PDA

Επιστροφή στο Forum : asterisk και altec i-call



peppe
08-03-06, 13:17
Γεια σας,

έχω στήσει ένα τηλεφωνικό κέντρο βασισμένο στο asterisk από το οποίο δουλεύει με επιτυχία ένα εξερχόμενο trunk με το sipdiscount.
Δοκιμάζοντας παρόμοιες ρυθμίσεις για ένα ακόμη trunk με την υπηρεσία i-call της Altec ανακαλύπτω πως ποτέ δεν είναι δυνατό να συνδεθεί.
Επικοινώνησα με την τεχνική υποστήριξη της εταιρείας και μου είπαν πως είναι δυνατό να δουλέψει κάτι τέτοιο αλλά ο αρμόδιος τεχνικός δεν ήταν διαθέσιμος.

Μετά από αρκετές δοκιμές έχω μείνει ακόμη στη ρύθμιση του trunk.
Έχει ασχοληθεί κανείς με επιτυχία με το θέμα αυτό;

wintech2003
08-03-06, 13:28
Λίγο απίθανο μου φαινεται μιας και το i-call ειναι στημένο σε Asterisk.

Υπάρχον αρκετά μέλη ειδήμονες στο θέμα που θα σε βοηθήσουν να το στήσεις.

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

peppe
08-03-06, 13:37
Ναι ξέρω ότι το i-call βασίζεται σε asterisk, και πιστεύω πως κάποια χαζή ρύθμιση μου λείπει.

Οι ρυθμίσεις που χρησιμοποιώ στο icall trunk και δεν έγραψα παραπάνω είναι οι εξής:

[icall]
username=<όνομα χρήστη>
type=peer
secret=<συνθηματικό χρήστη>
host=sip.i-call.gr
fromdomain=stun.i-call.gr

Το trunk είναι εξερχόμενο μόνο προς το παρόν - αν δουλέψει θα παλέψω και το εισερχόμενο :)

blueice
08-03-06, 13:47
Γεια σας,

έχω στήσει ένα τηλεφωνικό κέντρο βασισμένο στο asterisk από το οποίο δουλεύει με επιτυχία ένα εξερχόμενο trunk με το sipdiscount.
Δοκιμάζοντας παρόμοιες ρυθμίσεις για ένα ακόμη trunk με την υπηρεσία i-call της Altec ανακαλύπτω πως ποτέ δεν είναι δυνατό να συνδεθεί.
Επικοινώνησα με την τεχνική υποστήριξη της εταιρείας και μου είπαν πως είναι δυνατό να δουλέψει κάτι τέτοιο αλλά ο αρμόδιος τεχνικός δεν ήταν διαθέσιμος.

Μετά από αρκετές δοκιμές έχω μείνει ακόμη στη ρύθμιση του trunk.
Έχει ασχοληθεί κανείς με επιτυχία με το θέμα αυτό;
Πριν ενα περίπου μήνα έστησα το i-call σε asterisk και μου έπεξε κανονικά. Οι ρυθμίσεις ήταν αντίστοιχες με το sipdiscount.
Μήπως έχεις ενεργοποιήσει στο i-call την ρύθμιση ώστε να μπορεί να πέζει με τα πιταρισμένα dslam του οτέ; Γιατι δεν ξέρω αν υποστηρίζει κάτι τέτοιο το asterisk.

peppe
08-03-06, 13:52
Όχι είναι απενεργοποιημένη η ρύθμιση.
Μπορείς μήπως να δεις αν το trunk config είναι το ίδιο με το δικό μου;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια

blueice
08-03-06, 14:01
Όχι είναι απενεργοποιημένη η ρύθμιση.
Μπορείς μήπως να δεις αν το trunk config είναι το ίδιο με το δικό μου;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια
δυστηχώς είναι σε πελάτη ο server και δεν εχο πλεον πρόσβαση. Πάντως δεν είχα κάνει κάτι διαφορετικό απο το sipdiscount.
Την κυριακή θα ξαναστήσω ένα ακόμη asterisk οπότε αν δεν βρείς μέχρι τότε άκρη στείλε μου ένα pm να σου πώ τι έκανα.

BoGe
08-03-06, 14:09
Μήπως έχεις το Asterisk@home ?

Δοκίμασε τα παρακάτω που έχω βάλει και δουλεύει μια χαρά.

allow=gsm&ulaw&alaw
canreinvite=no
fromdomain=sip.i-call.gr
fromuser=
host=sip.i-call.gr
nat=yes
secret=
type=peer
username=

peppe
08-03-06, 16:18
Μήπως έχεις το Asterisk@home ?

Δοκίμασε τα παρακάτω που έχω βάλει και δουλεύει μια χαρά.

allow=gsm&ulaw&alaw
canreinvite=no
fromdomain=sip.i-call.gr
fromuser=
host=sip.i-call.gr
nat=yes
secret=
type=peer
username=

Σε ευχαριστώ πολύ, με τις ρυθμίσεις αυτές δούλεψε! Αφού το έψαξα λίγο ακόμη, ανακάλυψα ότι παίζει και χωρίς τις γραμμές allow, canreinvite και nat. Δηλαδή:



[icall]
fromdomain=sip.i-call.gr
fromuser=<όνομα χρήστη>
host=sip.i-call.gr
secret=<συνθηματικό>
type=peer
username=<όνομα χρήστη>


Οι αλλαγές σε σχέση με τις αρχικές μου ρυθμίσεις έιναι οι γραμμές:
1. fromuser που δεν είχα και
2. fromdomain που είχα το stun.i-call.gr.

