PDA

Επιστροφή στο Forum : Από ON σε Tellas



pierros14
03-11-09, 23:44
Παιδιά γεια σας,
θα προσπαθήσω να σας παρουσιάσω το πρόβλημα μου προς γνώσιν και συμμόρφωση...
Ήμουν πελάτης της ON Telecoms επί 2 και πλέον έτη. Έμαθα λοιπόν να ζω με τα προβλήματα τους-μου...(Διακοπές στην σύνδεση, χρέωση για την αναγνώριση κλήσης κλπ, απουσία ορισμένων ευρωπαϊκών κρατών από τις Δωρεάν κλπ)
Στις 18/10/2009 μία κυρία, πωλήτρια από την Tellas μου παρουσίασε το DoublePlay και μετά από δικούς μου υπολογισμούς, έκρινα ότι με συνέφερε να αλλάξω πάροχο.
Η μόνη μου ένσταση, ήταν η τυχούσα "νεκρή" περίοδος μεταξύ της εναλλαγής. Η κυρία όμως, με διαβεβαίωνε με επιμονή ότι δεν πρόκειται να υπάρξει καμία διακοπή, παρά μόνο αυτή που χρειάζεται για να αλλάξω router.
Με έπεισε λοιπόν και έτσι, προχώρησα και έστειλα τα ΦΑΞ της εγγραφής μου αυθημερόν.
Άλλωστε, σκέφτηκα, η τεχνολογία είναι με το μέρος μου. Ούτε τεχνικοί να αλλάζουν καλώδια, ούτε τίποτε.
Αποτέλεσμα: Από την Δευτέρα 26/10 δεν έχω τηλέφωνο ούτε Internet!
Την Τρίτη 27/10 μου παραχώρησαν(;) εξερχόμενες κλήσεις. Αλλά ούτε εισερχόμενες, ούτε Internet.
Δεκάδες τηλέφωνα στο 1800 (άμεση εξυπηρέτηση, δεν μπορώ να πω) διαμαρτυρήθηκα, φώναξα, απείλησα αλλά τίποτε.
Η ημ/νία ενεργοποίησης είναι η 2/11 κύριε, μου έλεγαν και μου ξανάλεγαν.
Η ON Telecoms σας "έκοψε" πριν την καθορισμένη από το "Σύστημα" ημερομηνία, μου έλεγαν.
Κάντε λίγη υπομονή, μου έλεγαν. Λες και μπορούσα να κάνω τίποτε άλλο...
Ήλθε λοιπόν η 2/11 και ω! τι έκπληξη, ακόμη τα ίδια.
Πάλι τηλέφωνα, πάλι διαμαρτυρίες...
Μην ανησυχείτε κύριε, μου είπαν, μέχρι αύριο το πρωί θα είναι όλα εντάξει...
Ήλθε και το αύριο το πρωί, ακόμη τα ίδια.
Μόνο που τώρα, στο τηλέφωνο μου έλεγαν άλλη ημ/νία. Στις 5/11 θα γίνει η ενεργοποίηση της γραμμής σας κύριε, μου έλεγαν...
Έχω αγανακτήσει, δεν ξέρω με ποιόν να τα βάλω (εκτός του εαυτού μου για την εμπιστοσύνη που έδειξα) και δεν έχω εισερχόμενες ούτε Internet.
Πάνω στα νεύρα μου, επικοινώνησα με την Forthnet ψάχνοντας μία σωτηρία του τύπου:"Μην στενοχωριέστε κύριε, θα σας αναλάβουμε εμείς! Θα περιμένετε λίγες μέρες αλλά θα ησυχάσετε".
Δυστυχώς, δεν μπορούν. Το παιδί στην γραμμή, έλεγξε το τηλέφωνο μου και μου είπε ότι εκείνος, βλέπει ότι η γραμμή μου είναι ακόμη στην ΟΝ!!!!!!
Ότι δηλαδή, η Tellas δεν έχει ενημερώσει τους παρόχους για την γραμμή μου και ότι απλά, πρέπει κάποιος να το κάνει.

Αυτά!
Με το γράψιμο, μου πέρασαν και τα πολλά νεύρα. Όσο σκέφτομαι όμως ότι υπάρχει περίπτωση στις 5/11 να μου δώσουν άλλη ημ/νία, ξαναφορτώνω...

