θα αναμενω 2-3 μερες κ μετα θα αρχισουν τα οργανα


αν μου πουν για καλωδιωση δικια μου απο τη φορτηνετ θα τους βρισω


λιγο αυτοσυγκρατηση φιλε μου..δεν σε ξερω κ απο χτες,ενας αυτονοητος σεβασμος πρεπει να υπαρχει

Φαίνεται οτι ζείς με γνώμονα το σεβασμό προς τους άλλους.. ;)
(ας μην επεκταθούμε προσωπικά όμως, υπάρχουν τα pm γι' αυτό, το θέμα είναι η γραμμή σου..)

ntinosss2003
26-10-09, 16:42
φιλε eniac απαντω εν ριπη πολυβολου :rofl:

οταν to snr απο 12 (εστω) πεσει στο 6,5 (τωρα ειναι στο 5 ) χιλια μυρια κακα επονται..
οπως? υποχρονιση απο τη μερια της φορθνετ της γραμμης μου διοτι εχω περασει το κατωτατο οριο της εταιρειας στο snr (6 για φορθνετ ).
(αλλο κακο ειναι οτι ΔΕΝ συνεβηκε αυτο απο την 1η μερα αλλα στα εντελως ξαφνικα(αρα ποιος μου λεει οτι αυριο θα εχω νετ κ τηλεφωνο?κανεις..)
( κ εχω ξεκαθαρισει οτι το προβλημα δεν ειναι απο εμενα,ελεος πια.. )

το οτι ενας Ψ παροχος δεν φταιει για ενα προβλημα δεν σημαινει οτι ΔΕΝ θα το φτιαξει,αλλο το ενα αλλο το αλλο

κ για να τελειωνουμε εδω την οποια προσωπικη αντιπαραθεση..

οταν γραφεις,λες οτιδηποτε κ μετα απαξιωνεις τον αλλο τοτε ολα πανε (αγενως).. :p

μαλλον δεν γνωριζεις οτι οποιος εχει καει απο τον χυλο φυσαει κ το γιαουρτι :oops:
(προσωπικα γνωριζω τα κακως κειμενα της forthnet,με επιφυλαξεις την εβαλα κ με επιφυλαξη συνεχιζω..τωρα που τα προβληματα ξεκινησαν ειμαι ετοιμος εαν συνεχιστουν και παντα στα πλαισια του λογικου να καταγγειλω τη συμβαση στους δυο μηνες χωρις να ταλαιπωρηθω κ λοιπα εξοδα απο την στιγμη που ο νομος μου δινει αυτο το δικαιωμα :whistle: )

για τελος το πως ζω εγω ειναι δικαιωμα μου, οπως κ δικο σου το πως ζεις εσυ..:cool:
ετσι ειναι η ζωη..
μην μπουρδουκλωνεις τον σεβασμο με το δικιο..αν καπου εχω δικιο το ζηταω με οποιο τροπο μπορω..

προσωπικη επιθεση σε ολο της το μεγαλειο στις τελευταιες σου γραμμες,δεν μιλαω αλλα να μην εκλαβεις την σιωπη μου ως αδυναμια..
(μια συμβουλη <<μην κρινεις για μην κριθεις>> )

vothros
26-10-09, 16:52
Παιδιά μαλώστε λίγο....μια στιγμή να φέρω ποπκορν και κόκα κόλα!

eniac
26-10-09, 17:00
το οτι ενας Ψ παροχος δεν φταιει για ενα προβλημα δεν σημαινει οτι ΔΕΝ θα το φτιαξει,αλλο το ενα αλλο το αλλο
Αρκεί να τους ενημερώσεις όμως..
Ακόμα και αν είναι γενικό το πρόβλημα στην περιοχή σου, καλύτερα να το ξέρεις ότι όντως είναι έτσι και όχι να εικάζεις..

Anyway, εννοείτε δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά με τη γραμμή σου.


Παιδιά μαλώστε λίγο....μια στιγμή να φέρω ποπκορν και κόκα κόλα!

Πιάσε και κανά doritos όπως έρχεσαι.. :p

ntinosss2003
26-10-09, 17:13
εννοειτε πως ουτε κ εγω εχω κατι μαζι σου.. :p

τα doritos θα τα κραταω εγω αν εχει μπολικη κ αφθονη γοκα-γολα!!!!:worthy:

spsomas
26-10-09, 21:02
Παιδιά μαλώστε λίγο....μια στιγμή να φέρω ποπκορν και κόκα κόλα!

