PDA

Επιστροφή στο Forum : Φτηνα windows 7



villasg
07-11-09, 02:46
Καποια στιγμη πηρα την αποφαση να βαλω τα 7.
Στο laptop μου ( acer 8920g )
Τα εβαλα στον 2ο δισκο και εκανα τις δοκιμες μου.
Μου αρεσανε και παιζανε καλα ( drivers ok κλπ)
Δεν ηθελα να εχω "σπασμενο" λειτουργικο στο laptop οποτε αρχισα την ερευνα για τιμες .
Το πιο φτηνο , μεσω σκρουτζ , ultimate ηταν στα 162 ε (dsp).
Ψαχνοντας λοιπον στο e-bay βρηκα αδεια χρησης ultimate με 24.14 EUR ( $34.95 USD )
Ειχα ηδη κατεβασει μια "untouched" εκδοση με την οποια εκανα και τις δοκιμες μου
Αυτο εδω Window 7 Ultimate 32bit & 64bit Key Retail GENUINE (http://cgi.ebay.co.uk/Window-7-Ultimate-32bit-64bit-Key-Retail-GENUINE_W0QQitemZ250526509504QQcmdZViewItemQQptZUS_Software?hash=item3a548b29c0)
Σε 2 ωρες ειχα στο email μου το key .
Το εβαλα και ολα ωραία και καλα .


24 ευρωπουλα λοιπον και καθαρισατε !!!!!

NiKapa
07-11-09, 03:58
Μακαρι να ειναι οπως τα λες..μονο μην βρεθεις προ εκπληξεων στο αμεσο μελλον..;)

tsek
07-11-09, 05:16
ωραίος....:oneup:

manosdoc
07-11-09, 05:38
Για δώσε σε ένα Elevated command promt
slmgr -dlv

amoyda
07-11-09, 11:18
μην λες τετοια γιατι δεν το πιστευω...δεν υπαρχει περιπτωση

tuko
07-11-09, 11:24
Τετοιες δημοπρασιες (με αντιστοιχες τιμες) υπαρχουν κι απο αλλους χρηστες. Και οι αγοραστες αφηνουν θετικα σχολια!!

Ειναι ομως ετσι? 'Η μετα απο λιγο καιρο θα αρχισουν τα κλαμματα?? :whistle:

Για ριχτε περισσοτερες πληροφοριες οσοι γνωριζετε κατι!

atheatos
07-11-09, 11:35
Kαλύτερα να το κλειδώσετε το thread γιατί η Microsoft θα απολύσει και αλλους εργαζόμενους....

overvolt
07-11-09, 13:28
Δεν θα σταθώ στο θέμα ... νομιμότητα κωδικού .

Θα πω ότι , η μόνη περίπτωση που κάποιος θα μπορεί με ελαφριά καρδιά να αγοράσει λογισμικό απο το Ebay .... είναι μόνο τα Boxed ... να είναι δηλαδή στο σφραγισμένο κουτάκι του .

Διαφορετικά ... εάν υπάρχει διαφυγή κωδικών ενεργοποίησης ,
στο επόμενο Microsoft update , θα έχει αντιμετωπιστεί .

villasg
07-11-09, 14:33
Για δώσε σε ένα Elevated command promt
slmgr -dlv


http://img194.imageshack.us/img194/97/87226029.png

kime
07-11-09, 14:53
Για δώσε σε ένα Elevated command promt
slmgr -dlv


Τί πρέπει να δούμε εδώ;

treli@ris
07-11-09, 15:37
Ενταξει φαινεται. Συγκρινα και με το δικο μου και εισαι ΟΚ

Το "Κατασταση Αδειας Χρησης" ειναι σημαντικο

manosdoc
07-11-09, 16:05
Μάλιστα. Καλά είναι προς το παρόν. Είναι στο channel Retail.

