PDA

Επιστροφή στο Forum : μπερδεμα μεγαλο....



vasilis_val
29-10-09, 11:45
Καλημερα, αντιμετοπιζω το εξης προβλημα. Προχθες αποσυγχρονιστηκε το μοντεμ και εκει που κλειδωνα στα 13500 με εριξε στα 9000. Πηρα τηλεφωνο στην τεχνικη εξυπηρετηση και μου ειπαν βλεπουν να εχει πολλα βραχυκυκλωματα η γραμμη μου και οτι με τα στατιστικα που εχω θα επρεπε να κλειδωνω στα 18000, συγκεκριμενα οτι φαινεται να ειναι συνδεμενεσ στην πριζα 30 συσκευεσ(κατι που δεν ισχυει γιατι εχω μονο το τηλρφωνο). Τελικα καταληξαμε να αλλαξω την πριζα και να ξαναμιλησουμε. Αλλαζω την πριζα του τηλεφωνου αμεσως(το ειχα στα σχεδια να την αλλαξω με μια καινουργια,γιατι η παλια ηταν 15ατιας) και μετα παρατηρω οτι κλειδωσα στα 13800. Τι λετε να κανω?Να τουσ πω να στειλουν τεχνικο? τι μπορει να φταιει?

Parazaar
29-10-09, 11:56
Μπραβο στο τεχνικο τμημα της forthnet που για μια ακομα φορα καθοδηγησε τον συνδρομητη σωστα και αποκαταστησε το προβλημα του:clap:

opeth
29-10-09, 11:57
2 χρόνια δεν είχα πρόβλημα, και απο τον Σεπτέμβρη απο τα 18 πέφτω στα 12 2-3 φορές κατα τη διάρκεια της ημέρας, τις ωρες που υπαρχει πρόβλημα ειδικά, είναι στανταρ. Με ένα restart του ρουτερ τις περισσότερες φορές επανέρχεται στα 18.

Δοκίμασε το (τουλάχιστον μπας και ανεβαίνεις κάπως), και επίσης δοκίμασε κι άλλο ρουτερ αρχικά να δεις που συγχρονίζει, πριν μπλέξεις με τεχνικους κλπ.. Με το Linksys WAG200G όταν ξεκίνησε το πρόβλημα που λέω πιο πάνω, ημουν στα 9 σταθερα ε. Με το Level One αμεσως 18 (με τα σκαμπανεβασματα αλλα οκ)

vasilis_val
29-10-09, 12:02
εχω κανει πολλεσ φορες restart,ξανακλειδωσε στα 13800. αλλα μου κανει εντυπωση που λεει οτι βλεπει να εχει 30 συσκευεσ πανω.....1 πριζα εχω στο σπιτι για τηλεφωνο...μαλον θα πρεπει να παω να δω στην ρεγκλετα τι παιζει..η να φωναξω τεχνικο. τι χρεωση εχουν? αν ερθει τεχνικος της forthnet?

Parazaar
29-10-09, 12:04
Αλλη μια αποδειξη οτι πολλα απο τα προβληματα οφειλονται στα router

vasilis_val
29-10-09, 12:05
Αλλη μια αποδειξη οτι πολλα απο τα προβληματα οφειλονται στα router


απο που φαινεται αυτο? εκανε μετρηση στηντηλεφωνικη μου γραμμη χωρισ κανενα καλωδιο πανω και ειπε οτι βλεπει πολλα βραχυκυκλωματα.

opeth
29-10-09, 12:14
Αλλη μια αποδειξη οτι πολλα απο τα προβληματα οφειλονται στα router

Θα βουλωσεις εσυ; Γιατι δεν καταλαβαινεις αλλιως. Σταματα το τρολλαρισμα, μας τα κανες τσουρεκια. Ενταξει η forthnet ειναι καλυτερη, και μεις αλλωστε 4net εχουμε. Κοφτο ομως.

Φίλε δεν ξερω, βραχυκυκλωματα,30 συσκευες και τηλεφωνικο της forthnet.. Δυσκολεύομαι λιγο να τα πιστεψω πλέον, αλλα μπορει. Αρχικά θα κοιταζα με άλλο ρουτερ πάντως.

Περίμενε να απαντησει και κανας αλλος πιο σχετικος..

Parazaar
29-10-09, 12:34
Εχεις πριζακια διπολικα μηπως ή αναγραφει πανω στις πριζες το λογοτυπο του οτε?

vasilis_val
29-10-09, 12:42
την πριζα την αλλαξα,και εχω βαλει μια που αγορασα απο πρακτικερ γιατι η παλια ηταν αρχαια

Parazaar
29-10-09, 12:52
Αν ειναι rj-11 ολες οι τηλ πριζες που εχεις και εξακολουθουν να βλεπουν βραχυκυκλωματα,φωναξε καποιον ηλεκτρολογο να τσεκαρει που ειναι το προβλημα στην εσωτερικη καλωδιοση του χωρου

vasilis_val
29-10-09, 12:57
rj-11 ειναι,και υπαρχει μονο μια πριζα στο σπιτι. Κανονικα δεν πρεπει να στειλει η forthnet δικο της τεχνικο? χρεωση υπαρχει?

