PDA

Επιστροφή στο Forum : Σωστο setup + ρυθμιση Win 7 (64) σε Intel SSD



Ioanna123
08-11-09, 15:29
Γεια σας.

Ξεχωριστα απο την προσπαθεια μου (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=334309) να επιλεξω και να στησω σωστα το καινουργιο μου PC, βαζω και εδω ενα θεμα σχετικα με την σωστη ρυθμιση των Win 7 64 bit στον γνωστο Intel SSD G2 80GB. Ρωταω ξεχωριστα απο το αλλο θεμα, διοτι εκεινο εχει γινει τεραστιο, ενω ταυτοχρονα πιστευω οτι αρκετοι εχουν παρομοιες αποριες.

Βρηκα το παρακατω κειμενο (http://www.tomshardware.co.uk/forum/page-252359_14_0.html) και το θετω στην κριση σας. Συμφωνειτε με ολα τα παρακατω? Πρεπει να εφαρμοστουν οπως αναγραφονται?

Εχω 8 GB RAM

(ευχαριστω) :)



Tweaks I recommend for ALL SSDs:

Disable indexing = uncheck indexing from drive properties + disable the indexing service
Turn off system restore
Turn off hibernation
Turn off the paging file (Some programs may require this, it is recommended to put a paging file on a HDD or use a ramdisk to put it into extra RAM if you use programs that need a paging file)

Vista/7: Disable Scheduled Defragmentation

Type into cmd prompt:
fsutil behavior set disable8dot3 1
fsutil behavior set disablelastaccess 1

Go to Device Manager
Click the + By Disk Drives
Right-click on the SSD and go to Properties, then to the Policies tab
Make sure write-caching is on (power outage may cause loss of data..)
Vista/7: Check 2nd box for Advanced Performance
XP: place dskcache in C:, open cmd and type c:\dskcache +p c:

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management
Double-click the DisablePagingExecutive entry and change to 1 (If not already)
Repeat for LargeSystemCache, by changing to 1
Set SecondLevelDataCache to whatever your L2 cache for ur CPU is. EDIT IN DECIMAL MODE!!!
If you have 1MB - 1024, 2MB - 2048, 3MB - 3072, 4MB - 4096, 6MB - 6144
If you have L3 cache or don't know your L2 cache you can skip the above^ step, it will not make a noticeable difference

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters
right click Enableprefetcher...hit modify and change 3 to 0 and hit OK
EnableSuperfetch change to 0

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\FileSystem.
Edit NtfsDisable8dot3nameCreation from 0 to 1 (Should be already done if you did the fsutil cmds)
Edit NtfsDisableLastAccessUpdate from 0 to 1 (Should be already done if you did the fsutil cmds)

HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Perflib
Add a new DWORD Value named DisablePerformanceCounters
Set the value of DisablePerformanceCounters to 1

HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Dfrg\BootOptimizeFunction
Modify "Enable" which is a "REG_SZ".. modify this from Y to N

turn off hibernation to get back gb's of space
Windows 7 users that want to deactivate this option can follow this series of steps:
1. Using your Administrator user, open the Command Prompt.
2. Type “powercfg h off” and press enter.
Now you have deactivated the hibernation mode. To get the disk space back, run a Disk Cleanup on the partition you have Windows 7 installed on and delete the Hibernation File Cleaner.
If you ever want to reactivate the hibernation mode, enter “powercfg h on” in the Command Prompt”.

WAntilles
08-11-09, 15:32
Πολύ σωστά όλα αυτά.

Έχουν εφαρμοστεί εδώ, εδώ και μήνες.

ΠΡΟΣΟΧΗ πολλή στο hibernation.

ΜΟΝΟ από την κονσόλα απενεργοποιείται σωστά και πλήρως.



ΥΓ: Επίσης αν έχεις 8GB RAM ή περισσότερη, δεν θα χρειαστείς ποτέ σου και καθόλου pagefile.

Ioanna123
08-11-09, 15:37
Πολύ σωστά όλα αυτά.