Έχει κανείς καμία πρόταση;

TheMagician
04-11-09, 00:46
Πηγαινε απο και με κανα οπλο και απειλησε τους. Τοτε ισως κανουν κατι:)

valen_gr
04-11-09, 01:02
Δεν ενημερωνει η τελλας κανεναν παροχο. Υπαρχει ενιαια βαση για τους αριθμους φορητοτητας (ΕΒΔΑΦ) απο την οποια ο καθε παροχος εχει την υποχρεωση να ενημερωνει τα στοιχεια του για τους αριθμους που αλλαζουν δικτυο.Επειδη η φορητοτητα σου γινεται μεσω ΕΒΔΑΦ, απο την στιγμη που στην ΕΒΔΑΦ αλλαξεις παροχο, τοτε, απο οποιοδηποτε ΑΛΛΟ παροχο ΔΕΝ μπορουν να σε καλεσουν, τοτε αυτος ειναι φαουλ, γιατι δεν εχει τραβηξει τα ενημερωμενα στοιχεια απο ΕΒΔΑΦ οπως οφειλει. Αυτο που πρεπει να μαθεις ειναι ποια ημερομηνια υπαρχει στο συστημα της ΕΒΔΑΦ για την αλλαγη δικτυου του αριθμου σου. Εαν οντως ειναι 2 η 5 Νοεμβρη, τοτε πρωτα κραξιμο στην παλια σου εταιρεια που σε εκοψε νωριτερα απ'οτι επρεπε και παρανομησε (μιας και το RUO αλλα προβλεπει) και μετα δευτερο κραξιμο στην Τελλας που δεν μπορεσε να σου δωσει μια σαφη και σωστη ενημερωση για το τι τελικα συμβαινει.

Αυτα.

billybiros
04-11-09, 03:10
Για να καταλάβουμε τι ακριβώς γίνεται πρέπει να ξεκαθαρίσουμε δυο πράγματα.

Καταρχάς υπάρχουν δύο πράγματα, η γραμμή και το νούμερο.
Υπάρχει ο βρόχος (δηλαδή ο χαλκός) και η δρομολόγηση των κλήσεων (εισερχόμενων και εξερχόμενων) που γίνεται απο κάποιον πάροχο.

Ο χαλκός μένει στη θέση του και ο ΟΤΕ ως κύριος διαχειριστής του δικτύου συνδέει τα καλώδια σου είτε στον ένα είτε στον άλλο πάροχο.

Η φορητότητα (δηλαδή το νούμερο) είναι κάτι που το διαχειρίζεται η ΕΒΔΑΦ και απλά λέει οτι από τότε έως τότε το νούμερο αυτό δρομολογείται απο συγκεκριμένο πάροχο. Η ΕΒΔΑΦ ενημερώνει τις εταιρείες για το πού ανήκει αυτός ο αριθμός (όχι ο βρόχος) και αυτό έχει να κάνει με το πώς δρομολογούνται οι εισερχόμενες κλίσεις.

Όταν φεύγεις απο ένα πάροχο ο ΟΤΕ (ως κύριός διαχειριστής του δικτύου) παίρνει το βρόχο. Τον ελέγχει και τον παραδίδει στον άλλο πάροχο. Για να παραδοθεί ο βρόχος πρέπει να είναι σε σωστή κατάσταση και κατά τη διάρκεια του ελέγχου δεν μπορείς να έχεις καθόλου υπηρεσίες (ούτε εισερχόμενες - ούτε εξερχόμενες - ούτε ίντερνετ) γιατί πολύ απλά δεν έχεις καλώδιο.

Ας δούμε τώρα τις λεπτομέρειες.


Από την Δευτέρα 26/10 δεν έχω τηλέφωνο ούτε Internet!
Προφανώς είναι η ημερομηνία που έγινε ο έλεγχος και η μεταφορά του βρόχου.


Την Τρίτη 27/10 μου παραχώρησαν εξερχόμενες κλήσεις. Αλλά ούτε εισερχόμενες, ούτε Internet.
Ο βρόχος έφυγε από την Ον και παραδόθηκε στην Τελλάς. Για τις εξερχόμενες κλήσεις δεν είναι ανάγκη να να μπεις στην βάση δεδομένων και αυτό σημαίνει οτι η Τελλάς σε συνέδεσε κανονικά.