Τουλάχιστον τις σελίδες τις ανοίγει κουτσά στραβά, βίντεο είναι το πρόβλημα αφού και σήμερα σέεεεεεεεεεεεεεεεεεερνεται

nnn
26-10-09, 21:06
update...το snr margin πηγε στο 5!!!μολις περασα τα ορια της forthnet κ μαλλον παω για υποβαθμιση !!!

Και εγώ παίζω με 4,5 τώρα χωρίς να επηρεάζεται η γραμμή, το snr δεν είναι σταθερό στην διάρκεια της ημέρας και έχει μικροαυξομειώσεις.
Έχεις attenuation 12, είσαι κοντά στο DSLAM και τα στατιστικά σου είναι μια χαρά.
Αν έχεις αποσυνδέσεις έλεγξε την καλωδιακή σου εγκατάσταση για αρχή και αν είναι οκ, ζήτησε τους να το κοιτάξουν αυτοί.

ntinosss2003
26-10-09, 23:23
πριν εναμισι μηνα εκανα καινουργια γραμμη στο σπιτι..ειναι 99% προβλημα της φορθ(αφηνω 1% να ειναι απο τη καλωδιωση το προβλημα)

ακομα το snr παιζει πανω κατω συνεχεια , μια 6,5 την αλλη 5-5,5 με αποσυνδεσεις..
το τηλεφωνο παντως εφτιαξε κ τωρα ακουγετε σαν το κρυσταλλινο νερο!!

το μονο που θα κανω αυριο ειναι να αλλαξω την πριζα τηλεφωνου μεσα στο σπιτι(εκει ειναι το 1% που φοβαμε) κ μετα ντριιιν τηλεφωνο στη φορθνετ.

παντως μεχρι κ σημερα ημουν απροβληματιστα υπερευχαριστημενος, ουτε μια αποσυνδεση κ φουλ ταχυτητες..το δευτερο το εχω κ σημερα αλλα καθε μιση ωρα κατα μεσο ορο κ αποσυνδεση.

τι να κανς , ετσ ειν η ζωη :cool:

ZAGNA
28-10-09, 17:34
Eγώ έχω σχεδόν το ίδιο πρόβλημα .,

Συγχρόνιζα στα 21mbit και τώρα είμαι στα 12mbit....

Το SNR κολημένο στο 8db (εάν προσπαθήσω να το κάνω 6db με DMT-Tool δεν πάει)

H γραμμή μου έχει downstream attenuation 19db και εγώ συγχρονίζω πλέον ότι και να γίνει στα 12.000kbps...

Συγχαρητήρια στη Forthnet. (Τεχνικός μου είπε ότι δεν βλέπει βλάβη στη γραμμή είναι όλα οκ και ίσως μπορεί να φταίει κάποια παρεμβολή σε μένα κάπου στο καλώδιο πχ κάποια συσκευή γείτονα στον 1ο που επηρεάζει το καλώδιο μου ..)

anepro
29-10-09, 14:21
Το πρόβλημα όπως διαβάζω είναι γενικό με όσους έχουν 4νετ. Αντιμετωπίζω κι εγώ το ίδιο. Όταν ενεργοποιήθηκα πριν ενάμιση χρόνο συγχρόνιζε στα 18500 αλλά σήμερα μετα βίας πιάνω τα 15000.

JULIANIK
29-10-09, 15:08
...κάποια συσκευή γείτονα στον 1ο που επηρεάζει το καλώδιο μου...
Ναι, καλα... ολοι ξαφνικα αποκτησαμε κι ενα τετοιο γειτονα.
Σαν το σπλιτερ που εφταιγε σε ολους, για ολα...

21+Mbit προ 2ετιας, τωρα 16 λεει. Βεβαια αν το κανω resync θα παει στα 18+, αλλα πολυ δυσκολα θα μεινει εκει.
Τουλαχιστον το βραδυ, αργιες, σουκου, ανεβαινω πανω απο 19+

Αυτο που θα ηθελα να μαθω, ειναι αν προκειται για πηξιμο στο ΚΑΦΑΟ ή στα DSLAM. Γιατι την πρωτη φορα που ειδα μεγαλη πτωση, και συνδυαστηκε με 1-2 disconnects, τους καλεσα να κανουν εναν ελεγχο να δουν τι παιζει εκεινη την ωρα.
Και μου λεει: Δε βλεπω καποιο προβλημα, αλλα...... παρατηρω να γινονται ΜΑΖΙΚΑ LOGINS στον κομβο σας. Τυχαιο; Ισως.
Οταν τον ρωτησα για ΚΑΦΑΟ ή DSLAM, τα μασησε και καταληξαμε που αλλου; στον κακο μας γειτονα.
Κατι μυριζει και δεν ειναι το CL110 αυτη τη φορα... http://img691.imageshack.us/img691/2756/e99999045.gif

anepro
30-10-09, 01:46
Ναι, καλα... ολοι ξαφνικα αποκτησαμε κι ενα τετοιο γειτονα.
Σαν το σπλιτερ που εφταιγε σε ολους, για ολα...

