PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν αναγνωρίζει το σκληρό :(



Odin
25-12-03, 15:24
Αν και εντελώς άσχετο με internet κτλ, ρωτάω μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα. Πριν από λίγο καιρό μερικές φορές και για καμιά εβδομάδα δεν αναγνώριζε το δίσκο. Δηλαδή άλλες φορες τον αναγνώριζε και άλλες όχι, ενώ με reset καμιά φορα έφτιαχνε ή αν πείραζα λίγο τα καλώδια κάτι γινόταν. Τώρα πια τέλος, ότι και αν κάνω δεν καταλαβαίνει. Όταν τον έχω συνδεδεμένο αργεί αρκετά εκεί που μετράει τα ram κτλ αλλά δεν τον βρίσκει. Να σκεφτείτε είμαι με έναν παλιό 2.1 giga και περιμένω και την dsl την επόμενη εβδομάδα... Έχω ελπίδες να φτιάχνετε κάπως ή θέλει καινούριο;

Dreamkid
25-12-03, 15:51
Νομιζω ότι ενας σκληρός, για δωρακι Χριστουγέννων στο pc σου, θα ήταν ότι επρεπε για σένα.

:idea: Αν κοιτάξεις τιμές στην αγορά, θα βρείς μεγάλη χωρητικοτητα σε καλές σχετικά τιμές.... γιατί το βάζεις το adsl άλλωστε ?

holy
25-12-03, 15:56
dokimase na allakseis to kalodio tou hdd me kana kainourgio kai an mporeis mia kai tha mpei i dsl opws les xwse kai kana format gia na erthei sta isa tou.. Etsi kai alliws oi times twn hdd exoun pesei poli blepe 80 euro o 120 giga :<<

Από 01/01/2004 τα μηνύματα σε greeklish θα διαγράφονται.
Παρακαλείστε να χρησιμοποιείτε Ελληνικούς χαρακτήρες.
--------------------------------------------------------------------
If you need Greek Fonts, please visit one of the following URLs:
http://www.ana.gr/gr/greek.html
http://www.in.gr/grfonts/grfonts.htm
http://www.forthnet.gr/greek.html
http://tovima.dolnet.gr/downloads/greek.htm
--------------------------------------------------------------------

waste
25-12-03, 18:13
ναι για αρχη αλλαξε καλωδιο. μετα ξανακανε σεταπ στο βιος αν και τα συμπτωματα που αναφερεις δειχνουν μαλλον προς RIP . οποτε αγορασε καινουργιο , φανταζομαι πως ο quantum (δεν ειναι ?) σου σε υπηρετησε σωστα για 6 + χρονια

Axilleass
26-12-03, 14:12
Ναι.. οπως σου ειπαν o holy και ο waste.. Αλλαξε ενα καλωδιο.. Βεβειωσου οτι ειναι οκ το φις της τροφοδοσιας.. (χρεισιμοποιησε ενα απο τα αλλα που ειναι ελευθερα - αν υπαρχουν ! :) ) και αν κανει και παλι κολπα.. μαζι με τα απομειναρια της ..γαλοπουλας.. πετα τον ! :)

Να υποθεσω οτι σεν εχεις σκαλισει τπτ στο bios..

Καλη χρονια και μεγεια ο δισκος -αν παρεις αλλον εντελει :)

Odin
26-12-03, 21:55
Κάθησα μια ώρα σήμερα και έκανα πολλούς συνδυασμούς αλλά τίποτα. Aν βάλω primary master τον 40 GB (ο χαλασμένος) δεν αναγνωρίζει άλλο ότι άλλο και αν συνδέσω. Αν βάλω primary master τον 2.1 και secondary master ton 40 δεν αναγνωρίζει πάλι τίποτα. Αν βάλω primary master τον 2.1 και primary slave τον 40 αναγνωρίζει τα πάντα εκτός από τον 40. Πάντως όταν είναι συνδεμένος τις περισσότερες φορές αργεί πριν μπει sto bios, δηλαδή καταλαβαίνει ότι κάτι υπάρχει κάτι, όμως δεν καταλαβαίνω γιατί στην δεύτερη περίπτωση δεν αναγνωρίζει τίποτα.
Τέλος πάντων θα κάνω και δεύτερο δώρο στον εαυτό μου λοιπόν σε αυτές τις γιορτές. 2 χρόνια κράτησε μόνο αυτός :x , ενώ ο quantum o 2.1 τόσα χρόνια και ακόμα μια χαρά είναι.
Αντε σας ζάλισα με τις δοκιμές μου, καλη χρονιά και thanks.

j77
26-12-03, 22:04
Τα jumpers τα αλλάζεις όταν κάνεις τις παραπάνω διαδικασίες?