Για το θέμα του ίντερνετ είναι αποκλειστικά θέμα της Τελλάς. Απο τη στιγμή που έχεις βρόχο (δηλαδή καλώδιο) είναι αποκλειστικά θέμα του νέου παρόχου το να έχεις ιντερνετ. Στο ιντερνετ δεν χρειάζεται ούτε φορητότητα ούτε να ενημερωθεί κάποιος.


Στις 5/11 θα γίνει η ενεργοποίηση της γραμμής σας κύριε, μου έλεγαν. Θέλανε να σου πουν οτι είναι η ημερομηνία φορητότητας. Η ημερομηνία που ενημερώνονται όλες οι βάσεις όλων των εταιρειών οτι ανήκεις στον νέο παροχο και δρομολογούν τις κλίσεις μέσω του δικτύου της Τελλάς.


Η ON Telecoms σας "έκοψε" πριν την καθορισμένη από το "Σύστημα" ημερομηνία, μου έλεγαν.. Αν σε είχε κόψει δεν θα μπορούσες να έχεις εξερχόμενες.
Με κομμένο καλώδιο δεν μπορείς να καλέσεις απο σταθερό !!!


Το παιδί στην γραμμή, έλεγξε το τηλέφωνο μου και μου είπε ότι εκείνος, βλέπει ότι η γραμμή μου είναι ακόμη στην ΟΝ!
Στη Forthnet και στη κάθε εταιρεία πλην ΟΤΕ και παρόχου δεν μπορούν να δουν που είναι βρόχος (δηλαδή η γραμμή). Αυτό που βλέπουν είναι από ποιον πάροχο γίνεται η δρομολόγηση. Να ξεκαθαρίσουμε τις έννοιες γραμμή (χαλκός) και νούμερο (δρομολόγηση). Η γραμμή σου χαλκός προφανώς είχε πάει στην Τελλάς αλλά η φορητοτητα δεν είχε μεταφερθεί ακόμα απο την ΟΝ.


Έχει κανείς καμία πρόταση;
Υπομονή, υπομονή και υπομονή.
Δεν μπορείς να κάνεις κάτι ούτε εσύ ούτε οι πάροχοι, εκτός απο υπομονή μέχρις να ενημερωθεί και η βάση δεδομένων των άλλων εταιρειών από την ΕΒΔΑΦ.

Όσες φορές και να καλέσεις στην εταιρεία δεν γίνεται τίποτα πριν περάσει η ημερομηνία της φορητότητας.

Λογικά εισερχόμενες απο άλλα νούμερα της Τελλάς πρέπει να έχεις (η ίδια η εταιρεία δεν χρειάζεται να περιμένει την ΕΦΔΑΦ) για να ενημερώσει τη βάση της.

Για το θέμα του ιντερνετ είναι αποκλειστική ευθύνη του νέου παρόχου σου.
(Για αυτό κάλεσε τους ξανά και ξανά και ζήτα τους να σου το φτιάξουν).

Το ιδανικό τέλος θα ήταν να γινόταν η μεταφορά βρόχου (έλεγχος και παράδοση) καθώς και η ενημέρωση των βάσεων όλων των εταιρειών την ίδια μέρα και ώρα. Τα πράγματά δυστυχώς δεν είναι πάντοτε ιδανικά. ;)

Εύχομαι να βοήθησα.

pierros14
04-11-09, 03:52
Φίλε billybiros, σε ευχαριστώ για την λεπτομερέστατη απάντηση σου.
Ήσουν σαφέστατος και κατατοπιστικότατος.
Μου γεννήθηκαν όμως 2 ακόμη απορίες:
1. Σε ποιον θα πληρώσω τον λογαριασμό για τις κλήσεις που κάνω από τις27/10;
2. Όταν ρώτησα την Tellas μόνο για το Internet, μου απήντησαν ότι για να έχω Internet πρέπει να έχω και εισερχόμενες:Πώς θα κατεβάζετε κύριε χωρίς εισερχόμενες-download; μου είπαν...

billybiros
04-11-09, 04:19
1. Σε ποιον θα πληρώσω τον λογαριασμό για τις κλήσεις που κάνω από τις 27/10;
Στην Τελλας (αφού έχεις εξερχόμενες από αυτήν).


