PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ και τεχνική υποστήριξη - το ανέκδοτο της εβδομάδας



vrmode
26-10-09, 18:07
Ήρθα στον ΟΤΕ (από Tellas) εν γνώση μου ότι θα πληρώνω πάγια και άλλα κερατιάτικα λεφτά, αλλά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο γιατί θα έχω λέει Τεχνική υποστήριξη! ...Ποιος Θανάσης?

Από την προηγούμενη Τρίτη δεν έχω ούτε τηλέφωνο ούτε internet. Μου λένε καλωδιακή βλάβη. Το 13888 με έβγαλε Θεσσαλονίκη, Ηράκλειο Κρήτης - μόνο με Κυκλάδες δεν συνδέθηκα ακόμη! Άσε που το 13888, η επιλογή 2 για βλάβες, σήμερα έως το μεσημέρι είχε πάθει blackout!

Αφού δεν λειτουργεί το 13888, πάρτε μου λένε στο 121 από σταθερό ΟΤΕ! Και που να το βρω ρε φίλε το σταθερό ΟΤΕ- να βγω στους δρόμους και να μπουκάρω σε κανένα σπίτι με σταθερό ΟΤΕ για να μπορέσω να πάρω το 121?

Αφού μετά από κανένα 8ωρο κατάφερα να μιλήσω με τις βλάβες στο 13888, μου είπαν ότι η βλάβη θα αποκατασταθεί στις δύο επόμενες μέρες (από την προηγούμενη Τρίτη μου το λένε αυτό!). Σήμερα είναι Δευτέρα δηλαδή έχουν περάσει 6 μέρες. Αύριο θα κλείσω εβδομάδα - έξτρα bonus!

Έλεος! Να αλλάξω provider πάλι? Να πάω πάλι σε εναλλακτικό? Να μπω σε κατάστημα ΟΤΕ και να τους κατσικωθώ εκεί? Να φορέσω μια ταμπέλα στο κούτελο "Είμαι τελικά μεγάλος μακάκας-καταναλωτής γιατί είμαι αφελής και ηλίθιος, αφού πληρώνω τον ακριβό ΟΤΕ για να έχω τεχνική υποστήριξη ενώ δεν έχω?"

Α ρε ...μπανανία του καταναλωτή! Κανας Οτετζής ακούει?

utp
26-10-09, 18:43
Eιναι γενικο προβλημα περιοχης? Αμα ειναι καλωδιακο δεν εχει σχεση ο provider αλλα μονο ο οτε που του ανηκει ο χαλκος. Ζητα πιστωση για τις μερες που δεν ειχες υπηρεσιες.

BigBlack
26-10-09, 19:13
Γιατί νομίζεις πως αν αλλάξεις provider θα έχεις τηλέφωνο; Άν δεν έχεις καλώδιο δεν έχεις τίποτα... Και σαφώς θα σου πιστωθεί το διάστημα που δεν είχες υπηρεσίες όπως λέει ο φίλος utp.

vrmode
26-10-09, 19:18
Δεν το πιστεύω - μόλις διορθώθηκε!
Πάντως το πιστωτικό θα το ζητήσω - και πρέπει να το ζητάμε όλοι μπα και αρχίσουν να σέβονται τα λεφτά μας....

BigBlack
26-10-09, 19:19
Είδες τι κάνει το φόρουμ;:lol:

Και βέβαια να ζητήσεις πιστωτικό, αν και σ' αυτές τις περιπτώσεις το κάνουν μόνοι τους.

maik
26-10-09, 20:07
Είδες τι κάνει το φόρουμ;:lol:

.

Δεν το κανει το φορουμ αλλα καποιοι που ηταν μεσα στην λασπη σημερα.

ΥΓ σε οποιοδηποτε καρτοτηλεφωνο βρουμε στο δρομο μας σηκωνουμε το ακουστικο και παιρνουμε το 121. Ουτε καρτα θελει.

BigBlack
26-10-09, 20:47
Αστειεύομαι εμφανώς φίλε maik49, μην το παίρνεις στα σοβαρά...

Morx
26-10-09, 21:40
Φιλε δεν ξερω τι σου ετυχε με την εξυπηρετηση πελατων....
Αλλα εγω βρηκα 2 κοπελιες αχχχ τι κοπελιες [δαιμονιζομαι] στο Oteshop Λάρισας, εκανα αιτηση για ιντερνετ μια Δευτερα και την Τριτη το μεσημερι ειχα ιντερνετ [connx 8].
Την πεμπτη ειχε προβλημα [κλασσικα] το baudtec που μου δωσανε και την παρασκευη μου το αλλαξανε με το γνωστο σουπερ-ντουπερ για τα λεφτα του Thomson TG 585 ... τσαμπα! Προβληματα απο τοτε ΜΗΔΕΝ και η πραγματικη μου συνδεδη με βαση download απο premium rapidshare ειναι καπου στα 7.52mbps.

