PDA

Επιστροφή στο Forum : Οδηγιες-Ρυθμισεις Zyxel Prestige 650-31R (πρωτοκολλο PPPoE)



zouzouni
27-12-03, 19:00
Παραθετω τις ρυθμισεις που χρησιμοποιησα με επιτυχια για modem
Zyxel Prestige 650-31R ( PSTN γραμμη) σε DSLAM Siemens,
για συνδεση Tellas

Mεσα απο το Web Configurator
-------------------------------------------------------------------------------------

Wizard Setup - ISP Parameters for Internet Access
-------------------------------------------------------------------------------------

WAN Information:
Mode: Routing
Encapsulation: PPPoE
Multiplexing: LLC
VPI/VCI: 8/35
Service Name : Tellas
User Name : guest@tellas.gr
Password : tellas
IP Address : Obtain an IP Address Automatically
Network Address
Translation: SUA Only
Connection: Nailed-Up Connection

LAN Information:
IP Address: 192.168.1.1
IP Mask: 255.255.255.0
DHCP: ON
Client IP Pool
Starting
Address: 192.168.1.33
Size of Client
IP Pool: 32
-------------------------------------------------------------------------------------

LAN - Setup

-------------------------------------------------------------------------------------

DHCP
DHCP Server
Client IP Pool
Starting
Address 192.168.1.33
Size of Client
IP Pool 32
Primary DNS
Server 62.169.194.17
Secondary
DNS Server 62.169.194.18
Remote DHCP
Server N/A

TCP/IP
IP Address 192.168.1.1
IP Subnet
Mask 255.255.255.0
RIP Direction Both
RIP Version RIP-2B
Multicast None
-----------------------------------------------------------------------------------

Internet Access Setup

--------------------------------------------------------------------------------

Name Tellas
Mode Routing
Encapsulation PPPPoE
Multiplex LLC
Virtual Circuit ID
VPI 8
VCI 35
ATM QoS
Type UBR
Cell Rate
Peak Cell Rate 0 cell/sec
Sustain Cell Rate 0 cell/sec
Maximum Burst Size 0
Login Information
Service Name Tellas
User Name guest@tellas.gr
Password tellas
IP Address
Obtain an IP Address Automatically - Eπιλεγμενο
Static IP Address - Aπενεργοποιημενο
IP Address - Aπενεργοποιημενο- με αχνα γκριζα γραμματα εμφανιζει 0.0.0.0
Connection
Nailed-Up Connection - Epilegmevo
Connect on Demand -Απενεργοποιημενο
Max Idle Timeout -Απενεργοποιημενο - με αχνα γκριζα γραμματα εμφανιζει 0 sec

------------------------------------------------------------------------

NAT - Mode

--------------------------------------------------------------------------------

Network Address Translation
None
SUA Only Edit Details ---- επιλεγμενο
Full Feature Edit Details

--------------------------------------------------------------------------------

Internet Security

--------------------------------------------------------------------------------

Your device provides the following filter rules

Telnet Telnet traffic is blocked from the WAN to the LAN
FTP FTP traffic is blocked from the WAN to the LAN
TFTP TFTP traffic is blocked from the WAN to the LAN
Web Web traffic is blocked from the WAN to the LAN
SNMP SNMP traffic is blocked from the WAN
Ping Ping traffic is blocked from the WAN

--------------------------------------------------------------------------------

Dynamic DNS

--------------------------------------------------------------------------------

Active

Service Provider WWW.DynDNS.ORG
Host Name --- κενο
E-mail Address --- κενο
User ------- το username που έχετε δηλώσει στην υπηρεσία αυτή*
Password --- το password που έχετε δηλώσει στην υπηρεσία αυτή*
Enable Wildcard - ενεργοποιημενο

*αν δεν έχετε δημιουργήσει λογαριασμό στην υπηρεσία αυτή, απλώς αφήστε τα κενά

---------------------------------------------------------------------------------
:!: Προσοχη :!:

Οι ρυθμισεις αυτες χρησιμοποιηθηκαν σε PSTN γραμμη Siemens DSLAM ενεργοποιημενης ADSL 384/128 με πρωτοκολλο :!: ΡΡΡοΕ :!: .

Username & password :
Το username : guest@tellas.gr κι το password : tellas
χρησιμοποιουνται ΜΟΝΟ στην αρχη για να μπορεσει να γινει η συνδεση στο δικτυο της TELLAS κι να μπορεσει ο/η χρηστης να ανοι3ει την σελιδα http://go.tellas.gr και ΜΟΝΟ αυτη την σελιδα.
Στο http://go.tellas.gr , και συγκεκριμμενα,
http://go.tellas.gr/ServiceActivation/ActivationID.html
o/η χρηστης δηλωνει το Activation ID που εχει λαβει απο την Τellas, και προχωρα στο να ορισει το username και το password pou θελει να χρησιμοποιει απο εδω κι στο εξης!!!
Μολις δηλωθει το νεο username & password, κι ολοκληρωθει η σχετικη διαδικασια, μεσα απο το web configurator o/η χρηστης αλλαζει τα αντιστοιχα πεδια, κι δηλωνει το νεο password & username, οπως ακριβως τα ορισε στο site της Tellas, κι πλεον μπορει να συνδεεται κανονικα στο δικτυο.

