PDA

Επιστροφή στο Forum : Κόστος ανα Mbps στο έως 24Mbps σύνδεση



FSHOPAXD
30-10-09, 17:54
Δεν θα κρίνω εαν ειναι σωστό το έως 24Mbps, αλλά θα ήθελα λιγο να συγκρίνει κανείς το κόστος ανά Mbps που πληρώνει ο καθένας . Απαντώντας λιγάκι στην συνηθισμένη φράση που ακουω από πολλούς " Μα εγώ πληρώνω για 24Mbps και έχω μόνο 13Mbps, αυτό είναι παραπλάνηση...".
Δεν θέλω να επεκταθεί το topic στο γιατί ο ένας πάροχος είναι καλύτερος ή όχι ή τελικά προσφέρει από πλευράς ποιότητας υπηρεσίας (πραγματική ταχύτητα, φόρτος δικτύου). Αυτό άλλωστε έχει συζητηθεί ευρέως σε όλα τα topics. Ας το δουμε λιγο ως έρευνα αγοράς.

Για παράδειγμα εαν πληρώνω 20€/μηνα και έχω 10 Mbps τότε το κόστος μου είναι 2€/Mbps.
To συγκριτικό δεν περιλαμβάνει προσφορές που μπορεί να έχει κατα καιρούς κάποιος πάροχος.

Αλλά να επικεντρωθούμε λιγάκι στο συνολικό κόστος που πληρώνει ο χρήστης συμφωνα με τις προσφορές των παρόχων :

- OTE έως 24Mbps CONN-X 27,90€+14,75€ Πάγιο=42,65€/μήνα δηλαδή 1,78€/Mbps*

- Forthnet ADSL Economy 24,90€/μήνα δηλαδή 1,04€/Mbps*

- HOL Double Lite 23,90€/μήνα για 6Mbps μηνιαία 3,98€/Mbps* ή στο κανονικό πακέτο 2HOL Double PLAY 39,90€/μήνα = 1,66€/Mbps* περιλαμβάνει ομως και όλα τα τηλέφωνα για να μην μπερδευόμαστε.
(να με συγχωρήσουν οι φίλοι της HOL δεν βρηκα πακέτο σκέτο με 24 , υπάρχει μεμονωμένο σκέτο πακέτο με LLU και 24 μόνο ?)

- Tellas Double Play Best Price 22,90€/ μήνα για 24Mbps μηνιαία 0,95€/Mbps*

- OnTelecomms 23,90€/ μήνα για 24Mbps μηνιαία 1,00€/Mbps*

- Cyta 1play 18,49€/μήνα για 12Mbps μηνιαία 1,54€/Mbps*

- Netone Standard Pack 30,70€/μήνα για 24Mbps μηνιαία 1,28€/Mbps*
(ούτε εδώ βρήκα πακέτο χωρίς απεριόριστες κλήσεις - έχει εθνικές κλήσεις δωρεάν το πακέτο, ας το διορθώσουν οι φίλοι της Netone)

* (Μηνιαία στην καλύτερη περίπτωση, σε χαμηλότερους συγχρονισμούς το κόστος αυξάνεται, όπως και με την χαμηλότερη πραγματική ταχύτητα το κόστος αυξάνεται πάλι αναλογικά. Η πράξη είναι μια απλή διαίρεση)

Δεν έχουν συμπεριληφθεί κόστη ενεργοποίησης, δέσμευσης ή ποινές διακοπής συμβολαίων.
Οπως και οι εκάστοτε κατα καιρους προσφορές των παρόχων για νέους πελάτες με ειδικές εκπτώσεις ή δωρεάν μηνες.

treli@ris
30-10-09, 18:12
Για την ερωτηση σου: στη HOL δεν υπαρχει σκετο Ιντερνετ στο ιδιοκτητο χωρις τηλεφωνια :)

Μπορεις να βαλεις ομως HOL Internet εως 24mbps + Παγιο ΟΤΕ = 20,90/μηνα + 14,75/μηνα = 35,65/μηνα = 1,49€/Mbps

Sovjohn
30-10-09, 18:43
Δεν θα κρίνω εαν ειναι σωστό το έως 24Mbps, αλλά θα ήθελα λιγο να συγκρίνει κανείς το κόστος ανά Mbps που πληρώνει ο καθένας . Απαντώντας λιγάκι στην συνηθισμένη φράση που ακουω από πολλούς " Μα εγώ πληρώνω για 24Mbps και έχω μόνο 13Mbps, αυτό είναι παραπλάνηση...".
Δεν θέλω να επεκταθεί το topic στο γιατί ο ένας πάροχος είναι καλύτερος ή όχι ή τελικά προσφέρει από πλευράς ποιότητας υπηρεσίας (πραγματική ταχύτητα, φόρτος δικτύου). Αυτό άλλωστε έχει συζητηθεί ευρέως σε όλα τα topics. Ας το δουμε λιγο ως έρευνα αγοράς.