Απλα πιστευω ετυχες στην περιπτωση....

Kitsos77
27-10-09, 20:40
Στο μεταξύ έχετε προσεξει πως όταν στέλνουν κάποιον για βλαβη, 9 στις 10 είναι Κυριακή! Γιατί άραγε!

Morx
27-10-09, 20:50
Μας κρατας σε αγωνια;

maik
28-10-09, 12:15
Στο μεταξύ έχετε προσεξει πως όταν στέλνουν κάποιον για βλαβη, 9 στις 10 είναι Κυριακή! Γιατί άραγε!

Μα ειναι γνωστο. Ο ΟΤΕ δουλευει μονο την Κυριακη. Ετσι βγαινουν και οι μισθοι των 15000 € τον μηνα. Τι νομιζες θα κατσουν να δουλεψουν καθημερινες;:lol::lol::lol:

Αληθεια ποσο κολημενοι μπορει να ειναι μερικοι;:twisted:

baltazar1999
28-10-09, 13:38
Καλά δεν παιζόμαστε έτσι. Δεν δουλεύουν οι τεχνικοί την Κυριακή λέμε γιατί δεν δουλεύουν Κυριακές.
Δουλεύουν τις Κυριακές λέμε ότι το κάνουν για τα λεφτά.
Τι διάολο θέλουμε τελοσπάντων?:hmm:

xmperop1
28-10-09, 14:06
Καλά δεν παιζόμαστε έτσι. Δεν δουλεύουν οι τεχνικοί την Κυριακή λέμε γιατί δεν δουλεύουν Κυριακές.
Δουλεύουν τις Κυριακές λέμε ότι το κάνουν για τα λεφτά.
Τι διάολο θέλουμε τελοσπάντων?:hmm:

Είναι φιλοσοφική η ερώτηση η περιμένεις απάντηση?:p:p:p

maik
28-10-09, 16:21
Τι διάολο θέλουμε τελοσπάντων?:hmm:

Να λεμε που και που καμια ανοησια να περνα η ωρα.:cool:

mephisto
30-10-09, 15:36
Να σας πω και εγω κατι για την αξιοπιστια του οτε...Πελατης μου με mpls vpn πακετο για συνδεση κεντρικου με αποθηκη,ειχε βλαβη στο cisco του ενος σημειου απο της 20/10 και τελικα σημερα πηγε ο τεχνικος για να ξαναπερασει το configuration sto router...Δηλαδη εμεινε 10 ημερες χωρις να μπορει να τιμολογησει...Περιτο να σας πω το ποσα τηλ και εμαιλ στειλαμε...Η διαφημίσεις ομως πρωτες....

maik
31-10-09, 01:31
Να σας πω και εγω κατι για την αξιοπιστια του οτε...Πελατης μου με mpls vpn πακετο για συνδεση κεντρικου με αποθηκη,ειχε βλαβη στο cisco του ενος σημειου απο της 20/10 και τελικα σημερα πηγε ο τεχνικος για να ξαναπερασει το configuration sto router...Δηλαδη εμεινε 10 ημερες χωρις να μπορει να τιμολογησει...Περιτο να σας πω το ποσα τηλ και εμαιλ στειλαμε...Η διαφημίσεις ομως πρωτες....

Τι ειδους πελατης;

alest
31-10-09, 11:53
Μιλάμε όντως για το ανέκδοτο. Δεν έχω τηλέφωνο εδώ και μία εβδομάδα. Λόγω κκκαλωδιακής βλάβης. Οπότε δεν έχω ούτε το τηλέφωνο που είναι στον ΟΤΕ , ούτε το άλlο που είναι στη Τελάς. Η εξυπηρέτηση του ΟΤΕ είναι άθλια. Από τις 26/10υποτίθεται ότι θα το έφτιαχναν. Αποτέλεσμα μηδέν, εξυπηρέτηση άθλια (μέχρι και ότι δεν μπορούν να καταγράψουν παράπονα γιατί είναι καταγεγραμμένη η βλάβη μου είπαν). Ιντερνετ έχω από στικ της wind. Να δω πότε θα φτιάξει. Επίσης τι να το κάνω να μη πληρώσω πάγιο για αυτή την εβδομάδα (δεκκαήμερο;,μήνα; ποιος ξέρει) όταν έχω ξεσκιστεί στα τηλέφωνα από το κινητό (ακόμα και για τη δήλωση της βλάβης)
Να συμπληρώσω ότι μου έδωσαν κάποια στιγμή ένα κκινητό τηλ να κκαλέσω για να ζητήσω το 121 της Αθήνας, αλλά δεν αντιστοιχούσε σε συνδρομητή. Ξέρρει κάποιος ποιο τηλ να πάρω;