Μια τελευταια παρατηρηση
Τα στοιχεια των DNS (62.169.194.17/62.169.194.18) ΔΕΝ τα δηλωνουμε στα Properties του TCP/IP των Windows, αλλα επιλεγουμε το Obtain DNS server automatically.
Τα στοιχεια των DNS τα δηλωνουμε ΜΟΝΟ μεσα στο web configurator.

Οι ρυ8μισεις αυτες εγιναν με βαση τα οσα εχουν γραφει μεσα στο forum εδω απο αλλα μελη, σε παλαιοτερα posts, κι στην συμμετοχη των οποιων κι την ενημερωση τους οφειλεται η επιτυχια τους!

Ενα μεγαλο ευχαριστω απο μερους μου για την βοηθεια τους!

Καλη επιτυχια! :D

Axilleass
28-12-03, 08:25
Μπραβο Ζουζουνι ! Ευγε ! Πολυ καλη δουλεια.. Αξια !!! :)

AlexTG
29-12-03, 05:27
giati tis ri8miseis tou DNS den tis vazeis sto TCP/IP properties ? pios to exei pei afto ? Egw epidi 8elw sto NAT mou ta pc mou na exoun kapia static eswterikh IP eg 192.168.1.50 (logo tou oti 8elw na anoi3w ports gia diafora progs) , me gateway fisika 192.168.1.1 tou router , vazw tous DNS ths tellas kai all works fine :)

JediMasterMANIAC
29-12-03, 10:23
alex εξαρταται και απο το λειτουργικο που χρησημοποιεις στα ME ειχε ξεχωριστη καρτελα ενω τα winXP τα εχει στο TCP/IP properties :P
α και για το ποστ :p
δεν χρειαζοταν να χρησημοποιησεις καινουργιο post αυτο ειναι spamming :P(l00k ποιος μιλαει :P) :mrgreen:

lazar
02-01-04, 15:43
ερώτηση για ρυθμίσεις:

εάν δώσω ip 192.168.1.33 στο ένα pc τότε σε windows 2000 καταργεί το DHCP και δεν μπαίνεις στο internet. Μόνον με obtain ip automatically παίρνει το pc την 192.168.1.33 από το Zyxel. Το πρόβλημα είναι ότι την ip την παίρνει όποιο pc ξεκινήσει πρώτο. Το επόμενο θα πάρει την .34, μετά .35 κλπ. Πώς θα γίνει να έχω σταθερή ip στα pc του lan ώστε να επικοινωνούν μεταξύ τους με την ip τους και όχι μόνον με το netbios, αλλά και να τα βλέπει/βλέπουν σωστά το zyxel ώστε να βγαίνουν στο internet;

Axilleass
02-01-04, 16:44
Βαζεις IP Subnet Mask 255.255.255.0 και τις DNS του isp ??? και gateway 192.168.1.1 ??

τι win εχεις ??

lazar
02-01-04, 17:51
win 2000.
Υποθέτω ότι στο zyxel θα βγάλω τους DNS του isp.
Νομίζω τόκανα αλλά δεν δούλεψε. Θα δοκιμάσω και θα σου πω

Axilleass
03-01-04, 11:27
Εγω lazar τις dns τις εχω βαλει μονο στο εικονιδιο του δικτυου, στις ιδιοτητες tcp. Πιθανον να δουλευει κι αν τις βαλεις το μοντεμ..

Athlon_XP
03-01-04, 23:25
Και πιστεύω καλύτερα θα ήταν να τις έβαζε στο modem. Πάντως και χωρίς να βάλεις dns servers πάλι δουλεύει (λόγω του πρωτόκολλου IPCP).

aleksi
03-01-04, 23:44
Καλη χρονια σε όλους

γνωριζει κανεις τι αλλαζει στην πραξη στο 650R οταν επεμβουμε στις παρακατω ρυθμισεις του Internet Acces setup:

Cell Rate
Peak Cell Rate
Sustain Cell Rate

ty

zouzouni
09-01-04, 13:16
@ΑlexTG
Αυτό για τις ρυθμίσεις του DNS το βρήκα σε κάποιο παλαιότερο post εδώ μέσα στο φόρουμ όταν έκανα αναζήτηση όλων των posts που έχουν γίνει σχετικά με τις ρυθμίσεις του μόντεμ αυτού.
Ίσως θα έπρεπε να το παραθέσω εδώ......αλλά...... :oops: βαριέμαι να το ξαναψάχνω.
Θυμάμαι ακόμη τη χαρακτηριστική φράση που μου έκανε εντύπωση, από τον συνφορουμίτη μας που έδωσε τη σχετική συμβουλή
"Αν δηλώσεις τα DNS στο TCP/IP Properties δεν πρόκειται να συνδεθείς ποτέ!"
Εγώ πάντως δοκίμασα κι με τους δύο τρόπους, κι μόνο αυτός που περιγράφω εδώ πέτυχε. Τώρα το γιατί πέτυχε δεν το ξέρω. Ίσως το ότι έχω αυτη την στιγμή μόνο έναν υπολογιστή συνδεδεμένο στο μόντεμ :?:

zouzouni
09-01-04, 13:29
@JediMasterMANIAC

SPAM ?!?!?!?
Φτου-φτου-φτου!!! Ξορκισμένο να'ναι! :lol:

Απλά σκέφτηκα....
Προκειμένου να περάσει την ίδια ταλαιπωρία νεύρων, υπολογιστή, bandwidth κι χρόνου κάποιος άλλος που θέλει να κάνει μια παρόμοια σύνδεση, αντί να ψάχνει όλο το φόρουμ για να βρει οδηγίες προς ναυτιλλομένους στα πρωτόγνωρα νερά της ADSL, να τις μαζέψω όλες σε μια καταχώρηση, για μεγαλύτερη ευκολία.

