PDA

Επιστροφή στο Forum : Ειναι δυνατον να παω στα 8mb?



denial
29-10-09, 18:22
Ειμαι στην περιοχη λουτρακιου γυρω στα 3.5km απο το κεντρο.
Βασικα εχω 2mb και σκεφτομαι σοβαρα να παω στα 8mb αλλα κανεις δεν ξερει να μου απαντησει υπευθυνα αν η γραμμη θα ανεβει εστω και στα 5-6mb .

To bautec της οτενετ δινει τα παρακατω στοιχεια για την γραμμη μου.
Υπαρχει καποιος που να γνωριζει αν ειναι οκ η αν θα καταφερει να ανεβει η ταχυτητα ή αδικα θα πληρωσω τα 8mb και μετα παλι θα ζητησω αλλαγη σε 2mb?

Downstream

SNR Margin: 17.2

Line Attenuation: 42.8

Data Rate: 2048

-

Upstream

SNR Margin: 30.1 db

Line Attenuation:25.4 db

Data Rate:253 kbps



Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

mob
29-10-09, 19:34
σύμφωνα με τα στοιχεία που δίνεις μάλλον είναι απίθανο να φτάσεις στα 8Mb
μάλλον θα είσαι μεταξύ 6Mb και 7Mb

απόλυτα δεν μπορεί να σου απαντήσει κανείς, ίσως θα μπορούσες να ζητήσεις από τον ΟΤΕ μία δοκιμή

fan123
29-10-09, 20:41
Το ιδιο προβλημα εχω και εγω μιας και ειμαι οριακα στα 5 χιλιομετρα.
Σημερα που πηγα στον τοπικο ΟΤΕ ενας γνωστος μου ειπε οτι μεχρι τελος του χρονου θα τοποθετησουν -σε περιοχες με μεγαλη αποσταση απο το τηλεφωνικο κεντρο- στα ΚΑΦΑΟ κατι συσκευες που θα επιτρεπουν μεγαλυτερες ταχυτητες. Μου ειπε για 8αρες συνδεσεις. Του ζητησα περισσοτερες πληροφοριες, πραγμα που δεν ηξερε.
Γνωριζει κανεις τι συσκευες ειναι αυτες?

alex_mar
29-10-09, 21:26
Μηπως εννοει mini dslam?

Piparas
29-10-09, 21:49
Δοκίμασέ το γιατί όπως βλέπεις εγώ με χειρότερα στατιστικά πιάνω από 5 μέχρι και 6 Mbps. Επίσης αν δοκιμάσεις ένα καλύτερο router όπως τα speedtouch θα σου κρατάει σταθερή τη γραμμή. Στην τελική εάν δεν πάει καλά με ένα τηλεφώνημα κατεβαίνεις πάλι εκεί που είσαι.

panos_mlonas
29-10-09, 22:36
το ιδιο προβλημα και γω μονο που εμενα η γραμμη μου το ξερω οτι ειναι χαλιαααα..
πληρωνω 8 αλλα εχω 4.669.
το θεμα ειναι αν φωναξω εναν τεχνικο για να δει τις καλωδιαωσεις του σπιτιου ή οτι αλλο θελει να δει μπας και καταφερει να ριξει τον θορυβο της γραμμης (53db), θα μου παρει λεφτα για απλη επισκεψη? και απο που θα τον καλεσΩ?

parantox
30-10-09, 00:55
το ιδιο προβλημα και γω μονο που εμενα η γραμμη μου το ξερω οτι ειναι χαλιαααα..
πληρωνω 8 αλλα εχω 4.669.
το θεμα ειναι αν φωναξω εναν τεχνικο για να δει τις καλωδιαωσεις του σπιτιου ή οτι αλλο θελει να δει μπας και καταφερει να ριξει τον θορυβο της γραμμης (53db), θα μου παρει λεφτα για απλη επισκεψη? και απο που θα τον καλεσΩ?

Μήπως εννοείς η εξασθένηση είναι 53db;

Για τον έλεγχο των καλωδιώσεων στο σπίτι θα πρέπει να φωνάξεις δικό σου τεχνικό. Ο ΟΤΕ ασχολείται με τη γραμμή μέχρι τον κατανεμητή της οικοδομής σου. Έτσι ξέρω.

denial
31-10-09, 22:59
Ζητησα την αναβαθμιση παρασκευη και πριν λιγο συνδεθηκε στα 7800 η γραμμη και δειχνει να ειναι σταθερη.
Ολα οκ :)
Ευχαριστω για την βοηθεια σας.

mob
31-10-09, 23:03
πολύ καλή ταχύτητα, δεδομένης της απόστασης και του Line Attenuation που έχεις :oneup:

Davout
01-11-09, 19:12
7800; Πόσο SNR έχεις σε αυτό το συγχρονισμό;

Vitruvian78
01-11-09, 20:34
Αν πιάσεις έστω 6-7 πάλι μια χαρά είναι, αξίζει να το κρατήσεις το πακέτο, αν συγκριθείς με τα 2 που είσαι τώρα. Αν όμως πιάσεις 3 η 4, νομίζω οτι δεν αξίζει να πληρώνεις παραπάνω για 1ΜΒ παραπάνω.

Κάτι άλλο άσχετο....άυτό που είπε κάποιος για το μηχάνημα που θα βάλουν σε περιοχές απομακρυσμένες......ισχύει μόνο συνδρόμητες του ΟΤΕ ή θα εποφελούνται όλες οι ADSL συνδέσεις γενικά;

fan123
01-11-09, 20:41
Σε καταστημα του ΟΤΕ το ακουσα και δε ρωτησα αν ειναι για ολους. Ας μαθουμε ομως αν ξερει καποιος τι μηχανηματα ειναι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.