CatMarg
29-10-09, 13:07
απο που φαινεται αυτο? εκανε μετρηση στηντηλεφωνικη μου γραμμη χωρισ κανενα καλωδιο πανω και ειπε οτι βλεπει πολλα βραχυκυκλωματα.Είναι η απάντηση της εταιρίας αυτή.Οτι πρόβλημα κ αν εχεις,το ίδιο λέει.Οτι βλέπει βραχυκύκλωμα.Κι εγώ 4νετ εχω,ποτέ δεν φτάνω τις ταχύτητες που υπόσχονται κ πάντα υπάρχει αυτό το καταραμένο βραχυκύκλωμα.Αλλοι 2 φιλοι στην ίδια περιοχή κ άλλοι 3 σε άλλες περιοχές,εχουν το ίδιο πρόβλημα και την ίδια απάντηση απο την εταιρία:<<Υπάρχει βραχυκύκλωμα>>.Οσο για τεχνικό,θάσαι πολύ τυχερός αν σούρθει!:down:

JULIANIK
29-10-09, 13:09
Tι attn εχεις;
Δοκιμασες να συνδεσεις μόνο το ρουτερ, χωρις αλλη συσκευη, και χωρις το σπλιτερ;

Πριν καλεσεις τεχνικο, δες ΑΝ μπορεις να συνδεσεις καποιο laptop κατ'ευθειαν στον κατανεμητη της οικοδομης.
Αν δεις να συνδεεσαι στο φυσιολογικο ή πολυ πιο πανω, τοτε το προβλημα ειναι δικο σου (και γλυτωνεις τα εξοδα του τεχνικου 60-70ε?).
Αν εισαι στα ιδια, τοτε δηλωνεις βλαβη, τους αναφερεις οτι το τσεκαρες και ο ιδιος, και περιμενεις να ερθει τεχνικος και να εντοπισει το προβλημα.
(και προσευχεσαι να ειναι σε σημειο εντοπισιμο που μπορει να διορθωθει..)

Αν ειχες κρατησει μια εικονα απο το DMT, θα βοηθουσε...
εδω μια εικονα απο τον δικο μου γολγοθα:
πριν και μετα
http://img338.imageshack.us/img338/7751/braxykyklwmaprometa18.jpg

Περιμενα 3 εβδομαδες, τεχνικος αφαντος.
ΩΡΕΣ πριν το ραντευου που εκλεισα τελικα, η γραμμη δια μαγειας... ΤΖΑΜΙ...!
(Προλαβα να ακυρωσω ευτυχως.)
Και αυτη η περιεργη συμπτωση, επαναληφθηκε 3 φορες....!
Τελικα εφτιαξε "μονο του"... λιγο πριν το 3ο ραντευου... και απο τοτε, ολα καλα...
Τεχνικος δεν ηρθε ποτέ...
Προσοχη....

billybiros
29-10-09, 14:55
Πηρα τηλεφωνο στην τεχνικη εξυπηρετηση και μου ειπαν βλεπουν να εχει πολλα βραχυκυκλωματα η γραμμη μου.
Λάθος έκφραση το "πολλά βραχυκυκλώματα".
Επι της ουσίας ο τεχνικός προφανώς είδε μεγάλο χωρητικό φορτίο στη γραμμή.
Η για να ακριβολογούμε η μέτρηση που προφανώς έκανε έδειξε μεγάλη χωρητική αντίσταση στο βρόχο.


Συγκεκριμενα οτι φαινεται να ειναι συνδεμενεσ στην πριζα 30 συσκευεσ(κατι που δεν ισχυει γιατι εχω μονο το τηλρφωνο). Τελικα καταληξαμε να αλλαξω την πριζα και να ξαναμιλησουμε. Αλλαζω την πριζα του τηλεφωνου αμεσως(το ειχα στα σχεδια να την αλλαξω με μια καινουργια,γιατι η παλια ηταν 15ατιας) και μετα παρατηρω οτι κλειδωσα στα 13800.
Οι μετρήσεις που κάνουν όλες οι εταιρίας τηλεφωνίας (προφανώς και η Forthnet) γιατί τα συστήματα τους είναι παρόμοια βασίζονται σε χαμηλές συχνότητες (στα όρια του DC) και δείχνουν το χωρητικό φορτίο που υπάρχει πάνω στο βρόχο. Κάθε συσκευή που μπαίνει πάνω στην πρίζα προσθέτει επιπλέον χωρητικό φορτίο.

Για να σου λέει ο τεχνικός ότι είναι σαν να υπάρχουν 30 συσκευές πάνω στη πρίζα 2 τινά μπορεί να συμβαίνουν. Το πρώτο είναι να υπάρχει κάποια χαλασμένη συσκευή (μόντεμ - τηλέφωνο - φαξ ή συναγερμός) που να έχει αρκετό χωρητικό φορτίο ή να υπάρχει κάποια επαφή (resistant contact) μεταξύ των δύο συρμάτων του δισύρματου ζεύγους (και όχι βραχυκύκλωμα όπως από πολλούς κατά τη γνώμη λάθος λέγεται).

