PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί δαγκωμένων Μήλων



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

WAntilles
28-02-06, 23:11
Εντάξει η GMA950...

Κατάλαβα. Με αυτή την - ούτε κι η μάνα της δεν την ξέρει - κάρτα γραφικών, ούτε καν Linux ή FreeBSD δεν θα μπορείτε να τρέξετε στα καινούρια μηχανάκια.


O δίσκος είναι στις 5400 στροφές, καλόοοο αυτό.

Γιατί είναι καλό; Θα έεεεεεεεεεεεεεεεεερπεται.

Εδώ εγώ εδώ και 2 μήνες έχω Ράπτορες στις 10.000 και άμα πάω σε φίλο με 7.200 (τέτοιους είχα για 6 χρόνια) βρίζω. Καλά τις 5.400 ούτε να τις φανταστώ δεν θέλω.

Καδρονάρχη, πάλι εμπαίζουν τον καταναλωτή. Πουθενά από τη μάνα τους, 1GB RAM. Πάλι πατίνια δηλαδή.



ΥΓ: Πότε θα πάτε σιγά-σιγά οι Μακικοί σε Intel για να μου πουλήσετε σε πολύ καλή τιμή κανέναν Dual 64-bit PowerMac G5; Για να του πετάξω πάνω Gentoo ppc64 να πάρω γεύση καί από PowerPC hardware; :mrgreen:

Πύρρος
28-02-06, 23:26
Κατάλαβα. Με αυτή την - ούτε κι η μάνα της δεν την ξέρει - κάρτα γραφικών, ούτε καν Linux ή FreeBSD δεν θα μπορείτε να τρέξετε στα καινούρια μηχανάκια.
Μπα, η Intel ισχυρίζεται (http://www.intel.com/products/chipsets/gma950/)ότι παίζει με πιγκουίνους και δαίμονες.



Γιατί είναι καλό; Θα έεεεεεεεεεεεεεεεεερπεται.


Είναι καλό γιατί πριν είχαν 4200 :D.

WAntilles
28-02-06, 23:53
Wan, τί έγινε, αρχίσαμε και βλεφαριάζουμε Macintosh τώρα, έστω και παλιούς; Ωχ, δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα... :D

Μα μόνο τους παλιούς βλεφαριάζω λόγω dual PowerPC-64 hardware.

Την Apple σαν εταιρεία, την πολιτική της, και το λειτουργικό της συνεχίζω να τα θεωρώ κατάπτυστα.


Επιτέλους έβαλε gigabit ethernet και στο mini.

Μα καλά, είμαστε σοβαροί; Το gigabit είναι standard σε όλες τις motherboards εδώ και 2.5 χρόνια, και μέχρι τώρα η Apple είχε 100άρι; Απαράδεκτο.


Είναι καλό γιατί πριν είχαν 4200 :D.

Ε-Λ-Ε-Ο-C !!!

macgiorgosgr
01-03-06, 00:01
Μα μόνο τους παλιούς βλεφαριάζω λόγω dual PowerPC-64 hardware.


Ε, θα δεις κι εσύ το φως μια μέρα... :D :D :D

kostthem
04-03-06, 23:53
ΥΓ: Πότε θα πάτε σιγά-σιγά οι Μακικοί σε Intel για να μου πουλήσετε σε πολύ καλή τιμή κανέναν Dual 64-bit PowerMac G5; Για να του πετάξω πάνω Gentoo ppc64 να πάρω γεύση καί από PowerPC hardware; :mrgreen:

Έτρεξα μια live διανομή και πήγαινε 2 φορές πιο γρήγορα από την κανονική που είχα εγκαταστήσει στο PC μου με P4@2,8. Φαντάσου να έβαζα και κανονική.

Όμως, πρέπει να παραδεχτώ πως οι εκδόσεις Linux PPC είναι σε γενικές γραμμές πιο πίσω από ότι για x86 :(

WAntilles
05-03-06, 13:48
Έτρεξα μια live διανομή και πήγαινε 2 φορές πιο γρήγορα από την κανονική που είχα εγκαταστήσει στο PC μου με P4@2,8. Φαντάσου να έβαζα και κανονική.

Λες να μην το ξέρω;


Όμως, πρέπει να παραδεχτώ πως οι εκδόσεις Linux PPC είναι σε γενικές γραμμές πιο πίσω από ότι για x86 :(

Επίσης θα πρέπει να παραδεχτείς ότι γι' αυτό το γεγονός φταίτε αποκλειστικά εσείς οι Μακικοί, και κανένας άλλος.

Όταν (σχεδόν) όλοι τρέχετε Μακόσχι σαν βασικό λειτουργικό, και μόνο ένας στους χίλιους Linux, πώς περιμένεις να υπάρχει μεγάλη εγκατεστημένη βάση ώστε να βρίσκονται πιο εύκολα τα όποια bugs, να αναφέρονται, και να επιλύονται; Με μαγικό ραβδάκι;

Εσείς οι ίδιοι φταίτε λοιπόν και κανένας άλλος.

Έχετε καταντήσει πλήρως εξαρτημένοι - dependable αλλά καί addicted - από το Μακόσχι και την δαγκωμένο Μήλο.

kostthem
05-03-06, 14:14
Όντως το να έχεις το Tiger σαν κυρίως λειτουργικό είναι κάτι που θεωρείται δεδομένο. Καλώς ή κακώς έχει γίνει τρόπος - ψηφιακής - ζωής.

macgiorgosgr
05-03-06, 15:04
Μα, όταν σου προσφέρει τα πάντα το MacOS, γιατί να βάλεις κάτι άλλο; Για να κάνεις compile τον πυρήνα και να μην έχεις μουσικές εφαρμογές;

WAntilles
05-03-06, 15:12
Μα, όταν σου προσφέρει τα πάντα το MacOS...

...καί τον Νταρθ Σώνει με τη βαριοπούλα DRM.

macgiorgosgr
05-03-06, 15:41
...καί τον Νταρθ Σώνει με τη βαριοπούλα DRM.

Τα έχουμε ξαναπεί ρε WAn... Βαρέθηκα πια να τα γράφω... Κολλημένοι δεν είμαστε εμείς τελικά...

