PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπλε οθόνη με WINDOWS7 και ATI4870



TSITSO
08-11-09, 14:46
Καλημέρα σε όλους.

Μόλις παρέλαβα τα windows7 ultimate και προσπαθόντας να κάνω την εγκατάσταση, το μόνο που καταφέρνω είναι να βλέπω μπλε οθόνες.

Πιο συγκεκριμένα, το pc μου φοράει τα εξής :

Intel core I5 750
Gigabyte P55 UD3
albatron 4870 1GB
RAM 2x2GB

Οταν πρωτοπήρα το pc (την περασμένη εβδομάδα), πέρασα τα XP pro και ήταν όλα μια χαρά (εκτός από το ότι είχα μόνο 3,5 GB RAM αφού έχω 32bit έκδοση)

Χθες που πήγα να εγκαταστήσω τα windows7 ultimate 64bit, αφού έγινε κανονικά η εγκατάσταση, όταν έγινε reboot και ξεκίνησαν τα windows, πριν μου
βγάλει την επιφάνεια εργασίας, η οθόνη άρχισε να αναβοσβήνει και τελικά έβγαλε μπλε οθόνη με το μήνυμα :

STOP: 0X00000116

Αφού έκανα restart, μπόρεσα να μπω σε safety mode και τελικά βρήκα ότι φταίει ο display driver.

Κατέβασα τους τελευταίους catalyst 9.10 για win7 64bit, χωρίς να καταφέρω τίποτα.Κάθε φορά μπλε οθόνη με το ίδιο μήνυμα.

Έχει κανείς καμιά ιδέα? Μπορεί να είναι ελατωματική η κάρτα?

Το κέντρο συμβατότητας της microsoft έχει αντίστοιχες κάρτες 4870 (της Msi, saphire αλλά όχι την albatron), οπότε υποθέτω ότι είναι συμβατή με win7 (?)

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ προκαταβολικά.

PS: Και το έλεγα να πάρω nvidia αυτή τη φορα... :wall::wall:

anodizer
08-11-09, 15:22
Λίγο δύσκολο να φταίνε οι drivers, με την προυπόθεση ότι τους εγκατέστησες σωστά. Πιο πιθανό να είναι hardware πρόβλημα. Θέμα συμβατότητας δεν υπάρχει. Σιγουρέψου ότι βάζεις σωστούς drivers, κάνε πλήρες uninstall και reinstall ακολουθόντας τις οδηγίες.

GnF
08-11-09, 15:39
Ρίξε μια ματιά στο νετ υπάρχουν αρκετοί με αυτή την μητρική και BSOD. Ίσως να μην έχει καμία σχέση αλλά ρίξε μια ματιά.


Λύσεις για αυτό που ίσως δουλέψουν.

Δοκίμασε τις μνήμες στα 1333 (πρώτα δοκίμασε το απο κάτω και αν δεν δουλέψει αυτό)

Disable EIST (αυτό δοκίμασε το σε παρακαλώ μιας και απο ότι φαίνεται και η εταιρία έχει αποδεχτεί κατα κάποιο τρόπο ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα και δουλεύει για νέο BIOS. Χρήστες λένε ότι με το F3 που μάλλον είναι το αρχικό με κλειστό το EIST το πρόβλημα σταματάει. Με το F4 δείχνει να είναι χειρότερο. Για ποιο νέο δεν ξέρω.)

Η ίδια μητρική δείχνει κάποιες κάρτες γραφικών να τις τρέχει σε PCIx x4. Και αυτό φτιάχνει με Bios υpdate.


Καλη συνέχεια.

TSITSO
09-11-09, 13:36
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ακόμα δεν βρήκα λύση. :(

Μετά από καμιά 10αρια restart και αφου έβαλα 3 διαφορετικές εκδόσεις των catalyst drivers, μπόρεσα να μπω κανονικά. Στο επόμενο restart βέβαια, πάλι τα ίδια.

Επιπλέον, κι ενώ βρισκόμουν στον IE, έχασα και το δίκτυο! Είδα στο device manager ότι οι drivers για τον realtek ethernet adapter δεν δουλεύουν σωστά. Όταν προσπάθησα να εγκαταστήσω νέους driver, μου έβγαλε σφάλμα. Ούτε το αυτόματο update κατάφερε τίποτα.

Ότι να 'ναι... :(


Λίγο δύσκολο να φταίνε οι drivers, με την προυπόθεση ότι τους εγκατέστησες σωστά. Πιο πιθανό να είναι hardware πρόβλημα. Θέμα συμβατότητας δεν υπάρχει. Σιγουρέψου ότι βάζεις σωστούς drivers, κάνε πλήρες uninstall και reinstall ακολουθόντας τις οδηγίες.