Άλλη θέση έχει αν είναι single master και άλλη αν είναι master με slave

Επιπλέον, μήπως και οι 2 έχουν OS και μπερδεύεται το μηχάνημα από που να ξεκινήσει?

Ο σκληρός ο χαλασμένος κάνει τίποτα περίεργους θορύβους?
όταν λες δεν τον αναγνωρίζει, εννοείς το bios ή απλά ότι δεν ξεκινάει το μηχάνημα?

J

PS Αν ο 40αρης είναι WD έχει στο site της ένα soft για να τον checkareis. Μπες με τον 2.1 και checkare τον 40αρη

XTCgr
26-12-03, 22:22
εγώ θα σου έλεγα να ελέγξεις αν ο δίσκος είναι εντός εγγύησης και αν ναι να τον γυρίσεις στο μαγαζί από όπου τον αγόρασες χωρίς δεύτερη σκέψη

holy
26-12-03, 23:20
kala diabazete ti grafei?? L O L leei einai me enan hdd 2.1giga les na kaliptete apo tin egkihsh? kai efoson douleue pio prin kanonika ti sxesi exoun ta jumperakia.. Eftase i ilikia sintaksiodotisis tou odin.. Kairos na kaneis dwro ston eauto sou xristougeniatika enan neo hdd 120 giga - 90 euro:)

Από 01/01/2004 τα μηνύματα σε greeklish θα διαγράφονται.
Παρακαλείστε να χρησιμοποιείτε Ελληνικούς χαρακτήρες.
--------------------------------------------------------------------
If you need Greek Fonts, please visit one of the following URLs:
http://www.ana.gr/gr/greek.html
http://www.in.gr/grfonts/grfonts.htm
http://www.forthnet.gr/greek.html
http://tovima.dolnet.gr/downloads/greek.htm
--------------------------------------------------------------------

j77
27-12-03, 06:49
kala diabazete ti grafei?? L O L leei einai me enan hdd 2.1giga les na kaliptete apo tin egkihsh? kai efoson douleue pio prin kanonika ti sxesi exoun ta jumperakia.. Eftase i ilikia sintaksiodotisis tou odin.. Kairos na kaneis dwro ston eauto sou xristougeniatika enan neo hdd 120 giga - 90 euro:)


Κανόνας #1 όταν βοηθάς κάποιον με υπολογιστή.
Ποτέ μην θεωρείς ότι το αυτονόητο είναι όντως αυτονόητο.

Έχουν δει τα γέρικά μου μάτια, περίπου όσα έχουν ακούσει τα γέρικά μου αυτιά.

J

boss
27-12-03, 06:57
Αν βάλω primary master τον 2.1 και primary slave τον 40 αναγνωρίζει τα πάντα εκτός από τον 40.

Apo auto k mono pou les fenetai na exeis berdepsei ta jumpers...
Pantos opos k na exei o 2.1 einai suxzzzzzzz pare 1 megalytero disko giati eidika tora me adsl 8a sou xriastei :mrgreen:

Από 01/01/2004 τα μηνύματα σε greeklish θα διαγράφονται.
Παρακαλείστε να χρησιμοποιείτε Ελληνικούς χαρακτήρες.
--------------------------------------------------------------------
If you need Greek Fonts, please visit one of the following URLs:
http://www.ana.gr/gr/greek.html
http://www.in.gr/grfonts/grfonts.htm
http://www.forthnet.gr/greek.html
http://tovima.dolnet.gr/downloads/greek.htm
--------------------------------------------------------------------