Να εύχεσαι μόνο μην δώσει το κλειδί παρακάτω αργότερα, αν και για 20 ευρώ, δεν έχασες και τίποτα.

sonic
07-11-09, 16:29
Μου έκανε εντύπωση και έκανα μια αναζήτηση να δω τι παίζει γενικά, από ότι καταλαβαίνω είναι κλειδιά από το MSDN, και αν κάποιος χρήστης το παρακάνει και δώσει αβέρτα, γίνεται blacklisted, και πάει και το κλειδί.

Βέβαια, με τέτοιο κόστος...

tsavman
07-11-09, 16:33
Το ΟΕΜ_SLP channel που βγάζει σε μένα τί είναι;

manosdoc
07-11-09, 16:36
Το ΟΕΜ_SLP channel που βγάζει σε μένα τί είναι;

Προαγορασμένος υπολογιστής με προεγκατεστημένα, ενεργοποιημένα από πριν με SLP και certificate.

@Sonic ναι, μπορεί. Μπορεί να είναι και από MAK keys από εταιρίες, αλλά το επίφοβο είναι πως μπορεί να δωθούν και αλλού. Όπως είπαμε βέβαια με αυτήν την τιμή....

sonic
07-11-09, 16:38
Αν κάποιος έχει από το MSDN, τι είδους licence του βγάζει αλήθεια;

treli@ris
07-11-09, 16:42
Αν κάποιος έχει από το MSDN, τι είδους licence του βγάζει αλήθεια;

Απο MSDNAA μου βγαζει Retail.

manosdoc
07-11-09, 16:49
Retail είναι και από κει.

villasg
07-11-09, 16:52
Οπως ειπατε και πριν το κοστος ειναι μικρο .
Θα δειξει στην πορεια ...
Αν κλειδωσουν (φτου μακρυα απο εμας ) θα σας πω

mondeo
07-11-09, 17:38
Προσωπικά του θείου Bill δεν του ξαναδίνω ούτε ένα Cent.....
Την πάτησα μία όταν αγόρασα το laptop.
Δεύτερη δεν θα υπάρξει.

tsavman
07-11-09, 17:52
Προαγορασμένος υπολογιστής με προεγκατεστημένα, ενεργοποιημένα από πριν με SLP και certificate.


Δηλαδή είμαι καλυμένος ή μπορεί το κλειδί που έχω να έχει δοθεί και αλλού;

BigBlack
07-11-09, 17:57
Δηλαδή είμαι καλυμένος ή μπορεί το κλειδί που έχω να έχει δοθεί και αλλού;
Πάρε καλού κακού ένα backup του activation με αυτό το utilitάκι (http://directedge.us/content/abr-activation-backup-and-restore)...

tsavman
07-11-09, 18:03
Πάρε καλού κακού ένα backup του activation με αυτό το utilitάκι (http://directedge.us/content/abr-activation-backup-and-restore)...

χμμμ.. δεν βλέπω υποστήριξη για τα 7..

anyway, απλά ρωτάω γιατί δεν αγόρασα εγώ τον συγκεκριμένο υπολογιστή αλλά οι δικοί μου από μικρό κατάστημα που το έχει γνωστός και δε βλέπω ούτε serial number κολλημένο πάνω ούτε δισκάκι με το setup των 7 :hmm:

BigBlack
07-11-09, 18:05
Το έχω δοκιμάσει εγώ στα 7, δουλεύει.

villasg
08-11-09, 01:52
Ναι το δοκιμασα και παιρνει backup το κλειδι

BigBlack
08-11-09, 02:12
Στα προεγκαταστημένα-προενεργοποιημένα Windows, παίρνει backup και το αρχείο ενεργοποίησης, πράγμα που σε γλυτώνει από τα τηλεφωνήματα σε περίπτωση επανεγκατάστασης.

befreegr
09-11-09, 13:53
Πήρα και γω ένα κλειδί για δοκιμή από αυτόν στο ebay, με $20. Θα δείξει.

tedd
09-11-09, 14:12
Παντως δουλευει δεν δουλευει το κλειδι δεν νομιζω να σου νομιμοποιει την εκδοση που "αγοραζεις".
Για να ειναι εντελως νομιμη θα πρεπει να εχεις στην κατοχη σου και το κουτι με το αυτοκολλητο του serial number, το να εχεις λαβει απλά ενα ε-μαιλ απλώς με ενα serial number και μαλιστα απο καποιον μη εξουσιοδοτιμενο re-seller δεν λεει τίποτα.

