PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκέφτομαι να την κάνω από Forthnet για Hol αξίζει?



spideman3
05-11-09, 11:13
Μένω Καβάλα στην περιοχή της Καλαμίτσας πίσω, έχω forthnet αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος.Από την ταχύτητα κατεβάσματος αρχείων μουσικά, ταινίες και ακόμα από nvidia ή apple.Τι λέει η Hol στην Καβάλα και ειδικά στην συγκεκριμένη περιοχή.Αποκλείω ΟΤΕ λόγου τιμολογίου.

baskon
05-11-09, 12:19
Αυτη τη στιγμη θα ελεγα οτι δε λεει..
Στις ωρες αιχμης ψιλοσερνεται ..
Μας εχουν πει οτι θα γινει αναβαθμισει μεχρι τις 15/11 οποτε περιμενε μεχρι τοτε παρακολουθα το φορουμ και αν λυθει τοτε βαλε Hol..
Τουλαχιστον θα εχει φερθει αξιοπρεπως και θα εχει λυσει το προβλημα στο χρονο που μας ειπε αν οντως κανει την αναβαθμιση..
Αν δε τη κανει την αναβαθμιση τοτε ή κατσε εκει που εισαι ή ψαξε για αλλου

africa_twin
05-11-09, 12:28
Αυτη τη στιγμη θα ελεγα οτι δε λεει..
Στις ωρες αιχμης ψιλοσερνεται ..
Μας εχουν πει οτι θα γινει αναβαθμισει μεχρι τις 15/11 οποτε περιμενε μεχρι τοτε παρακολουθα το φορουμ και αν λυθει τοτε βαλε Hol..
Τουλαχιστον θα εχει φερθει αξιοπρεπως και θα εχει λυσει το προβλημα στο χρονο που μας ειπε αν οντως κανει την αναβαθμιση..
Αν δε τη κανει την αναβαθμιση τοτε ή κατσε εκει που εισαι ή ψαξε για αλλου

Έχει αναφερθεί κάπου επίσημα αυτό ή είναι ράδιο αρβύλα;

guzel
05-11-09, 14:20
αν δεν σε νοιαζουν τα υψηλά pings που έχει (ανέκαθεν είχε βέβαια) τώρα φαίνεται ότι έχει παραγίνει βάλε χολ... από ταχύτητες κατεβάσματος τα πάει πολύ καλά! προσωπικά έχω πάντα την ταχύτητα που συγχρονίζω ..

η τηλεφωνία τους είναι άριστη

Vitruvian78
05-11-09, 15:21
Εγώ αντιθέτως μετά απο μερικους μήνες στη ΧΟΛ βλέπω την ποιότητα του Ιντερνετ να πηγαίνει απο το κακό στο χειρότερο, όπως και πολύς κόσμος στην περιοχή μου καθώς και χρήστες του φορουμ. Τώρα αν κάποιοι δεν αντιμετωπίζουν κανένα θέμα και είναι υπερευχαριστημένοι, ή είναι εργαζόμενοι στην συγκεκριμένη εταιρεία, ή είναι ο κύριος Κόκκαλης ο ίδιος που θέλει να στηρίξει την εταρεία του! :p Πάντως δεν συστήνω σε κανέναν πλέον να φεύγει απο τον ΟΤΕ και να πηγαίνει σε οποιοδήποτε εναλλακτικό! Κανένας εναλλακτικός δεν έχει τις υποδομές και την δυνατότητα να προσφέρει υπηρεσίες χωρίς προβλήματα, ειδικά όταν η πελατειακή του βάση αυξάνεται. Κάποια στιγμή σκάνε τα προβήματα!! Προσωπικά έμεινα και χωρίς τηλεφωνία 2 φορές για περίπου 5 ημέρες σε διάστημα δύο μηνών, και όταν ρώτησα τί είχε συμβεί, μου είπανε οτι απλά χρειαζότανε μια "επανακινησούλα" η πόρτα μου. Τόσο απλό γι αυτούς, αλλά εμένα με ταλαιπωρήσανε για 5 μέρες κάθε φορά για να μου διορθώσουν το πρόβλημα. Οπότε εγώ ούτε για άριστη τηλεφωνία θα μιλήσω! Μπορεί κάποιος να γυρίσει να μου πει οτι αυτά είναι προσωπικές εμπειρίες και όχι ο κανόνας. Να θυμίσω όμως οτι τέτοια ζητήματα δεν είχα ποτέ με τον ΟΤΕ, και οτιδήποτε συνέβη σ' εμένα, μπορεί να συμβεί στον οποιονδήποτε ανα πάσα στιγμή.