Αλλάζοντας τη πρίζα και βλέποντας τη διαφορά - προφανώς σημαίνει οτι η επαφή ήταν στη πρίζα. Αν τα δύο καλώδια ακουμπάνε στα τοιχώματα της πρίζας ένα μέρος του σήματος της μέτρησης απορροφάται (καθυστερεί η επιστροφή του) και δείχνει επίσης τη γραμμή μεγαλύτερη από ότι στην πραγματικότητα είναι (τις 30 συσκευές που σου είπε ο τεχνικός). Επομένως μπορεί να μην ήταν απαραίτητα η πρίζα αλλά τα καλώδια να μην ακουμπούσαν καλά στη πρίζα. Μπορεί να ακουμπούσαν μεταξύ τους (εσωτερική επαφή) ή με κάποιο άλλο αντικείμενο (πχ τοιχώματα).

Ακόμα και σε άλλη πρίζα του σπιτιού (όχι σε αυτή που είναι το μόντεμ) να βρίσκεται η επαφή πάλι η μέτρηση θα δείξει μεγάλο χωρητικό φορτίο (δηλαδή πολλές τηλ. συσκευές στο βρόχο). Το ίδιο ισχύει και για τα τηλεφωνικά καλώδια που βρίσκονται στο χώρο σου (ακόμα αν είναι σε άλλο δωμάτιο).

Εγώ θα σου πρότεινα να ελέγξεις και τις άλλες πρίζες του σπιτιού (είναι απλό - τα καλώδια δηλαδή τα σηρματάκια δεν πρέπει να βρίσκονται σε επαφή μεταξύ τους ή με άλλο αντικείμενο). Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τα καλώδια σου.

Ελπίζω να βοήθησα.

Agent_
29-10-09, 15:05
Μπραβο στο τεχνικο τμημα της forthnet που για μια ακομα φορα καθοδηγησε τον συνδρομητη σωστα και αποκαταστησε το προβλημα του:clap:

σιγα το κατορθομα... :rofl:

Αν φτάσεις και εσύ να έχεις το πρόβλημα που έχω και εγώ. Το έχω αναφέρει εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=330647) . Θα σου πω εγώ πόσο ωραία άκρη βγάζεις από το support της forthnet κάθε φορά που τους το λέω με γράφουν εκι που δε πιάνει μελανί και δε τους νοιάζει καθόλου. Έχω κάνει ήδη καταγγελία στην EETT για την αδιαφορία τους και σκοπεύω να πάω σε άλλο παροχή πριν το 2010 να ησυχάσω. Για να μου κλείσουν το τηλέφωνο και να με ξεφορτωθούν ο ένας μου λέει φταίει το router ο άλλος η εσωτερική καλωδίωση ο άλλος λέει ότι το Attenuation είναι πολύ μεγάλο.

vasilis_val
29-10-09, 15:07
ειρωνικά το είπε

psyxakias
29-10-09, 15:27
ειρωνικά το είπεΜπα δε το είπε ειρωνικά ο Parazaar, λογικά το εννοούσε. Άλλωστε δεν είναι και κακό να πούμε και ένα μπράβο αφού επέστρεψε ο συγχρονισμός σου στα 13 Mbps που είχες και πριν. Τώρα για τα 30 βραχυκυκλώματα δε ξέρω, στη θέση σου θα άκουγα τον billybiros (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=45231) που φάνηκε αρκετά κατατοπιστικός. ;)

vasilis_val
29-10-09, 15:33
να πουμε μπραβο σε ποιον? δεν εκαναν κατι απο την forthnet. εγω αλλαξα την πριζα και οπως ξαφνικα χαθηκαν τα 13500 ετσι ξαφνικα ηρθαν απο μονα τους.

optimogar
29-10-09, 16:21
opeth +1
Agent από προσωπική εμπείρια (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=252039) σου λέω πως στο τεχνικό τμήμα παίζει να μην έχουν καμία επαφή οι περισσότεροι(1 φορά μόνο μίλησα με κάποιον που καταλάβαινε τι του έλεγα).
Parazaar ευτυχώς σταμάτησες αλλίως θα άκουγες κ από μένα :mad:.
vasilis_val τα πρώτα βήματα που μπορείς να κάνεις είναι:
1. Δοκίμασε άλλο Firmware για το router σου ( http://www.adslgr.com/forum/downloads.php?do=file&id=1876 )
2. Δοκίμασε άλλο router (έχω κ γω το ίδιο router κ πιάνω 2Mbps λιγότερο απ'ότι με άλλα).

ΥΓ Κάποια στιγμή δώσε μας κ τα στατιστικά της γραμμής σου.

vasilis_val
29-10-09, 16:26
οκ, σας ευχαριστω παιδια.μολις μπορεσω θα κανω post τα stats γιατι τωρα ειμαι δουλεια

@ ADSLgr.com All rights reserved.