PDA

Επιστροφή στο Forum : α)Περί ενοχλητικού dialer,β)Περί DAP



teachergeorge
27-12-03, 17:52
Γεια σας και χρόνια πολλά.Δεν ξέρω αν αυτή η κατηγορία μηνυμάτων είναι η κατάλληλη για να θέσω την απορία μου,ωστόσο θα ήθελα τη βοήθειά σας στα δύο παρακάτω πρόβλημα που αντιμετωπίζω τον τελευταίο καιρό:
α)Εκεί που δουλεύω όμορφα και καλά,ώρες ώρες πετάγεται από το πουθενά μια σελίδα του I E που λέει περίπου (είναι γραμμένη στα Ελληνικά),"Περιμένετε να φορτωθούν τα παιχνίδια" (FLASH GAMES κλπ),ενώ η μπάρα γραφει μια διεύθυνση που καταληγει σε /dialing.html.Η τρέχουσα συνδεσή μου διακόπτεται και προφανώς αρχίζει να καλεί κάπου.Εγώ κάνω reset στο NETMOD,αλλά αμέσως σχεδόν δείχνει να ξανακαλεί και σχεδόν πάντα αναγκάζομαι να κάνω επανεκκίνηση κλπ.Για να είμαι λίγο πιο ήσυχος,έκανα φραγή εξωτερικού στη γραμμή μου αλλά απορώ που δεν πέφτει η κλήση του αμέσως.Προσπάθησα με ότι ήξερα να απαλλαγώ από αυτό,αλλά τίποτα.Καμιά ιδέα από σας?Α,ναι.Καποιες φορές μετά την επανεκκίνηση είχε διαγραφεί η σύνδεσή μου από τον υπολογιστή (!) και χρειάστηκε να την ξαναφτιάξω.
β)Την τελευταία εβδομάδα,προσπάθησα να κάνω κάποια downloadings με το DAP (το χρησιμοποιώ συχνά) αλλά έγραφε connecting μόνο στην πρώτη από τις τέσσερις συνδέσεις και έμενε εκεί.Το αναβάθμισα στην έκδοση 7,αλλά τα ίδια Παντελάκη μου,τα ίδια Παντελή μου.Τι πρέπει να κάνω?
Πολλές και θερμές ευχές!

Elalekom
27-12-03, 18:32
Κατεβασε το AdAware.
Επειδη δεν εχω καποια διευθυνση τωρα,ψαξε στο google.
Θα σου καθαρισει τον υπολογιστη απο πολλη σαβουρα

PALADIN
27-12-03, 18:42
http://download.com.com/3000-2144-10214379.html?tag=lst-0-1

teachergeorge
27-12-03, 18:42
Το έχω δοκιμάσει αλλά δεν έχει καταφέρει να με απαλλάξει οριστικά.Και για το DAP?

ermis333
27-12-03, 20:20
Σχετικά με το DAP υπάρχουν μερικά sites τα οποία δεν υποστηρίζουν πολλαπλές συνδέσεις.

vass
27-12-03, 20:24
Για τον dialer, προσπάθησε να εντοπίσεις κάτι από το όνομά του. Ύστερα ψάξε με την αναζήτηση αρχείων στο σκληρό (π.χ. *dialing*) για να εντοπίσεις τη θέση των αρχείων και κάνε τα delete.
Υπάρχει περίπτωση κάποιο να τρέχει στη μνήμη και να μη σβήνεται. Άνοιξε τον Task Manager (alt - ctrl - delete) και βρες το στα Processes και κάντο End Process. Κατόπιν σβήσε το.
Καλή τύχη...

Athlon_XP
27-12-03, 20:48
Ψάξε στο google για το spybot και κατέβασε το. Όταν το κάνεις install μετά κάνε update μέσω τον σχετικών επιλογών και μετά βάλτω να ψάξει τον υπολογιστή για ύποπτα προγράμματα. Λογικά θα πρέπει να το βρει.