Patentman
05-03-06, 21:54
Μισο λεπτο, παρολο που ειμαι ανοικτομυαλος σε αλλα συστηματα/πλατφορμες δεν μπορω να παραβλεπω καποια πραγματα.
Αυτο λοιπον το ταπερακι με τα "καλουδια" κανει 600+ € και με διπλη πιτα (πυρηνα) 800+ € ?
Πολλα δεν ειναι? Ποιος ο λογος υπαρξης οταν ανταγωνιστικα παιρνεις μια πληρως μεταποιησιμη πλατφορμα windows που παντα θα βρεις ανταλλακτικο και θα το παραμετροποιησεις οπως θες?
Αν σου χαλασει κατι μετα απο την εγγυηση τι κανεις? Τραβας τα βυζια σου απο την τιμη που θα ακουσεις ? αν υπαρχει αντ/κο δηλαδη... (παιρνεις αλλο θα μου πεις...:whistle: )
Και αυτα τα λεω επειδη προβαλεται ως φθηνο και καλο αλλά κατιμα μου θυμιζει.

Μαλλον το Mac του πτωχου ειναι και οχι το φθηνο Mac.
Σαν gadget βεβαια καλο ειναι.

nickolas2005
05-03-06, 22:24
Tα μακ ποτέ δεν ήταν φτηνά. Το μινι κατα την γνώμη μου αν και αυτό δεν είναι φτηνό αποτελεί μία "φτηνή" λύση ώστε να γνωρίσει κάποιος τον κόσμο των MAC. Πάντως απο ότι έχω διαβάσει πολύ λίγοι ξαναγύρισαν σε windows μετά απο χρήση mac...

Patentman
05-03-06, 22:40
Μαλιστα, και γω ειχα πρωτοπαρει υπολογιστη με συνολικο κοστος περιπου 2800€ αλλα μαζι με εκτυπωτη, σκανερ και καρτα τηλεορασης ενσωματωμενη στην γραφικων και CDRW τοτε...:whistle:
Ο δευτερος που εχω κοστισε και αυτος αρκετα...(πολλα δηλαδη).

Αλλα αλλο λεω, το ξερω εμενα δεν μου κανει το MAC mini (λογω απαιτησεων) αλλα σε αυτους που κανει, δεν ειναι και ακριβο και ρισκο?

Δεν προσβαλω ουτε το Μακ μινι ουτε τους χρηστες του. Απλα ειμαι εξω απο τον χορο και μου φαινεται "δυσκολη" λυση. Δεν επαιρναν επεκτασιμοτητα που δεν επαιρναν οι Macintosh να πηγαινουμε δηλαδη ακομα πιο πολυ σε εγκλωβισμο?
Τεσπα, μαλλον το εθεσα λιγο επιθετικα.

kostthem
05-03-06, 23:02
Σχετικά είναι όλα φίλε Patentman. Αν κάποιος θέλει ένα μικρό, μαζεμένο, αθόρυβο, γρήγορο, σύστημα χωρίς να προβληματίζεται για ιούς και επίσης με αυθεντικό όλο το software που χρειάζεται για τις καθημερινές του εργασίες... και όλα αυτά με πολύ ποιοτική κατασκευή...

Αν το καλοσκεφτείς δεν είναι ακριβό. Σίγουρα βέβαια δεν είναι για gaming (οι μακ γενικώς θα έλεγα) και ούτε για professional εφαρμογές.


Σε ένα αντίστοιχο Windows σύστημα (windows Wan όχι linux) ένας χρήστης χρειάζεται να πληρώσει το OS, τις εφαρμογές video editing, antivirus programs (ετήσιο κόστος) και πολλά άλλα. Α... και χρόνο για να τα σετάρει και να τα τρέχει.
Υπάρχει βέβαια και η επιλογή του πειρατικού λογισμικού.

Patentman
05-03-06, 23:10
Ναι δεν διαφωνω ουτε σε μια λεξη απο οσα ειπες. Μαλλον ειδα το προϊον απο την δικη μου σκοπια παρολο που ειπα να μην επιρρεαστω απο το πως ειμαι συνηθισμενος.

n!ckk
05-03-06, 23:11
Σε ένα αντίστοιχο Windows σύστημα (windows Wan όχι linux) ένας χρήστης χρειάζεται να πληρώσει το OS, τις εφαρμογές video editing, antivirus programs (ετήσιο κόστος) και πολλά άλλα.
Μπα, και γιατί όχι linux?
Δε σας συμφέρει η σύγκριση? :p



Τεσπα, μαλλον το εθεσα λιγο επιθετικα.
Το έθεσες στη σωστή του βάση. Ας μην ξεχνάμε ότι η Apple γενικά είναι κλειστή πλατφόρμα, κάτι που δυσκολεύει τελικά όχι μόνο τους ιδεολόγους φίλους του GNU αλλά και όσους κοινούς θνητούς θέλουν απλώς να κάνουν αναβάθμιση.

Και μη μου πείτε ότι αναβάθμιση δε θέλει... τουλάχιστον λίγη μνήμη ακόμα τη χρειάζεται.
(Για να μην πω για την κάρτα γραφικών... όχι παιχνίδια, ούτε Xgl και τα συναφή δε θα τρέχει καλά!)

kostthem
05-03-06, 23:18
Δεν είναι πως δεν με συμφέρει η σύγκριση. Σέβομαι και τιμώ το linux. Κάτι που δεν ισχύει σε καμμία περίπτωση για τα windows.Απλά η ερώτηση του φίλου αφορούσε σύγκριση με win box.


Και ναι... ένας μακ χρειάζεται τουλάχιστον 1Gb Ram για να αποδώσει όπως πρέπει.

KLG
06-03-06, 00:17
Τα έχουμε ξαναπεί ρε WAn... Βαρέθηκα πια να τα γράφω... Κολλημένοι δεν είμαστε εμείς τελικά...

Βεβαιως και τα εχουμε ξαναπει, Γιωργο και εσυ επιμενεις:

Μα, όταν σου προσφέρει τα πάντα το MacOS, γιατί να βάλεις κάτι άλλο; Για να κάνεις compile τον πυρήνα και να μην έχεις μουσικές εφαρμογές;
Δεν ειναι υποχρεωτικο να κανεις compile τον πυρηνα και υπαρχει πληθωρα μουσικων εφαρμογων. Compile στον πυρηνα θα κανει ενας χρηστης linux μονο και μονο επειδη μπορει, οχι επειδη πρεπει. ΟΣο για μουσικες εφαρμογες ο mrsaccess στο ποστ με την προηγουμενη παρουσιαση του Jobs, σου(μας) ειχε δωσει μια αναλυτικοτατη λιστα με προγραμματα, απο την οποια ελλειπαν ελαχιστα σε σχεση με τα mac.