Τώρα αν οι υπεύθηνοι του φόρουμ νομίζουν ότι πρέπει ίσως να γίνει sticky αυτή η καταχώρηση, το αφήνω στην κρίση τους.

Ίσως όμως καλό θα ήταν να γίνει ένα ξεχωριστό τμήμα με ανάλογες καταχωρήσεις σχετικά με τα ήδη επιτυχώς ρυθμισμένα συστήματα, ώστε ο κάθε νέος χρήστης να μπορεί να βρει τις σχετικές πληροφορίες εύκολα κι γρήγορα!
:idea: :?:
Εγώ πήρα την πρωτοβουλία για τις συγκεκριμμένες ρυθμίσεις εδώ κι στην ACN όταν δοκίμαζα την ADSL γραμμή μου χρησιμοποιώντας την NetCarta
Τώρα, καλώς το έκανα, κακώς το έκανα, δεν έχω δει κι άλλα σχόλια επ'αυτού πέραν των αρχικών του Axilleas οπότε.... :roll:

dpetka2001
15-01-04, 20:10
παιδια οι ρυθμισεις αυτες ειναι και για over ISDN?? και κατι αλλο..τα λαμπακια για το LAN στο modem δεν ειναι αναμμενα και οταν παταω στον explorer 192.168.1.1 δε μου βγαζει τον Web Configurator..καμια ιδεα τι να κανω?? ευχαριστω..

JediMasterMANIAC
15-01-04, 23:50
εχεις κανει κατα πασα πιθανοτητα λαθος συνδεση καλωδιων

Axilleass
16-01-04, 02:00
zouzouni, μετα απο τους δικους μου επαινους πρεπει να αισθανεσαι μια πληροτητα και μια υπερηφανια..! ασχετα αν δεν ακολουθησαν κι αλλα θετικα σχολια !! Τα δικα μου αρκουν !! Συνεχισε αναποσπατη το καλο σου εργο..! :) :)

Sorry που διακοπτω αποτομα το ποστ αυτο.. αλλα με φωναζουν για το βραδυνο ηλεκτροσοκ.. Θα τα πουμε αργοτερα... λιγο μετα τα παγωμενα ντους.. - οταν θα ειμαι και παλι σε θεση να γραψω...! :)

Phmorpheus
16-01-04, 12:07
Kαλημέρα,

Eγω έχω το zyxel 650R/33 over ISDN και έκανα τις ρυθμίσεις που πρότεινε το zouzouni αλλα δεν μπορω να συνδεθώ...

Προφανώς επειδή είμαι over ISDN ίσως χρειάζεται κάτι να αλλάξω το οποίο δεν μπορώ να βρω. Τηλεφώνησα στην Tellas και μου είπαν ότι δεν θέλει PPPoE, αλλά PPPoA...

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια...

Ευχαριστώ

Phmorpheus
16-01-04, 13:46
Να προσθέσω και 2 ακόμη πράγματα μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει:

Οταν κάνω diagnostics test μου βγάζει:

Ping default gateway FAIL

Επίσης όταν προσπαθώ να συνδεθώ μου βγάζει το εξής μήνυμα:

Error 678 The remote computer did not respond. :cry:

Kerl
16-01-04, 16:13
Θα πρέπει να μας δώσεις και άλλες πληροφοριές . Αν μπορείς όλες τισ ρυθμίσεις ακριβώς τόσο στο modem όσο και στο PC σου , και σε τη κατάσταση βρίσκονται τα λαμπάκια του modem , και πως πας να συνδεθείς .

JediMasterMANIAC
17-01-04, 00:12
παντως ΟΤΙ ΗΞΕΡΕΣ για PSTN ΞΕΧΝΑ ΤΑ με αυτο το modem γιατι κατι τετοιο πρεπει να εχεις κανει εκει απο οτι καταλαβαινω
τα 678 και τετοιες π@π@ριες στις εμφανιζει οταν χρησημοποιεις τον dialer των windows
λοιπον εχουμε και λεμε
πηγαινε στις συνδεσεις δικτυου και πηγαινε στα properties της καρτας δικτυου σου
Μετα checkαρε οτι το PC σου θα παιρνει IP αυτοματα (εκτος αν θες να το αλλαξεις)
βαλε και τους DNS server της τελλας(δεν ειμαι σιγουρος αλλα πρεπει να ειναι 62.169.193.17 και 62.169.193.18)
και μετα ΟΚ ολα απο καρτα δικτυου
Μετα ανοιγε τον browser (ΙΕ-οτι να 'ναι :P)και γραψε ειτε την Ip που εδωσες στην καρτα δικτου(την default gateway IP ) αλλα αν το αφησες στο να παιρνει αυτοματα IP (τιποτα κακο με αυτο -και εγω ετσι το εχω :P) δωσε 192.168.1.1
εκει θα σου εμφανιστει ο web configurator
ξαναρωτα με αν χρειαστεις βοηθεια εκει

Axilleass
17-01-04, 02:53
Απλά σκέφτηκα....
Προκειμένου να περάσει την ίδια ταλαιπωρία νεύρων, υπολογιστή, bandwidth κι χρόνου κάποιος άλλος που θέλει να κάνει μια παρόμοια σύνδεση, αντί να ψάχνει όλο το φόρουμ για να βρει οδηγίες προς ναυτιλλομένους στα πρωτόγνωρα νερά της ADSL, να τις μαζέψω όλες σε μια καταχώρηση, για μεγαλύτερη ευκολία.