Cafeeine
27-12-03, 21:11
Να συμπληρώσω τον vass, αφού το σβύσεις, να ψάξεις και στην registry να βρείς αν υπάρχουν αναφορές στο συγκεκριμένο υποπτο αρχείο/αρχεία.( Πάντα οι αλλαγες στην registry να γίνονται με προσοχή και μόνο αμα ξέρουμε τι κάνουμε για να μην κάνουμε καμιά ζημιά) Επίσης έλεγξες τον φάκελο startup μήπως έχει αντιγραφεί τίποτα εκεί;

teachergeorge
28-12-03, 12:15
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!Είστε καταπληκτικοί!

teachergeorge
28-12-03, 16:29
Τελικά με το DAP δε γίνεται τίποτα.Τι να φταίει ρε παιδιά?

thama
28-12-03, 22:09
Λοιπόν, με το dap, ΠΡΈΠΕΙ να έχεις επιλεγμένη από τις ρυθμίσεις την επιλογή, High Accelerated, ή κάπως έτσι.
Πάντως να ξέρεις ότι όλα τα sites, ειδικά FTP δεν υποστηρίζουν πολλαπλές συνδέσεις στην ίδια IP

Gothic
29-12-03, 10:54
Μακρυά απο το μπουρδέλο-Adaware, Spybot S&D rlz (και είναι και free) :mrgreen:

Sofos
29-12-03, 11:29
Βασικά το adware είναι καλό, αλλά πολλές φορές χρειάζεται και το νορτον 2004 για να το συμπληρώσει! Και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με εσένα, και με τα φλας games και με ένα ınternet optımızer! Και τα 2ο τα βρήκε το Νορτον 2004 και τα εβγαλε οριστικά!

Ο λόγος που τα κολάς πιστεύω είναι οτι χρησιμοποιείς ınternet explorer για να μπεις σε...υποπτες σελίδες! Βάλε netscape τουλάχιστον μέχρι να βγεί κάποια αναβάθμιση του explorer που θα κλίσει τις τρύπες! Το νορτον μπορείς να το βρείς στον lımneo ή στο phazedll ολόκληρο!

mavlok
30-12-03, 07:03
Κατα γενικη ομολογια το spybot s&d>adaware. Οταν το πρωτοεβαλα, το adaware με εβρισκε clean ενω το spybot μου ειχε βγαλει 2 σελιδες!

teachergeorge
30-12-03, 18:34
Με το DAP πάντως,τίποτα.Δεν κατεβάζει.Υπάρχει περίπτωση (συγγνώμη αν πω κοτσάνα,αλλά είμαι άσχετος) να έχει μπλοκαριστεί κάποιο ή κάποια ports και αν ναι,πώς μπορώ να λύσω το πρόβλημα?

Gothic
30-12-03, 21:19
To adaware με το spybot είναι σα να συγκρίνεις τον File Explorer με τον Total Commander. ΤΟΣΗ διαφορά! :D

teachergeorge
31-12-03, 18:35
Εμένα το spybot s&d φτάνει μέχρι τα μισά αρχεία και μετά (δείχνει τουλάχιστον να) μπλοκάρει...Και με το DAP τι θα κάνω ρε παιδιά;

mavlok
31-12-03, 18:48
Κατεβασε το Getright.

holy
31-12-03, 19:19
lol mavlok haha o beggos:p

Pio norton i kara apatewnia.. Katebase to spy sweeper to v2.2 poli gamato briskei oti fantasteis alla bebea thelei "register" :pPppPpp

mavlok
31-12-03, 19:37
:D

holy
31-12-03, 20:04
apo to praktor 000 den einai ?? :pppppp hhahahaah

Ducklord
01-01-04, 16:47
Πάντως, για όσους δεν το έχουν πάρει πρέφα και θάβουν ΤΟΣΟ πολύ το ανταγουέρ, να αναφέρω πως αυτά που βρίσκει το σπάημποτ στον υπολογιστή ουσιαστικά δεν "τα βρίσκει"..!!!
Να εξηγηθώ;
Το σπάημποτ, και καλά, προστατεύει και απο ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ σπάηγουερ που ΔΕΝ έχουν ακόμη εγκατασταθεί στον υπολογιστή του χρήστη. Χαρακτηριστικά, όταν το πρωτοεγκαθιστάς σου βγάζει μια λίστα με περίπου 400 μολύνσεις που ΔΕΝ υπάρχουν στον υπολογιστή σου - μα απο τις οποίες αναλαμβάνει να σε προστατέψει.

Φιλικά
Ducklord: lord of the satanic ducks of hell. Feel the fear... QUACK!

@ ADSLgr.com All rights reserved.