Kitsos77
31-10-09, 12:05
Καλά δεν παιζόμαστε έτσι. Δεν δουλεύουν οι τεχνικοί την Κυριακή λέμε γιατί δεν δουλεύουν Κυριακές.
Δουλεύουν τις Κυριακές λέμε ότι το κάνουν για τα λεφτά.
Τι διάολο θέλουμε τελοσπάντων?:hmm:

Φίλε μου το θέμα είναι να δουλεύουν και τις καθημερινές. Αν δεν φτανει τότε ναι να δουλέψουν και τις αργίες. Όχι όμως να δουλεύουν τις αργίες, να παίρνουν τα extras και να τα ξύνουν τις καθημερινές! Πόσες φορές σας έχει τύχει να παίρνετε τηλ για βλάβη και να μην το σηκώνει κανείς; Εμένα πάντως πάμπολλες.

........Auto merged post: Kitsos77 πρόσθεσε 1 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μιλάμε όντως για το ανέκδοτο. Δεν έχω τηλέφωνο εδώ και μία εβδομάδα. Λόγω κκκαλωδιακής βλάβης. Οπότε δεν έχω ούτε το τηλέφωνο που είναι στον ΟΤΕ , ούτε το άλlο που είναι στη Τελάς. Η εξυπηρέτηση του ΟΤΕ είναι άθλια. Από τις 26/10υποτίθεται ότι θα το έφτιαχναν. Αποτέλεσμα μηδέν, εξυπηρέτηση άθλια (μέχρι και ότι δεν μπορούν να καταγράψουν παράπονα γιατί είναι καταγεγραμμένη η βλάβη μου είπαν). Ιντερνετ έχω από στικ της wind. Να δω πότε θα φτιάξει. Επίσης τι να το κάνω να μη πληρώσω πάγιο για αυτή την εβδομάδα (δεκκαήμερο;,μήνα; ποιος ξέρει) όταν έχω ξεσκιστεί στα τηλέφωνα από το κινητό (ακόμα και για τη δήλωση της βλάβης)
Να συμπληρώσω ότι μου έδωσαν κάποια στιγμή ένα κκινητό τηλ να κκαλέσω για να ζητήσω το 121 της Αθήνας, αλλά δεν αντιστοιχούσε σε συνδρομητή. Ξέρρει κάποιος ποιο τηλ να πάρω;

Μάλλον πρεπει να βρεις το τηλέφωνο του ΟΤΕ της περιοχής σου

sdikr
31-10-09, 12:44
Φίλε μου το θέμα είναι να δουλεύουν και τις καθημερινές. Αν δεν φτανει τότε ναι να δουλέψουν και τις αργίες. Όχι όμως να δουλεύουν τις αργίες, να παίρνουν τα extras και να τα ξύνουν τις καθημερινές! Πόσες φορές σας έχει τύχει να παίρνετε τηλ για βλάβη και να μην το σηκώνει κανείς; Εμένα πάντως πάμπολλες.

........Auto merged post: Kitsos77 πρόσθεσε 1 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Μάλλον πρεπει να βρεις το τηλέφωνο του ΟΤΕ της περιοχής σου

Γιατί προφανώς εσύ παίρνεις στο σταθερό αλλά αυτοί είναι έξω και φτιάχνουν τις βλάβες, αν θέλεις να του πιάσεις θα πρέπει να καλέσεις πολύ νώρις.

guzel
31-10-09, 12:48
Γιατί προφανώς εσύ παίρνεις στο σταθερό αλλά αυτοί είναι έξω και φτιάχνουν τις βλάβες, αν θέλεις να του πιάσεις θα πρέπει να καλέσεις πολύ νώρις.

καλυτερα να τους παρει στο κινητο :lol:

emeliss
31-10-09, 13:34
Ξεφεύγουμε. Το 121 είναι για βλάβες και δεν παίζει να μην το σηκώνει κανένας. Αν θέλουμε να δηλώσουμε βλάβη τηλεφωνώντας από τρίτο δίκτυο, καλούμε στο 13888.

sdikr
31-10-09, 14:31
Ξεφεύγουμε. Το 121 είναι για βλάβες και δεν παίζει να μην το σηκώνει κανένας. Αν θέλουμε να δηλώσουμε βλάβη τηλεφωνώντας από τρίτο δίκτυο, καλούμε στο 13888.

