PDA

Επιστροφή στο Forum : Αδυναμία διακοπής λόγω... "διαδικασιών"



gryzor
04-11-09, 20:04
Πριν από ενάμιση μήνα έκανα γραπτή αίτηση διακοπής υπηρεσιών σε κατάστημα της Wind/Tellas, δεδομένου ότι μετακόμισα.

Ο επόμενος ενοικιαστής του παλιού μου διαμερίσματος έκανε αίτηση σε άλλο πάροχο, ο οποίος έστειλε τεχνικό ο οποίος... βρήκε τη γραμμή ενεργή!!!

Παίρνω λοιπόν τηλέφωνο στην Tellas και ζητάω λογαριασμό. Ο διάλογος:
-"δεν έχουμε τη φωτοτυπία της ταυτότητάς σας".
"-Όχι, την έχετε".
"-όχι, δεν την έχουμε λάβει"
-"Κι όμως, τη λάβατε, και το θυμάμαι γιατί ο υπάλληλος είχε ξεχάσει να τη ζητήσει και με κυνηγούσε στην Υμηττού (Παγκράτι) να του τη δώσω"
-"Μας έχει έρθει μισή"
-"Και εμένα τί με νοιάζει; ΕΣΕΙΣ ώς εταιρία την έχετε τη φωτοτυπία, αν εσωτερικά δεν μπορείτε να επικοινωνήσετε σωστά είναι δικό μου πρόβλημα; Και, αν παίρνετε ένα φαξ με αίτηση διακοπής μισό, δεν κάνετε τον κόπο να ενημερώσετε ότι ΔΕΝ ελήφθη;"
-"Αυτές είναι οι διαδικασίες, και παίρνει 30 ημέρες από την ημέρα παραλαβής"
-"Ναι, αλλά την αίτηση ΕΣΕΙΣ τη ΛΑΒΑΤΕ πριν 45 ημέρες"
-"Όχι, εμείς δεν την έχουμε"
¨"Ποια λογική υπαγορεύει ότι ΕΣΕΙΣ είστε διαφορετική εταιρία στα γραφεία σας απ'ότι στο κατάστημά σας;"
-"Οι διαδικασίες αυτό λένε..."
-"Μπορώ να μιλήσω με προϊστάμενο;"
-"Όχι"

εκεί το έκλεισα, μια που όσα περιέγραψα είναι η σύντομη έκδοση έτσι κι αλλιώς. Μου είπε επίσης να πάω στο κατάστημα, αλλά εγώ ΔΕΝ θέλω για λόγους αρχής, μια που είναι ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ πρόβλημα.

Ξέρει κανείς πώς μπορώ να επικοινωνήσω με κάποιον προϊστάμενο; Καμμία ιδέα για το τί να κάνω;

Άσε που, έτσι κι αλλιώς, αυτό το "30 μέρες" είναι από μόνο του Α-ΠΑ-ΡΑ-ΔΕ-ΚΤΟ...

Ευχαριστώ
Θ

TheMagician
04-11-09, 20:44
Με αφορμη την περιπετεια του φιλου θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει η δυνατοτητα να τα παμε εμεις αυτοπροσωπως τα χαρτια αυτα για να μην "χαθουν" στο δρομο. Καλο θα ηταν να ξερουμε γιατι και εγω σκεφτομαι την αποχωρηση. Αν και καποιος με λιγοτερη ψυχραιμια δεν ξερω τι θα εκανε αν αντικρυζε καποιον που εκροσωπει αυτο το $%^##@^.

blkik
04-11-09, 21:00
Μου έτυχε ανάλογο περιστατικό με στην tellas με αίτηση αλλαγής στοιχείων λογαριασμού
Ο διάλογος που έγραψες και οι δικαιολογίες για μισα χαρτιά και στοιχεία είναι καρμπόν.