Σε ένα αντίστοιχο Windows σύστημα (windows Wan όχι linux) ένας χρήστης χρειάζεται να πληρώσει το OS, τις εφαρμογές video editing, antivirus programs (ετήσιο κόστος) και πολλά άλλα. Α... και χρόνο για να τα σετάρει και να τα τρέχει.
Υπάρχει βέβαια και η επιλογή του πειρατικού λογισμικού.
Αναπαραγουμε τα ιδια επιχειρηματα μου φαινεται. ΟΚ τα win στοιχιζουν, ακομα και οι ΟΕΜ εκδοσεις που συνοδευουν τον καινουριο υπολογιστη, αληθεια το MacOS X που συνοδευει τον καινουριο mac τον δινουν τσαμπα?

WandereR
06-03-06, 01:04
Δεν ειναι υποχρεωτικο να κανεις compile τον πυρηνα και υπαρχει πληθωρα μουσικων εφαρμογων. Compile στον πυρηνα θα κανει ενας χρηστης linux μονο και μονο επειδη μπορει, οχι επειδη πρεπει. ΟΣο για μουσικες εφαρμογες ο mrsaccess στο ποστ με την προηγουμενη παρουσιαση του Jobs, σου(μας) ειχε δωσει μια αναλυτικοτατη λιστα με προγραμματα, απο την οποια ελλειπαν ελαχιστα σε σχεση με τα mac.

EΛEOC!!!

Υπαρχει πληθωρα μουσικων υπόεφαρμογων ή εφαρμογίδιων. Και τις 2 λέξεις τις δεχομαι.
Ας φτιατεί πρώτα και το ALSA και βλέπουμε.

Γιατί ρε αλήτες δεν μας αφήνετε ήσυχους, ήρθα εγώ να σου πω τι κ@λ@βαράτε με τα FLAGS του gentoo για να κάνετε στις περισσότερες περιπτώσεις το κουτί σας απλά πιο ασταθές?


Σε αυτό το θρεντ ο πλανήτης έχει το σχήμα μήλου και ο jobs είναι ο θεός ήλιος, τέλος


:D

Patentman
06-03-06, 01:19
Ειναι λιγο αδικο να την πεφτουμε ομως σε ενα νημα που αφορα αλλη μεριδα χρηστων.
Και μενα δεν μου αρεσει οταν την πεφτουν οι linuxαδες σε windows thread.

Οτι σου κανει ειναι καλο, απλα δεν μου κανει το μακ.
Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι μονο ο μπιλ ηταν ξυπνιο παλικαρι...και να φανταστειτε οτι η πλατφορμα IBM compatible -που εχει σαν βαση ιστορικη- ηταν η χειροτερη...:whistle:

Και θελουμε (μια μεριδα ανθρωπων) να κανουμε την επανασταση οταν εχει καθιερωθει το "αλλο συστημα"...δεν γινεται η ιστορια μονο με ενα μπαμ αλλαζει.

KLG
06-03-06, 02:12
Eλευθεροι ανθρωποι ειμαστε, οπου θελουμε γραφουμε, αρκει να μην (πολυ) ειμαστε οφ-τοπικ.

Και οταν καποιος σαν απαντηση στο DRM που αφορα ολους, προβαλει την μεταγλωτιση (αμ' πως) του πυρηνα -συστηματικα- ε τοτε πρεπει να του ξαναθυμισουμε το σωστο.
( ReverseR, ReverseR, ReverseR, ReverseR, ReverseR :p)

Επισης πατεντμαν αυτο το νημα αφορα ολους τους χρηστες, και θελει να προσυλητισει νεους στην ακολασια, σαν αλλη Ευα προβαλει τον αμαρτωλο καρπο.

Δεν ειναι το κλασσικο νημα τυπου: "-εχω ιο τι να κανω? -Βαλε λινουξ, τα win ειναι τρυπια"

[edit] και αυτο το μυνημα πρεπει να μεταφερθε εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=33753&page=2), το εγραψα σαν απαντηση στον WandereR. Ειχατε δεν ειχατε, το χαλασατε και αυτο το flame :(

kostthem
06-03-06, 04:17
Εγώ μπερδεύτηκα, ξεφύγαμε πάλι :)

WandereR
06-03-06, 05:08
Eλευθεροι ανθρωποι ειμαστε, οπου θελουμε γραφουμε, αρκει να μην (πολυ) ειμαστε οφ-τοπικ.



Καλά πριν αστειευόμουνα αλλα για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά:
Το αντίστοιχο θα ήταν να ερχόμενα εγώ σε θρεντς περις "σημαίων" και να έλεγα τι κάθεστε και παιδεύεστε, εμένα μου τα δίνει έτοιμα η μητέρα μακ.
Αυτό το ποστ είναι άκυρο.

Αμα ήθελες να πεις κάτι χρήσιμο, θα μπορούσες να πεις παιδιά, στο στυλ του μακ μινι με λίγο μεγαλύτερο μέγεθος, στα ίδια λεφτά, υπάρχει και τα τάδε όμορφο κουτάκι για το σαλόνι σας, με προεγκατεστημένο το βινταλινουξ, και το δίνει η τάδε εταιρία! ;)


Και οταν καποιος σαν απαντηση στο DRM που αφορα ολους, προβαλει την μεταγλωτιση (αμ' πως) του πυρηνα -συστηματικα- ε τοτε πρεπει να του ξαναθυμισουμε το σωστο.

Τον ίδιο τον γουαν να ρωτήσεις θα σου πει ε εντάξει τα παραλέω λίγο.
Ψάχνεις να βρείς νορμαλ απαντήσεις σε τέτοιες θέσεις? :shock:

Άλλους νόμους έχει μια αγορά ανοιχτού λογισμικού, αλλούς του κλειστού.
Μπορείς να είσαι νόμιμος πολίτης ενός κουμουνιστικού κόσμου, ή παράνομος πολίτης ενός καπιταλιστικοκρατικού. Εμένα, σαν παιδί της περιπέτειας που είμαι, μου αρέσει πιο πολύ ο ρόλος του δεύτερου! :p

KLG
06-03-06, 06:32
Εγώ μπερδεύτηκα, ξεφύγαμε πάλι
Δεν τρεχει τιποτε, εσυ θα πεις την αποψη σου (ξανα), εγω θα πω την δικια μου (ξανα).Μαλλον θα διαφωνισουμε, καποιοι θα διαλεξουν πλευρες και ετσι θα αναζωπηρωθει το flame. ΟΚ?