Έχουν εφαρμοστεί εδώ, εδώ και μήνες.

ΠΡΟΣΟΧΗ πολλή στο hibernation.

ΜΟΝΟ από την κονσόλα απενεργοποιείται σωστά και πλήρως.



ΥΓ: Επίσης αν έχεις 8GB RAM ή περισσότερη, δεν θα χρειαστείς ποτέ σου και καθόλου pagefile.

Ευχαριστω πολυ! :)
Ξεχασα να γραψω οτι εχω 8 GB RAM, τωρα το διορθωσα.
(Πηγα και μεχρι 5 σελιδες πισω στο Windows forum και σε αυτο το forum, αλλα δεν βρηκα παρομοιο θεμα, ισως να εχουν ειπωθει bits and pieces, here and there.)

Μια ερωτηση:

Συμφωνεις και εσυ Wantilles με αυτο:

Type into cmd prompt:
fsutil behavior set disable8dot3 1
fsutil behavior set disablelastaccess 1

Πρεπει να γινει και αυτο (σιγουρα)?
Επισης (μια τελευταια επιβεβαιωση):

Ολα οσα αναφερονται πρεπει να γινουν κατα γραμμα, ετσι?

WAntilles
08-11-09, 16:12
Ξεχασα να γραψω οτι εχω 8 GB RAM, τωρα το διορθωσα.

Άρα ΔΕΝ χρειάζεσαι ΚΑΘΟΛΟΥ pagefile -> ΜΗΔΕΝ ΠΑΝΤΟΥ.


Type into cmd prompt:
fsutil behavior set disable8dot3 1
fsutil behavior set disablelastaccess 1

Πρεπει να γινει και αυτο (σιγουρα)?

Ναι.

Αυτά απ' ό,τι βλέπω είναι τα γνωστά παλιά κλειδιά της Registry από τον καιρό των Windows NT 4.0:

Από το παρακάτω REG αρχείο που βλέπεις, είναι οι 2 bold γραμμές:


REGEDIT4

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\FileSystem]
"Win31FileSystem"=dword:00000000
"NtfsDisable8dot3NameCreation"=dword:00000001
"Win95TruncatedExtensions"=dword:00000000
"NtfsDisableLastAccessUpdate"=dword:00000001
"NtfsAllowExtendedCharacterIn8dot3Name"=dword:00000000
"ContigFileAllocSize"=dword:00000200

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\SubSystems]
"Optional"=hex(7):00


Επισης (μια τελευταια επιβεβαιωση):

Ολα οσα αναφερονται πρεπει να γινουν κατα γραμμα, ετσι?

Ναι.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 5 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Παραθέτω και άλλα χρήσιμα γενικά:


REGEDIT4

[HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop]
"WaitToKillAppTimeout"="5000"
"AutoEndTasks"="1"

[HKEY_USERS\.DEFAULT\Control Panel\Desktop]
"WaitToKillAppTimeout"="5000"
"AutoEndTasks"="1"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\LanmanServer\Parameters]
"AutoShareServer"=dword:00000000
"AutoShareWks"=dword:00000000

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\LanmanWorkstation\Parameters]
"AutoShareServer"=dword:00000000
"AutoShareWks"=dword:00000000

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management]
"LargeSystemCache"=dword:00000001
"DisablePagingExecutive"=dword:00000001
"LargePageMinimum"=dword:ffffffff

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management]
"IoPageLockLimit"=dword:00800000

[HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Keyboard]
"InitialKeyboardIndicators"="2"

[HKEY_USERS\.DEFAULT\Control Panel\Keyboard]
"InitialKeyboardIndicators"="2"


Ξανά, τη γραμμή με τα bold, την έχεις δει και παραπάνω -> είναι το Disable Paging Executive.

Ioanna123
08-11-09, 16:43
Ενταξει Wan :)
Ευχαριστω πολυ, θα τα μελετησω ολα και θα τα εφαρμοσω (ή τουλαχιστον τα περισσοτερα απο αυτα).

