PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα ταχύτητας OTENET σε ώρες αιχμής.



dvdrip
04-03-06, 16:33
Εδώ και αρκετό καιρό έχω σοβαρό πρόβλημα ταχύτητας στις ώρες 9 με 6 τις καθημερινές.

Ενώ η ταχύτητα είναι γενικά πολύ καλή τις συγκεκριμένες ώρες και ενώ είναι ανοικτό το emule η ταχύτητα πέφτει σχεδόν στο 0. Δεν μπορώ να ανοίξω ούτε την ιστοσελίδα της ΟΤΕΝΕΤ. Μια μέρα έκανε 5-6 λεπτά να ανοίξει την πρώτη σελίδα. Αυτό συμβαίνει μόνο όταν το emule είναι ανοικτό αλλά με οτι ταχύτητα και αν το έχω βάλει να κατεβάζει. (από 28down/7up μέχρι και 6down/2up). Όταν κλείνω το emule μπορώ και σελίδες να δω γρήγορα και να κατεβάσω γρήγορα απο ftp.

Από τότε που δίαβασα για τον περιορισμό στα πακέτα σκέφτομαι μήπως φταίνε τα πακέτα του emule αλλά επειδή το πρόβλημα ύπάρχει μόνο συγκεκριμένες ώρες και μέρες δεν ξέρω τι να κάνω. Έχει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα;

Ξέχασα να πω ότι το πρόβλημα αυτό συμβάνει και άλλες ώρες και μέρες αλλά μόνο για 5λεπτα.

sdikr
04-03-06, 16:42
Τα προβλήματα με το μουλάρι δεν έχουν να κάνουν με τον isp, κάνε εναν κόπο και ρίξε μια ματιά

http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=41
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25276

dvdrip
04-03-06, 16:59
Δεν μπόρεσα να βρω κάτι χρήσιμο. Μήπως μπορείς να μου πείς τι εννοείς?
Δεν νομιζω ότι είναι πρόβλημα του emule αφού δουλέυει κανονικά όλες τις άλλες ώρες.

manuel
05-03-06, 19:44
Κοίτα να δείς πως έχει το πράγμα.Με τα γνωστά προβλήματα της Altec είπα να πάρω ένα
demo της ΟΤΕΝΕΤ να δοκιμάσω. 384 (μιας και δεν δίνουν παραπάνω) σε γραμμή 512.
Max download αυτήν την στιγμή 27-29 όταν με την σύνδεση μου (πάλι 384) πιάνω 54.
Οι μερήσεις έγιναν το ίδιο χρονικό διάστημα.
Δεν την βλέπω και πολυ καλά την Otenet.Μάλλον μετα τις Forthnet και Altec ξεκίνησαν τα προβλήματα και εκεί!!!

Χάλια εκτός τι να πώ.Στα Demo να μην δίνουν foul ταχύτητες.Δεν νομίζω

katafitos
11-04-06, 01:58
Ειπα να μην ανοιξω νεο θεμα και ρωτω αν
αλλαξω απο forthnet σε otenet οπου η δευτερη αλλαζει το IP αρκετα συχνα απο την πρωτη κατα ποσο θα επηρεασει το Reask Sources (εχω το sivka 0.47a alpha)? Το ξερω οτι η συγκεκριμενη επιλογη ειναι για change IP αλλα κατα ποσο ειναι αξιοπιστη? Δεν θα υπαρχουν αρκετα μηδενισματα?

Chris_Nik
11-04-06, 08:22
Εγώ με Otenet δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα σε καμία ώρα τις ημέρας.....
Βέβαια αυτό δεν συμβαίνει πάντα αλλά τις περισσότερες φορές είναι οκ....

gallahant
11-04-06, 19:55
Γενικα και μενα η γραμμη φαινεται να peakarei σχεδον παντα απ οτι βλεπω και στο dsl monitor του sagem, ασχετο αν δεν εχουμε το max της γραμμης:twisted:

gigio
13-04-06, 11:38
Εγω με sagem και 512 γραμμη εχω προβλημα .Δεν ξεπερναω τα 30kb/s downloading και δεν εχω σταθερωτητα ,μπορει να πεσει στα 9kb/s και μετα καπακι να ανεβει στα 22kb/s

@ ADSLgr.com All rights reserved.