Καλά πριν αστειευόμουνα αλλα για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά:
Το αντίστοιχο θα ήταν να ερχόμενα εγώ σε θρεντς περις "σημαίων" και να έλεγα τι κάθεστε και παιδεύεστε, εμένα μου τα δίνει έτοιμα η μητέρα μακ.
Αυτό το ποστ είναι άκυρο.
Koιτα δεν ειναι το ιδιο και το ξερεις, δεν αναλυαμε ενα συγκεκριμενο προβλημα που αντιμετωπιζει καποιος στο λινουξ μηχανημα του. Φυσικα για το παραδειγμα σου, εχω να σου πω οπως και για κατι αλλο, θα εχουν να σου πουν αλλοι.

Κατα τα αλλα συμφωνω, δεν εχει κανενα νοημα να αναλυουμε τους μηχανισμους και τη δυναμικη του flame. Επισης μου αρεσει ο ρολος του νομιμου πολιτη του κομμουνιστικου κοσμου, ειδικα εκει που κατηγορω την Coca Cola για ολα τα δεινα που μαστιζουν τον καπιταλιστικο κοσμο. Ηδη φανταζομαι, την πλατεια, τον κοσμο, τα πουρα, την αυθορμητη λατρεια του κοσμου, τους λογους για την παρακμη της δυσης και ποιος ειναι ο ρολος μας, τις θυελωδεις συνεδριασεις..... Γμτ τι πηγε στραβα....

netlag
06-03-06, 07:09
Πανεμορφα...αν μπεις σε netcafe με mac νομιζεις οτι εισαι στο enterprise σε αποστολη στο διαστημα...

ασχετο...Προσφατα εμφανιστηκε και ο πρωτος ΙΟΣ για mac

brwmogazos
06-03-06, 12:03
Κατάλαβα. Με αυτή την - ούτε κι η μάνα της δεν την ξέρει - κάρτα γραφικών, ούτε καν Linux ή FreeBSD δεν θα μπορείτε να τρέξετε στα καινούρια μηχανάκια.



Γιατί είναι καλό; Θα έεεεεεεεεεεεεεεεεερπεται.

Εδώ εγώ εδώ και 2 μήνες έχω Ράπτορες στις 10.000 και άμα πάω σε φίλο με 7.200 (τέτοιους είχα για 6 χρόνια) βρίζω. Καλά τις 5.400 ούτε να τις φανταστώ δεν θέλω.

Καδρονάρχη, πάλι εμπαίζουν τον καταναλωτή. Πουθενά από τη μάνα τους, 1GB RAM. Πάλι πατίνια δηλαδή.



ΥΓ: Πότε θα πάτε σιγά-σιγά οι Μακικοί σε Intel για να μου πουλήσετε σε πολύ καλή τιμή κανέναν Dual 64-bit PowerMac G5; Για να του πετάξω πάνω Gentoo ppc64 να πάρω γεύση καί από PowerPC hardware; :mrgreen:


Που να παρεις και γευση απο 15χιλιαρους scsi να δεις τους θεους και δαιμονες που θα ριχνεις μετα :D

Patentman
06-03-06, 12:58
Τελικα τα ταπερ εχουν περαση :p Αμα ζεσταθει το βαζεις για λιγο στην καταψυξη. :lol:
Οταν πιασει αραχνες εκει μεσα να δω τι θα κανουνε...:whistle:

*Patentman παει να γραψει σοβαρα στο αντιστοιχο νημα

pinkisntwell
06-03-06, 13:14
Πανεμορφα...αν μπεις σε netcafe με mac νομιζεις οτι εισαι στο enterprise σε αποστολη στο διαστημα...

ασχετο...Προσφατα εμφανιστηκε και ο πρωτος ΙΟΣ για mac

Πόσο πρόσφατα; Εδώ και 10 χρόνια; (http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_virus#History)

kadronarxis
06-03-06, 13:17
Αpple.....άλλο φρούτο!!!

Προσωπικά, έχω διαλέξει apple για τους εξής λόγους:

1) Στη δουλειά έχω windows, τα έχω σιχαθεί, και έτσι στο σπίτι θέλω κάτι ΔΙΚΟ ΜΟΥ, κάτι ιδιαίτερο, ένα apple μηχάνημα.

2) Το λειτουργικό του.Φοβερό, ακατάπαυστο. Το GUI είναι ψυχολογία καθαρά. Είναι σύνδεση ανθρώπου-μηχανής. Το OS X, είναι λειτουργικό που και μετά από 8 ώρες δουλειάς σε αυτό, ΔΕΝ ΣΕ ΚΟΥΡΑΖΕΙ, νομίζεις ότι είσαι μπροστά του μόνο 8 λεπτά.

3) Η σταθερότητά του. Αφήνοντας το μια βδομάδα να κατεβάζει με το azureus, αρκεί ένα απλό χτύπημα του ποντικιού, για να επανέλθει στη ζωή! Η ΑΠΟΔΟΣΗ του λειτουργικού, είναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ίδια, με το να το άφηνες 2 λεπτά μόνο του.(Αυτό με τα windows δεν γίνεται, ούτε θα γίνει ποτέ)

4) H ησυχία στο δωμάτιο. Απόλυτη ησυχία, απίστευτη κατασκευή, χωρίς να αναγκάζομαι να ψάχνω για ψυγεία και ντουλάπες να κρύβω το μηχάνημά μου.

5) Δεν χρειάζεται αντιβιοτικό. Δεν υπάρχουν ιοί, και αυτός που βγήκε, δεν είναι τελικά ιός.Όταν ο ιός σε ρωτάει αν πρέπει να εγκατασταθεί στο σύστημα, δεν είναι ιός.

6) Η ομορφιά τους. Ακόμα και η κόρη μου, όταν ξεκινούσε να μιλάει, έβλεπε το σήμα της apple και έλεγε(χωρίς να της αναφέρω ΠΟΤΕ τι είναι): Μήήλοοο!!!!!