Για παράδειγμα εαν πληρώνω 20€/μηνα και έχω 10 Mbps τότε το κόστος μου είναι 2€/Mbps.
To συγκριτικό δεν περιλαμβάνει προσφορές που μπορεί να έχει κατα καιρούς κάποιος πάροχος.

Αλλά να επικεντρωθούμε λιγάκι στο συνολικό κόστος που πληρώνει ο χρήστης συμφωνα με τις προσφορές των παρόχων :

- OTE έως 24Mbps CONN-X 27,90€+14,75€ Πάγιο=42,65€/μήνα δηλαδή 1,78€/Mbps*

- Forthnet ADSL Economy 24,90€/μήνα δηλαδή 1,04€/Mbps*

- HOL Double Lite 23,90€/μήνα για 6Mbps μηνιαία 3,98€/Mbps* ή στο κανονικό πακέτο 2HOL Double PLAY 39,90€/μήνα = 1,66€/Mbps* περιλαμβάνει ομως και όλα τα τηλέφωνα για να μην μπερδευόμαστε.
(να με συγχωρήσουν οι φίλοι της HOL δεν βρηκα πακέτο σκέτο με 24 , υπάρχει μεμονωμένο σκέτο πακέτο με LLU και 24 μόνο ?)

- Tellas Double Play Best Price 22,90€/ μήνα για 24Mbps μηνιαία 0,95€/Mbps*

- OnTelecomms 23,90€/ μήνα για 24Mbps μηνιαία 1,00€/Mbps*

- Cyta 1play 18,49€/μήνα για 12Mbps μηνιαία 1,54€/Mbps*

- Netone Standard Pack 30,70€/μήνα για 24Mbps μηνιαία 2,56€/Mbps*
(ούτε εδώ βρήκα πακέτο χωρίς απεριόριστες κλήσεις - έχει εθνικές κλήσεις δωρεάν το πακέτο, ας το διορθώσουν οι φίλοι της Netone)

* (Μηνιαία στην καλύτερη περίπτωση, σε χαμηλότερους συγχρονισμούς το κόστος αυξάνεται, όπως και με την χαμηλότερη πραγματική ταχύτητα το κόστος αυξάνεται πάλι αναλογικά. Η πράξη είναι μια απλή διαίρεση)

Δεν έχουν συμπεριληφθεί κόστη ενεργοποίησης, δέσμευσης ή ποινές διακοπής συμβολαίων.
Οπως και οι εκάστοτε κατα καιρους προσφορές των παρόχων για νέους πελάτες με ειδικές εκπτώσεις ή δωρεάν μηνες.

Υπάρχει το Professional στη Net One που βγαίνει 23,90 € / μήνα = 0,99 € / Mbps.

Ωστόσο η "βάση σύγκρισης" που βάζεις τα πακέτα είναι λανθασμένη - Δεν τιμολογούνται "ανά Mbps" οι οικιακές συνδέσεις, σε αντίθεση με τις μισθωμένες.

Οι οικιακές είναι best effort, οπότε αγοράζεις ουσιαστικά το "ΕΩΣ 24". Γι' αυτό και κάνουν τόσο, και όχι χιλιάδες € για 24 Mbps...

Στο link της υπογραφής μου έχει συγκριτικούς τιμοκαταλόγους για την κατηγορία που ψάχνεις (την αντίστοιχη του "forthnet economy"). Θα μπουν και τα υπόλοιπα πακέτα της αγοράς σύντομα.

