PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικο σταδιο ενεργοποιησης ή υπομονης?



willow
07-03-06, 14:23
Καλημερα!Για να μην πολυλογω βρισκομαι στο τελευταιο σταδιο ενεργοποιησης συμφωνα με το 1242 και την forthnet εδω και 7 εργασιμες μερες.Καθοτι μου φαινεται υπεραρκετος χρονος για εναν τεχνικο να βαλλει μπρος την adsl μου,και επιπλεον μιας και σημερα εκλεισα με τις 12 εργασιμες μερες που βαζει ως δικλειδα η forthnet λεω να αρχισω να διαμαρτυρομαι.
Το θεμα ειναι σε ποιον να απευθυνθω?Στην forthnet ή στα κεντρικα στον Οτε στην Τουμπα?

Willow:evil:

asgan
07-03-06, 16:15
Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση.
Γνωρίζει κανείς αν το 5ο και τελευταίο στάδιο που απομένει απαιτεί φυσική παρέμβαση τεχνικού του οτε στο ψηφιακό κέντρο που ανήκει το προς σύνδεση τηλέφωνο, ή γίνεται από τα κεντρικά?
Εγώ πάντως που μίλησα με τεχνικούς που καλύπτουν την περιοχή μου, δεν καταλάβαιναν γρι. Νόμιζαν ότι ζητάω να έλθουν σπίτι μου για εγκατάσταση. Και φυσικά δεν ήξεραν να μου πουν ποιοί τεχνικοί ασχολούνται με το συγκεκριμένο πολυπόθητο 5ο και τελευταίο στάδιο.

dfinikis
07-03-06, 16:31
Υπομονή 2-3 εργάσιμες και θα ενεργοποιηθεί η DSL ... κοιτάτε καθημερινά και τα φωτάκια συγχρονισμού του ADSL στο router/μodem σας.

//ΔΦ

willow
07-03-06, 19:06
Υπομονή 2-3 εργάσιμες και θα ενεργοποιηθεί η DSL ... κοιτάτε καθημερινά και τα φωτάκια συγχρονισμού του ADSL στο router/μodem σας.

//ΔΦ

Φιλε μου αυτο μου ειπαν πριν 2 πεμπτες οταν τους ρωτησα σε ποσες μερες περιπου θα ενεργοποιηθει...Το ιδιο μου απαντησαν την προηγουμενη δευτερα οταν τους ξαναπηρα..Περασαν υπεραρκετες εργασιμες νομιζω...:mad:

willow

mich83
07-03-06, 19:21
Aυτό μου κάνει εντύπωση. Νομίζω ότι όταν λέμε τελικό στάδιο σημαίνει πως ήδη έχει βρεθεί πορτα και μένει μόνο η ενεργοποίηση. Aπορω που δεν έχεις ενεργοποιηθεί ακόμα.

gentux
07-03-06, 23:05
Βασικά σε επικοινωνία που είχα κι εγώ παλιότερα (2 χρόνια) μου είχαν πει πως δεν υπάρχει αρκετό προσωπικό διαθέσιμο για τα εν λόγω activations, λέτε να ισχύει και το ίδιο ~48 μήνες μετά ;

Και δεν είναι μόνο ο ΟΤΕ φίλοι μου αλλά και πολλοί παροχείς συχνά πυκνά αναστατώνουν την ηρεμία μας, εκτός από το φιλαράκι μου τον Alx από Λάρισα που του ενεργοποιήσαν On Dsl Kit σε 3 μέρες :up:

Cataract
07-03-06, 23:48
ελοιπον, δεν ξερω αν ειναι η θεα τυχη, αλλα δευτερα απογευμα τηλεφωνικα εκανα την αιτηση, τριτη σταλθηκε και σαββατο ειχα dsl.:D :up:

Mosfet
08-03-06, 01:44
Μην το πεις ούτε του παπά!

