PDA

Επιστροφή στο Forum : τι έχει γίνει?



bogs
04-11-09, 11:35
γεια σας

θα ήθελα να μου εξηγήσετε σας παρακαλώ τι έχει γίνει σχετικά με τη γραμμή μου και εξηγώ

Εδώ και δύο μήνες είδα την ταχύτητα να έχει πέσει στα 2μβ από τα 8-8,5 που είχα. Είχα την double play σύνδεση και από την αρχή σταθερά περίπου η ταχύτητα μου ήταν στα 8,5 . άλλαξα το πακέτο και πηγα στο lite και ένω θα έπρεπε να είχα ταχύτητα γύρω στα 6 η ταχύτητα είχε μουλαρώσει στα 2. Πήρα βέβαια αλλεπάλληλα τηλεφωνα στους τεχνικούς και μετά από πολλά reset κλπ φτάσανε στο τέλος να μου πουνε πως δεν φταίει ο οτε, ουτε η hol και μάλλον η γραμμή μου έχει πρόβλημα. Δεν μου απάντησαν βέβαια πως ξαφνικά απεκτησε προβλημα.
Ενώ είχα αποφασίσει να αλλάξω πάροχο, αλλα το καθυστερούσα γιατί δεν ήθελα να δώσ στα καλα καθούμενα περίπου 100Ε για νεα σύνδεση κλπ, στα ξαφνικά εδώ και μια βδομαδα άρχισε να ανεβαίνει η ταχύτητα και έχει σταθεροποιηθεί στα 5,6Μβ περίπου όσο σχεδον η ονομαστική που πληρώνω.
Τι έχει γίνει? μπορεί κανείς να καταλάβει? με δουλεύανε από τη hol? μουχουν κανει βουντου?

(παρεμπιπτόντως εως τώρα, δεν εχω πειράξει τις γραμμές στο σπίτι, δεν έχει μετακινηθεί το σπίτι ούτε ευχέλαιο έχω κάνει!!)

darkpsycherv28
04-11-09, 13:16
Αφού δεν φταίει κανείς τους...τότε... ΘΑΥΜΑ!!!ΘΑΥΜΑΑΑΑΑ!!!

Vitruvian78
04-11-09, 13:32
Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα, και εκείνοι επιμένουν οτι η ταχύτητά μου ήταν πάντα αυτή που πιάνω τώρα λόγω αποστάσεως! Τους εξήγησα οτι ξεκίνησα με αρκετά υψηλότερη ταχύτητα και τώρα έχς πέσει σχεδόν στο μισό. Αυτό με την απόσταση το έχουν κάνει καραμέλλα πλεόν! Στο κάτω κάτω ας βρούνε λύση για τους απομακρυσμένους πελάτες τους. Δεν είναι λογική αυτή το τόσο σηκώνει η γραμμή σας λόγω απόστασης. Στην περιοχή μου είναι πολύς κόσμος με ΧΟΛ και έχει χαμηλές ταχύτητες, δεν πρέπει όλοι εμείς να μπορούμε να λαμβάνουμε καλύτερες υπηρεσίες;; Το 40αρι ομως ξέρουν να το ζητάνε κάθε μήνα, εκεί δεν κάνουν εκπτώσεις!

darkpsycherv28
04-11-09, 13:41
Αυτό με την απόσταση το κάνουν πιπίλα με το παραμικρό. Ήμουν Σαλαμίνα με conn-x 2mbs 2 χρόνια, ήταν εντάξει γενικά δεδομένου της όντως μεγάλης απόστασης από το κέντρο που είχα..και τον τελευταίο χρόνο που ήμουν εκεί απλά με *μπιιιιιιιπ*. Η μόνιμη απάντηση "Έχετε πολύ μεγάλη απόσταση απ'το κέντρο". Ρε χριστιανέ , μετακινήσατε εσείς το κέντρο σας ή εγώ το σπίτι μου, για να ξέρω τι μου γίνεται.

Τώρα που μετακόμισα είπα να βάλω HoL... και βέβαια έχω αρχίσει να το μετανιώνω ήδη.

panagelos
04-11-09, 17:18
κάτι μου θυμίζει .....κάτι μου θυμίζει..........
ααααααααα τωρα θυμήθηκα !εχω και εγω 24 αρα τις κυριας HOL και μεχρι πριν 20 μέρες(έχω την γραμμή εδώ και 8 μήνες) κλείδωνα στα 15000 MB.Τωρα ειμαι στα 10700 και με το ζορι(ΑΤΤ 33,0-SNR 9).Mετα απο καμια 30αρια τηλέφωνα και στην ερώτηση μου <γιατι ρε παιδια πριν ειχα 15000 και τωρα 10700> η απαντηση ηταν παντα η ιδια...<είσαστε μακριά απο το κέντρο και τοσο ειναι το κανονικό>!!!!
Ε λοιπον και εγω έβαλα το mode στο router στο ADSL2 και κλειδώνω στα 8MB και τους έγραψα στα α.... μου και εχω πείσει τον εαυτό μου οτι εχω 8αρα και κλειδωνω ΜΙΑ ΧΑΡΑ.
τωρα θα μου πει κανείς αφού εχεις 8αρα γιατι πληρώνεις 24αρα ?την διαφορά την πλήρωνα στο να περιμένω σαν μαλ...κας 2 ώρες στο τηλέφωνο για να περιμένω τον κάθε καραγκιόζη να μου λει κάθε φορά τα ίδια και τα ίδια.

