PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με τη γραμμή μου



PrinceOfAbyss
30-10-09, 03:31
Guys αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Έχω Conn-X 8Mbps (είχα 24Mbps αλλά μετά από προτροπή του ΟΤΕ το μείωσα), και κάθε τόσο αποσυνδέεται το router από το Internet. Επίσης, παλιότερα το πρόβλημα είχε και άλλες παρενέργειες. Πχ όταν κατέβαζα ένα torrent με το Azureus (τότε είχα Windows XP Pro), κόλλαγε ολόκληρο το μηχάνημα. Δεν ξεκόλλαγε ούτε με Alt+Ctr+Del (ούτε καν ο κέρσορας δεν κουνιόταν). Μόνο με hard reset. Επίσης, τότε είχα ένα 3COM (3CRWDR200B-75). Στην αρχή νόμισα πως έφταιγε το router. Αντάλλαξα πολλά emails με το τεχνικό τμήμα της 3COM και μου είχαν βγάλει ένα firmware που είχε μειώσει αισθητά το πρόβλημα, αλλα συνέχίζε να συμβαίνει όποτε θυμόταν... Η διάγνωση του τεχνικού της 3COM μετά από έναν σκασμό logs που του είχα στείλει πριν/κατά τη διάρκεια/και μετά από την κάθε εμφάνιση του προβλήματος ήταν η εξής:


Most ISP's would use one IP for the gateway that is in turn controlled by them with a load balancer to redirect the traffic to the physical gateway device on their networks.
Your ISP seems to provide a different gateway with each connection in such causing the router to send it's requests to the wrong device, since the router has obtained an IP address that does not belong to the older gateway anymore, the requests will simply be ignored by the older gateway.

The fact that over 95% of ISPs don't do things this way anymore, this being a style of the older generations with 56K modems dial systems, your problem is not a widely known issue.

Τέλος πάντων, μετά από καιρό, το άλλαξα το ρουτεράκι με ένα της Linksys... Θυγατρική της CISCO σκέφτηκα, τι διάολο, θα είναι καλύτερο... Τελικά πήρα το WAG160N (μάλιστα είχα πάρει 2 μαζί, ένα για το σπίτι και ένα για το μαγαζί). Η αλήθεια είναι πως με εκείνο αντιμετώπισα ακόμη περισσότερα προβλήματα (που έχουν αναφερθεί πολλάκις και εδώ μέσα) και αφορούσαν τα disconnections του wireless, αλλά και του Internet όπως παλιά. Μια μέρα πήρα στο τηλ. υποστήριξης του Conn-X και τους ανέφερα για το πρόβλημα με τις αποσυνδέσεις. Μετά από καμιά εβδομάδα ήρθε ένας τεχνικός του τμήματος διασφάλισης ποιότητας επικοινωνίας του ΟΤΕ και αφού σύνδεσε μια ειδική συσκευή κατευθείαν στη γραμμή μου, διαπίστωσε πως έχει πρόβλημα το καλώδιο που έρχεται στο σπίτι (χάνει κάθε 5 δευτερόλεπτα λέει το σήμα). Μάλιστα ο άνθρωπος μετά από αυτό πήγε στο καφάο του ΟΤΕ που ανήκει η γραμμή μου, το δοκίμασε και εκεί, και μετά σε κάθε ενδιάμεσο 'hop' μέχρι που τελικά διαπίστωσε πως το καλώδιο μου 'χαλάει' στο τελευταίο κουτί πριν μπει στο σπίτι. Οπότε από ότι μου είπε είτε μπορώ να αλλάξω αυτό το καλώδιο (15-20 μέτρα είναι αυτό το κομμάτι), είτε να ρίξω την ταχύτητα στα 8Mbps τα οποία θα μπορεί να τα αποδώσει η γραμμή ακόμη και με αυτό το καλώδιο.

Τελικά διάλεξα να την ρίξω στα 8Mbps. Το πρόβλημα όμως παρέμεινε. Έτσι αποφάσισα να 'στείλω' και το Linksys (του μαγαζιού εντωμεταξύ δουλεύει άψογα), και πήρα την περασμένη εβδομάδα ένα D-Link (το DSL-2741B). Από αυτό μπορώ να πω πως είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από άποψη wireless (επιτέλους βλέπω ταχύτητες πραγματικού N), έχει βέβαια και 3 εξωτερικές κεραίες... Από άποψη Internet όμως μια από τα ίδια, και λίγο χειρότερα, γιατί κάθε τόσο όχι μόνο αποσυνδέεται από το Internet, αλλά κολλάει ολόκληρο του ρούτερ και του κάνω restart για να ξεκολλήσει. Το 'αστείο' είναι πως και οι 3 συσκευές που προανέφερα, στο μαγαζί μου που τις δοκίμασα δούλευαν άψογα.

Τελικά μήπως θα πρέπει να αλλάξω το καλώδιο να τελειώνουμε, ή υπάρχουν τίποτα ρυθμίσεις που μπορώ να κάνω ώστε να χαλαρώσω λίγο το aggressiveness του ρουτερ, αυξάνοντας την ανοχή του στο προβληματικό σήμα της γραμμής? Δε με ενδιαφέρει αν θα πρέπει έστω να μειώσω τη γραμμή στα 4Mbps, έτσι κι αλλιώς όλη μέρα σχεδόν είμαι στο μαγαζί μου που έχω 24Mbps, και μάλιστα είμαι δίπλα στον ΟΤΕ, οπότε εκεί τουλάχιστον όλα πάνε σφεντόνα. Απλά δε μπορώ αυτό το ατελείωτο connect/disconnect έστω τις λίγες ώρες που θα χρειαστώ internet στο σπίτι.

Piparas
30-10-09, 13:41
Άμα έχει πρόβλημα η γραμμή τι να σου κάνουν τα κακόμοιρα τα router. Και όλα να τα δοκιμάσεις άκρη δεν θα βγάλεις, άρα προτείνω αυτό που έπρεπε να έχεις ήδη κάνει..

@ ADSLgr.com All rights reserved.