Κατι πολυ σημαντικο που θα επρεπε να γραψω απο την αρχη (και 1000 συγνωμη που δεν το εγραψα:oops:) ειναι το εξης:

-Δεν με ενδιαφερει καθολου να σωσω χωρο στον SSD μου!
-Το μονο που πραγματικα με ενδιαφερει ειναι να δουλευει οσο πιο γρηγορα γινεται!

Εχω 8GB RAM και στον SSD το μονο που θα μπει σιγουρα θα ειναι τα Win 7 (64bit)!
(και βεβαια, Opera+Skype+Antivirus)

Εγω θελω να βαλω και το Office 2003, οπως επισης και την Adobe Master Collection CS3.
Αν χωρανε, οκ! Αν δεν χωρανε -->no problem! Τα βαζω και αλλου...

Επισης στα παραπανω tweaks, ολα ωραια και καλα, ενα πραγμα μονο δεν μου αρεσει:
Turn off hibernation... :(
Εχω συνηθισει να "κοιμιζω" (sleep mode) το PC αν λειπω 10 λεπτα απο κοντα του, και μου αρεσει πολυ αυτο!
Πρεπει απαραιτητα να το απενεργοποιησω αυτο ρε παιδια?:hmm:

Να τι λενε (http://blogs.msdn.com/e7/archive/2009/05/05/support-and-q-a-for-solid-state-drives-and.aspx):
-Are there any concerns regarding the Hibernate file and SSDs?
-No, hiberfile.sys is written to and read from sequentially and in large chunks, and thus can be placed on either HDDs or SSDs.



υσ: Wan, δεν βλεπω κατι bold στα spoiler σου.

WAntilles
08-11-09, 18:15
-Δεν με ενδιαφερει καθολου να σωσω χωρο στον SSD μου!

Δεν το κάνεις για να γλυτώσεις χώρο.

Το κάνεις γιατί:

- πραγματικά δεν χρειάζεται με 8GB RAM
- αυξάνει τη διάρκεια ζωής του SSD
- κάθε λειτουργικό Windows όταν δεν έχει pagefile είναι πολύ πιο γρήγορο


-Το μονο που πραγματικα με ενδιαφερει ειναι να δουλευει οσο πιο γρηγορα γινεται!

- κάθε λειτουργικό Windows όταν δεν έχει pagefile είναι πολύ πιο γρήγορο


Επισης στα παραπανω tweaks, ολα ωραια και καλα, ενα πραγμα μονο δεν μου αρεσει:
Turn off hibernation... :(
Εχω συνηθισει να "κοιμιζω" (sleep mode) το PC αν λειπω 10 λεπτα απο κοντα του, και μου αρεσει πολυ αυτο!
Πρεπει απαραιτητα να το απενεργοποιησω αυτο ρε παιδια?:hmm:

Να τι λενε (http://blogs.msdn.com/e7/archive/2009/05/05/support-and-q-a-for-solid-state-drives-and.aspx):
-Are there any concerns regarding the Hibernate file and SSDs?
-No, hiberfile.sys is written to and read from sequentially and in large chunks, and thus can be placed on either HDDs or SSDs.


Το hibernate είναι μία κάκιστη, τρεντομοδάτη, άχρηστη, επικίνδυνη, και παρά φύσειν συνήθεια, που συνιστώ εντονότατα να την κόψεις-ξεχάσεις.

Το ίδιο ισχύει και για το suspend.

zardoz
08-11-09, 19:06
Μια μεγάλη διαφωνία

Δεν πρεπει να απενεργοποιούνται ΟΛΟΙ οι performance counters ΣΥΝΟΛΙΚΑ, γιατί
χρησιμοποιούνται από το σύστημα για να κάνει fine-tune τόνους από στοιχεία που
αφορούν το δίκτυο, εφαρμογές, processor scheduling κλπ. Σε ένα PC που κάνει
πολλά και διαφορετικά πράγματα (PC τελικού χρήστη δηλαδή), η αφαίρεση της
πληροφορίας αυτής οδηγεί σε σταδιακή μείωση της απόδοσης.