fritzentzoulas
04-11-09, 18:55
μαζευτηκαμε πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mondeo
04-11-09, 19:09
Δυστυχώς παιδιά γίναμε πολλοί.........
Τι εννοώ;
Όλο και περισσότερος κόσμος τον τελευταίο καιρό βάζει ADSL.Ανεξαρτήτως παρόχου,το σήμα από το DSLAM μέχρι το σπίτι μας περνάει από το ελεεινό και τρισάθλιο δίκτυο του χαλκού.......
Τι θέλω να πω;
Το φαινόμενο ονομάζεται Crosstalking.
Τι είναι αυτό;
Όταν περνούν πολλά σήματα ADSL από ένα φθαρμένο καλώδιο,τα σήματα παρεμβάλλουν το ένα το άλλο.Αποτέλεσμα να πέφτει η ταχύτητα συγχρονισμού.
Δεν είστε μόνο εσείς που έχετε αυτό το πρόβλημα.Κι εγώ το έχω.
Ξαφνικά τα errors στο router εκτοξεύθηκαν και η ταχύτητα έπεσε.
Αν κάνω το λάθος και κάνω reboot στο router βραδυνές ώρες χάνω έως 2Mbps.Την ημέρα που είναι λιγότεροι ανοιχτοί χάνω λιγότερο.
Στον ακριβώς από κάτω όροφο μένει η αδελφή μου.(Συνδρομήτρια HOL)
Η γραμμή της είναι αστέρι με ελάχιστα errors.Η δική μου έχει τα μαύρα της τα χάλια.
Τι μπορούμε να κάνουμε;
Σχεδόν τίποτα.
Σιγά μην αντικαταστήσουν οι πΟΤΕτζήδες τα καλώδια,τώρα ειδικά που το FTTH έρχεται.Οπότε απλά βράζουμε με το ζουμί μας.

bogs
04-11-09, 20:57
Δυστυχώς παιδιά γίναμε πολλοί.........
Τι εννοώ;
Όλο και περισσότερος κόσμος τον τελευταίο καιρό βάζει ADSL.Ανεξαρτήτως παρόχου,το σήμα από το DSLAM μέχρι το σπίτι μας περνάει από το ελεεινό και τρισάθλιο δίκτυο του χαλκού.......
Τι θέλω να πω;
Το φαινόμενο ονομάζεται Crosstalking.
Τι είναι αυτό;
Όταν περνούν πολλά σήματα ADSL από ένα φθαρμένο καλώδιο,τα σήματα παρεμβάλλουν το ένα το άλλο.Αποτέλεσμα να πέφτει η ταχύτητα συγχρονισμού.
Δεν είστε μόνο εσείς που έχετε αυτό το πρόβλημα.Κι εγώ το έχω.
Ξαφνικά τα errors στο router εκτοξεύθηκαν και η ταχύτητα έπεσε.
Αν κάνω το λάθος και κάνω reboot στο router βραδυνές ώρες χάνω έως 2Mbps.Την ημέρα που είναι λιγότεροι ανοιχτοί χάνω λιγότερο.
Στον ακριβώς από κάτω όροφο μένει η αδελφή μου.(Συνδρομήτρια HOL)
Η γραμμή της είναι αστέρι με ελάχιστα errors.Η δική μου έχει τα μαύρα της τα χάλια.
Τι μπορούμε να κάνουμε;
Σχεδόν τίποτα.
Σιγά μην αντικαταστήσουν οι πΟΤΕτζήδες τα καλώδια,τώρα ειδικά που το FTTH έρχεται.Οπότε απλά βράζουμε με το ζουμί μας.