Τελικά έκανα καταγελλία και με πήρε τηλ η προϊστάμενη του γραφ. παραπόνων

Οπότε μην αγχώνεσαι και μην εκννερίζεσαι κάνε καταγγελία

gryzor
04-11-09, 21:04
Δεν είναι ότι αγχώνομαι - δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω, απλά ρωτάω για να δω τον καλύτερο δρόμο δράσης...

Όταν λες καταγγελία, πού εννοείς; ΕΤΤΤ? Δεν θέλω να φτάσω καν μέχρι εκεί...

Αλήθεια, υπάρχει κανένα email από μέσα στην T να τους στείλω το παρόν link?

blkik
04-11-09, 21:18
Μπορείς να στείλες email στο
CustomerCareTellas@wind.com.gr

gryzor
04-11-09, 21:22
Ααα πολύ όμορφα, ευχαριστώ :)

Davout
04-11-09, 23:03
Με γελοία εταιρεία μην ασχολείστε. Προσωπική άποψη και πείρα...

ariadgr
05-11-09, 00:50
Δεν πήρες απόδειξη στο κατάστημα για την αίτηση διακοπής που κατέθεσες;

Όπως και να έχει, από τη στιγμή που κατέθεσες αίτηση διακοπής σε κατάστημα, και η διαδικασία τους προβλέπει ότι για να καταθέσεις αίτηση διακοπής χρειάζεται φωτοτυπία ταυτότητας, είναι δικό τους πρόβλημα που (λένε ότι) την έχουν μισή.
Αν δεν πάψουν να σε χρεώνουν την 30η μέρα μετά την παραλαβή, απευθύνσου στο Συνήγορο του Καταναλωτή (www.synigoroskatanaloti.gr).

mrsaccess
05-11-09, 01:06
Ο επόμενος ενοικιαστής όμως τι κάνει που η Tellas του έχει κάνει κατάληψη στη γραμμή; Από τη στιγμή που είναι ο νόμιμος κάτοικος του διαμερίσματος η Tellas δεν οφείλει να διακόψει τη γραμμή; :what:

ariadgr
05-11-09, 01:12
Ο επόμενος ενοικιαστής όμως τι κάνει που η Tellas του έχει κάνει κατάληψη στη γραμμή; Από τη στιγμή που είναι ο νόμιμος κάτοικος του διαμερίσματος η Tellas δεν οφείλει να διακόψει τη γραμμή; :what:

Δεν αφορά καθόλου τον νέο ένοικο το θέμα.
Ο νέος ενοικιαστής θεωρεί ότι το σπίτι δεν έχει τηλέφωνο, και κάνει αίτηση για νέα γραμμή στον πάροχο της αρεσκείας του.
Η νέα γραμμή παραδίδεται στον κατανεμητή, και ο τεχνικός του παρόχου αλλάζει τη σύνδεση στον κατανεμητή ώστε να πηγαίνει η νέα γραμμή στο διαμέρισμα και η Tellas στον αέρα.

valen_gr
05-11-09, 02:01
......και εαν δεν υπαρχει ελευθερο ζευγος που να καταληγει στον κατανεμητη της πολυκατικοιας? (αρκετα συχνο φαινομενο..)
Πρεπει να γινει διακοπη της Τελλας....γιατι μπορει να μεινει ομηρος ο νεος ενοικιαστης...γιατι εκεινον δεν θα τον ακουσει καν η Τελλας...και εαν ο παλαιος ενοικιαστης λεμε τωρα δεν ασχοληθει καν και αφηνει απλα απληρωτους τους λογαριασμους και την γραψει κανονικα την τελλας???

ariadgr
05-11-09, 02:17
Πρεπει να γινει διακοπη της Τελλας....

Προφανώς.
Όταν η Tellas αποφασίσει να δεχτεί την αίτηση διακοπής θα γίνει και αυτό.

gryzor
05-11-09, 10:20
Αυτό είναι το πρόβλημα - δεν θυμάμαι καν αν έχει δεύτερο ζεύγος το διαμέρισμα, οπότε όντως θα πρέπει να κοπεί για να έχει τηλέφωνο ο άνθρωπος!

