PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεο Baudtec firmware...



m3ltd0wn
29-10-09, 19:58
Καλησπέρα, απλά ήθελα να ενημερώσω πως ο ΟΤΕ έβγαλε νέο firmware για τα ενσύρματα baudtec συγκεκριμένα η έκδοση είναι OTE09(L2F_85)_A06_(211830_310250) και τα link:

http://www.connx.gr/uploads/HELP_FILES/UPGRADES/upgrades291009/ADSL_Wired_Combo_Router_BaudTec_PSTN_T263R1U-A1_Infinity_White_Firmware_Upgrade_271009.zip

http://www.connx.gr/uploads/HELP_FILES/UPGRADES/upgrades291009/ADSL_Wired_Combo_Router_BaudTec_ISDN_T263R1U-B1_Infinity_White_Firmware_Upgrade_271009.zip

για PSTN και ISDN αντίστοιχα. Προσωπικά μου ανέβασε το SNR κατά πολύ σε ADSL2+ και από εκεί που είχα 12, πλέον είναι στα 22.

Επίσης το net πάει σφαίρα ενώ μέχρι και εχθές κολλούσε σχετικά πολύ...

Για δοκιμάστε το και άλλοι, μπορεί να σωθείτε. :oneup:


TO ΛΕΩ ΚΑΙ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ:
To update γίνεται με Explorer και όχι με firefox. Επίσης, αν δεν πιάσει με την πρώτη, δοκιμάστε αφού πρώτα σβήσετε και ανάψετε ξανά τον router.

np1
29-10-09, 22:59
Για το ασύρματο θα βγάλει κανένα καινούριο άραγε; Να συγχρονίζει το upload τουλάχιστον λίγο πιο σταθερά ψηλότερα απ'τα 700-800 που συγχρονίζει τώρα.

........Auto merged post: np1 πρόσθεσε 1 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Άκυρο, βγήκε και για τα ασύρματα τα άσπρα... Άντε να δούμε...

nasosto
30-10-09, 00:16
Μου βγάζει wrong file, γιατί;

tiatrou
30-10-09, 00:34
Μου βγάζει wrong file, γιατί;

Ακριβώς το ίδιο και σε μένα. Κάποια βλακεία μάλλον έχουν κάνει. Συγκεκριμένα έχω το ενσύρματο άσπρο BaudTec σε ISDN γραμμή. Δοκίμασα το ADSL Ενσύρματο Router BaudTec T263R1U-B1 Infinity [white] - Firmware upgrade (http://www.connx.gr/uploads/HELP_FILES/UPGRADES/upgrades291009/ADSL_Wired_Combo_Router_BaudTec_ISDN_T263R1U-B1_Infinity_White_Firmware_Upgrade_271009.zip) που είναι το σωστό αρχείο και όταν έβαζα το ras αρχείο και πατούσα upgrade, μου έβγαζε μήνυμα you put wrong file.

m3ltd0wn
30-10-09, 00:36
To update γίνεται με Explorer και όχι με firefox. Επίσης, αν δεν πιάσει με την πρώτη, δοκιμάστε αφού πρώτα σβήσετε και ανάψετε ξανά τον router.

tiatrou
30-10-09, 00:48
To update γίνεται με Explorer και όχι με firefox. Επίσης, αν δεν πιάσει με την πρώτη, δοκιμάστε αφού πρώτα σβήσετε και ανάψετε ξανά τον router.

Μόλις τα κατάφερα. Internet Explorer χρησιμοποιούσα και είχα κάνει και επανεκκίνηση. Απλά για λόγους ασφαλείας έχω πάντα απενεργοποιημένα τα activeX στον υπολογιστή μου, καθώς από αυτά στο παρελθόν είχα κολλήσει ιούς από διάφορες "περίεργες" τοποθεσίες. Μόλις έβαλα τη διεύθυνση 192.168.1.2 στις ασφαλείς τοποθεσίες, ώστε να λειτουργούν τα ActiveX, λειτούργησε αμέσως.
Πάντως μεταβολή στο SNR δεν είδα.

mojiro
30-10-09, 00:56
Σε θέμα γραμμής ίδια μου φαίνεται και μετά το update. Σε θέμα σταθερότητας είδωμεν.