21+Mbit προ 2ετιας, τωρα 16 λεει. Βεβαια αν το κανω resync θα παει στα 18+, αλλα πολυ δυσκολα θα μεινει εκει.
Τουλαχιστον το βραδυ, αργιες, σουκου, ανεβαινω πανω απο 19+

Αυτο που θα ηθελα να μαθω, ειναι αν προκειται για πηξιμο στο ΚΑΦΑΟ ή στα DSLAM. Γιατι την πρωτη φορα που ειδα μεγαλη πτωση, και συνδυαστηκε με 1-2 disconnects, τους καλεσα να κανουν εναν ελεγχο να δουν τι παιζει εκεινη την ωρα.
Και μου λεει: Δε βλεπω καποιο προβλημα, αλλα...... παρατηρω να γινονται ΜΑΖΙΚΑ LOGINS στον κομβο σας. Τυχαιο; Ισως.
Οταν τον ρωτησα για ΚΑΦΑΟ ή DSLAM, τα μασησε και καταληξαμε που αλλου; στον κακο μας γειτονα.
Κατι μυριζει και δεν ειναι το CL110 αυτη τη φορα... http://img691.imageshack.us/img691/2756/e99999045.gif

:oneup:

ntinosss2003
30-10-09, 21:45
το θεμα που λετε οτι συνγχρονιζατε στα 21 κ μετα απο καιρο στα 15 (ή 18 κ μετα 12 κ τα σχετικα) ειναι απολυτα φυσιολογικο για ενα δικτυο οπως της φορθνετ που <<μπουκωνει>>

με λιγα λογια ..εγω στις 29 του προηγουμενου μηνα επιανα 20.700, μετα απο ενα μηνα ειμαι στα 18-19 μαξιμουμ.Αυτο εχει να κανει με το οτι εχουν μπει νεοι χρηστες στο dslam κεντρο που συνδεομαι κ εγω κ αρα οσο αυξανετε εκθετικα αυτος ο αριθμος τοσο θα μειωνετε κ η ταχυτητα που θα κλειδωνουμε κ εμεις..

Ακομα οταν πχ σε ενα dslam εχει 100 πορτες 24mbit και ολοι μια δεδομενη χρονικη στιγμη ειμαστε συνδεδεμενοι τοτε ειναι πιθανον να σερνομαστε(αν ολοι χρησιμοποιουμε ενα ποσοστο της συνδεσης μας) κ ας εχουμε κλειδωσει πχ στα 18mbit!!Aυτα ειναι τα πλασματικα mbit που πιανουμε αλλα δεν εχουμε γιατι πολυ απλα το bandwidth εχει στερεψει!!

παντως ενας δεικτης του ποσοι <<μπαινουν>> σε μια εταιρεια αλλα κ κατα το ποσο η εν λογω εταιρεια κανει αναβαθμισεις ειναι το ποσο κλειδωναμε-ποσο κλειδωνουμε- και αν στο μελλον αν δουμε αυξηση (2mbit κ πανω απο εκει που ημασταν!!)

Στο θεμα παλι που ξεκινησα(κουφια η ωρα )
Το snr παραμενει σταθερα γυρω απο το 6.5,βεβαια οι αποσυνδεσεις σταματησαν κ προς το παρων ολα καλα..

ακομα θα ηθελα να ρωτησω τους γνωστες(κ επειδη βλεπω οτι ειχαν σκαψει για οπτικες κ τελειωσαν ) μηπως οι ενναλακτικοι ξεκινανε να φτιαχνουν τα δικα τους dslam κεντρα??
πολυ κινητοποιηση βλεπω κ δεν ειναι απο τον ΟΤΕ..Λετε?????? :whistle:

spsomas
01-11-09, 02:38
μηπως οι ενναλακτικοι ξεκινανε να φτιαχνουν τα δικα τους dslam κεντρα??
πολυ κινητοποιηση βλεπω κ δεν ειναι απο τον ΟΤΕ..Λετε?????? :whistle:

Το θέμα δεν είναι να βάλουν DSLAM. Το θέμα είναι να περάσουν νέες γραμμές προς τους συνδρομητές, κάτι που φυσικά δεν πρόκειται να γίνει. Οπότε θα περιμένουμε το FTTH μπας και αλλάξει κάτι.:whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.