Ο σωστός τρόπος που χρόνια χρησιμοποιείται είναι να κατεβάσετε το πρόγραμμα της
microsoft Extensible Performance Counter List:

http://download.microsoft.com/download/win2000platform/exctrlst/1.00.0.1/nt5/en-us/exctrlst_setup.exe
(Η έκδοση αυτή είναι 32, ΔΕΝ ξέρω αν παίζει σε 64, οι πιστοί θα βρούν την αντίστοιχη)

και

α) να απενεργοποιήσετε το performance measuring ΜΟΝΟ τις υπηρεσίες που
είναι "ημι-άχρηστες" και συγκεκριμένα:

Fax, ISAPI, .NET (όλα), Tapi, Spooler (είναι καμιά 20αριά, θα τις δείτε)

ενώ

β) Μην απενεργοποιείσετε τους performance countners από perfnet, perfos, perfproc
γιατί ουσιαστικά αποτρέπειτε το λειτουργικό να κάνει σωστό balancing στον τρόπο που
δουλεύετε.

Gordito
08-11-09, 19:17
Yπηρχε καποιος μυθος, οτι αν βγαλεις τελειως το pagefile, θα υπαρχουν κρασαρισματα- δε θα δουλευει σωστα το pc και αλλα.

Εδω και ενα-εναμιση χρονο που εχω το Asus EEEpc-701 εχω βγαλει εντελως το pagefile, και πανω εχει μονο 512ΜΒ μνημη σε πληρως customized XP για ultraportable laptop.

Δεν εχω δει κανενα crush, ολα δουλευουν ρολοι.

Φανταζομαι δε και στο κυριο λειτουργικο, με μπολικη μνημη και νεοτερο λειτουργικο απο τα XP, δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα.

Ioanna123
08-11-09, 20:07
Αρχικα, να ξεκαθαρισω οτι pagefile δεν θα χρησιμοποιησω (τι να το κανω με 8GB RAM?).
Τελιωσαμε λοιπον με αυτο.

@zardoz: συμφωνω μαζι σου διοτι μου φαινεται λογικο: το PC μου δεν (θα) ειναι μονο ενας SSD. Θα ειναι και ολα τα υπολοιπα (και ενας εξωτερικος σκληρος + ενας εσωτερικος που θα μπει μαλλον αργοτερα). Και ολα τα υπολοιπα βεβαια. Μηπως λοιπον, οι δραστικες (a la Wantilles) αλλαγες στην registry βλαψουν (=φρεναρουν) το υπολοιπο συστημα?
Ρωταω επειδη δεν ξερω-παρακαλω να μην παρεξηγηθω
Απο τα Win 7 μεσα δεν γινεται να αλλαχθουν καποια πραγματα που να αφορουν τον SSD και μονο?



Το hibernate είναι μία κάκιστη, τρεντομοδάτη, άχρηστη, επικίνδυνη, και παρά φύσειν συνήθεια, που συνιστώ εντονότατα να την κόψεις-ξεχάσεις.

Το ίδιο ισχύει και για το suspend.

:(
Σε σεβομαι παρα πολυ, αλλα οταν μου μιλας χωρις στοιχεια δεν ξερω τι να σκεφτω!
Καταλαβε σε παρακαλω οτι ειναι παρα πολυ βολικο και αρεστο σε εμενα, να μπαινει το PC μου σε sleep mode (ολα σβηνουν και μετα παταω space bar και επανερχεται), διοτι το αναβω το πρωι και το σβηνω το αργα το βραδυ! Φανταζεσαι να δουλευε ολη την ημερα?
Ή να το ειχα με ενα απλο screensaver και μονο?
Τι θα προτεινες εσυ σε μια χρηστη η οποια λειπει 30' και 40' ή και 120' μακρια απο το PC?
Να το κλεινει εντελως (shut down) και να το ξανα-ανοιγει?
Αυτο θα κανουμε τωρα?

