PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή τηλεφωνικού αριθμού δίχως προειδοποίηση



hellenicsun
09-11-09, 00:04
Πήρα σήμερα στο σταθερό τη κοπέλα μου και ακούω το εξής: "Ο αριθμός που καλέσατε, άλλαξε"! Πώς; Πού; Γιατί; WTF?

Με πήρε η κοπέλα μου από το σταθερό στο κινητό για να δω το νέο αριθμό κι έτσι να τη καλέσω στο σταθερό της.

Τι γίνεται ρε παιδιά εδώ;

terko
09-11-09, 01:12
Μου μυρίζει κάτι σαν αυτό http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=296987.

hellenicsun
09-11-09, 01:26
Πήρα τηλέφωνο στο 11880 και ζήτησα να μου δώσουνε όνομα και αριθμό για το "νέο" νούμερο αλλά και αυτό που ήξερα ήδη. Το ένα λοιπόν, αυτό που "ο αριθμός που καλέσατε, άλλαξε" υφίσταται κανονικά για το 11880, με τα σωστά στοιχεία. Το "καινούριο" είναι απόρρητο!

Αύριο φυσικά θα επικοινωνήσω με το 134 ώστε να βρεθεί λύση διότι ειλικρινά δε ξέρω τι συμβαίνει, ούτε θέλω να βρεθώ προ εκπλήξεων, κυρίως όσο αφορά τις χρεώσεις.

terko
09-11-09, 01:40
Πάρε τους όμως πρωί μήπως και μπορέσουν και το φτιάξουν αύριο.

hellenicsun
09-11-09, 01:43
Αυτό θα κάνω. Αλλά μου τη δίνει που συμβαίνει κάτι τέτοιο. Τζάμπα ταλαιπωρία και άγχος τώρα, λες και το ζήτησα. Πάντως η σύνδεση ADSL λειτουργεί κανονικά, δε ξέρω αν παίζει ρόλο.

ubuntubu
09-11-09, 10:29
Σιγουρέψου πρώτα πως ο κάτοχος της γραμμής,δεν ζήτησε αλλαγή αριθμού και απόρρητο .
Βλάβη στο φυσικό μέσο ή λάθος μικτονόμηση δέν παίζει πάντως ,σ'αυτή την περίπτωση.

hellenicsun
09-11-09, 12:08
Ο κάτοχος της γραμμής δε θα μπορούσε να ζητήσει τίποτα διότι διαμένει στο εξωτερικό και για οτιδήποτε αφορά εργασίες και υποχρεώσεις στην Ελλάδα, πάντα μέσω εμάς.

Τους τηλεφώνησα σήμερα το πρωί στις 09.15 και δήλωσα τη βλάβη. Στις 11.00 είχε διορθωθεί. Κάλεσα στον αριθμό και χτυπάει κανονικά, δεν υπάρχει πλέον το αυτοματοποιημένο μήνυμα " Ο αριθμός που καλέσατε, άλλαξε". Τώρα μένει να πάει και κάποιος στο σπίτι ώστε να δούμε πως καλεί και από εκεί κανονικά.

Οπότε προς το παρόν, τέλος καλό, όλα καλά.

spirosta
10-11-09, 18:46
Τελείως άσχετο... Αλλά σου έλεγε ότι ο αριθμός άλλαξε και να καλέσετε το 11888 να ενημερωθήτε? Ρωτάω γιατί δουλεύοντας εκεί έχουμε πολλές κλήσεις που μας παίρνουν και λένε ότι ο αριθμός που καλώ μου βγάζει το μύνημα μπλα μπλα μπλα και εμείς δεν βλέπουμε καταχωρημένο ούτε το παλιό ούτε μπορούμε πολλές φορές στο όνομα να βρούμε άλλο (εκτός σπάνια αν υπάρχει άλλο παρόμοιο ή είναι σε πάροχο ή κατα τύχη κινητό....) .

Σόρυ για το άσχετο αλλά είμαι περίεργος....

sdikr
10-11-09, 21:52
Αυτό το είχα παλιότερα, τότε με τις αλλαγές του 0 με το 2, κάποιοι voip παρόχοι δεν είχαν αλλάξει τις δρομολογήσεις, η κλήση ήταν απο ΟΤΕ; ή από άλλον πάροχο;

hellenicsun
11-11-09, 00:05
Τελείως άσχετο... Αλλά σου έλεγε ότι ο αριθμός άλλαξε και να καλέσετε το 11888 να ενημερωθήτε? Ρωτάω γιατί δουλεύοντας εκεί έχουμε πολλές κλήσεις που μας παίρνουν και λένε ότι ο αριθμός που καλώ μου βγάζει το μύνημα μπλα μπλα μπλα και εμείς δεν βλέπουμε καταχωρημένο ούτε το παλιό ούτε μπορούμε πολλές φορές στο όνομα να βρούμε άλλο (εκτός σπάνια αν υπάρχει άλλο παρόμοιο ή είναι σε πάροχο ή κατα τύχη κινητό....) .

Σόρυ για το άσχετο αλλά είμαι περίεργος....

Ακριβώς αυτό. Συμβουλεύει -πιστεύω- το αυτοματοποιημένο μήνυμα να καλέσω στο 11888 και να μου δοθεί ο νέος αριθμός βάση στοιχείων ιδιοκτήτη.

Βέβαια εγώ που κάλεσα στο 11888, δε κάλεσα για να πω τι ακούω αλλά για να δω αν τα νούμερα είναι καταχωρημένα και σε τι όνομα, γιατί αν καλώντας και δίνοντας τον αριθμό που είχε πρόβλημα, δε μου έδιναν στοιχεία ή μου έδιναν λανθασμένα στοιχεία, τότε θα ήταν σοβαρότερα τα πράγματα.

Τώρα, το "άσχετο" νούμερο που μου έβγαινε στην αναγνώριση κλήσεων όταν ζήτησα από τη κοπέλα μου να με καλέσει για να δω τον αριθμό, ήταν άγνωστος προς εμένα αλλά και δεν μπορούσαν να τον δουν στο σύστημα, στο 11888.

Τώρα γιατί; Δε ξέρω. Δυστυχώς δε μπήκα σε πιο λεπτομερή συζήτηση με τον τεχνικό του ΟΤΕ.


Αυτό το είχα παλιότερα, τότε με τις αλλαγές του 0 με το 2, κάποιοι voip παρόχοι δεν είχαν αλλάξει τις δρομολογήσεις, η κλήση ήταν απο ΟΤΕ; ή από άλλον πάροχο;

Η κλήση ήταν από σταθερό του ΟΤΕ προς σταθερό ΟΤΕ.

Kitsos77
11-11-09, 00:27
ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!

@ ADSLgr.com All rights reserved.