Axilleass
27-12-03, 06:59
Παντως αυτο που περιεγραψες τωρα.. δλδ να τον αναγνωριζει στην μια θεση ενω να μην τον αναγνωριζει στην αλλη, και να μην αναγνωριζει επισης οτι υπαρχει στο ιδιο καναλι , μυριζει 100% θεμα jampers.. για ξανακοιτα τα.. Βεβαια σε αυτα τα πραγματα τπτ δεν ειναι απολυτο.. (μου εχουν τυχει και μενα.. πραγματα και θαματα ! :) ατιμα μηχανηματα.. :) )

kostthem
27-12-03, 08:01
Αν και εντελώς άσχετο με internet κτλ, ρωτάω μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα. Πριν από λίγο καιρό μερικές φορές και για καμιά εβδομάδα δεν αναγνώριζε το δίσκο. Δηλαδή άλλες φορες τον αναγνώριζε και άλλες όχι, ενώ με reset καμιά φορα έφτιαχνε ή αν πείραζα λίγο τα καλώδια κάτι γινόταν. Τώρα πια τέλος, ότι και αν κάνω δεν καταλαβαίνει. Όταν τον έχω συνδεδεμένο αργεί αρκετά εκεί που μετράει τα ram κτλ αλλά δεν τον βρίσκει. Να σκεφτείτε είμαι με έναν παλιό 2.1 giga και περιμένω και την dsl την επόμενη εβδομάδα... Έχω ελπίδες να φτιάχνετε κάπως ή θέλει καινούριο;



Εγώ θα πρότεινα να αποσυνδέσεις όλα τα CD-Rom και τους σκληρούς και να συνδέσεις μόνο αυτόν τον σκληρό με ένα καλώδιο στο primary IDE. Και πιο πριν, δεν θα έβλαπτε να βγάλεις την μπαταρία της motherboard και την τροφοδοσία για ένα λεπτάκι.
Ετσι θα σιγουρευτείς αν λειτουργεί ή αν θέλει αντικατάσταση ο σκληρός.
Αν θέλει αντικατάσταση, κοίτα και τις τιμές στο www.e-shop.gr
Συνήθως είναι οι φθηνότερες της αγοράς, γύρω στα 5 ευρώ πιο κάτω από του Πλαισίου. Εγώ αν δεν περάσω μια βόλτα από εκεί δεν ψωνίζω τίποτα (παρακαλώ μην θεωρηθεί διαφήμιση, απλά προτείνω αυτό που θα έκανα και εγώ).
Εύχομαι πάντως να σου λειτουργήσει ο σκληρός :D


Καλές Γιορτές!

Cafeeine
27-12-03, 08:34
Οτι έίπε ο kostthem, και να δοκιμάσεις και με ένα καινούργιο καλώδιο. Προ διμήνου είχα το ίδιο πρόβλημα και νόμισα οτι τα είχε φτύσει ένας 60άρης δίσκος μου, που τελικά δεν είχε τίποτα, αφού τον δοκίμασα σε άλλο pc. (Αν έχεις και αυτή τη δυνατότητα, ψάξτο λίγο και έτσι, για να σιγουρευτείς απο όλες τις πλευρές)

Axilleass
27-12-03, 09:07
Σωστο αυτο που ειπαν τα παιδια.. Ενα clear cmos δεν βλαπτει.. Μετα καινουριο καλωδιο, μονος του ο δισκος σαν Master, αλλα δοκιμασε και να βγαλεις εντελως το jamper , αν δεν σου δουλεψει στην θεση master. Μετα μια δοκιμη σε αλλο pc.. και μετα.. αν δεν.. λιγα κολυβα.. κονιακ.. παξιμαδακια.. ξερεις.. τα σχετικα για το μνημοσυνο.. :)