Ίσως όμως καλό θα ήταν να γίνει ένα ξεχωριστό τμήμα με ανάλογες καταχωρήσεις σχετικά με τα ήδη επιτυχώς ρυθμισμένα συστήματα, ώστε ο κάθε νέος χρήστης να μπορεί να βρει τις σχετικές πληροφορίες εύκολα κι γρήγορα!


Νομιζω οτι κατι τετοιο θα ηταν πολυ χρησιμο.. Πολυς κοσμος παιδευεται με τις ρυθμισεις, και εμεις λεμε και ξεναλεμε τα ιδια απο την αρχη... Καλο θα ηταν να ειναι καπου συγκεντωμενες, και ανα isp οι ρυθμισεις...

Phmorpheus
17-01-04, 03:44
JediMaster εχω να σου πω 2 παρατηρήσεις...

1) Έχω κάνει ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις που λέει στην αρχή το zouzouni....
2) Λαμπάκια ως εξης: SYS Πρασινο σταθερό
PWR τα ιδια
LAN πορτοκαλι στα 100M
DSL πρασινο σταθερο
PPPoE πορτοκαλι πλεον στην αρχη πρασινο που αναβοσβηνε

3) Προφανώς εχω συνδεθεί με τον Web Configurator για να κάνς τις προηγούμενες ρυθμίσεις..
4) Στο DNS απο τα XP τα εχω βάλει automatically obtained και τα έχω ορίσει στο web configurator... Σωστό δεν είναι αυτό?

Eυχαριστώ για τη βοήθεια

zouzouni
18-01-04, 05:05
@Phmorpheus
Ίσως καλό θα είναι να κάνεις μια αναζήτηση εδώ στο forum για παλαιότερα posts για το συγκεκριμμένο μόντεμ με χρήση ISDN. Υπάρχουν πολλά posts παλαιότερα από ότι είδα στα γρήγορα.

Για να αποφευχθούν τυχόν μπερδέματα δήλωσα από την αρχή ότι αυτές οι ρυθμίσεις ισχύουν σε PSTN γραμμή!!!


@AlexTG
Το post που ανέφερα ήταν το εξής
http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=3254&highlight=lazar
κι η απάντηση του lazar ήταν αυτή που με βοήθησε
Δοκίμασα μέσα στην εβδομάδα διάφορες παραλλαγές, αλλά μόνο κάνοντας αυτό με τα DNS γίνεται η σύνδεση!
Αν μπορεί κάποιος να δώσει κι μια εξήγηση γιατί αυτό συμβαίνει :?:

@Axilleas
περί επαίνων...... :D
:lol:
Όσο για τισ ρυθμίσεις συγκεντρωμένες, νομίζω ότι εξαρτάται κι από τους moderators του φόρουμ πρώτα, αν συμφωνούν, κι μπορεί να δημιουργηθεί μια νέα τέτοια ενότητα.

Axilleass
18-01-04, 17:05
:) :)

Ναι θα ηταν χρησιμο..

Kerl
18-01-04, 17:43
Δεν υπάρχει καμιά απολύτως διαφορά ανάμεσα στις ρυθμίσεις του R31 και του R33 .

Τώρα εφόσoν τα λαμπάκια έχουνε τα χρώματα που αναφέρεις έχεις ρυθμίσει σωστά το wan μέρος . Το μπέρδεμα έχει γίνει στο LAN μέρος .

Όρισε τους dns servers με το χέρι παντού . Βάλε τo modem se SUA . Απενεργοποίησε το DHCP . Δώσε στο PC σου ip 192.168.1.33 , netmask 255.255.255.0 , default gateway 192.168.1.1 . Στις ρυθμίσεις του SUA βάλε τα πάντα να προωθούνται στο 192.168.1.33 .
Κάνε και μια επανεκκίνηση του modem (reset modem από τον configurator).

dpetka2001
19-01-04, 05:58
πως μπορω να ρυθμισω το MTU στο συγκεκριμενο μοντεμ?? ευχαριστω..

Nick2k2
19-01-04, 06:48
Το ΜΤU δεν μπορείς να το ρυθμίσεις μέσα απο το μόντεμ.Θα χρειαστείς κάποιο tool σαν το DrTCP απο εδώ http://www.dslreports.com/drtcp ή το ΤCPOptimizer απο εδώ http://www.speedguide.net/downloads.php
Όποιο και απο τα 2 και να διαλέξεις υπάρχει η επιλογή για αλλαγή του MTU.

Phmorpheus
19-01-04, 19:04
@All
Παιδιά ευχαριστώ, απλώς έκανα την εξης μαλακία:
Δημιουργούσα εικονίδιο συνδεσης (broadband) :!: :!: :!:
Βεβαίως δεν χρειαζόταν και τελικα συνδέθηκα... Ευχαριστώ πολυ...