Παρεμπιπτόντως δεν τρέχω asterisk@home αλλά την έκδοση 1.0.7 σε debian, η οποία είναι αν θυμάμαι καλά λίγο παλιότερη από αυτή που έχει το asterisk@home v2.4.

Ευχαριστώ πολύ σε όσους απάντησαν!

tbl
09-03-06, 17:25
Έχεις και νούμερο call-in;
Aν ναι, σου δουλεύουν οι εισερχόμενες;

Όσο για την υποστήριξη της Altec ασχολίαστο..

Εμένα με είχαν πάρει τηλ να με ρωτήσουν πως συνδέθηκα.

Μπορεί να τρέχουν Asterisk από πίσω, αλλά οι χρήστες δεν συνδέονται κατευθείαν πάνω στον Asterisk μεσολαβεί ένας SIP proxy.

peppe
09-03-06, 18:13
Όχι δεν έχω call-in νούμερο - ακόμη. Όταν θα έχω χρόνο να ασχοληθώ θα κάνω post τα αποτελέσματά μου.

Σχετικά με την υποστήριξη της Altec μόνο αυτή τη φορά τη χρειάστηκα και έπαθα πλάκα όταν με πήραν Κυριακή πρωί να με ενημερώσουν σχετικά με την απορία που έστειλα στο e-mail! Τουλάχιστο εμένα μου άφησε πολύ καλή εντύπωση αυτό.

vassilis5
11-03-06, 17:46
Εγω δουλευω Αsterisk 1.2.5 χωρις κανενα προβλημα και με το call-in. Βεβαια το call-in χρειαζετε register πρωτα.

lotr
31-03-06, 20:26
Μπορεί κάποιος να βάλει και ένα παράδειγμα των ρυθμίσεων του για το εισερχόμενο trunk για χρήση με i-call???

Ευχαριστώ.

tbl
05-04-06, 15:16
μετα απο βδομαδες πειραματισμου κατεληξα εδω...
υπάρχει κατι σαν bug που οταν κανεις register με sip se ena Cisco AS 53xx εχει διαφορά το sip.i-call.gr με το sip.i-call.gr:5060

αυτο μονο μου εφαγε κανα 3αρι μερες...

sip.conf

register => username:pass@213.5.43.134:5060/username

[icall]
type=peer
secret=pass
username=username
fromuser=username
insecure=very
host=sip.i-call.gr
context=from_icall
fromdomain=asterisk.i-call.gr


και μετα τα αντιστοιχα extensions για εισερχομενες.

tasis
18-12-06, 17:43
Αν και αυτό είναι παλιό post, γράφω μήπως και τυχόν δει κανείς την ερώτηση.

Έχω πρόβλημα σε αντίστοιχο Asterisk setup με i-call.gr όπου "ρίχνει" την εισερχόμενη κλήση μετά από κάποια δευτερόλεπτα. Για να μην τα ξαναγράφω, λεπτομέρειες στο παρακάτω post:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=66303#top

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα! :-)

kiocon
08-01-07, 20:19
σε περίπτωση που γίνεται κλίση μέσω i-call με asterisk μόνο ένας χρήστης κάθε στιγμή μπορεί να χρησιμοποιεί τον λογαριασμό κάθε φορά ?

sdikr
08-01-07, 20:38
σε περίπτωση που γίνεται κλίση μέσω i-call με asterisk μόνο ένας χρήστης κάθε στιγμή μπορεί να χρησιμοποιεί τον λογαριασμό κάθε φορά ?


Ναι, (τουλάχιστον στο I-call pack,) αν έχεις όμως και δευτέρο το ρυθμίζεις έτσι ώστε να δουλέυει με το δευτερό αν δεί το πρώτο πιασμένο

yianniscan
09-01-07, 00:45
σε περίπτωση που γίνεται κλίση μέσω i-call με asterisk μόνο ένας χρήστης κάθε στιγμή μπορεί να χρησιμοποιεί τον λογαριασμό κάθε φορά ?
Αυτό μπορεί να ισχύει για τις εξερχόμενες κλήσεις αλλά όχι για τις εισερχόμενες, διότι το CallWaiting λειτουργεί όταν σε καλέσει και δεύτερος ενώ βρίσκεσαι σε συνομιλία.

Για τις εξερχόμενες θα πρέπει να το δοκιμάσεις, διότι δεν βλέπω κάποιο λόγο να περιορίζει τις ταυτόχρονες εξερχόμενες κλήσεις η Altec, αφού χρεώνει με το λεπτό την κάθε κλήση.


Μπορεί να τρέχουν Asterisk από πίσω, αλλά οι χρήστες δεν συνδέονται κατευθείαν πάνω στον Asterisk μεσολαβεί ένας SIP proxy.

Ο εξοπλισμός που χρησιμοποιούν για το i-Call είναι παρακάτω:

1.OpenSer (1.0.0-tls (x86_64/linux))
2.Asterisk server
3.Cisco-SIPGateway/IOS-12.x (πιθανώς AS5300)

@ ADSLgr.com All rights reserved.