Odin
27-12-03, 14:32
Ρε παιδιά να τα πάρουμε ξανά από την αρχή γιατί σας μπέρδεψα και εγώ μπερδευτήκατε και καποιοι μόνοι σας κτλ :P. Γενικώς δεν ξέρω και πάρα πολλά αλλά να συνδέσω δίσκους cd-rom κτλ μπορώ πιστεύω. Καταρχήν το πρόβλημα το έχει ο 40 GB και αλλάζω τα jumpers ανάμεσα σε 2 θέσεις, ή master ή slave. Έχει διαφορά αν είναι primary ή secondary;
Λοιπόν αναλυτικά τι έγινε. Ο υπολογιστής μου είναι AMD 1.4 256 RAM, τον έχω 2 χρόνια και έχω αλλάξει μόνο τροφοδοτικό πρόσφατα. Είχα συνδεμένο τον 41άρη δίσκο primary master (ΙΒΜ Deskstar αν πιστέψουμε το αυτοκόλλητο και το μαγαζί που πήραμε το pc) το DVD primary slave και το cd-rec secondary master. To cd-rec το αγόρασα 2 εβδομάδες πριν αρχίσουν τα προβλήματα και το είχα περάσει μόνος μου, αλλά δούλευαν όλα κανονικά στην αρχή. Μετά άρχισε να μην αναγνωρίζει τον δίσκο που και που για 2-3 μέρες αλλά πάντα είτε με reset, είτε πειράζοντας καλώδια έφτιαχνε. Προς το τέλος βοηθούσε να μήν είχα συνδεμένα τίποτα ούτε από USB (modem και mouse έχω σε usb).
Τελικά ότι και αν έκανα δεν τον αναγνώριζε με τίποτα οπότε μέχρι να αγοράσω καινούριο για λίγο σύνδεσα από το παλιό pc (Pentium 133 αναβαθμισμένο από 386 4 Ραμ κτλ για την ιστορία :) )έναν 2.1 που είχα, στην θέση του άλλου και δούλευαν όλα κανονικά. Χθες που έκανα τις δοκιμές σας είπα τι γίνετε. Όταν λέω δεν τον αναγνωρίζει εννοώ ότι κανει πολύ ώρα μόλις μετρήσει τα ram στην πρώτη οθόνη μόλις ανοίγει το pc και ούτε στο bios ούτε μετά που έχει κάτι πινακάκια πριν μπει στα windows τον βλέπει. Και ούτε ακούω τίποτα απο τον δίσκο, ούτε τον έχει αναγνωρίσει ποτέ. Και έχω δοκιμάσει να τον συνδέσω εντελώς μόνο του χωρίς τίποτα άλλο.
Τέλος πάντων θα αγοράσω καινούριο καλώδιο και θα ξαναδοκιμάσω αλλά αυτο με την μπαταρία της motherboard δεν έχω ιδέα πως γίνετε και δεν είμαι σίγουρος αν θέλω να μαθω. :P

teachergeorge
27-12-03, 17:01
Dreamkid,είσαι Depeche Mode fan;

j77
28-12-03, 07:07
Καταρχήν το πρόβλημα το έχει ο 40 GB και αλλάζω τα jumpers ανάμεσα σε 2 θέσεις, ή master ή slave. Έχει διαφορά αν είναι primary ή secondary;
[...]
Τέλος πάντων θα αγοράσω καινούριο καλώδιο και θα ξαναδοκιμάσω αλλά αυτο με την μπαταρία της motherboard δεν έχω ιδέα πως γίνετε και δεν είμαι σίγουρος αν θέλω να μαθω. :P

Αυτό που έχει σημασία είναι το αν ο σκληρός είναι primary/secondary master μόνος του ή primary/secondary master με κάποια άλλη συσκευή slave. Αλλού πάει το jumper σε κάθε περίπτωση. Στην πρώτη λέγεται single master (συνήθως μπαίνει το jumper οριζόντια όπου να'ναι κι όχι κατακόρυφα) στην άλλη λεγεται master (ή master with slave)

Υποθέτω ότι προσέχεις κιόλας τα καλώδια όταν τα βάζεις για το 1/κόκκινο (σε περίπτωση που δεν έχει οδηγό η καλωδιοταινία.)

Κανόνας του club Νο 24: όταν κάτι δεν δουλεύει βγάζω όλα τα άλλα και το βάζω μόνο του να δω αν δουλεύει. (μπορεί να φτάσεις και σε φάση να έχεις πάνω μόνο κάρτα γραφικών και σκληρό και τπτ άλλο)

Αυτό με την μπαταρία να μην σε ανησυχεί καθόλου. Είναι το λιγότερο επμβατικό που μπορείς να κάνεις.

J

Axilleass
28-12-03, 07:57
Βεβεωσου επισεις οτι περνει ρευμα ο δισκος και οτι μηχανικα τουλαχιστον ξεκιναει. Βαλε μια δισκετα μεσ' το φλοπυ.. αστε να μην μπορει να μπει στα win.. μετα ακουμπισε το χερι σου πανω στον δισκο.. και βαλε το 4πολικο φισακι. Το νιωθεις να ξεκιναει ?? αν δεν εισαι βεβαιος, ξαναβγαλε και ξαναβαλε το φισακι μεχρι να βεβαιωθεις 100% αν ξεκιναει η οχι ο δισκος.. Αν ξεκιναει : Πας αυριο και αγοραζεις ενα καινουργιο καλωδιο και συνδεεις τον δισκο μονο του. Αν δουλειψει, δοκιμαζεις να βαβεις και τα υπολοιπα.. Αν σου κανει κολπα παλι οταν βαλεις τα cd-rom επανω.. αλλαξεις και εκει καλωδια και ελεγχεις τα jampers τους..