@zouzouni
Σε καποιο post έλεγες ότι με tweaking με το System Mechanic 4 πηγαίνει σφαίρα... Το χρησιμοποιήσα και εγώ αλλά ακόμη τα απότελέσματα είναι απογοητευτικά:
Δεν έχω δει περισσότερο απο 300kbps στο speed test... Δεν ξέρω γιατί συμβαινει αυτο...

zouzouni
19-01-04, 21:47
@Phmorpheus
Το tweaking με την χρήση του System Mechanic 4 πράγματι με βοήθησε κι είδα ότι η ταχύτητα βελτιώθηκε.
Μετά το σχετικό post, έκανα διάφορες αλλαγές/δοκιμές στις ρυθμίσεις του μόντεμ (βλέπε προηγούμενα posts σχετικά με τα DNS) κι όταν δοκίμασα κι εγώ πάλι με το System Mechanic τα αποτελέσματα ήταν απογοητευτικότατα!
Κατέβασα διάφορα προγράμματα που μπορούσαν να κάνουν την ίδια δουλειά, κι τελικά, μετά από πολλές δοκιμές είδα ότι από όλα όσα χρησιμοποιήσα (πάνω από 2, εκτός από το System Mechanic) ένα μόνο δούλεψε μια χαρά, αλλά κι αυτό είχε 3 διαφορετικές παραμετροποιήσεις, κι ήταν πάλι trial and error η όλη διαδικασία βελτιστοποιήσης!΅
θα παραθέσω παρακάτω-σε άλλο post γιατί αυτό θα γίνει τεράστιο αλλιώς-όλα τα αποτελέσματα, για να δεις τι ακριβώς γινόταν!
Αυτό που θα πρέπει ίσως να δοκιμάσεις είναι να κάνεις το tweaking σε ώρα μη αιχμής που είναι σχετικά άδειο το DSLAM σου, νομίζω από ότι έχω παρατηρήσει ότι κι αυτό βοηθάει.

zouzouni
19-01-04, 22:01
Αρχικά αποτελέσματα ταχύτητας
Saturday 3 January 2004 χωρίς tweaking
http://www.adslguide.org.uk/tools/speedchart.asp?id=bd782061f9e12741e6bd782061
Downstream 166 Kbps (20.8 KB/sec) 179 Kbps (inc. overheads)
Upstream 135 Kbps (16.9 KB/sec) 145 Kbps (inc. overheads)

http://www.adslguide.org.uk/tools/speedchart.asp?id=10eec1c6f9e1298e3710eec1c6
Saturday, 03 January 2004, 13:54
Downstream 224 Kbps (28.0 KB/sec) 241 Kbps (inc. overheads)
Upstream 132 Kbps (16.5 KB/sec) 142 Kbps (inc. overheads)

Εν σειρά προσπάθειες tweaking με τα προγράμματα που αναφέρονται πριν από τα αποτελέσματα κάθε ελέγχου ταχύτητας

Μετά από χρήση TZ Booster
http://www.adslguide.org.uk/tools/speedchart.asp?id=aa40cfc6f9e12e2eaaaa40cfc6
Downstream 287 Kbps (35.9 KB/sec) 309 Kbps (inc. overheads)
Upstream 133 Kbps (16.6 KB/sec) 143 Kbps (inc. overheads

Μετά από χρήση DSL Speed 2
http://www.adslguide.org.uk/tools/speedchart.asp?id=dc3b1a30f9e1338964dc3b1a30
Saturday, 03 January 2004, 14:05
Downstream 325 Kbps (40.6 KB/sec) 351 Kbps (inc. overheads)
Upstream 133 Kbps (16.6 KB/sec) 143 Kbps (inc. overheads)

Μετά από χρήση Internet Speed Booster
Έχει 3 διαφορετικές μεθόδους βελτιστοποιήσης, κι σου προτείνει να δοκιμάσεις διαδοχικά την κάθε μία ώστε να επιτύχεις την βέλτιστη απόδοση
-το μόνο πρόγραμμα που αυτόματα αναγνώρισε την χρήση ΡΡΡοΕ.
Το άσχημο είναι ότι αν για οποιοδήποτε λόγο αλλάξουν οι ρυθμίσεις κι χρειάζεται να χρησιμοποιήσει κανείς πάλι το ίδιο πρόγραμμα για tweaking, η σειρά επιλογής των μεθόδων βελτιστοποιήσης δεν συμβαδίζει με την σειρά επιτυχίας που είχαν όταν χρησιμοποιήθηκαν την πρώτη φορά! Αυτό γίνεται πιο κατανοητό παρακάτω, όταν μετά την αποτυχημένη για δεύτερη φορά χρήση του System Mechanic θέλησα να δοκιμάσω πάλι το Internet Speed Booster για tweaking.