Επιπλέον θεωρώ οτι η Φορθνετ δεν έχει καμία διαφορά με τη ΧΟΛ και δεν βρίσκω κάποιον λόγο κάποιος να περιμένει καλύτερες υπηρεσίες στη ΧΟΛ. Αυτά! Μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα μόνος σου νομίζω.

guzel
05-11-09, 15:35
Εγώ αντιθέτως μετά απο μερικους μήνες στη ΧΟΛ βλέπω την ποιότητα του Ιντερνετ να πηγαίνει απο το κακό στο χειρότερο, όπως και πολύς κόσμος στην περιοχή μου καθώς και χρήστες του φορουμ. Τώρα αν κάποιοι δεν αντιμετωπίζουν κανένα θέμα και είναι υπερευχαριστημένοι, ή είναι εργαζόμενοι στην συγκεκριμένη εταιρεία, ή είναι ο κύριος Κόκκαλης ο ίδιος που θέλει να στηρίξει την εταρεία του! :p Πάντως δεν συστήνω σε κανέναν πλέον να φεύγει απο τον ΟΤΕ και να πηγαίνει σε οποιοδήποτε εναλλακτικό! Κανένας εναλλακτικός δεν έχει τις υποδομές και την δυνατότητα να προσφέρει υπηρεσίες χωρίς προβλήματα, ειδικά όταν η πελατειακή του βάση αυξάνεται. Κάποια στιγμή σκάνε τα προβήματα!! Προσωπικά έμεινα και χωρίς τηλεφωνία 2 φορές για περίπου 5 ημέρες σε διάστημα δύο μηνών, και όταν ρώτησα τί είχε συμβεί, μου είπανε οτι απλά χρειαζότανε μια "επανακινησούλα" η πόρτα μου. Τόσο απλό γι αυτούς, αλλά εμένα με ταλαιπωρήσανε για 5 μέρες κάθε φορά για να μου διορθώσουν το πρόβλημα. Οπότε εγώ ούτε για άριστη τηλεφωνία θα μιλήσω! Μπορεί κάποιος να γυρίσει να μου πει οτι αυτά είναι προσωπικές εμπειρίες και όχι ο κανόνας. Να θυμίσω όμως οτι τέτοια ζητήματα δεν είχα ποτέ με τον ΟΤΕ, και οτιδήποτε συνέβη σ' εμένα, μπορεί να συμβεί στον οποιονδήποτε ανα πάσα στιγμή.

Επιπλέον θεωρώ οτι η Φορθνετ δεν έχει καμία διαφορά με τη ΧΟΛ και δεν βρίσκω κάποιον λόγο κάποιος να περιμένει καλύτερες υπηρεσίες στη ΧΟΛ. Αυτά! Μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα μόνος σου νομίζω.

:rofl::rofl::rofl::rofl:

alex24
05-11-09, 15:45
:rofl::rofl::rofl::rofl:

Εαν αυτο:rofl: ισχυει γι αυτα που λεει ο virtuvian νομιζω οτι ειναι μια προσωπικη του εμπειρια οπως το ιδιο ισχυει για σενα.Αλλα δεν ειναι και η τελεια εταιρια απλως ειναι λιγοοοοο καλυτερη απο τους αλλους εναλλακτικους απλως ειμαι και εγω της γνωμης περι ΟΤΕ γιατι ειμαι και εγω ενας απο τους ευχαριστημενους γιατι την επαθα και απο την hol!!Πολυ απλα:respekt:

nik77
05-11-09, 17:09
εγω ειχα Forthnet με 24 και τώρα εδω και καποιο καιρο εχω hol με 6.Δε θελω να σου πω τι να κανεις αλλα ειμαι πολυ πιο ευχαριστημενος με τα 6 της χολ.

britgreek
10-11-09, 05:10
Εγώ νομίζω ότι έχει να κάνει με την περιοχή. Στο Κερατσίνι η γραμμή πετάει. Στον Πειραιά, η το internet είναι κακό και αργό. Τυχαίνει να έχω και στις δύο περιοχές HOL. Ας περιμένουμε να δούμε πώς θα πάει μετά την αναβάθμιση.