Άντε γερά παιδιά.Ευτυχώς υπάρχουν και τα μηλαράκια στον κόσμο μας.

pinkisntwell
06-03-06, 14:11
1) Στη δουλειά έχω windows, τα έχω σιχαθεί, και έτσι στο σπίτι θέλω κάτι ΔΙΚΟ ΜΟΥ, κάτι ιδιαίτερο, ένα apple μηχάνημα.
Τι εννοείς "δικό σου"; Αν ήταν windows ή linux δε θα ήταν "δικό σου";


3) Η σταθερότητά του. Αφήνοντας το μια βδομάδα να κατεβάζει με το azureus, αρκεί ένα απλό χτύπημα του ποντικιού, για να επανέλθει στη ζωή! Η ΑΠΟΔΟΣΗ του λειτουργικού, είναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ίδια, με το να το άφηνες 2 λεπτά μόνο του.(Αυτό με τα windows δεν γίνεται, ούτε θα γίνει ποτέ)
Από τη στιγμή που κλείνεις την εφαρμογή η μνήμη ελευθερώνεται. Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς. Χρησιμοποιώ XP εδώ και 5 χρόνια και ποτέ δεν είχα κάποιο τέτοιο πρόβλημα. Ακόμα και αν μια εφαρμογή είχε χοντρό memory leak (για το οποίο δε φταίει το λειτουργικό) η μνήμη και πάλι θα ελευθερωνόταν με το κλείσιμό της.

Αντίθετα από όσα γράφεις περί επαναφοράς στη ζωη εξάγω ότι όταν ο Azureus τρέχει στο Mac το σύστημα πεθαίνει και πρέπει να το κλείσεις για να ξαναζωντανέψει, κάτι που δε συμβαίνει στα Windows. Εκτός και αν το διατύπωσες λάθος.


4) H ησυχία στο δωμάτιο. Απόλυτη ησυχία, απίστευτη κατασκευή, χωρίς να αναγκάζομαι να ψάχνω για ψυγεία και ντουλάπες να κρύβω το μηχάνημά μου.
Αυτό είναι μεγάλο πλεονέκτημα το οποίο το πληρώνεις βέβαια ακριβά.


5) Δεν χρειάζεται αντιβιοτικό. Δεν υπάρχουν ιοί, και αυτός που βγήκε, δεν είναι τελικά ιός.Όταν ο ιός σε ρωτάει αν πρέπει να εγκατασταθεί στο σύστημα, δεν είναι ιός.
Ιοί για Mac υπάρχουν από τα μέσα της δεκαετίας του '90. Πολύ λίγοι βέβαια, καθώς το ποσοστό της αγοράς που κατέχει η Apple είναι ελάχιστο στα desktop και μηδενικό στους servers.


6) Η ομορφιά τους. Ακόμα και η κόρη μου, όταν ξεκινούσε να μιλάει, έβλεπε το σήμα της apple και έλεγε(χωρίς να της αναφέρω ΠΟΤΕ τι είναι): Μήήλοοο!!!!!

Χαίρομαι για την κόρη σου αλλά εγώ δεν πιστεύω ότι οι Mac είναι όμορφοι. Αντίθετα μου την σπάει αφάνταστα οτιδήποτε θυσιάζει χρηστικότητα (δυνατότητα εύκολης αναβάθμισης) για να έχει κάποιο "design" το οποίο είναι για να τραβάει τις γυναίκες και τα μικρά παιδιά (όπως την κόρη σου).

Βέβαια ξεχνάς να αναφέρεις τα κυριότερα μειονεκτήματα του Mac που είναι η έλλειψη παιχνιδιών και κυριότερα οι εξωφρενικές τιμές τους. Με τα ίδια χρήματα που αγοράζεις ένα Mac αγοράζεις ένα πολύ ισχυρότερο pc και βάζεις πάνω ό,τι λειτουργικό θέλεις.

Patentman
06-03-06, 16:22
Οτι ειναι ομορφα ειναι. Ειδικα κατι κουτια που ειχε η σειρα καπου στο 2000...

Οτι ειναι καλα μονο σε αυτα που προσφερουν ειναι. Αλλά αυτα ειναι λιγα.

Οτι δεν συγκρινονται με PC δεν συγκρινονται, αλλο το ενα αλλο το αλλο, σε καμια περιπτωση δεν μπορουν να πλησιασουν τις δυνατοτητες ενος PC.

Οτι η κλειστη μονοπωλιακη τακτικη που ειχαν σε υλικο και λογισμικο τους εφαγε και ειναι η αιτια που ακομα και με Intel κινηση ειναι δεκαετιες πισω, ειναι ετσι.

Οτι θα μπορουσε να ηταν η κυριαρχη πλατφορμα αν δεν υπηρχε το ακριβως απο πανω και εμμεσα να μην εχουν εισβαλει σαν μικροι σερβερς, ειναι αληθεια.

Οτι και οι ιδιοι οι χρηστες τους ειναι σνομπ και συμβαλαν στα επανω λεγομενα ειναι αληθεια.

Οτι δεν ειχαν υποστηριξη απο κανεναν (περιοδικα, ιντερνετ, κτλ) δεν ειχαν (και δικαιολογημενα, αλλωστε τι να πουν? δυο κουβεντες?). Ετσι ουτε εξαπλωση υπηρχε και ουτε αυξημενες απαιτησεις ωστε να προοδευσουν/απαιτησουν. Τα αγοραστικο κοινο ηταν περιορισμενο και με περιορισμενες αναγκες.

Αποριας αξιο ειναι πως στεκεται αυτη η εταιρια. Ολο να κλεισει και δεν κλεινει. Μηπως χρηματοδοτειται σαν συμβαλουσα στην αντι-μονοπωλιακη πλατφορμα PC? -Δεν ξερω.

Αν μπορουσε να τρεχει και windows παραλληλα (οχι να σερνεται) ισως αγοραζα εναν.
Αυτο δουλευει? (http://www.apple.com/macosx/applications/virtualpc/)
Αυτο? (http://www.pcworld.com/resource/article/0,aid,124370,pg,1,RSS,RSS,00.asp)
Αυτο? (http://www.macwindows.com/emulator.html)

kadronarxis
06-03-06, 16:30
Όταν γράφω δικό μου, εννοώ ότι αν μπορούσα στη δουλειά, apple θα χρησιμοποιούσα.