Αναφορα για αυτου του ειδους τα "μαγαζια" ειχε γίνει αναφορα και παλαιοτερα σε αλλο νημα και εχουν ανοιχθει και αρκετα θεματα σε αλλα φορουμ του εξωτερικου και με οχι τόσο κολλακευτικά λόγια.

stelios4711
10-11-09, 16:27
Παντως δουλευει δεν δουλευει το κλειδι δεν νομιζω να σου νομιμοποιει την εκδοση που "αγοραζεις".
Για να ειναι εντελως νομιμη θα πρεπει να εχεις στην κατοχη σου και το κουτι με το αυτοκολλητο του serial number, το να εχεις λαβει απλά ενα ε-μαιλ απλώς με ενα serial number και μαλιστα απο καποιον μη εξουσιοδοτιμενο re-seller δεν λεει τίποτα.


Εδώ έχεις κάποιο λάθος
Εχω νόμιμότατα vista business & Windows server 2003 τα οποία τα απέκτησα δωρεάν από την microsoft (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=137041&highlight=%CE%94%CF%89%CF%81%CE%B5%CE%B1%CE%BD+vista) η οποία μου έστειλε απλά τα serial number σε e-mail χωρίς να έχω στη κατοχή μου κανένα κουτι και κανένα αυτοκόλητο. Είμαι παράνομος;

Gordito
10-11-09, 16:30
Kαμια σχεση η περιπτωση σου.

Ο φιλος δεν αγοραζει απο Microsoft, ουτε δικαιουται δωρεαν σαν φοιτητης.

johnson
10-11-09, 16:33
Πήρα και γω ένα κλειδί για δοκιμή από αυτόν στο ebay, με $20. Θα δείξει.

Για καλό και για κακό, ανταλλάξτε το πρώτο πεδίο του κλειδιού σας με τον άλλο
φίλο... ποτέ δε ξέρεις... :p

befreegr
10-11-09, 16:54
Για καλό και για κακό, ανταλλάξτε το πρώτο πεδίο του κλειδιού σας με τον άλλο
φίλο... ποτέ δε ξέρεις... :p

Δεν τρέχει τίποτα, δεν έχω σκοπό να το χρησιμοποιήσω παρά μόνο για δοκιμές σε VM στο Fusion. Και να σταματήσει να δουλεύει κάποια στιγμή αν είναι όλα τα ίδια κλειδιά, απλά θα έχω κεράσει 5 μπύρες τον αμερικάνο :)
Το XP που έχω σπίτι είναι νομιμότατο και θα συνεχίσω να το χρησιμοποιώ ώσπου να χρειαστεί να αλλάξω λειτουργικό (σε κανα 5άρι χρόνια το κόβω :p, τόσο έκανα να βάλω XP μετά το 2Κ).

Τρέχει ήδη μια χαρά πάντως.

villasg
10-11-09, 17:07
Για καλό και για κακό, ανταλλάξτε το πρώτο πεδίο του κλειδιού σας με τον άλλο
φίλο... ποτέ δε ξέρεις... :p

Αυτο δεν το καταλαβα τι εννοεις ?

befreegr
10-11-09, 18:06
Αυτο δεν το καταλαβα τι εννοεις ?

Εννοεί ότι μπορεί να έχουμε πάρει το ίδιο κλειδί, αν κατάλαβα καλά ..

villasg
10-11-09, 18:11
Εννοεί ότι μπορεί να έχουμε πάρει το ίδιο κλειδί, αν κατάλαβα καλά ..