Εγω παντως, οσο καιρο το εχω και "κοιμαται", αρκετο καιρο τωρα δηλαδη, ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα
(win xp home 32, 1GB RAM:rofl:, αλλα και στα Win 7 που δοκιμαζω εδω και περιπου 2 μηνες)

...

manosdoc
08-11-09, 20:12
Windows 7 Formats SSDs differently.
Από Windows 7 Resource kit, Microsoft Press.

Windows 7 will also format a partition on a SSD differently from a mechanical hard disk drive. Microsoft explained in a WinHEC 2008 presentation that in prior releases of Microsoft Windows, the alignment of the start of a partition would place it in the middle of a single page on an SSD drive, which can reduce performance by 50%

Ioanna123
08-11-09, 20:31
Windows 7 Formats SSDs differently.
Από Windows 7 Resource kit, Microsoft Press.

Windows 7 will also format a partition on a SSD differently from a mechanical hard disk drive. Microsoft explained in a WinHEC 2008 presentation that in prior releases of Microsoft Windows, the alignment of the start of a partition would place it in the middle of a single page on an SSD drive, which can reduce performance by 50%

Yassou!! :) :)

Ναι, το διαβασα και εγω οτι το alignment γινεται κανονικα και χωρις προβλημα στα 7! :)

Εσυ τι λες για ολα τα υπολοιπα που συζητιουνται εδω?

Δωσε τα φωτα σου γιατι εχεις να πεις πολλα! :):oneup:

manosdoc
08-11-09, 21:19
Yassou!! :) :)

Ναι, το διαβασα και εγω οτι το alignment γινεται κανονικα και χωρις προβλημα στα 7! :)

Εσυ τι λες για ολα τα υπολοιπα που συζητιουνται εδω?

Δωσε τα φωτα σου γιατι εχεις να πεις πολλα! :):oneup:

Ότι λένε έχουν δίκιο αν και πολλά από τα registry tips είναι άχρηστα στο θέμα I/O εκτός από ορισμένων.
Σημαντικότερο εφόσον δεν έχεις προγράμματα που να καταναλώνουν μεγάλα ποσά μνήμης, κοινώς να προσέξεις το Commit Charge στο περίπου για να μην μπλέξουμε, ( αν και ο drHouse έχει γράψει ένα εξαιρετικό άρθρο πάνω στην εύρεση του πιο "σωστού" εξατομικευμένου pagefile ) να απενεργοποιήσεις το pagefile.

Μετά μεγάλη βοήθεια θα δεις από τα έξτρα Worker Threads ανεβάζοντάς πολύ πάνω από το default των Windows. Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί είναι όμως στο Control Set στο Session Manager στο κλειδί Executives. Αρκεί μια decimal τιμή στο 16.

Για το Hibernate θα πρότεινα και εγώ απενεργοποίηση. Πλέον, μπορείς απλά να βάλεις τον υπολογιστή σε Sleep Mode. Τα σύγχρονα ACPI states και γενικά η καθολική σχεδόν υποστήριξη S3 σε κάθε λογής συσκευή επιτρέπει σε sleep κατανάλωση μηδενική σχεδόν, ίσα,ίσα ώστε να "ζει" η μνήμη. Και φυσικά δεν υπάρχει περιορισμός στο sleep. Κλείστο και άνοιξέ το το πρωί. Μόνο αν πρόκειται για φορητό, το συζητάμε, γιατί εκεί είναι ένα χρήσιμο mobility στοιχείο.

Επίσης εγώ θα πρότεινα, Disable compression, Disable Encryption, Disable 8dot3 name creation, όχι πλήρως το πρώτο, εκτός και αν έχεις εφαρμογές καινούριες σχετικά.

Τελευταίο firmware από Intel για TRIM, και γενικά θα είσαι μια χαρά.

Να πω, πως όλα αυτά είναι τύπου "ψειρίζουμε". Οι διαφορές στα περισσότερα από αυτά απειροελάχιστες, εκτός ίσως από την απενεργοποίηση pagefile.

atziatz
09-11-09, 15:29
Τελευταίο firmware από Intel για TRIM, και γενικά θα είσαι μια χαρά.