Στα windows, αν αφήσεις το pc και φύγεις για αρκετό διάστημα, τότε το λειτουργικό καταλαμβάνει όλη τη μνήμη που έχει το σύστημα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα, οι εφαρμογές που θα ανοίξεις αμέσως μετά, να σέρνονται. Το memory management στα winxp είναι αίσχος, στα 2003 κάτι πάει να γίνει.

Τα mac δεν είναι ακριβά.Απεναντίας.Για τα υλικά που χρησιμοποιούν, και για την ποιότητα κατασκευής τους, θα έλεγα ότι η τιμή τους είναι λογική. Μην ξεχνάμε, ότι με κάθε καινούργιο mac, παίρνεις το λειτουργικό σύστημα αλλά και μία σειρά από εφαρμογές για ήχο, εικόνα, βίντεο και ότι άλλο χρειαστεί ο μέσος χρήστης.

Δυνατότητα αναβάθμισης έχουν όλα τα mac(παίζεται για τους φορητούς).Ακόμα και στο mac mini, έβγαλαν τον intel core solo και τον αντικατέστησαν με intel core duo.Θέλεις να σου δώσω link?

kostthem
06-03-06, 17:15
Οτι ειναι ομορφα ειναι. Ειδικα κατι κουτια που ειχε η σειρα καπου στο 2000...

Οτι ειναι καλα μονο σε αυτα που προσφερουν ειναι. Αλλά αυτα ειναι λιγα.

Οτι δεν συγκρινονται με PC δεν συγκρινονται, αλλο το ενα αλλο το αλλο, σε καμια περιπτωση δεν μπορουν να πλησιασουν τις δυνατοτητες ενος PC.

Οτι η κλειστη μονοπωλιακη τακτικη που ειχαν σε υλικο και λογισμικο τους εφαγε και ειναι η αιτια που ακομα και με Intel κινηση ειναι δεκαετιες πισω, ειναι ετσι.

Οτι θα μπορουσε να ηταν η κυριαρχη πλατφορμα αν δεν υπηρχε το ακριβως απο πανω και εμμεσα να μην εχουν εισβαλει σαν μικροι σερβερς, ειναι αληθεια.

Οτι και οι ιδιοι οι χρηστες τους ειναι σνομπ και συμβαλαν στα επανω λεγομενα ειναι αληθεια.

Οτι δεν ειχαν υποστηριξη απο κανεναν (περιοδικα, ιντερνετ, κτλ) δεν ειχαν (και δικαιολογημενα, αλλωστε τι να πουν? δυο κουβεντες?). Ετσι ουτε εξαπλωση υπηρχε και ουτε αυξημενες απαιτησεις ωστε να προοδευσουν/απαιτησουν. Τα αγοραστικο κοινο ηταν περιορισμενο και με περιορισμενες αναγκες.

Αποριας αξιο ειναι πως στεκεται αυτη η εταιρια. Ολο να κλεισει και δεν κλεινει. Μηπως χρηματοδοτειται σαν συμβαλουσα στην αντι-μονοπωλιακη πλατφορμα PC? -Δεν ξερω.

Αν μπορουσε να τρεχει και windows παραλληλα (οχι να σερνεται) ισως αγοραζα εναν.
Αυτο δουλευει? (http://www.apple.com/macosx/applications/virtualpc/)
Αυτο? (http://www.pcworld.com/resource/article/0,aid,124370,pg,1,RSS,RSS,00.asp)
Αυτο? (http://www.macwindows.com/emulator.html)


Κάπου τα έχεις μπερδέψει!
Πρώτον, κάνεις ότι παραπάνω και με ένα πι σι, απλά πιο εύκολα.

Δεύτερον, η εταιρεία έχει τρελά κέρδη και όχι μόνο λόγω iPod. Μόνο για κλείσιμο δεν πάει. Το 2005 ένα εκατομμύριο windows users έκαναν το switch σε μακ.

kostthem
06-03-06, 17:17
Από όλες τις εφαρμογές που μου έχουν χρειαστεί, μόνο μία τρέχω με emulator (χωρίς κανένα πρόβλημα). Το λογισμικό που ρίχνω τα κλειδιά στον δορυφορικό δέκτη μου. Και για windows μόνο ένα υπάρχει!

Patentman
06-03-06, 18:03
Κάπου τα έχεις μπερδέψει!
Πρώτον, κάνεις ότι παραπάνω και με ένα πι σι, απλά πιο εύκολα.

Δεύτερον, η εταιρεία έχει τρελά κέρδη και όχι μόνο λόγω iPod. Μόνο για κλείσιμο δεν πάει. Το 2005 ένα εκατομμύριο windows users έκαναν το switch σε μακ.

Ε οχι και τα εχω μπερδεψει...μαλλον αναφερομαι γενικα στο ιστορικο της εταιριας.
Το πιο ευκολα αναλογα πως το παρει κανεις, δεν σημαινει ομως και καλυτερα :rolleyes:

pinkisntwell
06-03-06, 18:07
Στα windows, αν αφήσεις το pc και φύγεις για αρκετό διάστημα, τότε το λειτουργικό καταλαμβάνει όλη τη μνήμη που έχει το σύστημα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα, οι εφαρμογές που θα ανοίξεις αμέσως μετά, να σέρνονται. Το memory management στα winxp είναι αίσχος, στα 2003 κάτι πάει να γίνει.
Αυτό είναι ένας μύθος ο οποίος διατηρείται εδώ και πολύ καιρό. Ποτέ μου δεν έχω συναντήσει πρόβλημα με το memory management. Ούτε και σε κανένα άλλο pc από όσα έχω χειριστεί. Επειδή όμως μπορεί απλά να ήμουν τυχερός, αν έχεις κάποια έρευνα ή συγκριτικό σε αυτόν τον τομέα μεταξύ MacOS και windows τότε θα σε παρακαλούσα να την παραθέσεις.


Τα mac δεν είναι ακριβά.Απεναντίας.Για τα υλικά που χρησιμοποιούν, και για την ποιότητα κατασκευής τους, θα έλεγα ότι η τιμή τους είναι λογική. Μην ξεχνάμε, ότι με κάθε καινούργιο mac, παίρνεις το λειτουργικό σύστημα αλλά και μία σειρά από εφαρμογές για ήχο, εικόνα, βίντεο και ότι άλλο χρειαστεί ο μέσος χρήστης.

