PDA

Επιστροφή στο Forum : troubleshooting σύνδεσης internet σε γραφείο



Roronoa
05-11-09, 22:08
καλησπέρα! γνωστός μου έχει το εξής πρόβλημα:
Δουλεύει σε ένα γραφείο μέσα σε μεγάλο κτήριο(πολλοί όροφοι, πολλά γραφεία ανά όροφο) που ένας θεός ξέρει πως είναι φτιαγμένο το δίκτυο. Το πρόβλημα είναι ότι έχει συχνές εκνευριστικές αποσυνδέσεις. Αρχικά έχοντας τη θύρα ethernet όχι σε automatically detect IP address & DNS server address αλλά κλειδωμένα σε κάποιες συγκεκριμένες διευθύνσεις από τους τεχνικούς. Δοκίμασε να μπούν στο αυτόματο και το πρόβλημα φάνηκε να διορθώνεται. μέσα σε μια μέρα βέβαια βγήκε μία φορά. Την επόμενη όμως είχε πάλι αποσυνδέσεις.
Άλλο πρόβλημα είναι ότι δεν ξαναμπαίνει μόνο του αλλά πρέπει να κάνει πράγματα όπως disable & enable τη local area network ή restart.
To ίδιο πρόβλημα έχουν και άλλοι συνάδελφοι τριγύρω.
Το έψαξα λίγο από το help & support και θέλω να ρωτήσω τι παίζει με τις εντολές ping....

Χωρίς να κυνηγά τους τεχνικούς όλη μέρα να ασχοληθούν, μπορεί να εντοπίσει το πρόβλημα μόνος του και να τους στρεψει εκεί μήπως ξεμπερδεύει καμιά μέρα;
Για παράδειγμα έχω σκεφτεί κάτι αλλά επειδή δεν θα είναι σωστό θέλω να το διορθώσετε όσο μπορείτε.
1. ipconfig -all: βρίσκω ip και άλλα.
2. ping <myIP>: check hardware(?),
3. ping <loop κάτι>: αυτό δεν το έπιασα που έλεγε για μια διεύθυνση του τύπου ΧΧΧ.0.0.1 μάλλον για driver check(?),
4. ping <IPτου διπλανού γραφείου>: για να δώ αν λειτουργεί το switch ή router/switch του ορόφου(?)δεν ξέρω και τι έχουν...
5. ping <IPκάποιου πιό έξω>: για να τσεκάρω τον πάροχο internet.(?)

Ας με βοηθήσει κάποις γιατί δεν είμαι σίγουρος για τίποτα από αυτά.
Ευχαριστώ.

jim_p
06-11-09, 09:04
Το πρωτο πραγμα που μπορω να σκεφτω ειναι οτι
- υπαρχει μια σταθερη ip δοσμένη σε εναν συγκεκριμενο υπολογιστη στο δικτυο, εστω στον Α
- η ιδια ip υπαρχει μεσα στο ευρος των ips που μπορουν να δωθουν με dhcp
- οταν συνδεεται ενας υπολογιστης, εστω ο Β, παιρνει την ιδια ip με τον A απο το dhcp
- μιας και οι Α και Β εχουν την ιδια ip, κανενας τους δεν βλεπει δικτυο.

Αν ομως βλεπουν και οι 2 παραπανω το δικτυο, αλλα δεν μπορουνε να μπουνε στο ιντερνετ, τοτε πρεπει απο την "Τοπικη συνδεση" να οριστουν και οι dns servers του isp.

Μπορεις να βαλεις ενα εργαλειο σαν το nmap για να βρεις τις ip των αλλων γυρω σου και να κανεις ping σε αυτες και να δεις αν γινεται. Επισης μπορεις να κανεις ping σε μια εξωτερικη ip, πχ 195.170.0.1 που ειναι ενας απο τους dns του ΟΤΕ.

http://nmap.org/download.html

@ ADSLgr.com All rights reserved.