Πάντως, να ξαναπώ κάτι γιατί με ενοχλεί πολύ: ακόμα και οι 30 μέρες είναι απαράδεκτες... δηλαδή θες να φύγεις και οι κύριοι μπορούν να σε χρεώσουν ακόμα ένα μήνα?! Τόσο τους παίρνει δηλαδή να κάνουν ένα κλικ σε ένα κουτάκι στο PC τους για να διαγράψουν το λογαριασμό σου, και στη συνέχεια να κάνουν ό,τι άλλο χρειάζεται όποτε θέλουν;

ariadgr
05-11-09, 10:35
Αυτό είναι το πρόβλημα - δεν θυμάμαι καν αν έχει δεύτερο ζεύγος το διαμέρισμα, οπότε όντως θα πρέπει να κοπεί για να έχει τηλέφωνο ο άνθρωπος!

Περισσευούμενο ζεύγος χρειάζεται να υπάρχει στον κατανεμητή.
Από τον κατανεμητή προς το διαμέρισμα αρκεί και ένα ζευγάρι.
Η αλλαγή γίνεται στον κατανεμητή.


Πάντως, να ξαναπώ κάτι γιατί με ενοχλεί πολύ: ακόμα και οι 30 μέρες είναι απαράδεκτες... δηλαδή θες να φύγεις και οι κύριοι μπορούν να σε χρεώσουν ακόμα ένα μήνα?! Τόσο τους παίρνει δηλαδή να κάνουν ένα κλικ σε ένα κουτάκι στο PC τους για να διαγράψουν το λογαριασμό σου, και στη συνέχεια να κάνουν ό,τι άλλο χρειάζεται όποτε θέλουν;

Απαράδεκτες είναι, αλλά συμφώνησες υπογράφοντας το συμβόλαιο, οπότε εκεί δεν μπορείς να πεις τίποτα.

Δε μας είπες αν πήρες απόδειξη με την υποβολή της διακοπής στο κατάστημα.

gryzor
05-11-09, 10:38
Δεν θυμάμαι αν πήρα, πραγματικά, μια που με τη μετακόμισή μου όλα έγιναν χάος. Αλλά έτσι κι αλλιώς παραδέχθηκαν στην Τ ότι πήραν την αίτηση, οπότε...

R-f
07-11-09, 05:26
Αυτό είναι το πρόβλημα - δεν θυμάμαι καν αν έχει δεύτερο ζεύγος το διαμέρισμα, οπότε όντως θα πρέπει να κοπεί για να έχει τηλέφωνο ο άνθρωπος!

Πάντως, να ξαναπώ κάτι γιατί με ενοχλεί πολύ: ακόμα και οι 30 μέρες είναι απαράδεκτες... δηλαδή θες να φύγεις και οι κύριοι μπορούν να σε χρεώσουν ακόμα ένα μήνα?! Τόσο τους παίρνει δηλαδή να κάνουν ένα κλικ σε ένα κουτάκι στο PC τους για να διαγράψουν το λογαριασμό σου, και στη συνέχεια να κάνουν ό,τι άλλο χρειάζεται όποτε θέλουν;

οροι συμβολαιου ..

gryzor
07-11-09, 08:39
Το ξέρω φίλε μου, δεν συζητάμε αυτό. Ξέρεις πόσοι "όροι συμβολαίου" έχουν κρυθεί παράνομοι και καταχρηστικοί εξ'άλλου; Συζητάμε την ηθικότητα του όρου. Ευχαριστώ για την παρέμβαση.

gryzor
09-11-09, 10:46
Πήγα και πήρα αντίγραφο της αίτησής μου, ο άνθρωπος εκεί μου είπε (βεβαίως) ότι είχε σταλεί, κάτι που το παραδέχτηκε και η υποστήριξη της Τ...