skyman
08-03-06, 09:26
Πλέον από ότι φαίνεται καθυστερούν πολύ τόσο οι νέες ενεργοποιήσεις όσο και οι αναβαθμίσεις. Απλά υπομονή. Τον τελευταίο μήνα έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα.

sardanapalos2
08-03-06, 12:22
Φιλοι μου εγω εχω ηδη κλεισει 14 εργασιμες μερες !!! (ημερομηνια αιτησης 15/2/06) και το dsl ακομη δεν εχει φανει. Σε ερωτηση μου στους τεχνικους του τμηματος DSL της Καλαμαριας Θεσσαλονικης (που ανηκω) : "Ποιος ο λογος της τοσης καθυστερησης?" ,μου ειπαν οτι δεν εχει σημασια τι μας ταζουν αυτοι που μας πουλανε το DSL (δεν τους ειχα ενημερωσει οτι ηταν του ΟΤΕ η συνδεση μου) καθως αυτοι (οι τεχνικοι) ,με το ρυθμο που "δουλευουν" (ή μας δουλευουν) δεν μπορουν να κανουν ταχυτερα και μου απαντησαν πως αυτη την εβδομαδα (σημερα ειναι 8 Μαρτιου) θα διεκπεραιωσουν τις αιτησεις που εγιναν στις 6 Φεβρουαριου!!!

asgan
08-03-06, 13:05
Σήμερα με ενημέρωσαν πως ενεργοποιήθηκε η γραμμή.
Σύνολο 8 εργάσιμες. Με άπειρα τηλέφωνα από μέρους μου όλες αυτές τις μέρες σε διάφορους ανευθυνουπεύθυνους του οτε.

Το κουφό είναι ότι η διαδικασία παροχής του εξοπλισμού του connex όταν αγοραστεί από το 134(ίσως και από οτεshop, θα σας γελάσω), έπεται της ενεργοποίησης. Αρνούνται -επικαλούμενοι την διαδικασία- να σου στείλουν τον εξοπλισμό πριν την ενεργοποίηση ώστε να είσαι έτοιμος όταν γίνει ενεργοποίηση. Πρέπει να γίνει η ενεργοποίηση, να σε πάρουν τλφ. να σου κλείσουν ραντεβού και να έλθουν μετά την επόμενη(επόμενες) μέρα για να σου παραδώσουν. Παράνοια.

ntampa7
08-03-06, 13:08
νομίζω πως σε όλους τους παρόχους που πέρνεις box γίνεται αυτό.

Cataract
08-03-06, 13:48
τα ίδια χάλια σχετικά με τα πακέτα όπως της vivodi ή της HOL, δηλαδή τους ενεργοποιούν τις συνδέσεις μετά από κανα μήνα ++.

ενας φίλος μου έκανε την αίτηση στην hol στις 16 Φλεβάρη και χθες 7/03 του ενεργοποιήθηκε.
ένα άλλο πάλι παιδί, έκανε άιτηση πριν τα χρηστουγεννα και ενεργοποιήθηκε αρχες φλεβάρη.


:cry: μακρια απο εμάς :twisted:

willow
08-03-06, 20:57
Οκ δεν πιστευα πως θα το πω αυτο αλλα η forthnet πιστευει πως ειμαστε πραγματικα κοροιδα...
Πηγα σημερα στα κεντρικα στην θεσσαλονικη και η κοπελια εκει περα μου ειπε πως εφοσον ειμαι στις 13 εργασιμες μερες σε αυτο το σταδιο ολα πανε καλα!Βρε χρυση μου κοπελα ειναι τραγικο να βρισκομαι 8 εργασιμες μερες κολλημενος σε αυτο το σταδιο,οχι,υπομονη σε λιγο θα εχεις....
1-2 μερες περιθωριο δινω ακομα,μετα θα καψω την forthnet:mad:

Cataract
12-03-06, 17:16
τι ακριβως εγινε φιλε μου?

η forthnet σου δινει pass μεσα σε 15 λεπτα. που κολλησε η αιτηση σου? μηπως στον ΟΤΕ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.