Το τελευτείο firmware (και το πρωτο που υποστηριζε TRIM) έχει αποσυρθεί λόγω προβλημάτων. Περιμενε να ξαναβγει μόλις τα λύσουν.

manosdoc
09-11-09, 16:16
Το τελευτείο firmware (και το πρωτο που υποστηριζε TRIM) έχει αποσυρθεί λόγω προβλημάτων. Περιμενε να ξαναβγει μόλις τα λύσουν.

Δεν έχω Intel G2 ούτε καν Intel SSD, και δεν παρακολουθώ.

atziatz
09-11-09, 16:22
Για όσους έχουν το'πα (αν δεν το ξέρουν). Να δω εγώ πότε θα γίνω ένας από αυτούς...

Επίσης όποιος θέλει υποστήριξη TRIM νωρίτερα υπάρχει μια εφαρμογή της indilinx η οποία δουλεύει για όλους τους SSD (άσχετα αν έχουν controller indilinx). Μιλάμε για εφαρμογή όμως που τρέχει την εντολή όχι πραγματική υποστήριξη από το λειτουργικό (αυτό μόλις βγει το firmware).

Ioanna123
09-11-09, 23:45
Για όσους έχουν το'πα (αν δεν το ξέρουν). Να δω εγώ πότε θα γίνω ένας από αυτούς...

Επίσης όποιος θέλει υποστήριξη TRIM νωρίτερα υπάρχει μια εφαρμογή της indilinx η οποία δουλεύει για όλους τους SSD (άσχετα αν έχουν controller indilinx). Μιλάμε για εφαρμογή όμως που τρέχει την εντολή όχι πραγματική υποστήριξη από το λειτουργικό (αυτό μόλις βγει το firmware).

Αν και το ηξερα (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3130991&postcount=140) για το firmware της Intel, ΕΥΓΕ για την πληροφορηση! Μια παρακληση μονο: μηπως μπορεις να δωσεις καποιο link για αυτη την εφαρμογη της indilinx? :) Στον λιγοστο χρονο που ειχα να το ψαξω, δεν βρηκα κατι... Εγω, κατα τις 17-18 Νοεμβριου θα συναρμολογησω, οποτε αν μεχρι τοτε δεν εχει κανει κατι η Intel θα με βολεψει πολυ!

........Auto merged post: Ioanna123 πρόσθεσε 12 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ότι λένε έχουν δίκιο αν και πολλά από τα registry tips είναι άχρηστα στο θέμα I/O εκτός από ορισμένων.
Σημαντικότερο εφόσον δεν έχεις προγράμματα που να καταναλώνουν μεγάλα ποσά μνήμης, κοινώς να προσέξεις το Commit Charge στο περίπου για να μην μπλέξουμε, ( αν και ο drHouse έχει γράψει ένα εξαιρετικό άρθρο πάνω στην εύρεση του πιο "σωστού" εξατομικευμένου pagefile ) να απενεργοποιήσεις το pagefile.

Μετά μεγάλη βοήθεια θα δεις από τα έξτρα Worker Threads ανεβάζοντάς πολύ πάνω από το default των Windows. Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί είναι όμως στο Control Set στο Session Manager στο κλειδί Executives. Αρκεί μια decimal τιμή στο 16.

Για το Hibernate θα πρότεινα και εγώ απενεργοποίηση. Πλέον, μπορείς απλά να βάλεις τον υπολογιστή σε Sleep Mode. Τα σύγχρονα ACPI states και γενικά η καθολική σχεδόν υποστήριξη S3 σε κάθε λογής συσκευή επιτρέπει σε sleep κατανάλωση μηδενική σχεδόν, ίσα,ίσα ώστε να "ζει" η μνήμη. Και φυσικά δεν υπάρχει περιορισμός στο sleep. Κλείστο και άνοιξέ το το πρωί. Μόνο αν πρόκειται για φορητό, το συζητάμε, γιατί εκεί είναι ένα χρήσιμο mobility στοιχείο.

Επίσης εγώ θα πρότεινα, Disable compression, Disable Encryption, Disable 8dot3 name creation, όχι πλήρως το πρώτο, εκτός και αν έχεις εφαρμογές καινούριες σχετικά.