Έστειλα και email στο customer care με σύνδεσμο στο εδώ νήμα. Άντε να δούμε!

akkiiss55
09-11-09, 23:58
Το ξέρω φίλε μου, δεν συζητάμε αυτό. Ξέρεις πόσοι "όροι συμβολαίου" έχουν κρυθεί παράνομοι και καταχρηστικοί εξ'άλλου; Συζητάμε την ηθικότητα του όρου. Ευχαριστώ για την παρέμβαση.

κοιταξε να δεις!ειναι και στη διακριτικη θεληση του υπαλληλου π θα σε εξυπηρετησει να θα προωθησει κατι κατ'εξαιρεση.η πιστη διαδικασια λεει 30 μερες αλλα η διακρητικη θεληση του υπαλληλου παιζει ρολο+κατα μεγαλο βαθμο απο τν τροπο π θα τ μιλησει ο συνδρομητητς!διαφορετικα θα πει:μ μιλας ετσι?δν το στελνω κατ'εξαιρεση να σε βοηθησω...πιστη διαδικασια 30 μερες+το ξεκοβει!αλλα δυνατοτητα για διακοπη δινεται σε συγκεκριμενες περιπτωσεις!

gryzor
10-11-09, 08:56
Δεν διαφωνώ με αυτά που λες, και το καταλαβαίνω απολύτως ότι ένας υπάλληλος στηνε ξυπηρέτηση θα είναι προφανώς πιο εξυπηρετικός με έναν ευγενικό πελάτη παρά με έναν αγροίκο (γι αυτό και είμαι πάντα ευγενικός, τουλάχιστον στην αρχή.)

Αλλά εδώ μιλάμε ότι οι 30 μέρες ήρθαν και παρήλθαν, και δεν έχουν ξεκινήσει καν τη διαδικασία...

amoydar
16-11-09, 12:09
κοιταξε να δεις!ειναι και στη διακριτικη θεληση του υπαλληλου π θα σε εξυπηρετησει να θα προωθησει κατι κατ'εξαιρεση.η πιστη διαδικασια λεει 30 μερες αλλα η διακρητικη θεληση του υπαλληλου παιζει ρολο+κατα μεγαλο βαθμο απο τν τροπο π θα τ μιλησει ο συνδρομητητς!διαφορετικα θα πει:μ μιλας ετσι?δν το στελνω κατ'εξαιρεση να σε βοηθησω...πιστη διαδικασια 30 μερες+το ξεκοβει!αλλα δυνατοτητα για διακοπη δινεται σε συγκεκριμενες περιπτωσεις!

Μεγάλη κουβέντα αυτή που είπες τώρα φίλος.

Αν ο άλλος πάρει και αρχίσει να το παίζει άγριος και δήθεν να φωνάζει και να λέει ότι είναι ( δικηγόρος-γιατρός-δημιοσγράφος-επιχειρηματίας και χάνει $$$$) , ότι θα κάνει καταγγελίες και άλλες τέτιες μ****ς τότε θα είναι ο τελευταίος που θα εξυπηρετηθεί. Θ εξυπηρετηθει με τις ελάχιστες προβλεπόμενες διαδικασίες ο,τι μπορεί να σημαίνει αυτό.. Αν ο άλλος μιλήσει λίγο ευγενικά και ανθρώπινα , μπορεί και να εξυπηρετηθεί πιο άμεσα.
Και εγώ όταν εργάστικα στο θέμα το κατάλαβα αυτό και πλέον προσπαθώ να είμαι ευγενικότατος παντού μπας και καταφέρω τίποτα καλύτερο καμιά φορά

gryzor
16-11-09, 12:10
A! Nα πω ότι τους έστειλα email, με πήραν τρεις μέρες μετά και είπαν ότι θα κινήσουν διαδικασίες διακοπής και πίστωσης ποσού. Στο email εννοείται είχα και σύνδεσμο προς τα εδώ...

karetsos
16-11-09, 12:19
A! Nα πω ότι τους έστειλα email, με πήραν τρεις μέρες μετά και είπαν ότι θα κινήσουν διαδικασίες διακοπής και πίστωσης ποσού. Στο email εννοείται είχα και σύνδεσμο προς τα εδώ...

