PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεχής Διακοπή Σύνδεσης



Raphael3
02-11-09, 22:57
Λοιπόν επειδή έχω φτάσει σε σημείο απελπισίας με την σύνδεσή μου είπα να αναφερθώ σε εσάς.

Λοιπόν μένω σε ένα χωριό στην Κρήτη και εχω Conn-X 8mbps. Το πρωί όλα πάνε καλά. Αλλά το βράδυ πέφτει η σύνδεση μου για κανένα λεπτό και μετά όλα συνεχίζουν κανονικά. Αλλά μετά απο λίγη ώρα ξανά το ίδιο. Σας παρακαλώ οτιδήποτε βοήθεια θα ήταν ευγνόμων γιατί δεν μπορώ άλλο πια....:(

Επίσης ορίστε ένα speedtest το βράδυ....
http://www.speedtest.net/result/610386290.png (http://www.speedtest.net)

Το πρωί έχω καλύτερες επιδόσεις....

Σας ευχαριστώ για όλα.

Φιλικά, Ραφαήλ

warbyte
02-11-09, 23:38
Φιλε μου και εγω ειμαι ιεραπετρα, τα ιδια παθαινω και χειροτερα, ειχε φτασει να μην εχω ιντερνετ για μια μερα, αντε μην πω καμμια βαρια κουβεντα για τον οτε. Καλεσα την τεχνικη υποστιριξη και μου πε ο τεχνικοσ (ο πρωτοσ που ειρθε) να αλλαξω λεει απο 2mbs σε 1 λεει για να ειναι λεει ποιο σταθερη (πραγμα που το θεωρο ακυρο). Ασε οτι πεταω τζαμπα ετσι 1mbps που πληρωνω! Ο δευτερος που ηρθε τελικα βρηκε οτι φταιει οτι δεν ειχα βαλει σε ολες τισ τηλεφωνικες συσκευες φιλτρακι (ειχα βαλει μονο στην πριζα που εβαλα το ρουτερ). Τα πραγματα εφτιαξαν καπως αλλα παλι εχω πολλεσ διακοπες. Γενικα και οι δυο μου ειπαν οτι ειμαι 5 χιλιομετρα μακρυα λεει απο τον κομβο για αθτο λεει εχω προβληματα. Μετα ο ενας επισης μου πε οτι λογω εργων ειχε κοπει ενα καλοδιο και το ξανακολησαν λεει, οποτε πεζει και απο εκει. ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΝΑ ΝΑΙ! Ο οτε πουλαει ποιο ακριβα απο ολουσ και τον βαζει κανεισ υποτιθετε για ποιοτητα... και στο τελος.. παιρνουμε και χαλια υπηρεσιες?? Μου φενεται θα δοκιμασω την τυχη μου σε αλλη εταιρια.

Piparas
02-11-09, 23:41
To speedtest δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστο. Τα στατιστικά της γραμμής (attenuation, snr margin κ.λ.π.) και ο συγχρονισμός πόσο είναι;

Raphael3
03-11-09, 08:37
To speedtest δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστο. Τα στατιστικά της γραμμής (attenuation, snr margin κ.λ.π.) και ο συγχρονισμός πόσο είναι;

Πώς μπορώ να δώ όλες αυτές τις πληροφορίες....??? Σόρρυ αλλά δεν γνωρίζω.....

tsorbi
03-11-09, 08:48
Όλες αυτές οι πληροφορίες βρίσκονται στο μενού του router σου.
Τι μάρκα είναι;

mondeo
03-11-09, 11:06
Ποιό ρούτερ έχεις;
Εκτιμώ ότι σου έχουν δώσει Beudtec.Είναι της πλάκας.Αν είσαι μακρυά από το τηλεφωνικό κέντρο,χρειάζεσαι την αξιοπιστία ενός Speedtouch.

irpap
03-11-09, 13:15
Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα στο Ηράκλειο Κρήτης με conn-x 24 mbps και ενα speedtouch. Παρουσιάστηκε πριν απο καμια δυο βδομάδες και στην αρχή σκέφτηκα ότι γίνομαι disconnect λόγω των βροχών :p Αλλά έχει συνεχιστεί το πρόβλημα, χάνεται η σύνδεση 5-6 φορές την ημέρα για ένα λεπτό. Δεν ήμουν σίγουρη αν φταίει ο ISP ή μήπως κάτι έπαθε το router ή τα windows ή η κάρτα δικτύου, αλλά απ'ότι φαίνεται δεν είμαι η μόνη που έχει disconnects.
Εκτός των disconnects δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα, καλή ταχύτητα, καλά pings.


Link Information

Uptime: 0 days, 0:16:49

DSL Type: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 957 / 12.779

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10,0 / 21,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,0 / 9,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 12 / 0

CRC Errors (Up/Down): 12 / 4

HEC Errors (Up/Down): 1.965 / 3

Raphael3
03-11-09, 15:08
Λοιπόν έχω 2 Router. Αρχικά έχω ένα Linksys WAG200G, και μετά σε ένα άλλο δωμάτιο έχω ένα SMC αλλά δεν θυμάμαι μοντέλο. Ορίστε το STATUS από το LINKSYS...:

DSL Connection

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: MultiMode
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 8187 kbps
Upstream Rate: 383 kbps
Downstream Margin: 9 db
Upstream Margin: 27 db
Downstream Line Attenuation: 36 db
Upstream Line Attenuation: 9 db
Downstream Transmit Power: 11 db
Upstream Transmit Power: 22 db


--------------------------------------------------------------------------------

PVC Connection

Encapsulation: RFC 2364 PPPoA
Multiplexing: VC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up

terko
04-11-09, 02:03
Εκτός των disconnects δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα, καλή ταχύτητα, καλά pings.

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 957 / 12.779

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10,0 / 21,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,0 / 9,5

Ο συγχρονισμός που έχεις σύμφωνα με τα στατιστικά σου δεν είναι και τόσο καλός, έπρεπε να συγχρονίζεις πολύ παραπάνω τουλάχιστον 4 Mbps.

mondeo
04-11-09, 19:17
Να ρωτήσω κάτι.Την ώρα που γίνονται αυτές οι διακοπές σβήνει μόνο το λαμπάκι του Internet ή και το λαμπάκι του ADSL(αποσυγχρονισμός)

Raphael3
04-11-09, 19:49
Παιδιά σχετικά με την δική μου σύνδεση τι να κάνω....??? Πήρα τηλέφωνο στον ΟΤΕ και από αύριο θα με ενημερώσουν...

mondeo
04-11-09, 19:56
Παιδιά σχετικά με την δική μου σύνδεση τι να κάνω....??? Πήρα τηλέφωνο στον ΟΤΕ και από αύριο θα με ενημερώσουν...

Απάντησέ μου σε αυτό που σε ρώτησα πιό πάνω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.