Πάντως, η ποιότητα της τηλεφωνίας είναι απλά εξαιρετική, αν στην περιοχή σου έχει POTS και δεν εξαρτάσαι από το ρούτερ για να έχεις τηλέφωνο.

Να ξεκαθαρίσω ότι στο κατέβασμα λέω ότι πετάει, με δεδομένο ότι χρησιμοποιώ download manager. Με αυτόν κατεβάζω με 1400 σταθερά (έχω κλειδώσει στα 14), ενώ χωρίς αυτόν -πλην ορισμένων εξαιρέσεων- κατεβάζω με 100-200 (μιλάω για το Κερατσίνι). Στον Πειραιά δεν θυμάμαι να έχω περάσει ποτέ τα 650-700.

Να ξέρεις ότι ο ΟΤΕ έχει τώρα adsl 8άρα και απεριόριστες κλήσεις (χωρίς κινητά και διεθνείς στην τιμή), με 43 ευρώ όλα μαζί. Άρα τα ζυγίζεις και αποφασίζεις.

cyfox
10-11-09, 20:03
Στην παρουσα φαση θα ελεγα ΟΧΙ δεν αξιζει. Το youtube σερνεται, ανετα μπορεις να μαγειρεψεις ενδιαμεσα, να κανεις ενα ντουζακι και αλλα καλα πραγματα μονο οχι surfing. Απο τοτε πο εβαλα ΧΟΛ 24αρα (προσφατα) δεν επεξα καθολου PlayStation3 online, γιατι εχει απιστευτα lags (στον ΟΤΕ αντιθετος κανενα προβλημα με 8αρα). Update π.χ. i-tunes, adobe, δεν τα καταφερα... και δεν εχω αλλο διαθεση πια (ακυρωνω ολα τα updates). Εγω παντος θα φυγω αμεσα (πισω ΟΤΕ) αν δεν εχει γινει κατι εως της 15.11 και δεν θα περιμενω εως τελος του μηνα. Η κραταμε τον λογο και ειμαστε κυριοι η οχι...

anodizer
10-11-09, 20:36
Τα 2 προβλήματα που έχει η HOL, αντικειμενικά δηλαδή αυτά που προβληματίζουν πολλούς συνδρομητές κι όχι απλά προβλήματα που είναι να μη σου κάτσουν όπως του Vitruvian παραπάνω, είναι τα pings και το youtube.
Κατά τα άλλα, δλδ surfing/τηλεφωνία POTS/downloading, είναι πάρα πολύ καλά. Άρα διαλέγεις βάσει των αναγκών σου.

mondeo
10-11-09, 23:35
Εγώ αντιθέτως μετά απο μερικους μήνες στη ΧΟΛ βλέπω την ποιότητα του Ιντερνετ να πηγαίνει απο το κακό στο χειρότερο, όπως και πολύς κόσμος στην περιοχή μου καθώς και χρήστες του φορουμ. Τώρα αν κάποιοι δεν αντιμετωπίζουν κανένα θέμα και είναι υπερευχαριστημένοι, ή είναι εργαζόμενοι στην συγκεκριμένη εταιρεία, ή είναι ο κύριος Κόκκαλης ο ίδιος που θέλει να στηρίξει την εταρεία του! :p Πάντως δεν συστήνω σε κανέναν πλέον να φεύγει απο τον ΟΤΕ και να πηγαίνει σε οποιοδήποτε εναλλακτικό! Κανένας εναλλακτικός δεν έχει τις υποδομές και την δυνατότητα να προσφέρει υπηρεσίες χωρίς προβλήματα, ειδικά όταν η πελατειακή του βάση αυξάνεται. Κάποια στιγμή σκάνε τα προβήματα!! Προσωπικά έμεινα και χωρίς τηλεφωνία 2 φορές για περίπου 5 ημέρες σε διάστημα δύο μηνών, και όταν ρώτησα τί είχε συμβεί, μου είπανε οτι απλά χρειαζότανε μια "επανακινησούλα" η πόρτα μου. Τόσο απλό γι αυτούς, αλλά εμένα με ταλαιπωρήσανε για 5 μέρες κάθε φορά για να μου διορθώσουν το πρόβλημα. Οπότε εγώ ούτε για άριστη τηλεφωνία θα μιλήσω! Μπορεί κάποιος να γυρίσει να μου πει οτι αυτά είναι προσωπικές εμπειρίες και όχι ο κανόνας. Να θυμίσω όμως οτι τέτοια ζητήματα δεν είχα ποτέ με τον ΟΤΕ, και οτιδήποτε συνέβη σ' εμένα, μπορεί να συμβεί στον οποιονδήποτε ανα πάσα στιγμή.