σε λίγο, για να βρούμε το δίκιο μας με τέτοιες εταιρίες τύπου Tellas, θα πρέπει να πηγαίνουμε στον ΟΗΕ πρώτα.

...............................................................................


και στο μέλλον στην United Federation of Planets :p:p

gryzor
15-04-15, 16:12
RISE, MUMM-RA FROM YOUR GRAVE!!!

Μετά την Ανάσταση λοιπόν (χρόνια πολλά!) έχουμε και ανάσταση του θέματος αυτού.

Βλέπετε, σκέφτομαι να πάω Wind λόγω κάλυψης VDSL και λέω... Για να ρωτήσω τί έγινε με εκείνο το θεματάκι! Να μην τα πολυλογώ, ακόμη υπάρχει υπόλοιπο €430 στο λογαριασμό μου :D

dimangelid
17-04-15, 20:34
RISE, MUMM-RA FROM YOUR GRAVE!!!

Μετά την Ανάσταση λοιπόν (χρόνια πολλά!) έχουμε και ανάσταση του θέματος αυτού.

Βλέπετε, σκέφτομαι να πάω Wind λόγω κάλυψης VDSL και λέω... Για να ρωτήσω τί έγινε με εκείνο το θεματάκι! Να μην τα πολυλογώ, ακόμη υπάρχει υπόλοιπο €430 στο λογαριασμό μου :D

Κατάλαβα καλά; Τόσα χρόνια μετά δεν σου έχουν πιστώσει τα χρήματα;

gryzor
17-04-15, 20:49
Πολύ καλά κατάλαβες :D :D :D

Όχι τίποτε άλλο, φοβάμαι να κάνω αλλαγή στη Wind μπας και αρχίσουν να το κυνηγάνε...

OxAp0d0
21-04-15, 11:42
Πολύ καλά κατάλαβες :D :D :D

Όχι τίποτε άλλο, φοβάμαι να κάνω αλλαγή στη Wind μπας και αρχίσουν να το κυνηγάνε...

Υπό κανονικές συνθήκες δε μπορείς καν να ενεργοποιηθείς πάλι στη Wind αν δε πληρώσεις τα χρωστούμενα. Ή ενεργοποιείσαι και τα βλέπεις στον πρώτο λογαριασμό, δεν ξέρω πως δουλεύουν.
Αλλά, αφού ήταν από δικό τους λάθος, δε τους παίρνεις ένα τηλέφωνο μήπως τα διαγράψουν για να σε κάνουν πελάτη;

gryzor
21-04-15, 12:30
Υπό κανονικές συνθήκες δε μπορείς καν να ενεργοποιηθείς πάλι στη Wind αν δε πληρώσεις τα χρωστούμενα. Ή ενεργοποιείσαι και τα βλέπεις στον πρώτο λογαριασμό, δεν ξέρω πως δουλεύουν.
Αλλά, αφού ήταν από δικό τους λάθος, δε τους παίρνεις ένα τηλέφωνο μήπως τα διαγράψουν για να σε κάνουν πελάτη;

Ακριβώς αυτά σκέφτομαι κι εγώ...

Μόλις ξαναπήρα (μου έδωσες το έναυσμα :D ) και ξανα-μανα-καταχωρήθηκε το αίτημά μου από έναν ακόμα (εξυπηρετηκότατο πάντως) άνθρωπο στην υποστήριξη. Μου είπε ότι θα με πάρουν εντός 3 ημερών...

Άντε να δούμε, θα σας κρατάω ενήμερους!

@ ADSLgr.com All rights reserved.