2. Όταν ρώτησα την Tellas μόνο για το Internet, μου απήντησαν ότι για να έχω Internet πρέπει να έχω και εισερχόμενες: Πώς θα κατεβάζετε κύριε χωρίς εισερχόμενες-download; μου είπαν...
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Αφού έξεις εξερχόμενες έχεις και βρόχο.
κι αφού έχεις βρόχο μπορείς να έχεις και ιντερνετ.

Aν καλέσεις στο νούμερο σου (απο κινητό) θα ακούγεται λογικά σαν να καλεί αλλά δεν θα το σηκώνει κανένας.

Αν καλέσεις στο κινητό σου (απο το σταθερό) - λογικά θα δεις τον αριθμό σου.

pierros14
04-11-09, 04:37
ΟΚ, νά 'σαι καλά αδερφέ.
Η γραμμή μου συμπεριφέρεται όπως ακριβώς τα περιέγραψες.
Το θέμα του Internet Θα το ψάξω αύριο. Μετά από τις διευκρινίσεις σου, έχω "πάτημα"...
Ευτυχώς που στην γειτονιά μου υπάρχει και ο GWRRD και δίνει ζάπα Internet...

akkiiss55
04-11-09, 23:35
φιλε μ θα σε ενημερωσω για καποια πραγματα...
1)καμμια εταιρια δν μπορει να δει αν η γραμμη ειναι σε αλλο παροχο,παρα μονο για τν αριθμο...το συστημα π διαχειροζονται ολοι μεσω οτε δεν μπορει να δειξει σε ποια εταιρια ειναι η γραμμη
2)ο αριθμος σ ειναι στην ΟΝ και η γραμμη σε αυτοματη αποδοχη απο το νεο παροχο
3)για καποιο λογο ο τεχνικος τ οτε π μεταφερει τη γραμμη απο το dslam της παλιας εταιριας το κουμπωνει νωριτερα στο dslam της νεςα μη ελεγχοντας την ημ.μεταβαση του αριθμου π εκδιδει η ΕΒΔΑΦ(εθνικη βαση δεδομενων αριθμων φορητοτητας)μια ημερομηνια π με τανκ να πας στα κεντρικα δν μπορει να αλλαξει.παλιοτερα ο οτε μετεφερε τη γραμμη απο το ενα στο αλλο τη μερα μεταβασης τ αριθμου!πλεον επειδη βιαζονται για τις παραδοσεις βροχων τις δινουν νωριτερα διχως να ελεγχουν δυστυχως...αστα να πανε...ολοι ετσι παθαινουν επειδη δν μπορει να υπολογισει κανεις τη μερα π θα κανει τν παραδοση βροχου ο οτε!

pierros14
06-11-09, 11:13
Ευχαριστώ όλους που ασχολήθηκαν με το πρόβλημα μου και παρέθεσαν τις απόψεις τους και έτσι, μπορώ να βάλω τα πράγματα σε μία σειρά.

Πριν από 3 ημέρες, έγραψα ένα mail στην ΕΕΤΤ παραθέτοντας το πρόβλημα μου.
Την επαύριο, μου τηλεφώνησαν από την TELLAS προσφέροντας μου GSM modem, το οποίο δεν δέχθηκα και εχθές με πήραν από την ΟΝ και μου είπαν ότι φταίει ο ΟΤΕ !