Επιπλέον θεωρώ οτι η Φορθνετ δεν έχει καμία διαφορά με τη ΧΟΛ και δεν βρίσκω κάποιον λόγο κάποιος να περιμένει καλύτερες υπηρεσίες στη ΧΟΛ. Αυτά! Μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα μόνος σου νομίζω.


Εαν αυτο:rofl: ισχυει γι αυτα που λεει ο virtuvian νομιζω οτι ειναι μια προσωπικη του εμπειρια οπως το ιδιο ισχυει για σενα.Αλλα δεν ειναι και η τελεια εταιρια απλως ειναι λιγοοοοο καλυτερη απο τους αλλους εναλλακτικους απλως ειμαι και εγω της γνωμης περι ΟΤΕ γιατι ειμαι και εγω ενας απο τους ευχαριστημενους γιατι την επαθα και απο την hol!!Πολυ απλα:respekt:

Γιά μισό ρε παιδιά,
Δηλαδή τι θέλετε;
Να καταργηθούν ΟΛΟΙ οι εναλλακτικοί και να έχουμε ξανά την μονοκρατορία του πΟΤΕ;
Ξεχάσατε τι γινόταν πριν 15-20 χρόνια που δεν μπορούσες να πάρεις τηλέφωνο;Ποιός νομίζετε ότι κράτησε τη Χώρα στον τηλεπικοινωνιακό μεσαίωνα τόσα χρόνια;Δεν βλέπετε ότι τουλάχιστον στα αστικά κέντρα που λειτουργεί ο ανταγωνισμός οι υπηρεσίες είναι καλύτερες;
Σαφώς και υπάρχουν προβλήματα.ΚΑΙ στους εναλλκτικούς ΚΑΙ στον ΟΤΕ.Ρίξτε μιά ματιά στο αντίστοιχο sub-forum και θα δείτε.
Ένα πράγμα θα σας πω........
Στα αστικά κέντρα όπου λειτουργεί ο ανταγωνισμός ο ΟΤΕ δείχνει το πρόσωπείο του πιό αξιόπιστου παρόχου.
Πιό έξω όμως στην επαρχία οπου ο δύσμοιρος συνδρομητής δεν έχει άλλη επιλογή τα πράγματα είναι τραγικά.....
Κι έχω πολλά παραδείγματα γι'αυτό.
Τι θέλετε δηλαδή;
Να επιστρέψει αυτή η κατάσταση παντού;

terko
11-11-09, 03:37
Ξεχάσατε τι γινόταν πριν 15-20 χρόνια που δεν μπορούσες να πάρεις τηλέφωνο;Ποιός νομίζετε ότι κράτησε τη Χώρα στον τηλεπικοινωνιακό μεσαίωνα τόσα χρόνια;

Μην ξεχνάμε βέβαια ότι αυτά τα χρόνια ο ΟΤΕ βρισκόταν κάτω από τον κρατικό μανδύα και τις αποφάσεις για τις επενδύσεις δεν τις έπαιρνε αυτός αλλά τα μπουμπούκια μας οι πολιτικοί.



Να καταργηθούν ΟΛΟΙ οι εναλλακτικοί και να έχουμε ξανά την μονοκρατορία του πΟΤΕ;

Να επιστρέψει αυτή η κατάσταση παντού;

Σαφώς και όχι αλλά να μην λέγεται πάντα η μισή αλλά όλη η αλήθεια.

mondeo
11-11-09, 16:10
Σαφώς και όχι αλλά να μην λέγεται πάντα η μισή αλλά όλη η αλήθεια.

Όταν λες όλη η αλήθεια τι εννοείς;