Τελευταίο firmware από Intel για TRIM, και γενικά θα είσαι μια χαρά.

Να πω, πως όλα αυτά είναι τύπου "ψειρίζουμε". Οι διαφορές στα περισσότερα από αυτά απειροελάχιστες, εκτός ίσως από την απενεργοποίηση pagefile.

Μανο, κατατοπιστικος οπως παντα, αλλα καπως κρυπτικος αυτη τη φορα...
Αρχαρια ειμαι...

Με το hibernate ok! Δεν θα το κανω, εννουσα και εγω sleep(ing)...

Ομως:
-Να κανω τις αλλαγες στην registry που προτεινει ο Wan ?
-Το photoshop και γενικα η Adobe (ή/και η Corel) θελει page file? Αν ναι, ή αν εχω αλλα προγραμματα που να το θελουν, ενδυκνειται να μπει στον εξωτερικο σκληρο μου (WD 640GB, e-sata συνδεση)? Και πως γινεται αυτο?
-Worker Threads.. Control Set..Session Manager στο κλειδί Executives.. Αναφερεσαι σε κλειδια της registry, Μανο μου?...? Που ειναι ολα αυτα? Απο που αλλαζουν?
-Disable compression..Disable Encryption..Disable 8dot3 name creation.. Απο που τα κανω αυτα Μανο μου?!

Το PC μου (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=334309) θα ειναι desktop και θα εχω Win 7 64bit Home Premium...

Μιλα μου απλα Μανο μου γιατι χανομαστε...

atziatz
10-11-09, 00:35
Μια παρακληση μονο: μηπως μπορεις να δωσεις καποιο link για αυτη την εφαρμογη της indilinx?

Δε χρειάζεται. Μπορείς να πας εδώ (http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=18182) για την αντίστοιχη εφαρμογή της Intel (SSDToolbox). Της Indilinx η εφαρμογή λεγόταν WiperTool αλλά αυτοί βγάλαν καινούριο firmware για TRIM χωρίς προβλήματα.

Ioanna123
10-11-09, 01:27
Δε χρειάζεται. Μπορείς να πας εδώ (http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=18182) για την αντίστοιχη εφαρμογή της Intel (SSDToolbox). Της Indilinx η εφαρμογή λεγόταν WiperTool αλλά αυτοί βγάλαν καινούριο firmware για TRIM χωρίς προβλήματα.

Α μαλιστα.

Πηγα αλλα λεει The SSD Toolbox is temporarily unavailable.

Εννοεις οτι το Wiper Tool δεν ειναι available anymore και εμεις που εχουμε Intel SSD πρεπει αναγκαστικα να περιμενουμε την Intel?

WAntilles
10-11-09, 01:38
Ιωάννα ξέχνα τα περί TRIM προς το παρόν.

Άσε να λύσουνε οριστικά και αμετάκλητα το θέμα Intel & Microsoft, και μη γίνεσαι πειραματόζωο.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 1 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Με το hibernate ok! Δεν θα το κανω, εννουσα και εγω sleep(ing)...

Καί αυτό είναι τρεντομοδάτο κι επικίνδυνο.

Επίσης ούτε και αυτό σου χρειαζότανε ποτέ.

Πόσο μάλλον τώρα που για να φορτώσουν τα Windows θέλουν γύρω στα 12-15 δευτ.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 0 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μιλα μου απλα Μανο μου γιατι χανομαστε...

Ήρεμα.

Ο πανικός είναι εχθρός σου και όχι φίλος σου.

Ioanna123
10-11-09, 01:51
Ιωάννα ξέχνα τα περί TRIM προς το παρόν.

Άσε να λύσουνε οριστικά και αμετάκλητα το θέμα Intel & Microsoft, και μη γίνεσαι πειραματόζωο.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 1 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Καί αυτό είναι τρεντομοδάτο κι επικίνδυνο.

Επίσης ούτε και αυτό σου χρειαζότανε ποτέ.