γιατί όμως οι τιμες μου στο ρουτερ παραμένουν ίδιες ;
τώρα έχω :
noise (up/down) 9/9
attenuation (ud/down) 18/36
και πριν κανα μήνα όταν είχα γύρω στα 3 Μβ τα ίδια νουμερα ειχα

mondeo
04-11-09, 21:21
ΚΙ εμένα ίδιες παραμένουν.
Δεν αλλάζει κάτι στην Ωμική αντίσταση του καλωδίου.Τότε θα άλλαζαν.
Απλά λόγω παρεμβολής δημιουργούνται αυτά τα προβλήματα.

mondeo
04-11-09, 22:45
Γιά του λόγου το αληθές κοιτάξτε πόσα errors έχω και που συγχρονίζω.
Προχθες το πρωί κόπηκε το ρεύμα.Το μεσημέρι είδα 7800Up με 850Down.
Χθες κόπηκε πάλι το ρεύμα.Κοιτάξτε τα χάλια μου.SNR και Attenuation σχεδόν σταθερά με μικρομεταβολές.

panagelos
04-11-09, 23:53
23.00 το βράδυ.φοβερές ταχύτητες .απο τις καλύτερες που έχω δει τις τελευταίες 20 μερες(το γύρισα πάλι στο adsl2+ για να δοκιμάσω αλλά..........)

63889

tasvar
05-11-09, 01:19
Δυστυχώς παιδιά γίναμε πολλοί.........
Τι εννοώ;
Όλο και περισσότερος κόσμος τον τελευταίο καιρό βάζει ADSL.Ανεξαρτήτως παρόχου,το σήμα από το DSLAM μέχρι το σπίτι μας περνάει από το ελεεινό και τρισάθλιο δίκτυο του χαλκού.......
Τι θέλω να πω;
Το φαινόμενο ονομάζεται Crosstalking.
Τι είναι αυτό;
Όταν περνούν πολλά σήματα ADSL από ένα φθαρμένο καλώδιο,τα σήματα παρεμβάλλουν το ένα το άλλο.Αποτέλεσμα να πέφτει η ταχύτητα συγχρονισμού.
Δεν είστε μόνο εσείς που έχετε αυτό το πρόβλημα.Κι εγώ το έχω.
Ξαφνικά τα errors στο router εκτοξεύθηκαν και η ταχύτητα έπεσε.
Αν κάνω το λάθος και κάνω reboot στο router βραδυνές ώρες χάνω έως 2Mbps.Την ημέρα που είναι λιγότεροι ανοιχτοί χάνω λιγότερο.
Στον ακριβώς από κάτω όροφο μένει η αδελφή μου.(Συνδρομήτρια HOL)
Η γραμμή της είναι αστέρι με ελάχιστα errors.Η δική μου έχει τα μαύρα της τα χάλια.
Τι μπορούμε να κάνουμε;
Σχεδόν τίποτα.
Σιγά μην αντικαταστήσουν οι πΟΤΕτζήδες τα καλώδια,τώρα ειδικά που το FTTH έρχεται.Οπότε απλά βράζουμε με το ζουμί μας.

Φίλε μου,όταν ήμουν στη HOL, αυτό μου έλεγαν για τα προβλήματα που είχα. Οταν την έκοψα και συνδέθηκα στη NETONE, ξαφνικά έφυγαν όλα τα κακά πνεύματα από τη γραμμή μου..... Την ίδια γραμμή που είχα πρίν. Με δούλευαν...:down::down:

nik77
05-11-09, 02:34
Απλα μαζευτηκαμε πολλα ατομα στην εταιρεια.Για να το καταλαβουμε απλα θα σας πω το εξης:
Πριν ενα χρονο στη πολυκατοικια που εχει 20 διαμερισματα ο μονος λογαριασμος σε ιδιωτικη εταιρεια ηταν ο δικος μου στη Φορθνετ.Τώρα υπαρχουν εκτος απο το δικο μου στην ΗΟΛ και αλλοι 3 επισης στην HOL.

gogos888
05-11-09, 09:38
Το crosstalking νομίζω επηρεάζει περισσότερο αυτούς που είναι μακριά από το κέντρο. Κάποιος που είναι για παράδειγμα στα 500μ από το κέντρο θα δει μικρότερη μείωση ταχύτητας συγχρονισμού από κάποιον που είναι στα 1500μ. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.

Squall
05-11-09, 21:11
23.00 το βράδυ.φοβερές ταχύτητες .απο τις καλύτερες που έχω δει τις τελευταίες 20 μερες(το γύρισα πάλι στο adsl2+ για να δοκιμάσω αλλά..........)

63889

Πιο προγραμμα ειναι αυτο?

panagelos
05-11-09, 22:05
Πιο προγραμμα ειναι αυτο?

DMT TOOL

xmperop1
05-11-09, 22:42
Για να μη χτυπιέστε σε συνδιαστικό με Αττικές στο dslam τους έβγαζε 16mbps και σε ερώτηση μου καλά γιατί έτσι ρε παιδιά απάντησαν "έτσι είναι το profile" και κόψανε την κουβέντα,φυσικά αυτό γράφτηκε στο δελτίο του συνδιαστικού παρόλες τις αντιρήσεις τους με ότι κιαν σημαίνει αυτό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.