Εαν ειχαμε το ιδιο καποιος δεν θα μπορουσε να ενεργοποιηθει , μαλλον

befreegr
10-11-09, 18:14
Εαν ειχαμε το ιδιο καποιος δεν θα μπορουσε να ενεργοποιηθει , μαλλον

Σωστό και αυτό :)

RASTAVIPER
10-11-09, 18:48
Εαν ειχαμε το ιδιο καποιος δεν θα μπορουσε να ενεργοποιηθει , μαλλον
Είστε τόσο σίγουροι ότι η Microsoft τσεκάρει σε πόσα pc έχει περαστεί το ίδιο κλειδί?:whistle::whistle:

Και αν δεις ότι παίζει κανένα μήνα μια χαρά, γιατί να μην το δοκιμάσεις και σε άλλο μηχάνημα?

befreegr
10-11-09, 18:52
Είστε τόσο σίγουροι ότι η Microsoft τσεκάρει σε πόσα pc έχει περαστεί το ίδιο κλειδί?:whistle::whistle:

Και αν δεις ότι παίζει κανένα μήνα μια χαρά, γιατί να μην το δοκιμάσεις και σε άλλο μηχάνημα?

Σε κάποιου τύπου κλειδιά το τσεκάρουν και με το παραπάνω. Και έχει τύχει να πάρω τη Microsoft για ενεργοποίηση σε μηχάνημα το οποίο είχε αλλάξει motherboard και ήταν ήδη ενεργοποιημένο και δεν το έκανε μέσω Internet. Το έκαναν αφού με έπρηξαν λίγο για το ότι μάλλον είναι και σε άλλο μηχάνημα ενεργοποιημένο το ίδιο κλειδί.

chosen0ne
10-11-09, 20:48
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό με κλειδί για να μην ανοίγω νέο νήμα.... :whistle:
Έχω αγορασμένα τα 7 home premium upgrade, έκανα κάποιες ενεργοποιήσεις σε 1 pc και την τελευταία φορά που έκανα φορματ δεν μου τα ενεργοποιούσε και μου ζήτησε την αυτόματη μέθοδο μέσω τηλεφώνου..... Επειδή πρώτη μου φορά την χρησιμοποιήσα την υπηρεσία, όταν μου είπε για τι πράγμα θέλει να μου δώσει κωδικό για 1 υπολογιστή μόνο ή μέχρι 6 (αν θυμάμαι καλά), επέλεξα 1 (δεν ξέρω αν αναιρείται αυτό τώρα κι αν έκανα βλακεία, εσείς θα μου πείτε).... πληκτρολόγησα τον μεγάλο κωδικό που μου έβγαλε η οθόνη απο τα windows 7 και μου έλεγε ανα 6 τα νέα νούμερα να τα γράψω απο κάτω. Τα έγραψα και ενεργοποιήθηκε.
Το ερώτημα είναι το εξής: τον μεγάλο κωδικό που μου έδωσε ο αυτόματος τηλεφωνητής τον έγραψα σε ένα χαρτί. Κάθε φορά που κάνω εγκατάσταση μπορώ να τον πληκτρολογώ και να ενεργοποιήτε κανονικά το σύστημα ή κάθε φορά ο αριθμός απο πάνω θα αλλάζει και δεν θα ταιριάζει με αυτόν που έχω γραμμένο οπότε θα θέλω να παίρνω τηλ στην microsoft??

ΥΓ Τον αριθμό θα τον χρησιμοποιώ μόνο σε αυτό τον υπολογιστή αν παίζει κάποιο ρόλο. :hmm:

