PDA

Επιστροφή στο Forum : σοβαρο προβλημα



sotos1989
04-11-09, 17:51
γεια σ ολους ειμαι καινουριος στο φορουμ κ αντιμετωπιζω ενα σοβαρο προβλημα με την συνδεση μου στο ιντερνετ.Εχω συνδεση conn-x 2mb κ ασυρματο ρουτερ baundtec.Προχθες εκανα στον υπολογιστη μου format κ τωρα πλεον δν μπορω να μπω στο ιντερνετ κ το ρουτερ κανει συνεχεια restart.τωρα το προβλημα ειναι οτι εχω χασει τον κωδικο κ το ονομα χρηστη του ρουτερ μου με αποτελεσμα να μην μπορω να δω τι φταιει που ο υπολογιστης δν κανει συνδεση.αλλοι υπολογιστες που εχω σπιτι κανουν συνδεση κανονικα.Ξερει κανενας πως μπορω να βρω τον κωδικο κ το ονομα χρηστη της συνδεσης μου?Ευχαριστω προκαταβολικα ολους για τον χρονο σας.

2048dsl
04-11-09, 18:04
Το φορματ δεν εχει να κανει με τα settings του ρουτερ σου διοτι ειναι αποθηκευμενα.απλος εσυ πρεπει να τσεκαρεις μεσω τις ρυθμισεις δικτυου σου εαν η καρτα δικτυου του υπολογιστη ειναι σεταρισμενη να περνει αυτοματα ip μεσω DHCP SERVER του ρουτερ σου.εκτος και εαν ειχες δωσει χειροκινητες ρυθμισεις ip κτλπ.τωρα οσο αναφορα το user+pass του μοντεμ σου δοκιμασε της εργοστασιακες.εαν εχεις αλλαξει το password και δεν το θυμασε reset το ρουτερ σου και τα περνας απο την αρχη ολα.ομως πρεπει να γνωριζεις πριν τ κανεις αυτο το usename και password της συνδεσης σου.εαν οχι η οτενετ θελει νομιζω μεσω φαξ ταυτοτητες κτλπ για ταυτοποησει και επειτα θα σου δωσουν τα στοιχεια τις συνδεσεις σου.αλλα πριν κανεις ολα αυτα δοκιμασες στο Baundtek 192.168.1.1 user:admin pass:1234 ?

PS:κατι που δεν καταλαβα στο τελος απο τη στιμγη που κανει το μοντεμ σου συνεχεια επανεκινησεις πως συνδεονται η υπολογιστες στο ιντερνετ?

sotos1989
04-11-09, 18:11
το ρουτερ κανει επανεκινησεις μονο οταν τον συνδεω μεσω ethernet με τον υπολογιστη που εχω κανει φορματ.αμα βαλω το καλωδιο σ αλλο μηχανιμα λειτουργει κανονικα.επεισης εχω δοκιμαει να το συνδεσω κ ασυρματα μεσω USB αλλα κ παλι τπτ
ευχαριστω

maik
04-11-09, 19:30
Εχεις το baudteck το μαυρο; και win xp με sp3 ;

Αν ναι μπες εδω http://www.conn-x.gr/Default.aspx?MenuID=110
και κατεβασε την αναβαθμιση για το firmware.

τρεξτην στον υπολογιστη που θελεις με συνδεδεμενο το ρουτερ και θα εισαι ενταξει.

tsorbi
04-11-09, 19:36
το ρουτερ κανει επανεκινησεις μονο οταν τον συνδεω μεσω ethernet με τον υπολογιστη που εχω κανει φορματ.αμα βαλω το καλωδιο σ αλλο μηχανιμα λειτουργει κανονικα.επεισης εχω δοκιμαει να το συνδεσω κ ασυρματα μεσω USB αλλα κ παλι τπτ
ευχαριστω
Έλεγξε τους DNS.
Ipconfig κάνει;
Πιθανόν το format να μην πέτυχε.

sotos1989
05-11-09, 14:01
καλη η φαση με την αναβαθμιση του firmware αλλα το θεμα ειναι οτι εγω δν εχω τον κωδικο κ το ονομα χρηστη του ρουτερ προκειμενου να κανω την αναβαθμηση.Αυτο ειναι το προβλημα.

maik
05-11-09, 19:18
καλη η φαση με την αναβαθμιση του firmware αλλα το θεμα ειναι οτι εγω δν εχω τον κωδικο κ το ονομα χρηστη του ρουτερ προκειμενου να κανω την αναβαθμηση.Αυτο ειναι το προβλημα.

admin
1234

μετα απο reset φυσικα.

sotos1989
01-12-09, 00:30
παιδια σας ευχαριστω ολους τελικα το προβλημα λυθηκε αφου αλλαξα ρουτερ.Πρωτα ομως πηρα τηλ στον οτε για ναμου αλλαξουν κωδικο κ μονομα χρηστη.

030366
01-12-09, 05:31
Σου δώσανε άλλο ρούτερ από τον ΟΤΕ η έβαλες κάποιο άλλο;

sotos1989
02-12-09, 12:22
Πηγα κ αγορασα καινουριο απο τον οτε γιατι ειχε ληξει η εγγυηση του δικου μου.Πηρα το sagem f@st2404 σε λευκο χρωμα ειναι κ μεχρι σριγμης εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος

geron
02-12-09, 12:27
Μακράν καλύτερο από το προηγούμενο...

@ ADSLgr.com All rights reserved.