Αυτο που ειπαν τα παιδια με την μπαταρια -ή το jamper clear cmos εναλακτικα- δεν ειναι τπτ δυσκολο.. Πανω στo M/B υπαρχει μια πλατια στρογγυλη μπαταρια. Στην ακρη της εχει ενα ελατηριακι το οποιο προεξεχει και την κραταει.. Αν το κανεις λιγο προς τα πισω η μπαταρια ελευθερωνεται και βγαινει. Την αφηνεις βγαλμενη -προσοχη ! να εχεις βγαλει τον υπολογιστη απο το ρευμα , απο το καλωδιο τροφοδοσιας, αλλιως δεν κανουμε δουλεια ! :) - κανα 5-10λεπτο.. και την ξαναβαζεις, πρωτα απο την αντιθετη του ελατηριου πλευρα, και μετα απο το ελατηριο, να κουμπωσει. Μετα απο αυτο το εγχειρημα ολες οι παραμετροι και ρυθμισεις του bios -κρυφες και φανερες- εχουν επανελθει στα defauld..

XTCgr
28-12-03, 09:07
kala diabazete ti grafei?? L O L leei einai me enan hdd 2.1giga les na kaliptete apo tin egkihsh? kai efoson douleue pio prin kanonika ti sxesi exoun ta jumperakia.. Eftase i ilikia sintaksiodotisis tou odin.. Kairos na kaneis dwro ston eauto sou xristougeniatika enan neo hdd 120 giga - 90 euro:) [/size]


Holy φίλε μήπως εσυ δεν προσέχεις τι γράφουν οι άλλοι??? :evil: Ο άνθρωπος είπε οτι ο ΧΑΛΑΣΜΕΝΟΣ έιναι ο 40αρης και Ο-Χ-Ι ο μικρός των 2.1GB

" Aν βάλω primary master τον 40 GB (ο χαλασμένος) δεν αναγνωρίζει άλλο ότι άλλο και αν συνδέσω "

XTCgr
28-12-03, 09:13
Δοκίμασε τον δίσκο τελείως μόνο του σαν primary master χωρίς τίποτα στο secondary κανάλι

nnn
28-12-03, 10:55
παιδιά ηρεμία,να βοηθήσουμε θέλουμε όλοι.
δείχνει κλασσική περίπτωση χαλασμένου δίσκου.
αν έχεις τη δυνατότητα δοκίμασε να τον βάλεις σε άλλο υπολογιστή.
αν δεν δουλέψει πήγαινε στο κατάστημα που πήρες τον υπολογιστή μήπως σε καλύπτει εγγύηση.

θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις από το bios να βάλεις τα χαρακτηριστικά του δίσκου χειρoκίνητα,τα έχει επάνω στο δίσκο γραμμένα,και όχι με την επιλογή auto.
αν δουλέψει κάνε επειγόντως backup όσα αρχεία μπορείς να σώσεις,και πήγαινε μετά το δίσκο για επισκευή/αντικατάσταση.

το έπαθα και εγώ με δίσκο 2 εβδομάδων,και με τα πολλά κατάφερα και τον αναγνώρισε το bios και μπόρεσα να σώσω τα αρχεία που είχα μέσα.

j77
28-12-03, 16:59
Αν είναι western digital κοίτα στο site της
από εκεί μπορείς να δεις εάν καλύπτεται ακόμα από την εγγύηση.