Μιλάει για τα τηλέφωνα των τεχνικών στα κέντρα και όχι για το 121

emeliss
31-10-09, 14:33
Το είδα και ξαναλέω πως βλάβες δηλώνουμε στο 121. Εκεί πρέπει να απαντήσουν. Τα γραφεία των τεχνικών όπως είπες είναι λογικό να είναι άδεια. Δεν υπάρχει και δεν προβλέπεται βάρδια εκεί για την εξυπηρέτηση των πελατών.

maik
31-10-09, 21:26
. Δεν υπάρχει και δεν προβλέπεται βάρδια εκεί για την εξυπηρέτηση των πελατών.

Μα γιατι; ο ανθρωπος θελει να πει τον πονο του και να βρισει εκ του ασφαλους.
Γιατι να του στερησουν αυτη την χαρα;

enwsitis21
31-10-09, 22:16
Μα γιατι; ο ανθρωπος θελει να πει τον πονο του και να βρισει εκ του ασφαλους.
Γιατι να του στερησουν αυτη την χαρα;

Δέν θα του στερήσουν καμία χαρά, απλά θα συνδεθεί με Κάϊρο.

alest
31-10-09, 22:19
Δεν με πειράζει εμένα πότε θα το σηκώσουν (που το σηκώνουν στο 13888 αλλά έχει προβλήματα και κλείνει συνέχεια η γραμμή). Με πειράζει που η απάντηση είναι "έχουμε ενημέρωση ότι θα φτιαχτεί στις 26.Το ξέρουμε ότι είναι 31 αλλά δεν ξέρουμε κάτι άλλο, πάρτε ξανά αύριο. Πάρτε σε αυτό το κινητό και ζητηστε το 121 της περιοχής σας - λάθος αριθμπο μου έδωσε αλλά ας πούμε ότι μπορεί να παράκουσα". Το κυριότερο που με πειράζει βέβαια είναι ότι συμπλήρωσα πλέον μια εβδομάδα χωρίς τηλέφωνο.
Αλήθεια πριν την εθελούσια έξοδο και τον περιορισμό των εργαζομένων οι κκαθυστερήσεις στη διόρθωση των βκλαβών ήταν η ίδια ή απλώς δεν έχουν πολλούς τεχνικούς τώρα; Δεν έχω ιδέα αλλά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Θέλω πάλι τηλέφωνο

gosper
02-11-09, 01:14
καλα οτι και ο οτε εχει τεραστια προβληματα τεχνικης υποστηριξης ειναι εμφανες και δεν τιθεται θεμα αμφιβολιας
αλλα πρεπει να παραδεχτουμε οτι εχει λιγοτερα προβληματα απο ολους τους εναλλακτικους

mephisto
06-11-09, 13:10
Τι ειδους πελατης;

Εταιρικος πελατης του Οτε και πελατης δικος μου.

euklidis
06-11-09, 13:24
Κλασσικος οτε... Εμενα ηρθε προχτες γιατι βρηκαν βραχυκυκλωμα... Και η πορτα της εισοδου ηταν κλειστη. Τελικα φυγαν χωρις να χτυπησουν για να ρωτησουν και το βασικοτερο... Χωρις να δουν εκεινο το μεγααααααλο κουτι διπλα στην πορτα που ενας τεχνικος θα μπορουσε να καταλαβει οτι ειναι ο κατανεμιτης :P Τωρα εχω σημειωμα στην πορτα μπας και αλλα ακομα αφαντοι ειναι...

Core2Extreme
13-11-09, 15:17
Καλά οι τεχνικοί του πΟΤΕ είναι σβέλτοι σίγουρα...

13 μέρες με τρομερό θόρυβο, συνακρόαση και δίχως internet ήδη και ακόοοοομα... φτιάχνεται....
4η βλάβη σε 2 μήνες... όπου έχουμε μείνει τουλάχιστον 25 μέρες δίχως τηλ + internet...

Kitsos77
19-11-09, 11:44
Ξεφεύγουμε. Το 121 είναι για βλάβες και δεν παίζει να μην το σηκώνει κανένας. Αν θέλουμε να δηλώσουμε βλάβη τηλεφωνώντας από τρίτο δίκτυο, καλούμε στο 13888.

Ναι και από εκεί συχνά σε παραπέμπουν στον ΟΤΕ της περιοχής σου

@ ADSLgr.com All rights reserved.