Piparas
30-10-09, 01:57
Ελπίζω να τα διόρθωσαν στο site του connx, γιατί αρκετοί τα έκαψαν τα router. Απ'έξω έλεγε άσπρο και μέσα το firmware ήταν για μαύρο γυαλιστερό.. Το συγκεκριμένο είναι για το άσπρο το infinity; Ποιά η διαφορά του τελευταίου από το T263R1U; Μπερδεύτηκα!

m3ltd0wn
30-10-09, 16:03
Ναι για το λευκό το infinity είναι... T263R1U, έτσι είναι ο κωδικός του.

Καλά, πατάτα είναι το modem το συγκεκριμένο αλλά μέχρι να πάρουμε καλύτερο θα πορευτούμε αναλόγως. Πάντως εγώ είχα πρόβλημα και για να πετύχω ATT στα 21+ έπρεπε να το γυρίζω G.DMT, τώρα πλέον και με ADSL2+ έχω το ίδιο ATT. Μπορεί να έπαιζε κάτι με την γραμμή μου, πάντως πάει γενικά πολύ καλύτερα.

Στην τελική η μόνη διαφορά μπορεί να ήταν το σηματάκι του CONNX και απλά επειδή το ξαναπέρασα να έφτιαξε. Ο καθένας βλέπει από την περίπτωση του και κρίνει.

nasosto
30-10-09, 17:47
Δεν μπορώ να το κάνω, δεν μπορώ... Συνεχώς μου βγάζει wrong file όποιο firmware και να βάλω. Έχω το ενσύρματο λευκό Baudtec...

mojiro
31-10-09, 01:42
Το μόνο που θα έκανε καλό σε αυτό το πράμα είναι λίγη μπλε μπογιά. Σαβούρ στη θάλασσα.

kmpatra
03-11-09, 23:27
Εγω πάντως εκανα το update σε μαύρο γυαλιστερό με firefox και έπαιξε. Αυτό που παρατηρησα ειναι ελαφρως χαμηλότερο snr και λίγο υψηλότερο attenuation (μιλάμε για 1-2 db διαφορά) ειναι καιρός μου φαίνεται να παει οντως για πέταμα στην θάλασσα γιατι μετα απο καμποσες ώρες λειτουργίας ψιλοσερνεται και θέλει ενα restart για να στρώσει (μέχρι το επόμενο κόλλημα φυσικα :p )

2048dsl
04-11-09, 19:35
Εγω πάντως εκανα το update σε μαύρο γυαλιστερό με firefox και έπαιξε. Αυτό που παρατηρησα ειναι ελαφρως χαμηλότερο snr και λίγο υψηλότερο attenuation (μιλάμε για 1-2 db διαφορά) ειναι καιρός μου φαίνεται να παει οντως για πέταμα στην θάλασσα γιατι μετα απο καμποσες ώρες λειτουργίας ψιλοσερνεται και θέλει ενα restart για να στρώσει (μέχρι το επόμενο κόλλημα φυσικα :p )

οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω μην ξεχασεις πριν το πεταξεις στην θαλσσα να το βαψεις μπλε,και ο λογος για να μην τρομαξουν τα ψαρακια :rofl:

mojiro
06-11-09, 11:36
για πλάκα έστειλα στην Baudtek mail για να μου πουν πως μπορώ να παρακολουθώ το snr/κλπ μέσω snmp και με έχουν γειώσει...

ρε μπας και είναι ελληνική/οτε/κλπ;

kmpatra
06-11-09, 13:16
για πλάκα έστειλα στην Baudtek mail για να μου πουν πως μπορώ να παρακολουθώ το snr/κλπ μέσω snmp και με έχουν γειώσει...

ρε μπας και είναι ελληνική/οτε/κλπ;
Ταϊβάν (http://www.baudtec.com.tw/index.htm)
απότι φαινεται τα στελνουν σε παρόχους και αναλαμβάνουν εκείνοι την υποστήριξη...

@ ADSLgr.com All rights reserved.