Τελικά, εχθές 5/11 ημέρα ενεργοποίησης, επανήλθαν οι εισερχόμενες και απέκτησα πρόσβαση στο go.tellas.gr, όπου μου ζητούσε τον αριθμό ενεργοποίησης.
Ξανά μανά τηλέφωνα...
Όχι κύριε, το σύστημα δεν μας δίνει τον αριθμό ενεργοποίησης. Πρέπει να περάσει ένα 24ωρο, από την ημν/νία ενεργοποίησης για να πάρετε τον αριθμό ενεργοποίησης(...)
Μέχρι τις 2 τα ξημερώματα, ίδια απάντηση.
6/11 και 09:00 η κοπέλα στο τηλέφωνο μου είπε:
Βεβαίως κύριε, ο κωδικός ενεργοποίησης είναι ο "ΤΤ......" και θα μπορούσαν να σας το είχαν πει και από εχθές !!!! Δεν σας τον έλεγαν γιατί δεν είχε ξεκινήσει τυπικά η χρέωση της γραμμής σας... :hmm:
Λες και πληρώνω με το Megabyte!
Μου 'ρθε να βάλω το τηλέφωνο στα 220V...
Έμεινα κάγκελο, σημείωσα τον αριθμό, δεν θυμάμαι αν την χαιρέτησα κλείνοντας και παρακάλεσα την Παναγίτσα να μην χρειαστώ την βοήθεια τους ξανά...
Τώρα, γράφω από την δικιά μου γραμμή, και μέχρι και τα γράμματα που κάνω μου φαίνονται καλλίτερα...


Αυτά!

yiannis99
06-11-09, 20:39
Τώρα, γράφω από την δικιά μου γραμμή, και μέχρι και τα γράμματα που κάνω μου φαίνονται καλλίτερα...

Καλορίζικη λοιπόν και καλά κατεβάσματα! :oneup::oneup:

Πες μας και τα στατιστικά που είχες στην Ον και τι έχεις τώρα. Βλέπεις διαφορά σε ταχύτητα κλπ?

Γ.

valen_gr
07-11-09, 21:05
Για να καταλάβουμε τι ακριβώς γίνεται πρέπει να ξεκαθαρίσουμε δυο πράγματα.

Καταρχάς υπάρχουν δύο πράγματα, η γραμμή και το νούμερο.
Υπάρχει ο βρόχος (δηλαδή ο χαλκός) και η δρομολόγηση των κλήσεων (εισερχόμενων και εξερχόμενων) που γίνεται απο κάποιον πάροχο.

Ο χαλκός μένει στη θέση του και ο ΟΤΕ ως κύριος διαχειριστής του δικτύου συνδέει τα καλώδια σου είτε στον ένα είτε στον άλλο πάροχο.

Η φορητότητα (δηλαδή το νούμερο) είναι κάτι που το διαχειρίζεται η ΕΒΔΑΦ και απλά λέει οτι από τότε έως τότε το νούμερο αυτό δρομολογείται απο συγκεκριμένο πάροχο. Η ΕΒΔΑΦ ενημερώνει τις εταιρείες για το πού ανήκει αυτός ο αριθμός (όχι ο βρόχος) και αυτό έχει να κάνει με το πώς δρομολογούνται οι εισερχόμενες κλίσεις.

Η ΕΒΔΑΦ δεν ενημερωνει, ο καθε παροχος ενημερωνει τα στοιχεια του. Ακριβως για αυτον τον λογο παρατηρειται μερικες φορες αριθμος που αλλαξε δικτυο να δεχεται κλησεις απο τον Α παροχο αλλα οχι απο τον Β, γιατι πολυ απλα ο Β καθυστερησε στην διαδικασια ενημερωσης των στοιχειων του.


Όταν φεύγεις απο ένα πάροχο ο ΟΤΕ (ως κύριός διαχειριστής του δικτύου) παίρνει το βρόχο. Τον ελέγχει και τον παραδίδει στον άλλο πάροχο. Για να παραδοθεί ο βρόχος πρέπει να είναι σε σωστή κατάσταση και κατά τη διάρκεια του ελέγχου δεν μπορείς να έχεις καθόλου υπηρεσίες (ούτε εισερχόμενες - ούτε εξερχόμενες - ούτε ίντερνετ) γιατί πολύ απλά δεν έχεις καλώδιο.

Ας δούμε τώρα τις λεπτομέρειες.


Προφανώς είναι η ημερομηνία που έγινε ο έλεγχος και η μεταφορά του βρόχου.


Οχι, και σε καμια περιπτωση. Τυπικα, ετσι πρεπει να ειναι . Ειναι (ειδικα τελευταια) συχνοτερο φαινομενο να συνδεεται το ο βροχος στον νεο παροχο αρκετες ημερες ΠΡΙΝ την ημερομηνια αλλαγης του αριθμου που υπαρχει στην ΕΒΔΑΦ.