Τα Mac είναι πανάκριβα. Όταν βλέπω το Mac Mini να κάνει 671 ευρώ (http://www.applestore.gr/cgi-bin/WebObjects/RWApp.woa/3/wo/Prma2sbym2v5gUqeYjeDbg/2.0.5.17.5.8.1.0.1.1.0.1.1.1.1) χωρίς οθόνη, δηλαδή με μια φτηνή CRT γύρω στα 115 ευρώ πάμε αμέσως στα 786 ευρώ. Συγνώμη αλλά η τιμή αυτή είναι εξωφρενική για κάτι με τις δυνατότητες του Mac Mini, οι οποίες είναι σχεδόν μηδαμινές, με 512 MB μνήμη και 60άρη σκληρό και ουσιαστικά χωρίς κάρτα γραφικών 3D. Αναρωτιέμαι τι πληρώνεις.

Αν πάμε στον iMac G5 ο οποίος προσφέρει πολλά περισσότερα τότε φτάνουμε στα 1575 ευρώ. Συγνώμη και πάλι αγαπητή Apple αλλά οι καιροί που ο κόσμος έσκαγε τέτοια λεφτά για υπολογιστές έχουν περάσει και μάλλον δε θα ξαναέρθουν. Πολύ γρήγορα και με ελάχιστο ψάξιμο βρίσκω έναν υπολογίστη μάλλον καλύτερο του iMac σε τιμή 962 ευρώ (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912014) (η τιμή είναι χωρίς λειτουργικό, αν προσθέσουμε τα XP πάμε στα 1045 ευρώ). Δηλαδή αμέσως έχουμε διαφορά 530 ευρώ με τα οποία άνετα αγοράζεις άλλον ένα υπολογιστή ή αναβαθμίζεις τον υπάρχοντα για να κρατήσει πολλά πολλά χρόνια.

kadronarxis
06-03-06, 18:18
http://www.winsupersite.com/showcase/winvista_beta1_vs_tiger_01.asp

Στο παραπάνω review, ο πληρωμένος δολοφόνος της micro$oft, φέρνει στο ρινγκ, τα δύο λειτουργικά.
Στη μια γωνία τα vista(έστω και beta) στην άλλη γωνία το λειτουργικό που υπάρχει και ζει σε όλα τα macintosh ανά τον κόσμο, Σ Η Μ Ε Ρ Α.

Η μάχη θα γίνει στα τέλη αυτού του έτους, όταν η micro$oft θα φέρει στην αγορά τα vista, και η apple, το Ε Π Ο Μ Ε Ν Ο λειτουργικό του Tiger, το Leopard, 10.5.

Φίλε pinkis, καθαρά υποκειμενική η κρίση σου για τα windows.Μείνε σε αυτά, και άσε εμάς τους υπόλοιπους να πειράζουμε άλλα λειτουργικά.

Όσον αφορά το θέμα της τιμής για το mac mini, είναι πράγματι λίγο τσιμπημένη, αλλά μέσα στο πλαίσιο του λογικού.

edit: για το memory management του Tiger, δες :
http://developer.apple.com/documentation/Performance/Conceptual/ManagingMemory/Articles/AboutMemory.html

kostthem
06-03-06, 18:20
Αυτό με την μνήμη στα windows ισχύει. Μετά από 15 μέρες ανοίγματος και κλεισίματος εφαρμογών (και όχι απλά μουλαρομηχανημάτων) τα windows θέλουν επανακκίνηση γιατί το σύστημα σέρνεται. To Mac OS και το Linux όχι. Μιλάω από προσωπική πείρα. Χωρίς να έχω κάνει κάποιο πείραγμα σε κανένα από τα 3 OS's.

Ότι πληρώσεις παίρνεις φίλε μου. Και για να αγοράσεις ένα καλό πισι με ενα καλό 17άρι tft 16:9 μόνιτορ, μία ποιοτική κατασκευή γενικότερα και καλά χαρακτηριστικά (bluetooth 2, ασύρματο νετ, remote, την καλύτερη σουίτα ψηφιακής ψυχαγωγίας) θα τα δώσεις τα 1600 ευρά. Και στην περίπτωσή μας με πληρωμένο original το OS και πολλά άλλα καλούδια.

pinkisntwell
06-03-06, 18:25
[/URL]Όσον αφορά το θέμα της τιμής για το mac mini, είναι πράγματι λίγο τσιμπημένη, αλλά μέσα στο πλαίσιο του λογικού.[URL="http://developer.apple.com/documentation/Performance/Conceptual/ManagingMemory/Articles/AboutMemory.html"]l (http://www.winsupersite.com/showcase/winvista_beta1_vs_tiger_01.asp)

Δεν έγραψα μόνο για το Mac Mini. Και (διπλάσια τιμή != λίγο τσιμπημένη).

KLG
06-03-06, 19:02
Μemory leaks εχουν ολα τα λειτουργικα, οσο και να ισχυριζεσται το αντιθετο. Το θεμα ειναι παρολαυτα να ειναι σταθερα ή εστω να δινουν αυτη την αισθηση και ας γραφουν στο swap. Ας μην μπερδευουμε ομως τα memory leaks με τον χωρο που δεσμευει μια εφαρμογη στην μνημη, οταν κλεισει για να ανοιξει γρηγοροτερα την επομενη φορα. Για αυτο π.χ. ο ff και το openoffice χρειαζονται το 1/4 του αρχικου χρονου για να ανοιξουν.

Παντως με ενδιαφερει το θεμα των memory leaks στο λινουξ, γιατι βλεπω κατι περιεργα με τον φφ στον οποιο ξανακυλισα τωρα τελευταια...

pinkisntwell
06-03-06, 19:30
Κάτι σχετικό: (http://www.zdnet.com.au/news/security/soa/Mac_OS_X_hacked_in_less_than_30_minutes/0,2000061744,39241748,00.htm)

On February 22, a Sweden-based Mac enthusiast set his Mac Mini as a server and invited hackers to break through the computer's security and gain root control, which would allow the attacker to take charge of the computer and delete files and folders or install applications.

[...]

