PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταραμένη Microsoft !! XP Pro Framework 3.5 upd & Χάος



overvolt
31-10-09, 20:45
Μερικές φορές , ο Γίγαντας ημίθεος της πληροφορικής ... μάλλον το τελευταίο που σκέφτεται ..... είναι η ηρεμία του τελικού καταναλωτή .. και το κατά πόσο έχει άξια ο χρόνος του ...

Η προσθήκη του Net Framework ως κανάλι επικοινωνίας μεταξύ εφαρμογών , δεν τους έφτανε , και μου έβγαλαν ένα τσουβάλι εκδόσεων 1.0 1.1 2.0 3.0 3.5 , οι οποίες δυστυχώς δεν είναι ανεξάρτητες μεταξύ τους ...

Ετσι με το παραπάνω πρόσχημα άρχισαν να βγάζουν διορθώσεις για την κάθε έκδοση ξεχωριστά ... ως απλή αναφορά έβαζαν το όνομα της έκδοσης η οποία χρήζει επισκευής.

Και καταλήξαμε σε διάφορα αρχεία Updates .... τα οποία κατά καιρούς , τα ενοποιεί ...

Ενα υγιές σύστημα που στήθηκε πριν ένα χρόνο , για έναν ολόκληρο χρόνο μέχρι σήμερα δέχονταν από την Microsoft , συνεχείς ενημερώσεις και Updates με την κατάλληλη προτεραιότητα - σειρά αναβαθμίσεων , έτσι ώστε όλες οι νέες ενημερώσεις , να γίνονται δεκτές από το λειτουργικό , και να ολοκληρώνετε σωστά η αναβάθμιση .

Έλα που άλλαξε το παιχνίδι ...

Η προσθήκη του Framework 3.5 SP1 upd , πρέπει να τοποθετηθεί πρώτη , πριν από κάθε άλλη , έκδοση ασφαλείας η αναβάθμιση , σε ένα φρεσκοστημένο σύστημα .

Και τώρα το γέλιο .... :evil:

Το σύστημα που στήθηκε πριν ένα χρόνο , δεν είναι σε θέση να την δεχτεί !!!!
Στο προσωπικό μου μηχάνημα , έπειτα από την χρήση των τελευταίων ενημερώσεων ,
το άψογο κατά τα άλλα μηχάνημα μου , άρχισε να πετάει κατά την έναρξη ,
μήνυμα .... οτι ενεργοποιήθηκε ο μηχανισμός επισκευής Registry , και επισκεύασε μια προσπάθεια αλλαγής των εγγραφών ...

Τρεις μέρες δεν μπόρεσα να βρω λύση ..... τελικα σε μια απελπισμενη προσπαθεια ,
άρχισα να προσπαθώ να κάνω απεγκατάσταση ολα τα Net Framework , και εκεί διαπίστωσα , οτι όλοι οι uninstallers ήταν ΣΜΠΑΡΑΛΙΑΣΜΕΝΟΙ .

Και έφτασα στο σημείο , ένα μηχάνημα γεμάτο νόμιμα προγράμματα και πλήθος ρυθμίσεων .... να πρέπει να διαγραφεί ... και φτου από την αρχή .

Τεχνικός είμαι ... και backup έχω .... και δίσκους Raid Mirror .... Και νομιμο Ghost 14 , και τι και εάν είμαι τεχνικός ?? .... ο χρόνος μου δεν είναι σκουπίδι ... για να παίζουν τα χαζούτσικα της Microsoft !!!

Να χέσω τις τυφλές ενημερώσεις ... :rtfm:

( το ιδιο πρόβλημα παρουσιάστηκε και στο δεύτερο Desktop που έχω στο δίκτυο ,
το Laptop την γλύτωσε ... γιατί δεν έχει κάρτα ATI και δεν χρησιμοποιεί Framework)

x_user
31-10-09, 21:43
Συμπέρασματα:
1) ΟΧΙ στις τυφλές ενημερώσεις.
2) Πρώτα διαβάζουμε και μετά επιλέγουμε εάν θα τις τοποθετήσουμε
3) Δεν είμαστε οι πρώτοι που θα τις εγκαταστήσουμε. Περιμένουμε λίγο καιρό, διαβάζουμε άλλα fora και εάν όλα δείχνουν καλά προχωράμε (αφού έχουμε και ένα backup, τύπου Acronis)

τεχνικός είσαι, τα της M$ τα ξέρεις, οπότε γιατί πας "αδιάβαστος"?

:hmm:

overvolt
01-11-09, 05:31
Όπως εξήγησα παραπάνω , εδώ μιλάμε , για χοντρή πατάτα ,
από πλευράς Microsoft .

Θα ταλαιπωρηθεί άσκοπα , πάρα πολύς κόσμος .

Η συμβουλή μου είναι , να βάλουν στην μαύρη λίστα το πακέτο
Framework 3.5 upd sp1 ( 1.1 2.0 3.0 )


Το δικό μου σύστημα το ξανά έφερα στο 80% από πληρότητα Software .. μετά από 12 χαμένες ώρες ..
Και ευτυχώς , που μπορώ να κάνω Backup από Outlook 2003 @ Firefox ,
αλλιώς θα έχανα το κόσμο .. e-banking passwords κλπ .

tsoukase
01-11-09, 15:01
Μερικές φορές , ο Γίγαντας ημίθεος της πληροφορικής ... μάλλον το τελευταίο που σκέφτεται ..... είναι η ηρεμία του τελικού καταναλωτή .. και το κατά πόσο έχει άξια ο χρόνος του ...


Έλα τώρα, υπερβολές, όχι και της ... ... πληροφορικής... :p

overvolt
01-11-09, 23:38
Έλα τώρα, υπερβολές, όχι και της ... ... πληροφορικής... :p

Εεεχμμ ναι θα συμφωνήσω έχουμε και άλλα ταλέντα βλέπε Symantec ...

Το καλοκαίρι αγόρασα το Ghost 14 .... και σήμερα που το ξανά έστησα ,
διαπίστωσα οτι ο μπάρμπα Symantec , διέκοψε με τον τσαμπουκά , τις αναβαθμίσεις σε όλα τα προϊόντα , ζητώντας συνδρομή ( φράγκα ) για να έχω πρόσβαση σε ενημερώσεις ...

Εγω ο ΒΛΑΚΑΣ που το αγόρασα ,
έφτασα να ψάχνω torrent για να βρω,
το Norton_Ghost_14.0_SP2_Patch.exe :rainy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.