Ο βρόχος έφυγε από την Ον και παραδόθηκε στην Τελλάς. Για τις εξερχόμενες κλήσεις δεν είναι ανάγκη να να μπεις στην βάση δεδομένων και αυτό σημαίνει οτι η Τελλάς σε συνέδεσε κανονικά.

Ο ΟΤΕ συνδεσε το καλωδιο στην Τελλας. Ποτε δεν το αφηνει στον αερα, το βγαζει απο τον παλαιο παροχο , και το συνδεει στα ορια του καινουργιου.


Για το θέμα του ίντερνετ είναι αποκλειστικά θέμα της Τελλάς. Απο τη στιγμή που έχεις βρόχο (δηλαδή καλώδιο) είναι αποκλειστικά θέμα του νέου παρόχου το να έχεις ιντερνετ. Στο ιντερνετ δεν χρειάζεται ούτε φορητότητα ούτε να ενημερωθεί κάποιος.

Θέλανε να σου πουν οτι είναι η ημερομηνία φορητότητας. Η ημερομηνία που ενημερώνονται όλες οι βάσεις όλων των εταιρειών οτι ανήκεις στον νέο παροχο και δρομολογούν τις κλίσεις μέσω του δικτύου της Τελλάς.

. Αν σε είχε κόψει δεν θα μπορούσες να έχεις εξερχόμενες.
Με κομμένο καλώδιο δεν μπορείς να καλέσεις απο σταθερό !!!

Ποτε δεν ειχε κομμενο καλωδιο, σωστα. Για να εχει εξερχομενες και οχι εισερχομενες σημαινει πολυ απλα οτι η αλλαγη του βροχου πραγματοποιηθηκε πριν την αλλαγη του αριθμου .Επειδη η αλλαγη του βροχου γινεται απο τον ΟΤΕ, και η ημερομηνια αλλαγης του αριθμου βγαινει απο ΕΒΔΑΦ, κανενα απο αυτα δεν εχει ευθυνη η Τελλας.


Στη Forthnet και στη κάθε εταιρεία πλην ΟΤΕ και παρόχου δεν μπορούν να δουν που είναι βρόχος (δηλαδή η γραμμή). Αυτό που βλέπουν είναι από ποιον πάροχο γίνεται η δρομολόγηση. Να ξεκαθαρίσουμε τις έννοιες γραμμή (χαλκός) και νούμερο (δρομολόγηση). Η γραμμή σου χαλκός προφανώς είχε πάει στην Τελλάς αλλά η φορητοτητα δεν είχε μεταφερθεί ακόμα απο την ΟΝ.


Υπομονή, υπομονή και υπομονή.
Δεν μπορείς να κάνεις κάτι ούτε εσύ ούτε οι πάροχοι, εκτός απο υπομονή μέχρις να ενημερωθεί και η βάση δεδομένων των άλλων εταιρειών από την ΕΒΔΑΦ.

Όσες φορές και να καλέσεις στην εταιρεία δεν γίνεται τίποτα πριν περάσει η ημερομηνία της φορητότητας.

Λογικά εισερχόμενες απο άλλα νούμερα της Τελλάς πρέπει να έχεις (η ίδια η εταιρεία δεν χρειάζεται να περιμένει την ΕΦΔΑΦ) για να ενημερώσει τη βάση της.

Για το θέμα του ιντερνετ είναι αποκλειστική ευθύνη του νέου παρόχου σου.
(Για αυτό κάλεσε τους ξανά και ξανά και ζήτα τους να σου το φτιάξουν).

Το ιδανικό τέλος θα ήταν να γινόταν η μεταφορά βρόχου (έλεγχος και παράδοση) καθώς και η ενημέρωση των βάσεων όλων των εταιρειών την ίδια μέρα και ώρα. Τα πράγματά δυστυχώς δεν είναι πάντοτε ιδανικά. ;)

Εύχομαι να βοήθησα.