Υπάρχει κάποιος οδηγός για uninstall και reinstall τους οδηγούς της ΑΤΙ? Πρέπει να μπω και στο registry? (σόρυ για τις χαζοαπορίες, δεν είμαι τόσο advanced user :oops:)

Μάλλον θα το πάω αύριο εκεί που το πήρα (πλαίσιο) για έλεγχο του hardware. Ελπίζω να μην έχουν πρόβλημα επειδή δεν ψώνισα από εκεί τα windows


Ρίξε μια ματιά στο νετ υπάρχουν αρκετοί με αυτή την μητρική και BSOD. Ίσως να μην έχει καμία σχέση αλλά ρίξε μια ματιά.


Λύσεις για αυτό που ίσως δουλέψουν.

Δοκίμασε τις μνήμες στα 1333 (πρώτα δοκίμασε το απο κάτω και αν δεν δουλέψει αυτό)

Disable EIST (αυτό δοκίμασε το σε παρακαλώ μιας και απο ότι φαίνεται και η εταιρία έχει αποδεχτεί κατα κάποιο τρόπο ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα και δουλεύει για νέο BIOS. Χρήστες λένε ότι με το F3 που μάλλον είναι το αρχικό με κλειστό το EIST το πρόβλημα σταματάει. Με το F4 δείχνει να είναι χειρότερο. Για ποιο νέο δεν ξέρω.)

Η ίδια μητρική δείχνει κάποιες κάρτες γραφικών να τις τρέχει σε PCIx x4. Και αυτό φτιάχνει με Bios υpdate.


Καλη συνέχεια.

Από χθες ψάχνω στο νετ, δεν βρίσκω παρόμοια περίπτωση. Οι μνήμες είναι οι transcend 2GB 1333. Το EIST το απενεργοποίησα, χωρίς αποτέλεσμα. Bios update αποφεύγω να κάνω, το μηχάνημα το πήρα με την F3 έκδοση και η νέα (F4a) είναι beta.

Anyway, με βλέπω να γυρνάω στα XP για να έχω pc (φωνάζει και το έτερο ήμισυ... :whistle:) και να βάλω σε άλλο partition τα win7 με dual boot, μέχρι να βρω κάποια λύση

GnF
09-11-09, 13:45
Από χθες ψάχνω στο νετ, δεν βρίσκω παρόμοια περίπτωση. Οι μνήμες είναι οι transcend 2GB 1333. Το EIST το απενεργοποίησα, χωρίς αποτέλεσμα. Bios update αποφεύγω να κάνω, το μηχάνημα το πήρα με την F3 έκδοση και η νέα (F4a) είναι beta.

Anyway, με βλέπω να γυρνάω στα XP για να έχω pc (φωνάζει και το έτερο ήμισυ... :whistle:) και να βάλω σε άλλο partition τα win7 με dual boot, μέχρι να βρω κάποια λύση

http://forums.tweaktown.com/f69/ga-p55-ud3-i5-750-windows-7-x64-rtm-very-unstable-34410/

Για παράδειγμα.


κλείσε εκτός απο eist και το C1E και δοκίμασε πάλι. Περίεργο μου φαίνεται είχα μία τέτοια πριν κάτι μέρες και μου έκανε τα ίδια σχεδόν....σχεδόν βέβαια αλλά το βασικό ήταν ότι δεν είχα σταθερότητα με τίποτα.


και τελευταίο γιατί πρέπει να φύγω μαν σορρυ. Δοκίμασε με ένα dimm μνήμης λιγότερο να δείς αν στρώσει.

δες και αυτό http://forums.hardwarelogic.com/47/seriously-pissed-off-bsod-20410-2.html

πρέπει να φύγω....

TSITSO
09-11-09, 14:04
http://forums.tweaktown.com/f69/ga-p55-ud3-i5-750-windows-7-x64-rtm-very-unstable-34410/

Για παράδειγμα.


κλείσε εκτός απο eist και το C1E και δοκίμασε πάλι. Περίεργο μου φαίνεται είχα μία τέτοια πριν κάτι μέρες και μου έκανε τα ίδια σχεδόν....σχεδόν βέβαια αλλά το βασικό ήταν ότι δεν είχα σταθερότητα με τίποτα.


και τελευταίο γιατί πρέπει να φύγω μαν σορρυ. Δοκίμασε με ένα dimm μνήμης λιγότερο να δείς αν στρώσει.

δες και αυτό http://forums.hardwarelogic.com/47/seriously-pissed-off-bsod-20410-2.html

πρέπει να φύγω....

Ναι, το είχα δει το συγκεκριμένο link (το πρώτο) αλλά είμαι λίγο διστακτικός να πειράξω τα C1E/C3/C6/C7 γιατί δεν ξέρω τι κάνουν. Τεσπά, θα ρίξω λίγο διάβασμα και θα δοκιμάσω το βράδυ που θα πάω σπίτι

thanx :)

nnn
09-11-09, 14:07
memtest, memtest, memtest ή windows memtest...

@ ADSLgr.com All rights reserved.