alex24
11-11-09, 16:28
Γιά μισό ρε παιδιά,
Δηλαδή τι θέλετε;
Να καταργηθούν ΟΛΟΙ οι εναλλακτικοί και να έχουμε ξανά την μονοκρατορία του πΟΤΕ;
Ξεχάσατε τι γινόταν πριν 15-20 χρόνια που δεν μπορούσες να πάρεις τηλέφωνο;Ποιός νομίζετε ότι κράτησε τη Χώρα στον τηλεπικοινωνιακό μεσαίωνα τόσα χρόνια;Δεν βλέπετε ότι τουλάχιστον στα αστικά κέντρα που λειτουργεί ο ανταγωνισμός οι υπηρεσίες είναι καλύτερες;
Σαφώς και υπάρχουν προβλήματα.ΚΑΙ στους εναλλκτικούς ΚΑΙ στον ΟΤΕ.Ρίξτε μιά ματιά στο αντίστοιχο sub-forum και θα δείτε.
Ένα πράγμα θα σας πω........
Στα αστικά κέντρα όπου λειτουργεί ο ανταγωνισμός ο ΟΤΕ δείχνει το πρόσωπείο του πιό αξιόπιστου παρόχου.
Πιό έξω όμως στην επαρχία οπου ο δύσμοιρος συνδρομητής δεν έχει άλλη επιλογή τα πράγματα είναι τραγικά.....
Κι έχω πολλά παραδείγματα γι'αυτό.
Τι θέλετε δηλαδή;
Να επιστρέψει αυτή η κατάσταση παντού;

Φυσικα και υπαρχουνε προβληματα παντου εγω προσωπικα δεν ειπα κατι τετοιο και ειναι καλο να υπαρχει ανταγωνισμος αναμεσα στους παροχους για να μπορει ο καθενας να παρει αυτο που 8ελει και μπορει να πληρωνει και να περνει ομως και το αναλογο οχι κοροιδια!Αλλα γνωμη μου ειναι οτι απο τους εναλλακτικους που εχω περασει εγω λιγο καλυτερος ειναι hol εαν εξερεσεις κατι συγχρονισμους της ταξης των 500down/125up και οτι δεν λειτουργουσε το τηλ ηταν οκ!Παντως οσες φορες καλεσα στην τεχν.υποστηριξη με πηρανε πισω.Για μενα οτε και παλι οτε:respekt:

mondeo
11-11-09, 17:17
Πριν από 20 μέρες περίπου πήγα σε έναν γνωστό 20 χλμ. έξω από την Πάτρα που είχε προβλήματα με αποσυνδέσεις.Αφού έκανα τους απαραίτητους ελέγχους και αλλαγή ρούτερ,καθώς το πρόβλημα συνεχιζόταν κάλεσα το 1242 και έδωσα βλάβη.Όλο αυτό το διάστημα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπήκε στον κόπο να ελέγξει τη βλάβη του ανθρώπου και φυσικά ούτε τον πήραν τηλέφωνο.Προχθες τη Δευτέρα με ξαναπήρε καθώς δεν είχε καθόλου ίντερνετ και δεν επανερχόταν ούτε μετά από επανεκκίνηση του ρούτερ.Πηγαίνω λοιπόν και βλέπω πως δεν παίρνει ΙΡ.Δοκιμάζω με άλλο ρούτερ,βάζω και τα προσωρινά στοιχεία της Οτενέτ,τίποτα.Ξαναπαίρνω γιά βλάβη.Το σηκώνει ένα θηλυκό.
Δεν παίρνω ΙΡ της λέω.
Που το είδατε; μου απαντάει
Μάλλον θα το είδα στον ύπνο μου της λέω.
Τεσπα ξαναδίνω βλάβη.
Μέχρι πριν λίγο που πήρα τον άνθρωπο τηλέφωνο φυσικά δεν είχε ίντερνετ αλλά ούτε είχε μπει στον κόπο ΚΑΝΕΝΑΣ να τον πάρει τηλέφωνο.
Τι να λέμε τώρα ρε παιδιά.
Στην επαρχία όπου παίζουν μόνοι χωρίς αντίπαλο,τα πράγματα είναι τραγικά.Δεν τους νοιάζει τίποτα.Μόνο να τα παίρνουν.
Τι να λέμε τώρα.

spideman3
11-11-09, 17:34
Απ΄ ότι κατάλαβα να περιμένω και να σας ξαναρωτήσω. Πάντως στην Καβάλα έχουμε σχεδόν όλους τους εναλακτικούς. Απλά βαρέθηκα κάθε δύο μήνες να έρχεται τεχνικός γιατί με attenuation 30 με 31 συχρονίζω από 7700 έως 9500Kb/s αντί 12 με 13 ή γιατί από τα ftp κατεβάζω με 140 έως 220 Kb/s.:down:

terko
11-11-09, 17:37
Όταν λες όλη η αλήθεια τι εννοείς;

Συγνώμη φίλε mondeo σε λάθος παράθεση το έβαλα έπρεπε να μπει στην πρώτη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.