"It probably took about 20 or 30 minutes to get root on the box. Mac OS X is easy pickings for bug finders. That said, it doesn't have the market share to really interest most serious bug finders,"

Με λίγα λόγια κάποιος σήκωσε ένα server που έτρεχε σε ένα Mac Mini με πρόκληση για το αν θα καταφέρει κάποιος να πάρει root control. Η πρόκληση άντεξε 30 λεπτά.

So much για το τρομερό λειτουργικό που είναι το Mac OS X και so much για όλους τους applάκηδες που βρίζουν τη MS για το πόσο τρύπιο είναι το λειτουργικό της (που πράγματι είναι).

kostthem
06-03-06, 19:44
Πάρα πολύ σχετικό αυτό που έγραψες. Πρόσκληση με τα μπούτια ανοικτά που λέμε. Σε αντίστοιχη περίπτωση πόσο θα έπαιρνε σε windows? Σε linux?

Στον πραγματικό κόσμο, κανένας (μέχρι τώρα) OSX user δεν έχει πάθει τίποτα από spyware, trojan ή virus.

Και για να μην σε κουράζω, έχει αποδεικτεί πολύ πιο ασφαλής ο μακ, 100 φορές πιο πολύ από τα Win και 10 από το Linux.

sdikr
06-03-06, 19:48
Πάρα πολύ σχετικό αυτό που έγραψες. Πρόσκληση με τα μπούτια ανοικτά που λέμε. Σε αντίστοιχη περίπτωση πόσο θα έπαιρνε σε windows? Σε linux?

Στον πραγματικό κόσμο, κανένας (μέχρι τώρα) OSX user δεν έχει πάθει τίποτα από spyware, trojan ή virus.

Και για να μην σε κουράζω, έχει αποδεικτεί πολύ πιο ασφαλής ο μακ, 100 φορές πιο πολύ από τα Win και 10 από το Linux.

Για να μην λέμε διάφορα, το osx έχει την ασφάλεια του λόγο του χBsd, (δεν πιστέυω οτι κανείς διαφωνεί) το χBsd απο της αρχές το κυρίο μέλημα που έχει ειναι η ασφάλεια, οπότε εδώ η apple δεν έχει κανει κάτι, απλά πατάει σε γερες βάσεις, και μπράβο τους

το kernel, η καρδια δηλαδη του osx είναι xBsd

pinkisntwell
06-03-06, 20:06
Και για να μην σε κουράζω, έχει αποδεικτεί πολύ πιο ασφαλής ο μακ, 100 φορές πιο πολύ από τα Win και 10 από το Linux.

Στο μιλητό; Στο μιλητό κάνω κι εγώ λειτουργικό.

Όσο εγώ δίνω αποδείξεις εσύ γράφε γενικότητες.

jimaras
06-03-06, 20:20
ρε φιλε εγω θα πω κατι!!!!!και βγαλτε συμπερασματα!!!!tiger 10.4.5!!!!εκλπηκτικη ασφαλεια,ευχρηστια κλπ κλπ κλπ.και το πιο απλο δεν χρειαζεται να λιωνεις στις εντολες για καθε τι που κανεις!!!!!οποιος χρησιμοποιει mac γνωριζει!!!!τι ειναι το antivirus???το firewal?????

jimaras
06-03-06, 20:26
klg μηπως εννοεις την εγκατασταση προγραμματος drag n drop????παιδια πλακα κανω αλλα εδω και 1,5 χρονο που σταματησα τα win και χρησιμοποιω mac γλιτωσα και τον νευρολογο!!!!!!!τετοιο κολλημα σαν τα win δεν νομιζω να υπαρξει ποτε!!!!!!ειδικα αυτο το περιφημο και εκπληκτικο multitasking!!!!

sdikr
06-03-06, 20:27
ρε φιλε εγω θα πω κατι!!!!!και βγαλτε συμπερασματα!!!!tiger 10.4.5!!!!εκλπηκτικη ασφαλεια,ευχρηστια κλπ κλπ κλπ.και το πιο απλο δεν χρειαζεται να λιωνεις στις εντολες για καθε τι που κανεις!!!!!οποιος χρησιμοποιει mac γνωριζει!!!!τι ειναι το antivirus???το firewal?????

Αυτά που έχει βγάλει η macfee, και το firewall που έχουν τα mac osx απο την μάνα τους

jimaras
06-03-06, 20:32
προσφατα εγινα και προσπαθειες να μας πεισουν οτι βρεθηκε trojan!!μπας και αγορασουμε firewall απο την norton!!!!αλλα μπα!!!!!!!εκτος απο τις διαψευσεις τις apple για low risk πρεπει να εισαι και εντελως....... για να τον φας!!!!πρεπει να ανοιξεις την εικονα με διπλο κλικ και να δωσεις και password!!!!!δες τα στατιστικα απο τις εταιρεις me firewall να δεις ποσο ποσοστο εχουν σε πωλησεις για mac και θα καταλαβεις!!!!!

KLG
06-03-06, 20:33
εσυ φιλε καλυτερα να ποσταρεις στο σχετικο thread (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=33753&page=3) -εμπολεμη ζωνη- που εχουμε για αυτες τις δουλειες.

μπορεις βεβαια να ξαναριξεις μια ματια σε αυτο το νημα, και να δεις οτι οσοι υποστηριζουμε τα av σε linux, το κανουμε για server χρησεις, και για μια προσθετη ασφαλεια των windows μηχανηματων που περιεχουν μερικα δικτυα.

Αν ανοιξεις το νημα που σου προτεινω, θα δεις και ποσο ασφαλεις ειναι οι μακ για server και αλλα ωραια.. Επισης υπαρχει και ενα νημα-flame για τις διαφορες MacOS X με *nix... Πριν απο μερικους μηνες ειχαμε μερικες καλες μαχες... αυτες ηταν εποχες...

θυμαμαι τοτε.... που.....

ολα αυτα στα λεω φιλικα, το φλογοβολο μου για τα trolls, το εχω στο πανω ραφι...

θα χαρω βεβαια να το χρησιμοποιησω σε καποιο αλλο νημα ισως :twisted:

KLG
06-03-06, 20:38
ρε αντε πεταχτε κανα χαρταετο χρονιαρα μερα και αφηστε τα μιση...

(εγω τον πεταξα χτες, πραγματικα ιδανικες συνθηκες και ιδανικες πτησεις για χαρταετους χειροποιητους που ηρθαν κομματια απο Ελλαδα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.