Πόσο μάλλον τώρα που για να φορτώσουν τα Windows θέλουν γύρω στα 12-15 δευτ.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 0 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Ήρεμα.

Ο πανικός είναι εχθρός σου και όχι φίλος σου.

Ωραια, ας το αφησουμε το TRIM για μετα τις 20 Νοεμβριου.

Σχετικα με το sleep, φυσικα και δεν το κανω επειδη κοπτομαι να περιμενω...

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μην δουλευει το PC συνεχεια, διοτι οπως προπειπα, το αναβω το πρωι και το σβηνω μετα τις 12 τα μεσανυχτα. Και με κατι GTX260 και AMD 955 που θα εχει...

Ειναι θεμα καταναλωσης αλλα και κυριως καταπονησης του μηχανηματος, δηλαδη! Ασκοπα και αδικα και τα δυο!

Και ρωτησα ευθεως: εσυ Wan συστηνεις shut down και power on, συνεχεια? I don't think so...right? Γι'αυτο και γω σκεφτομαι να θεσω ACPI suspend type : S3(STR) (suspend to ram) στο BIOS. Ειναι και το default του και εχω και 8GB.

Σχετικα με τις ρυθμισεις που προταθηκαν για την registry, δηλωνω απειρια και αγνοια, χωρις να ντρεπομαι! Ηθελα να σε ακολουθησω (Wan), αλλα ο zardoz ειχε μια μεγαλη διαφωνια. Τι να κανω και γω? Ξερω? Αμ, δεν ξερω...

Γι' αυτο ζητησα περαιτερω διευκρινησεις.

Τα προγραμματακια που ζητανε page file τι τα κανουμε? Στον καιαδα? (ρωτηθηκε και αυτο).

Ευχαριστω.

WAntilles
10-11-09, 02:39
Και ρωτησα ευθεως: εσυ Wan συστηνεις shut down και power on, συνεχεια?

Ναι, ναι.

zardoz
10-11-09, 03:03
Ηθελα να σε ακολουθησω (Wan), αλλα ο zardoz ειχε μια μεγαλη διαφωνια. Τι να κανω και γω? Ξερω? Αμ, δεν ξερω...


Συμφώνησα σε ΟΛΑ όσα προτάθηκαν (κάνε τα ΜΗΝ ΣΕ ΑΝΗΣΥΧΟΥΝ) - εκτός από την
τυφλή απενεργοποίηση όλων των performance counters:

Αντί να κάνεις αυτό:
HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Perflib
Add a new DWORD Value named DisablePerformanceCounters
Set the value of DisablePerformanceCounters to 1
που απενεργοποιεί τυφλά όλους τους performance counters.

Xρησιμοποίησε το εργαλείο της micro$oft που ανέφερα και απενεργοποίησε
ΟΛΟΥΣ (αν θές) εκτός απο τους perfnet, perfos, perfproc

Όσο για το power off/on ΣΥΜΦΩΝΩ με τον WAN, να το κλείνεις και ξέχνα το.

atziatz
10-11-09, 15:45
Α μαλιστα.

Πηγα αλλα λεει The SSD Toolbox is temporarily unavailable.

Εννοεις οτι το Wiper Tool δεν ειναι available anymore και εμεις που εχουμε Intel SSD πρεπει αναγκαστικα να περιμενουμε την Intel?

Είναι διαθέσιμο από τους κατασκευαστές που χρησιμοποιούν indilinx controllers (OCZ, crucial κτλ). Δεν μπορούν να το "ξεχάσουν" τελείως γιατί όσοι δεν έχουν 7 το χρειάζονται. Αν πάντως η ιντελ δε δίνει καν την εφαρμογή της, άστους να βγάλουν αυτοί άκρη πρώτα και μετά κατεβάζεις κατευθείαν το firmware, ούτως η άλλως με καινούριο δίσκο δεν έχεις να κερδίσεις κάτι από το TRIM προς το παρόν.

Μέχρι να αρχίσεις τις διαγραφές έχεις καιρό...

@ ADSLgr.com All rights reserved.