Σε καθε περιπτωση, Καταληγουμε στο οτι το προβλημα δημιουργηθηκε επειδη ο βροχος αλλαξε αρκετες ημερες πριν τον αριθμο. Εκει, φταιει ξεκαθαρα ο ΟΤΕ, γιαυτο και απο τον προηγουμενο παροχο τον ενημερωσαν ετσι. Εδω βγαινει ζημιωμενος και ο καινουργιος και ο παλιος παροχος. Ο παλιος παροχος γιατι χανει τα εσοδα απο τις κλησεις του πελατη τους για τις τελευταιες πχ 4-5 ημερες, και για το κακο ονομα που αδικως βγαζει οτι "κοβει τους πελατες μολις κανουν αιτηση σε αλλο παροχο" και βεβαιως ζημιωνεται και ο νεος παροχος, γιατι ο πελατης αυτον κατηγορει για το μπαχαλο. Πολλες φορες ο νεος παροχος πιανεται εξ απινης, γιατι δεν ξερει ΚΑΝ οτι ο ΟΤΕ του εχει συνδεσει τον νεο βροχο, γιατι περιμενει τον βροχο μετα απο αρκετες ημερες. Μονο εαν ψαξει τεχνικος την πορτα και δει οτι υπαρχει γραμμη θα το καταλαβουν, και παλι ομως, για τον αριθμο, δεν γινεται τιποτα.ΕΒΔΑΦ rulez.

gtklocker
07-11-09, 21:21
Πάντως, να σημειώσω πως αυτό δεν αποτελεί την επικρατούσα κατάσταση.

Από ON σε Tellas κι εγώ, σε 3 εβδομάδες έγινε η ενεργοποίηση (την Παρασκευή που πέρασε, η πλήρης).

Κανένα παράπονο, όλα πήγαν ρολόι, και δεν είχα τηλ. μόνο για 5 ώρες. Net με τη μία, πήρα το id, έκανα ενεργοποίηση, όλα ΟΚ.

Τα αποτελέσματα, εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3142221&postcount=1094).

billybiros
08-11-09, 04:33
Η ΕΒΔΑΦ δεν ενημερωνει, ο καθε παροχος ενημερωνει τα στοιχεια τουΣτην ουσία το ίδιο λέμε - ο πάροχος παίρνει τα δεδομένα απο τη βάση της ΕΒΔΑΦ - ίσος είναι πιο σωστό να λέμε οτι διαδικαστικά οι πάροχοι ενημερώνονται απο τη βάση της ΕΒΔΑΦ και όχι ότι η ΕΒΔΑΦ ενημερώνει τους παρόχους - αλλά επί της ουσίας είναι το ίδιο. Από τη βάση της ΕΒΔΑΦ τα παίρνουν τα δεδομένα.
Η "βάση ενημερώνει τους παρόχους" και οι "πάροχοι ενημερώνονται απο τη βάση" είναι τεχνικά το ίδιο ακριβώς πράγμα.



Όταν φεύγεις απο ένα πάροχο ο ΟΤΕ (ως κύριός διαχειριστής του δικτύου) παίρνει το βρόχο. Τον ελέγχει και τον παραδίδει στον άλλο πάροχο. Για να παραδοθεί ο βρόχος πρέπει να είναι σε σωστή κατάσταση και κατά τη διάρκεια του ελέγχου δεν μπορείς να έχεις καθόλου υπηρεσίες (ούτε εισερχόμενες - ούτε εξερχόμενες - ούτε ίντερνετ) γιατί πολύ απλά δεν έχεις καλώδιο.
Οχι, και σε καμια περιπτωση. Τυπικα, ετσι πρεπει να ειναι.
Τι ακριβώς δεν είναι έτσι;
Aν αναφέρεσαι στο "πρέπει να είναι σε σωστή κατάσταση" και στη διαδικασία του ελέγχου προφανώς μιλάμε για το "τυπικό κομμάτι".


Ο ΟΤΕ συνδεσε το καλωδιο στην Τελλας. Ποτε δεν το αφηνει στον αερα, το βγαζει απο τον παλαιο παροχο , και το συνδεει στα ορια του καινουργιου.
Αναφέρομαι στη διαδικασία της μεταφοράς (στο διαδικαστικό και τυπικό κομμάτι) και όχι στο χρόνο που το καλώδιο είναι στο αέρα (αν είναι λεπτά ή ώρες δεν το γνωρίζω ακριβώς).


......
Σε γενικές γραμμές δε διαφωνώ σε τίποτα από τα παραπάνω - στην ουσία τα ίδια ακριβώς λέμε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.