Banditgr
30-10-09, 21:46
Επίσης πιστεύω 30,70/24 μας κάνει κοντά ~1,28 :p Θα συμφωνήσω όμως με τον Γιάννη ότι η σύγκριση είναι λιγάκι άτοπη, μιας και το "μέχρι 24" είναι τελειώς υποκειμενικό, η οποιαδήποτε πραγματική ταχύτητα εξαρτάται από ένα σωρό παράγοντες και όχι 100% από την απόσταση από το DSLAM αλλά πχ και από το γεγονός ότι διαφορετικοί πάροχοι, κάνουν ενίοτε enforce και διαφορετικά SNR που επηρεάζουν τις ταχύτητες κλειδώματος κτλ κτλ.

sdikr
30-10-09, 22:03
Πάλι ενά νήμα σύγκρισης που περίεργος έχει την forthnet σαν καλύτερη :p

Απο την στιγμή που κανένας δεν μπορεί να πεί ότι θα πιάσεις 100% τα εως 24Mbps όλη η σύγκριση είναι για μαστίχες.

johnson
30-10-09, 22:09
Είναι ψιλοάτοπες οι συγκρίσεις όταν δε μιλάμε για αντίστοιχες υπηρεσίες.
Ούτε το internet είναι το ίδιο (και ας φαίνεται ίδιο), ούτε οι γενικότερες υπηρεσίες.

nm96027
30-10-09, 22:12
@FSHOPAXP

Η σύγκριση είναι άτοπη και ιδιαίτερα ασύμφορη για όλες τις εταιρείες για τον εξής απλό λόγο: ας υποθέσουμε πως καταλήγεις και λες η Χ εταιρεία έχει την μικρότερη τιμή ανα MBps. Μετά δίνεις ή όχι το δικαίωμα στον χρήση να σου πει "τόσα mbps πιάνω, τόσα χρεώνεις το mbps, αρά και εγώ τόσα θα σου δίνω το μήνα";

kinggreece
30-10-09, 22:20
καλος ο υπολογισμος ......αυτο που ομως διαφευγει ειναι το εξης: H ΠΟΙΟΤΗΤΑ

FSHOPAXD
31-10-09, 02:11
Για την ερωτηση σου: στη HOL δεν υπαρχει σκετο Ιντερνετ στο ιδιοκτητο χωρις τηλεφωνια :)

Μπορεις να βαλεις ομως HOL Internet εως 24mbps + Παγιο ΟΤΕ = 20,90/μηνα + 14,75/μηνα = 35,65/μηνα = 1,49€/Mbps

Ναι το είδα απλά δεν το συμπεριέλαβα γιατί δεν είναι Full LLU και θεωρώ απίθανο κάποιον να μην πάει στα 39,90 (από τα 35,65 ) για μην έχει απεριόριστες κλήσεις, άλλωστε θεωρώ το Shared LLU αποτυχία ως πρακτική γιατί όταν αποκτήσεις πρόβλημα δεν ξεμπλέκεις εύκολα και γίνεται μπαλάκι.

........Auto merged post: FSHOPAXD πρόσθεσε 1 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πάλι ενά νήμα σύγκρισης που περίεργος έχει την forthnet σαν καλύτερη :p.
Εδώ είσαι λάθος γιατί δεν βγαίνει φθηνότερη... , απλά δεν μπορώ να ακουω συνεχώς χρήστες να υποστηρίζουν ότι πληρώνουν πραγματικά 24Mbps και δεν τα έχουν.... ας το συγκρίνουν.

........Auto merged post: FSHOPAXD πρόσθεσε 3 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........


καλος ο υπολογισμος ......αυτο που ομως διαφευγει ειναι το εξης: H ΠΟΙΟΤΗΤΑ
Ποιότητα για μένα = SLA , κανένας δεν το υπογράφει άρα δεν υπάρχει ποιότητα. Ας μην την ακούω λοιπόν την πολυδιαφημιζόμενη ποιότητα για ένα προιόν που ακόμη δεν έχει ωριμάσει στον καταναλωτή και δεν έχει την τεράστια αγορά στην χώρα μας. Μην ξεχνάς ότι ένας πάροχος για να σταθεί στα πόδια του και να αρχίσει να αποσβένει τις αρχικές επενδύσεις του θα πρέπει να συγκεντρώσει τουλάχιστον 300.000 γραμμές LLU, διαφορετικά θα του μείνει η "ποιότητα" και η "δόξα".
Αυτό που βλέπω -και διαπίστωσέ το και μόνος σου με μια βόλτα στο forum- μονο χρονικές διαφορές με Ups & Downs του κάθε παρόχου ανάλογα με τα κυκλώματά του, τους πόσους πελάτες μάζεψε, την εξυπηρέτησή του, την μηχανογράφησή του κλπ.