Method A
Μετά το restart δεν συνδεόταν καν!
Method B
http://www.adslguide.org.uk/tools/speedchart.asp?id=4a9899f0f9e13cbe824a9899f0
Saturday, 03 January 2004, 14:15
Downstream 335 Kbps (41.9 KB/sec) 361 Kbps (inc. overheads)
Upstream 123 Kbps (15.4 KB/sec) 132 Kbps (inc. overheads)
Method C
http://www.adslguide.org.uk/tools/speedchart.asp?id=80acb00ff9e14145048571d08a
Saturday, 03 January 2004, 14:20
Downstream 369 Kbps (46.1 KB/sec) 398 Kbps (inc. overheads)
Upstream 133 Kbps (16.6 KB/sec) 143 Kbps (inc. overheads

Μετά από χρήση System Mechanic
http://www.adslguide.org.uk/tools/speedchart.asp?id=b1890de4f9e15f4773b1890de4
Saturday, 03 January 2004, 14:53
Downstream 306 Kbps (38.3 KB/sec) 330 Kbps (inc. overheads)
Upstream 133 Kbps (16.6 KB/sec) 143 Kbps (inc. overheads)

Δοκίμασα πάλι με την χρήση του Internet Speed Booster
Αυτή τη φορά, νομίζοντας ότι όπως κι την προηγούμενη με το Method C θα πετύχαινα το καλύτερο tweaking, δοκίμασα να χρησιμοποιήσω αυτό πρώτα κι ορίστε τα αποτελέσματα!
Με την Method C πάλι δεν συνδεόταν καν!
Τώρα νομίζω γίνεται κατανοητό αυτό που έγραφα πριν για το πρόβλημα αυτού του προγράμματος.
Έκανα ρestore τα windows settings κι μετά δοκίμασα
Method A
http://www.adslguide.org.uk/tools/speedchart.asp?id=183683cbf9e1673089183683cb
Saturday, 03 January 2004, 15:02
Downstream 366 Kbps (45.8 KB/sec) 395 Kbps (inc. overheads)
Upstream 133 Kbps (16.6 KB/sec) 143 Kbps (inc. overheads)
Method B
http://www.adslguide.org.uk/tools/speedchart.asp?id=3f036b69f9e16b150e43ce6ad1
Saturday, 03 January 2004, 15:06
Downstream 327 Kbps (40.9 KB/sec) 353 Kbps (inc. overheads)
Upstream 123 Kbps (15.4 KB/sec) 132 Kbps (inc. overheads)
Method C
http://www.adslguide.org.uk/tools/speedchart.asp?id=7d7e184f9e16e93a67d7e184
Saturday, 03 January 2004, 15:10
Downstream 369 Kbps (46.1 KB/sec) 398 Kbps (inc. overheads)
Upstream 130 Kbps (16.3 KB/sec) 140 Kbps (inc. overheads)

Το άφησα με αυτές τι ρυθμίσεις, κι την επομένη που το έλεγξα πάλι

http://www.adslguide.org.uk/tools/speedchart.asp?id=7fd004d0f9e17ed39f7fd004d0
Sunday, 04 January 2004, 15:28
Downstream 368 Kbps (46.0 KB/sec) 397 Kbps (inc. overheads)
Upstream 132 Kbps (16.5 KB/sec) 142 Kbps (inc. overheads¨)

Δεν το έχω αλλά3ει από τότε...κι από ότι βλέπω πάει μια χαρά, ακόμη κι σε ώρες αιχμής.

zouzouni
19-01-04, 22:02
ΩΧ! :oops: Συγνώμη...έγινε δύο φορές η απάντησή μου!

JediMasterMANIAC
20-01-04, 01:12
αχρηστη :P:P:P j/k :mrgreen:

zouzouni
20-01-04, 02:38
@JediMasterMANIAC

:shock: :roll: :oops: :( :cry: :evil:

:wink: :lol:

dpetka2001
20-01-04, 03:18
μπορεις να δωσεις ενα link για το Internet Speed Booster να κανω καμια δοκιμη?? ευχαριστω..

Axilleass
20-01-04, 22:33
Οποιος θελει τα πολλα χανει και τα λιγα !! :)

Ευχαριστουμε με zouzouni !!
Εγω παντως ειδα βελτιιωση με το system mechanic..

Μην περνεται και πολυ απολυτα τις μετρησεις στο dslquide. Καποιες στιγμες μπορει να σε δειξει χαλια, ενω απο αλλου κατεβαζεις σφαιρα.. σερβερ ειναι κι αυτος...

JediMasterMANIAC
20-01-04, 23:27
Οποιος θελει τα πολλα χανει και τα λιγα !! :)

Ευχαριστουμε με zouzouni !!
Εγω παντως ειδα βελτιιωση με το system mechanic..

Μην περνεται και πολυ απολυτα τις μετρησεις στο dslquide. Καποιες στιγμες μπορει να σε δειξει χαλια, ενω απο αλλου κατεβαζεις σφαιρα.. σερβερ ειναι κι αυτος...
εγω τι να πω που το download speed μου το βγαζει παντα κατω απο 200 (!) αλλα οποτε κατεβαζω ακομα και με τον downloader των winXP ειναι παντα καρφωμενο 40+ για να μην πω 41 +
adslguide site sucks!

zouzouni
20-01-04, 23:32
@dpetka2001
Ελπίζω να σε βοηθήσει http://www.robust.ws/downloads.htm
Το Ηelp section πάντως το βρήκα αρκετά ενημερωτικό κι κατατοπιστικό.

