PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις περί Online gaming



karjala
27-12-03, 14:23
Μόλις έβαλα ADSL και έχω κάποιες ερωτήσεις. Δεν έχω ξαναπαίξει online στο παρελθόν.

1. Μέσω ποιων προγραμμάτων βρίσκει κανείς αντιπάλους; Ξέρω το "All seeing eye" και το "Gamespy" (το οποίο όμως λέγεται ότι έχει κενά ασφαλείας και ίσως και spyware). Υπάρχουν άλλα;

2. Χρειάζεται να ανοίξω κάποια ports στο router και στο firewall για να μπορέσω να παίξω ως client (και όχι ως server); (To All Seeing Eye κάθε φορά που φορτώνει μου ζητάει στο firwall να ανοίξει κάποιο διαφορετικό port κάθε φορά για να δεχτεί συνδέσεις)

3. Χρειάζεται τα παιχνίδια να είναι αυθεντικά για να παίξουν Online; Εάν είναι κόπια, τότε υπάρχει σε κάποια παιχνίδια κάποιο πρόβλημα;

Ευχαριστώ πολύ,
- karjala

idleboneZ
27-12-03, 16:06
1. Πες ποια παιχνιδια σε ενδιαφερει να παιξεις και θα σου απαντησω. Gamespy εγω δεν χρησιμοποιω παντως. Μονο το All seeing eye δουλευω και αυτω οταν το κανεις εγκατασταση σκαναρει τους σκληρους σου για να δει τι παιχνιδια εχεις εγκαταστημενα.

2. Εγω για το All seeing eye εχω ανοιξει τα ports που ζηταει το προγραμμα στο site του. (27243-27245) αλλα αυτο δεν εχει να κανει με τα παιχνιδια μου φαινεται. Το καθε παιχνιδι δουλευει με δικο του port. Για Fifa και NBA port ουτε στο NAT ουτε στο firewall στο PC μου και κανω host κνονικα και στα 2 και παιζουμε κομπλε :mrgreen:


3. :mrgreen: .Δεν λεω τιποτα αλλο :wink:

shakm
03-01-04, 04:57
1. Υπάρχουν μπόλικα... Το All Seeing Eye που είπε και ο προλαλήσας είναι πολύ δημοφιλές. Το Gamespy ψιλοσέρνεται. Πάντος για counter-strike, day of defeat, battlefield, ut2003 και μερικά άλλα συνήθως μπαίνω στο www.serverspy.net (κατεβάζεις ένα προγραμματάκι launcher και εκκινεί το παιχνίδι στο server που θες μέσω links που είναι ταξινομημένα κατά χώρα, είδος παιχνιδιού κ.α. Μετά κατεβαίνει το launcher στο taskbar σου και μπορείς να συνδεθείς ξανά με τους server που έχεις ήδη παίξει), αρκετά χρήσιμο.

2.Δεν έχω ακόμη dsl για να σου πω ακριβώς. Με την isdn (τι τραβάω και εγώ...) πάντως δεν έχω πρόβλημα. Πάντως τα περισσότερα παιχνίδια (και με το δίκιο τους, αν και έιναι κάπως επικίνδυνο) συνιστούν να κλείνεις τελείως firewalls και antivirus όταν παίζεις.

3.Να απαντήσω σε αυτο? Αντε.. :) Ναι, εκτός απο μερικά cracked servers από εδώ και από εκεί, ΠΡΕΠΕΙ το παιχνίδι να είναι αυθεντικό.

ΥΓ. Όντως, πες τι παιχνίδια θες να τρέξεις..

@ ADSLgr.com All rights reserved.