........Auto merged post: FSHOPAXD πρόσθεσε 7 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Η σύγκριση είναι άτοπη και ιδιαίτερα ασύμφορη για όλες τις εταιρείες για τον εξής απλό λόγο: ας υποθέσουμε πως καταλήγεις και λες η Χ εταιρεία έχει την μικρότερη τιμή ανα MBps. Μετά δίνεις ή όχι το δικαίωμα στον χρήση να σου πει "τόσα mbps πιάνω, τόσα χρεώνεις το mbps, αρά και εγώ τόσα θα σου δίνω το μήνα";

Διαφωνώ, μπορεί να χρησιμοποιηθεί εντελώς διαφορετικά :
Πόσα πληρώνω ? 30€ γιατί επέλεξα τον Α πάροχο. Πόσα πιάνει το κύκλωμά μου πραγματικά μέσα σε διάστημα ενός εξαμήνου , πόσο θεωρώ ότι είναι τελικά το κύκλωμά μου ? 5Mbps , άρα μου κοστίζει 30€/5 = 6€ τον μήνα. Πάμε τώρα ανάποδα, εαν πάω στον Β πάροχο πόσο θα μου κοστίζουν τα 5 Mbps ? 8€ Χ 5 = 40€ . Ας είναι απλά ένα από τα κριτήριά μου και αυτό, τίποτα περισσότερο.

........Auto merged post: FSHOPAXD πρόσθεσε 7 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Επίσης πιστεύω 30,70/24 μας κάνει κοντά ~1,28 :p Θα συμφωνήσω όμως με τον Γιάννη ότι η σύγκριση είναι λιγάκι άτοπη, μιας και το "μέχρι 24" είναι τελειώς υποκειμενικό, η οποιαδήποτε πραγματική ταχύτητα εξαρτάται από ένα σωρό παράγοντες και όχι 100% από την απόσταση από το DSLAM αλλά πχ και από το γεγονός ότι διαφορετικοί πάροχοι, κάνουν ενίοτε enforce και διαφορετικά SNR που επηρεάζουν τις ταχύτητες κλειδώματος κτλ κτλ.

Συγννώμη , το είχα υπολογίσει λάθος και δεν το διόρθωσα στο κείμενο....

Αυτό που "περνάει" στο καταναλωτικό κοινό όμως είναι ο "εγώ" πληρώνω για 24 και δεν τα έχω !!!
Σε αυτό βοήθησε ο ανταγωνισμός των εταιριών. Κάτι αντίστοιχο με τα GHz στους επεξεργαστές που συνεχώς μεγαλώνε μέχρι που φτάσανε στα όρια ...
Συμφωνώ με όλους ότι ο συγχρονισμός δεν είναι το βασικό κριτήριο, όπως και το ότι η ποιότητα υπηρεσίας είναι το μεγαλύτερο συγκριτικό πλεονέκτημα ενός παρόχου.
Αλλα την εποχή του Pentium 4 αντε να έπειθες τον πελάτη ότι το σύστημά του δεν απαιτεί απλά εναν μεγάλο επεξεργαστή, αλλά και όλα τα υπόλοιπα υποσυστήματά του σε αρμονία...ποια αρμονία σου έλεγε εγώ θέλω 3,6 GHz :)

........Auto merged post: FSHOPAXD πρόσθεσε 9 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ωστόσο η "βάση σύγκρισης" που βάζεις τα πακέτα είναι λανθασμένη - Δεν τιμολογούνται "ανά Mbps" οι οικιακές συνδέσεις, σε αντίθεση με τις μισθωμένες.
Οι οικιακές είναι best effort, οπότε αγοράζεις ουσιαστικά το "ΕΩΣ 24". Γι' αυτό και κάνουν τόσο, και όχι χιλιάδες € για 24 Mbps...

