PDA

Επιστροφή στο Forum : Fritz!box = μοιρασμα ADSL και msn-yahoo messenger



freemannnn
06-03-06, 13:19
εχω μοιρασει τη συνδεση ADSL με ενα γειτονα χρησιμοποιοντας το FRITZ!BOX της AVM. δοκιμαζοντας να χρησιμοποιησουμε το MSN MESSENGER η το YAHOO MESSENGER για να εχουμε γραπτη επικοινωνια η VOICE επικοινωνια, τα 2 αυτα δεν συνδεονται στο Internet. δοκιμασα να ανοιξω τι πορτες αλλα τιποτα. ανοιγουν μονο για τον ενα καθτε φορα, αλλα και παλι δεν συνδεονται εστω και μνο για τον ενα.
υπαρχει κανενα αλλο προγραμμα για voice chat μεσω lan, η καποιος τροπος να ανοιξω τις πορτες των παραπανω προγραμματων για να τρεχουν και στους 2 μας.

Nemessis
14-04-06, 09:08
Καλημέρα,
έχω αντιμετωπίσει κ εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα με AVM BlueFritz. Το είχα ψάξει αρκετά και το αποτέλεσμα είναι πώς το AVM BlueFritz για λόγους ασφαλείας κάνε IP Masquerading και έχει μία ιδιότιτα να μπλοκάρει πακέτα να περνάνε στο Private Lan τα οποία δέν τα έχει ζητήσει το ίδιο to μηχάνημα (Φαντάζομαι το ίδιο κάνει και σε σένα). Θεωρητικά θα πρέπει να μπορείς να χρησιμοποιείς τα προγράμματα με τρίτους εάν τους καλέσεις. Όσο αφορά τον γνωστό σου που είστε στο ίδιο Private Lan μπορείς να χρησιμοποιείσεις το Simple Chat.

@ ADSLgr.com All rights reserved.