Odin
29-12-03, 14:34
Ακούστε λοιπον τι καταφερα μεσα σε μια μερα...
Χθες λοιπον αφου διαβασα τις καινουριες υποδειξεις πηρα τα εργαλεια μου (μια πενσα :P) και ξαναανοιξα τον υπολογιστη. Αφου δοκιμασα πολλα και διαφορα και πιστεψα οτι πρεπει επιτελους να πεταξω τον δισκο αφου νομιζα οτι δεν παιρνει ρευμα ετοιμαζομαι να ξανασυνδεσω τα παλια. Και εκει που λεω αντε δεν πειραζει θα εχω και μεγαλο δισκο και ονειρομαι τα απειρα downloads, τσουπ δεν ανοιγει το pc ξαφνικα. Σπαταλάω άλλη μια ωρα δοκιμαζοντας τα παντα και καταριοντας επισης τα παντα, αλλα κυριως εμενα που ηθελα να το παιξω μαστορας και τελικα αποφασιζω να παω αυριο στο πλαισιο.
Παω λοιπον απο τις 8:30, περιμενω μιση ωρα να ανοιξει και λεω στον τεχνικο οτι κανει 3 μπιπ αλλά ακουω τις συσκευες να δουλευουν... Χαμογελάει το ανοίγει επι τοπου και το εφτιαξε, ειχα κουνησει απλως την καρτα γραφικων απο την θεση της. Εριξε και μια ματια στον σκληρο, λεει οτι μαλλον παιρνει ρευμα αλλα σιγουρα ειναι χαλασμενος και οτι οι ibm μαλλον εχουν εγγύηση 3 χρόνια, οπότε με καλυπτει. Ευτυχως δεν μου πήρε λεφτα ο ανθρωπος και τη γλιτωσα.
Αντε παιρνω ενα καινουριο σκληρο τον περναω και δεν το ξανανοιγω γιατι μονο η τρομαρα και η ηλιθιοτητα που αισθανθηκα όταν νομιζα οτι χαλασα καμια μητρικη ή κατι τετοιο φτανουν.
Τωρα το μονο που με ανησυχει ειναι οτι σημερα ηταν η 11η μερα που περιμενω την dsl και ακομα τιποτα. Εννοουν εργάσιμες ή κανονικες και που παιρνεις τηλ να τους πεις τίποτα, στο 134; (και καπου αλλού το ρώτησα αυτό :P)
Ευχαριστω ολους σας που προσπαθησατε να με βοηθησετε και καλη χρονια.

Axilleass
29-12-03, 19:21
Τελος καλο, ολα καλα.. Οσο για το ..ατυχηματακι με την καρτα.. -συμβαινουν και στις,.. καλυτερες οικογενειες αυτα.. :) - δεν τρεχει τπτ.. και να ανοιγεις το pc οσο συχνα εχεις ορεξη.. μονο ετσι μαθαινουμε. Αυτο που σημερα ειναι "τρομαρα", αγχος, και ταλαιπωρια, ειναι αυριανη πειρα και γνωση που θα σε γλυτωσει απο πολλα εξοδα και χασιμο χρονου, δινοντας σου παραλληλα την χαρα του να φτιαχνεις μονος του οτι χρειαστει..

Επεσες στην περιπτωση με τον χαλασμενο δισκο.. Ας ειναι η τελευταια ατυχια αυτου του χρονου που φευγει, αλλα και αυτου που ερχεται ! :)

Καλη χρονια και ευχομαι απο τις πρωτες μερες του νεου ετους -γιατι οχι και νωριτερα :) - να εισαι με dsl..

spartiatis
03-01-04, 12:22
Λοιπον Οdin..

Επειδι δε καταλαβα με το μπρεδεμα που εγινε πιο πανω......


Δοκιμασες να δωσεις delay στο bios (3 εως 5 δευτ.) αν φυσικα σου δινει αυτο το option.

Τελος...ΜΗ βαλεις ultra(80 pins) αλλα ενα απλο IDE(40 pins) καλωδιο στην αρχη.

Και αλλο ενα......τι μητρικη εχεις ???

Και αυτο που σου λενε για τη μπαταρια ειναι απολυτα πιθανο να σου κανει τα προβληματα γιατη εαν η μπαταρια ειναι νεκρη (πολυ πιθανο λογο ηλικιας τις μητρικης) να χανει συνεχεια τους δισκους στο κλεισιμο και να θελει detect με το καθε αναμα.

.....μηπος ειναι καιρος για αναβαθμιση ??? :wink:

Amerzone
16-01-04, 16:41
Αυτό που έχει σημασία είναι το αν ο σκληρός είναι primary/secondary master μόνος του ή primary/secondary master με κάποια άλλη συσκευή slave. Αλλού πάει το jumper σε κάθε περίπτωση. Στην πρώτη λέγεται single master (συνήθως μπαίνει το jumper οριζόντια όπου να'ναι κι όχι κατακόρυφα) στην άλλη λεγεται master (ή master with slave)
Στην περίπτωση του single master, εκτός του να τοποθετηθεί το jumper οριζόντια, μπορείς και να το βάλεις κατακόρυφα στην θέση CS (cable select).

@ ADSLgr.com All rights reserved.