@Axilleass / @JediMasterMANIAC
:idea: Ο πνιγμένος απ'τα μαλλιά του πιάνεται! :wink:
:lol:

Τι να κάνεις όταν όλες οι ρυθμίσεις σε μόντεμ κι firewall είναι οκ, το dslam δεν φταίει γιατί δεν είναι ώρα αιχμής, δοκιμάζεις να κατεβάσεις από σταθερό/καλό server κι το βλέπεις να πηγαίνει με ταχύτητα μεθυσμένουν σαλιγκαριού :?: :roll:

Πάντα κοιτάω τις μετρήσεις στο dslguide μόνο όταν δω τόσο από το DU-Meter όσο κι από τους μετρητές των download managers ότι πάνε αργά τα downloads, κι γενικά έχω την εντύπωση ότι η σύνδεση είναι αργή....έτσι για εξτρά έλεγχο...για να μην κατηγορώ άδικα ούτε τον πΟΤΕ ούτε τον ISP....

Το θέμα θέλει ψάξιμο για το tweaking......ίσως οι εμπειρότεροι κι γνωστικότετοι εδώ μέσα, να έχουν πολλά να μας πουν.... :wink:

Axilleass
21-01-04, 01:16
:idea: Ο πνιγμένος απ'τα μαλλιά του πιάνεται! :wink:
:lol:

Σωστηηηηηη !! :)

Axilleass
21-01-04, 01:17
JediMasterMANIAC, εμμ..! Τα ειπα εγω ! :)

Phmorpheus
21-01-04, 11:27
zouzouni,

Αφου χρησιμοποιήσα και εγω το Internet Speed Booster μου έβγαλε ακριβως το ίδιο αποτέλεσμα

http://www.adslguide.org.uk/tools/speedchart.asp?id=78e73362fa3cab4bf678e73362

:!: :!: :!: :!: :!:

θα δοκιμασω και μερικα downloads τςρα για να βγαλω ενα ασφαλες συμπέρασμα...

rwsisb30.exe 3,75MB 1:29 43,2K/sec
rwsisb30.exe 3,75MB 1:26 44,7K/sec Μετα απο ISB
Oxpsp1.exe 17,48MB 7:12 41,4K/sec Μετα απο ISB

Αρκετά σταθερές και καλές ταχύτητες!!!! Thnks zouzouni

buffos
21-01-04, 11:46
Δύο διευκρινύσεις.

1) Η τιμή που βάζει ο φίλος στο DNS ειναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΛΑΘΟΣ.
Υποτείθεται οτι εκεί βαζεις το DNS του LAN δηλαδή 0.0.0.0 αν ο ρουτερ λειτουργεί και σαν DNS SERVER που είναι βέβαιο.
Το οτι είναι λάθος θα το καταλάβεις αν κάποια στιγμή στησεις δίκτυο και θέλεις να κάνεις πλοήγηση του ένος υπολογιστή απο τον άλλο. Τότε θα φας καλά :)
Αν έχεις ένα μονο υπολογιστή ότι και να βάλεις δεν παίζει ρόλο.

2) Αν θέλεις να έχεις static lan ip στον υπολογιστή σου απλά στις ιδιότητες του πρωτοκόλου εκτός απο τα γνωστα ιπ και μασκ ΠΡΕΠΕΙ να βάλεις και την τιμή gateway που είναι η ιπ του ρουτερ σου. 192.168.1.1 η default για το Zyxel.

Κάνε ενα ρεσετ το μοντεμ και ένα ρεπαιρ την σύνδεση του τοπικού δικτύου και είσαι μια χαρα.

Phmorpheus
21-01-04, 11:54
buffos,

Διαφωνώ μαζί σου φίλε μου γιατί έχω ήδη δίκτυο το οποίο λειτουργεί κανονικά (έχω πρόσβαση στους φακέλους του άλλου pc) και έχω βάλει το DNS της Tellas. Όταν ήταν 0 δεν είχα πρόσβαση στο net

buffos
21-01-04, 14:04
Οσο και να διαφωνείς δεν μπορώ να κάνω κάτι.
Δεν ξέρω πως έχεις στήσει το δίκτυο αλλα το DNS εκεί είναι για τον DNS SERVER του δικού σου δικτίου. Λίγο χλωμό να είναι αυτός της ΤΕΛΛΑΣ.

Ενας λόγος που μπορεί να βλέπεις τους φακέλους του άλλου υπολογιστή είναι οτι έχεις ενεργοποιημένο το NETBios οποτε θα βλέπεις με όλα βέβαια τα μειονεκτήματα που συνεπαγεται αυτή η λύση.

Το οτι δεν σου δούλευε το νετ με το DNS 0 δεν ξέρω που οφείλεται. Ισως έχεις βάλει στατικές ιπ στο λαν σου αλλα κάπου τα μπέρδεψες.

Οπως και να έχει το DNS στην καρτέλα LAN του ZYXEL είναι για το δίκτυο.

Ευχαριστώ

Phmorpheus
21-01-04, 15:23
buffos,

Δεν έχω βάλει DNS στην καρτελα του LAN του ZYXEL γιατί δεν θέλω να τρέχει ο DHCP server του router για να ορίσω εγώ τα IP του καθένα μέσα στο Lan. Οπότε όταν έβαζα 0.0.0.0 δεν έβλεπε πουθενά DNS Server για να έχω πρόσβαση.

Έχω επιλεγμένο το NETBios, αφού αυτή είναι η default επιλογή των windows... Τι προβλήματα παρυσιάζει το NETBios?

