PDA

Επιστροφή στο Forum : Wind-Tellas νέα σύνδεση, ΔΕΝ ξεκινήσαμε καλά



konc
07-11-09, 12:27
Στις 12/9 έγινε η αίτηση για νέα σύνδεση τηλεφώνου και internet, σε πακέτο double play.

1) Στις 29/9 το modem που το είχα συνδεδεμένο συγχρόνισε και άνοιγε η σελίδα της tellas κανονικά από τον browser για να κάνεις την ενεργοποίηση. ΑΥΤΟ το διάστημα είναι και το μοναδικό που βρίσκω απόλυτα λογικό. Παίρνω τηλέφωνο να μου δώσουν τον κωδικό ενεργοποίησης να φτιάξω τον λογαριασμό μου για το internet. Ωραία χαζομάρα, δεν μπορούσαν να έχουν ένα σύστημα πχ σαν του ΟΤΕ που όταν έρθει η γραμμή, πας απλά στη σελίδα του και το ενεργοποιείς. ΔΕΝ μπορούν να μου τον δώσουν, γιατί ο τεχνικός δεν είχε έρθει ακόμα λέει να αλλάξει το status μου σε ΟΚ και να μπορέσουν να δουν την καρτέλα μου.

2) Του τεχνικού του πήρε κάτι παραπάνω από 1 εβδομάδα (με την γραμμή όλο αυτό το διάστημα να είναι ΟΚ) απλά για να έρθει. Ήρθε στις 6/10, τα βρήκε όλα συνδεδεμένα και ΟΚ. Δυστυχώς στο σπίτι ήταν η γυναίκα μου και όσο και αν προσπάθησα να την «δασκαλέψω» να του πει πως είμαι συνάδελφός του και η γραμμή είναι ΟΚ εκεί που συγχρονίζει (στα 7500Kbps με snr 7 και attenuation 40) ο τύπος έκανε ότι γούσταρε. Είπε ένα «ναι, ναι..» και με κλείδωσε σε snr 10 και συγχρονισμό στα 6100-6300Kbps. Γιατί ρε μεγάλε? Με 3 εταιρίες πριν από εσένα έπαιζα στα 7200-7500, εσύ γιατί κάνεις ότι γουστάρεις εις βάρος μου για να είσαι σίγουρος πως καλύπτεις τον απαυτό σου και η γραμμή θα είναι σταθερή? Αφού στο λέω πως εκεί ΕΙΝΑΙ σταθερή χρόνια τώρα.. Τώρα που έφυγε, καλά κρασιά. Δεν θα βγάλω άκρη ποτέ.

3) Πριν φύγει είχα πει στη γυναίκα μου να επιμείνει να πάρουμε τον κωδικό ενεργοποίησης γιατί το είχα δει το όνειρο.. Τζίφος πάλι, της είπε ξερά να πάρει τηλέφωνο στο 13800 και θα μας τον δώσουν. Έλα όμως που και πάλι δεν μπορούσαν να δουν την καρτέλα μας γιατί ο τεχνικός λέει θα χρειαστεί 3 μέρες για να «προωθηθεί για ενεργοποίηση η υπηρεσία». 3 μέρες για να δώσουν ένα ΟΚ, να αλλάξει ένα status και να πάρω ένα παλιονούμερο..

Φτάνουμε τον 1 μήνα συνολικά και τις 12 μέρες από τη στιγμή που συγχρόνισε το modem μέχρι να μου δώσουν έναν αριθμό.. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

Για να πούμε και το μόνο θετικό που βλέπω, αντίθετα με άλλες εταιρίες, το upload είναι καρφωμένο στο 1 Mbps και δεν έχουν την χαζή πολιτική «το upload αναλογικά με το download».

Όσον αφορά το ADSM της wind που έχω μέχρι τώρα.. Αλλουνού παπά ευαγγέλιο, αλλά είναι για μηνύσεις. Κοροϊδία σκέτη, 100%, και θα το υποστηρίζω ακόμα και στους πελάτες μου. Αυτό το πράμα δεν θα τους το πουλήσω ποτέ.

Στο προκείμενο: Αφού δεήσουν και ενεργοποιηθώ, έχω ελπίδες να αποκτήσω target snr 7 με κάποιες ενέργειες ή τσάμπα θα φάω τον χρόνο μου να το ζητάω? Είναι κρίμα, είμαι μακριά από το dslam και ήδη συγχρονίζω σχετικά χαμηλά, 1 ολόκληρο Mbps στα 6 EXEI διαφορά και στην τελική το πληρώνω.

konc
11-11-09, 19:44
Νέα και τελευταία. Επιτέλους ενεργοποιήθηκα, αφού ένιωσα στο πετσί μου το μπάχαλο που επικρατεί. Και φανταστείτε, εργάζομαι σε επιχείρηση που πουλάει και Wind-Tellas (=πρόσβαση σε ανθρώπους και τηλέφωνα όχι γνωστά σε απλό πελάτη τους) και πάλι δυσκολεύτηκα να βγάλω άκρη :) Αφήνοντας τον ΟΤΕ στην άκρη, αυτό που θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ είναι το ότι απέκτησα internet 13 μέρες αφότου συγχρόνησε το router.