vaggoulas
10-11-09, 21:01
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό με κλειδί για να μην ανοίγω νέο νήμα.... :whistle:
Έχω αγορασμένα τα 7 home premium upgrade, έκανα κάποιες ενεργοποιήσεις σε 1 pc και την τελευταία φορά που έκανα φορματ δεν μου τα ενεργοποιούσε και μου ζήτησε την αυτόματη μέθοδο μέσω τηλεφώνου..... Επειδή πρώτη μου φορά την χρησιμοποιήσα την υπηρεσία, όταν μου είπε για τι πράγμα θέλει να μου δώσει κωδικό για 1 υπολογιστή μόνο ή μέχρι 6 (αν θυμάμαι καλά), επέλεξα 1 (δεν ξέρω αν αναιρείται αυτό τώρα κι αν έκανα βλακεία, εσείς θα μου πείτε).... πληκτρολόγησα τον μεγάλο κωδικό που μου έβγαλε η οθόνη απο τα windows 7 και μου έλεγε ανα 6 τα νέα νούμερα να τα γράψω απο κάτω. Τα έγραψα και ενεργοποιήθηκε.
Το ερώτημα είναι το εξής: τον μεγάλο κωδικό που μου έδωσε ο αυτόματος τηλεφωνητής τον έγραψα σε ένα χαρτί. Κάθε φορά που κάνω εγκατάσταση μπορώ να τον πληκτρολογώ και να ενεργοποιήτε κανονικά το σύστημα ή κάθε φορά ο αριθμός απο πάνω θα αλλάζει και δεν θα ταιριάζει με αυτόν που έχω γραμμένο οπότε θα θέλω να παίρνω τηλ στην microsoft??

ΥΓ Τον αριθμό θα τον χρησιμοποιώ μόνο σε αυτό τον υπολογιστή αν παίζει κάποιο ρόλο. :hmm:
Στα vista τουλάχιστον άλλαζε κάθε φορά.Λογικά το ίδιο θα γίνεται και στα 7.

africa_twin
10-11-09, 21:40
Στα vista τουλάχιστον άλλαζε κάθε φορά.Λογικά το ίδιο θα γίνεται και στα 7.
Και στα XP το ίδιο ισχύει! Αλλάζει κάθε φορά! :nono:

sdikr
10-11-09, 22:22
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό με κλειδί για να μην ανοίγω νέο νήμα.... :whistle:
Έχω αγορασμένα τα 7 home premium upgrade, έκανα κάποιες ενεργοποιήσεις σε 1 pc και την τελευταία φορά που έκανα φορματ δεν μου τα ενεργοποιούσε και μου ζήτησε την αυτόματη μέθοδο μέσω τηλεφώνου..... Επειδή πρώτη μου φορά την χρησιμοποιήσα την υπηρεσία, όταν μου είπε για τι πράγμα θέλει να μου δώσει κωδικό για 1 υπολογιστή μόνο ή μέχρι 6 (αν θυμάμαι καλά), επέλεξα 1 (δεν ξέρω αν αναιρείται αυτό τώρα κι αν έκανα βλακεία, εσείς θα μου πείτε).... πληκτρολόγησα τον μεγάλο κωδικό που μου έβγαλε η οθόνη απο τα windows 7 και μου έλεγε ανα 6 τα νέα νούμερα να τα γράψω απο κάτω. Τα έγραψα και ενεργοποιήθηκε.
Το ερώτημα είναι το εξής: τον μεγάλο κωδικό που μου έδωσε ο αυτόματος τηλεφωνητής τον έγραψα σε ένα χαρτί. Κάθε φορά που κάνω εγκατάσταση μπορώ να τον πληκτρολογώ και να ενεργοποιήτε κανονικά το σύστημα ή κάθε φορά ο αριθμός απο πάνω θα αλλάζει και δεν θα ταιριάζει με αυτόν που έχω γραμμένο οπότε θα θέλω να παίρνω τηλ στην microsoft??

ΥΓ Τον αριθμό θα τον χρησιμοποιώ μόνο σε αυτό τον υπολογιστή αν παίζει κάποιο ρόλο. :hmm:


ΑΝ είναι στον ίδιο υπολογιστή (χωρίς καμία αλλάγη Hardware) ναι δουλεύει, αλλιώς ξεχνά το

johann69
17-11-09, 17:12
παντως για οικιακη χρηση ειναι μια χαρα η τιμη

@ ADSLgr.com All rights reserved.