Μα δεν συζητάμε για τιμολόγηση με το Mbps, το έως 24Mbps έχει παρεξηγηθεί σημαντικά τόσο από τους παρόχους όσο και από τους τελικούς καταναλωτές.
Εαν θέλει ένας πάροχος να δίνει 24Mbps σταθερά για 1.000.000 πελάτες, πόσα Tbps πρέπει να διαθέτει ως backbone και διασύνδεση με το εξωτερικό.
100% μαζί σου γιατί δηλαδή ενα σοβαρό Internet Cafe πληρώνει κάποιες χιλιάδες ευρώ τον μήνα για μια LL 8Mbps (leased line) για τα εκατό τερματικά του ? Περιμένει λοιπόν κάποιος στο σπίτι να έχει την ίδια ποιότητα υπηρεσίας με μια LL ? πληρώνοντας απλά 20€/μηνα. Θα φτάσουμε και εκει δεν διαφωνώ, άλλωστε πριν 10 χρόνια μια HellasCom 64Kbps κόστιζε 850.000 δρχ/μηνα εκτός το κόστος κατασκευής της. Φυσικά ο οικιακός πελάτης τότε πλήρωνε τα 33,6Kbs σύνδεσή του με κόστος 10--15 χιλιάδων δραχμών/μήνα. Το ίδιο πανηγύρι γινόταν και τότε, γιατι πιάνω 20-14-30 Kbps, γιατί κατεβάζω 3Kb/sec και όχι 4,5Kb/sec κλπ.
Συζητούσαμε ακριβώς τα ίδια πράγματα, με το ίδιο ακριβώς πάθος, με τα ίδια ακριβώς προβλήματα, με τον ίδιο ακριβώς χαλκό, απλά λιγότεροι άνθρωποι :)

Για τα 40χρόνια ιστορίας του Internet προχωράμε καλά :)

Sovjohn
31-10-09, 03:55
Βρίσκομαι στη θέση να γνωρίζω πολύ καλά το ότι κάποιος που λέει "Πληρώνω 24 δεν έχω 24" κάνει λάθος, και από τα χρόνια ενασχόλησης μου στο χώρο, και επαγγελματικά, και σαν καταναλωτής.

Το ζήτημα είναι ότι η αναγωγή στο Mbps χρησιμεύει ΜΟΝΑΧΑ για συγκρίσεις όπως "το 1 Mbps κάνει τόσο στην Ελλάδα και τόσο στην Αίγυπτο", εφόσον μόνο αυτό είναι μετρήσιμο σε όλες τις χώρες, και όχι οι επιμέρους παροχές των πακέτων κτλ. Οπότε εφόσον οι οικιακές υπηρεσίες είναι best effort, δεν έχει νόημα σαν κριτήριο, σα λογική για οποιονδήποτε.

Στο κάτω κάτω, με μια πιταρισμένη σύνδεση λόγω γεμάτου backbone όπου κάποιος συγχρονίζει στα 20 και παίζει πρακτικά σε απόδοση 2 για όλο το 24ωρο (εκτός εκλάμψεων τα ξημερώματα), το "κόστος ανά Mbps" μπορεί να βγει και...δεκάδες €, με αυτή τη λογική.

Άλλωστε, και το μισθωμένο "linkaρει" στα 100 ή στα 1000 - αλλά μπορεί να είναι "απλά" 4 Mbps, γιατί τόσο παίρνει ο πελάτης, τόσο πληρώνει.

Ως εκ τούτου, ας συγκρίνουμε τους παρόχους με ποιοτικά χαρακτηριστικά, και όχι ποσοτικά, ειδικά όταν τα ΟΝΤΩΣ 24 τα πιάνουν μόνο χρήστες 200 μ. από το Α/Κ. Εγώ είμαι στα 20, και το DSLAM είναι ακριβώς 5 στενά πιο πάνω σε ευθεία...Δεν σημαίνει κάτι αυτό.

FSHOPAXD
31-10-09, 04:02
Δεν διαφωνούμε , απλά κουράστηκα να διαβάζω "μα πληρώνω 24άρα και τι χάλια είναι αυτά κλπ κλπ" και "..γιατί δεν έχω 2,5Mb/sec όλο το 24ωρο..."
Θα το αναγάγω στην υπολογιστική ισχύ των επεξεργαστών όλοι ζητάνε και αγοράζουν εναν ισχυρό και γρήγορο επεξεργαστή, το 80% των χρηστών δεν θα χρησιμοποιήσει ούτε το 20% της ισχύος του...

valen_gr
31-10-09, 06:00
Παντως, ετσι για συγκριση, οπτικη 10/10 κοστιζει πλεον περι τα 2,000 Ε κοστος εγκαταστασης, και περιπου 1200 Ε μηνιαιως, για εντος Αθηνας παντα. Νομιζω η διαφορα ειναι προφανης....

@ ADSLgr.com All rights reserved.