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να ρυθμιστεί αυτό, γιατί αυτό που μου λες ακούγεται φυσιολογικο (οτί δηλαδή το DNS στα properties του TCP/IP αφορά το τοπικό δίκτυο), αλλά θέλω να ορίζω εγώ τα ip... Γίνεται αυτό? Δηλαδή να μην έχω στις επιλογές του TCP/IP ----> Obtain an IP adress automatically?

Ευχαριστώ

zouzouni
22-01-04, 11:15
zouzouni,

Αφου χρησιμοποιήσα και εγω το Internet Speed Booster μου έβγαλε ακριβως το ίδιο αποτέλεσμα

http://www.adslguide.org.uk/tools/speedchart.asp?id=78e73362fa3cab4bf678e73362

:!: :!: :!: :!: :!:

θα δοκιμασω και μερικα downloads τςρα για να βγαλω ενα ασφαλες συμπέρασμα...

rwsisb30.exe 3,75MB 1:29 43,2K/sec
rwsisb30.exe 3,75MB 1:26 44,7K/sec Μετα απο ISB
Oxpsp1.exe 17,48MB 7:12 41,4K/sec Μετα απο ISB

Αρκετά σταθερές και καλές ταχύτητες!!!! Thnks zouzouni

Μια χαρά την βλέπω την ταχύτητα να'ναι :!:
Χαίρομαι που αυτό το προγραμματάκι σε βοήθησε! :)
Καλά downloads! :wink:

zouzouni
22-01-04, 11:39
@buffos
Οι ρυθμίσεις των DNS έχουν προταθεί με τον τρόπο που έγραψα στο αρχικό post από άλλα μέλη του φόρουμ σε παλαιότερα posts, κι δεν υπήρχε διαφοροποίηση για το εάν ήταν ένας ή περισσότεροι υπολογιστές συνδεδεμένοι στο μόντεμ-ρούτερ. Για την ακρίβεια μάλιστα, στις περισσότερες περιπτώσεις επρόκειτο για δίκτυο υπολογιστών! Κι πάντα όλοι έλεγαν ότι στις ρυθμίσεις των DNS βάζουμε τους DNS του ISP.
Ενδιαφέρουσες λοιπόν οι διευκρινήσεις σου, αλλά αν μπορείς, δώσε σε παρακαλώ, κάποιες περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το θέμα της χρήσης του NetBios των windows, καθώς κι περισσότερες/ακριβέστερες οδηγίες για την σύνδεση δικτύου με ορισμό των DNS όπως λες εσύ :?:

buffos
22-01-04, 18:53
Οι ρυθμίσεις που αναφέρεστε είναι για το DNS σερβερ του προβαιντερ.
Αλλα δεν χρειάζονται γιατι ενοτπιζονται αυτόματα.

Το DNS στην καρτέλα ΛΑΝ του Zyxel ειναι για τον σερβερ του δικτίου.
Δεν γίνεται να είναι αυτός ο σερβερ πχ της φορθνετ. Σκέψου το λίγο λογικα.
Τι είναι DNS Server και τι δουλειά κάνει.
Οποτε αν έχεις ένα πσ ότι και να βάλεις στην καρτέλα εκείνη άχρηστο είναι αφού δεν έχεις δίκτυο.

Τώρα το Netbios είναι απλα ενα συνολο απο API και είναι η προταση της Microsoft (ελπιζω τωρα να φοβήθηκες) για την υλοποιησει ενός δικτύου.

Για περισσοτερες πληροφοριες δες εδω
http://www.windowsitlibrary.com/Content/386/10/1.html

zouzouni
23-01-04, 00:13
Τις προτάσεις της Microsoft πάντα τις φοβάμαι! :lol: 8) :evil: γι'αυτό κι σε παρακάλεσα να δώσεις κάποιες περισσότερες πληροφορίες σχετικά το το θέμα αυτό, κι σ'ευχαριστώ για το link που έδωσες.

aMUSiC
24-01-04, 17:27
Εν γένει, όπου υπάρχει DHCP client λογικά δίνονται τόσο IP διευθύνσεις όσο και DNS.. τώρα γιατί η Tellas δίνει μόνο IP και όχι DNS και πρέπει να το δηλώσεις manually .. σηκώνω τα χέρια ψηλά..

Εν πάσει περιπτώσει, αν θέλεις να έχεις δίκτυο με στατικές εσωτερικές IP τότε (αν έχεις συνδέσει τον router σε hub) απλά δήλωσε στα TCP/IP properties τις IP που θες (αν δεν σου δουλεύουν οι κλασσικές 192.168.0.x δοκίμασε 192.168.1.x), και δήλωσε τόσο σαν DNS όσο και σαν Gateway την 192.168.1.1 (και φυσικά να έχεις δηλώσει τους DNS του provider στον router)

Αν τώρα χρησιμοποιείς το router σε απευθείας σύνδεση με το μηχάνημα και το δεύτερο συνέεται με το πρώτο απ'ευθείας με δεύτερη κάρτα δικτύου, τότε με το που σηκώνεις Internet Connection Sharing αυτόματα σηκώνεται και ένας Mini DHCP (XP/Win2k) ο οποίος δίνει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες στο υπόλοιπο δίκτυό σου.

Το NetBios πέτα το.. δεν το χρειάζεσαι.. Tο tcp/ip δουλεύει μια χαρά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.