Στο προκείμενο: ΔΕΝ είμαι ευχαριστημένος. Το φτηνο-oxygen συγχρονίζει στα 6400 καρφωμένα με SNR 9 και attenuation 40.

Έβαλα πάνω το Fritz που είχα από την προηγούμενή μου σύνδεση (ΚΑΤΑΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ από το router και από την γραμμή, αν δεν ήταν τόσο μπάχαλο το λογιστήριο της Vodafone ώστε να μην μπορώ να βγάλω άκρη έναν χρόνο με λάθος λογαριασμούς δεν θα άλλαξα πάροχο) και αμέσως συγχρόνισε σταθερά 3-4 φορές στα 6750 με SNR 10.5 και attenuation 36 (αλήθεια, αυτό πως και άλλαξε?)

Το ερώτημα είναι: Μπορώ να κάνω κάτι με την tellas ώστε να συγχρονίσω γύρω στα 7200 που γνωρίζω χρόνια τώρα πως είναι η δυνατότητα-όριο της γραμμής μου με ένα καλό router σαν το fritz (σταθερή με SNR από 7 και πάνω) ή δεν θα βγάλω άκρη ποτέ? Πως στο καλό θα τους πείσω να αφήσουν το snr να πέσει στο 7?

Παίζω με λεπτομέρειες θα μου πείτε, αλλά 0,8Mbps σε τέτοια γραμμή (με μικρό ανώτατο όριο) είναι ΜΕΓΑΛΗ διαφορά. Κάποτε δεν υπήρχαν καν συνδέσεις 0,8Mbps..

vaggoulas
11-11-09, 20:09
Η Tellas έχει target SNR=9db.Δεν πρόκειται να σου το μειώσουν για να συγχρονίσεις παραπάνω.Είναι πολιτική τους.

konc
11-11-09, 20:15
μμμ ωραία.. χάνουμε σχεδόν 1 mbps ενώ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να το έχουμε γιατί είναι "πολιτική τους". Τι να πω, ίσως λόγω δουλειάς, λόγω γνώσεων, λόγω χαρακτήρα, θέλω πολλά, ξέρω 'γω... Μετάνιωσα την ώρα και τη στιγμή που έφυγα από ΟΤΕ (τα παλιάαααα τα χρόνια, απαρχές vivodi) αλλά τι να κάνουμε, είναι και τα ρημάδια τα χρήματα στη μέση..

ermis333
12-11-09, 10:54
μμμ ωραία.. χάνουμε σχεδόν 1 mbps ενώ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να το έχουμε γιατί είναι "πολιτική τους". Τι να πω, ίσως λόγω δουλειάς, λόγω γνώσεων, λόγω χαρακτήρα, θέλω πολλά, ξέρω 'γω... Μετάνιωσα την ώρα και τη στιγμή που έφυγα από ΟΤΕ (τα παλιάαααα τα χρόνια, απαρχές vivodi) αλλά τι να κάνουμε, είναι και τα ρημάδια τα χρήματα στη μέση..

Και ο ΟΤΕ έχει target snr στα 9 από όσα γνωρίζω εδώ και 1 χρόνο τουλάχιστον και ακόμα μεγαλύτερο αν έχεις την IPTV.

Forthnet το έχει κοντά στο 6-7 μου φαίνεται ενώ ON και Netone σε αφήνουν να το βάλεις όσο θες.

Γενικά πάντως εσύ δεν έχεις πρόβλημα, αλλά σε τεχνικά θέματα το SNR κοντά στα 10-12 εξασφαλίζει απόλυτη σταθερότητα στη γραμμή, όποιος δίνει IPTV εκεί το πάει το target SNR.

Προσωπικά με DMT πρίν μπούν τα target SNR είχα καταφέρει να δουλέψω σταθερά με 2 SNR και 19Mbit συγχρονισμό, τώρα έχω 15Mbit συγχρονισμό και 9.5 SNR, αλλά δεν με πολυνοιάζει να σου πώ την αλήθεια.

Αντιθέτως υπάρχουν αρκετές γραμμές που παρουσιάζουν προβλήματα με SNR χαμηλότερο του 8, οι πάροχοι θέλουν να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο οπότε βάζουν πολλές φορές το SNR από 9 και πάνω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.