PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατασταση Ασυρματου Modem-Router



John Lucio
09-11-09, 13:16
Καλησπερα σε ολους με μια γρηγορη ερωτηση....

Εχω Adsl Connx στα 8 Mbps με το στανταρ USB modem του ΟΤΕ (Sagem Fast 800).
Επειδη δεν ειμαι ιδιαιτερα ευχαριστημενος αλλα και γιατι θελω να στησω ενα ασυρματο δικτυο με ενα laptop που αγοραστηκε προσφατα, προχωρησα στην αγορα ενος Netgear Modem-Router Kit, του DGNB2100. Λογικα θα πρεπει να απεγκαταστησω το παλιο Usb modem και μετα να προχωρησω στην εγκατασταση του καινουργιου....Τι γινεται με την υπαρχουσα συνδεση...? Θα πρεπει να την ξαναδιαμορφωσω απο την αρχη ...?

Ευχαριστω εκ των προτερων...

boliziner
09-11-09, 13:28
Αφού δεν τον χρησιμοποιείς το παλιό κάντο διαγραφή.
Στην συνέχεια θα πρέπει να περάσεις το όνομα χρήστη και τον κωδικό σου στο νέο router σου και τις τιμές vpi/vci 8/35, PPPoE, LLC

DSLaManiaC
09-11-09, 16:17
Εχω Adsl Connx στα 8 Mbps με το στανταρ USB modem του ΟΤΕ (Sagem Fast 800).

Αίσχος. Πέτα αυτή τη σαβούρα.

Όσον αφορά το θέμα σου:

Θα βγάλεις το παλιό modem και θα συνδέσεις το router μέσω ethernet και OXI usb.

Όταν κάνεις τη σύνδεση θα μπείς στο control panel του νέου router (δες το βιβλίο οδηγιών) και θα περάσεις τα στοιχεία της υπάρχουσας σύνδεσης. Username/password κλπ.

John Lucio
10-11-09, 09:25
Ευχαριστω για τις απαντησεις . Γιατι ομως συνδεση μεσω Ethernet και οχι USB ?

Simpleton
10-11-09, 09:29
Επειδή με το Ethernet δεν χρειάζεται κάποιος driver στον υπολογιστή σου, πέρα από αυτόν της κάρτας δικτύου.

John Lucio
10-11-09, 09:45
OK, κατανοητο.
Επειδη ομως εχω τους drivers και το CD εγκαταστασης, λεω να προτιμησω το USB τελικα...

Simpleton
10-11-09, 09:50
Τώρα που ξαναδιάβασα το μήνυμα σου:
Ασύρματα δεν θέλεις να συνδεθείς;

John Lucio
10-11-09, 09:56
Ναι, το παλιο modem ηταν ενσυρματο και με την ευκαιρια αγορας του καινουργιου Netgear, θελω να στησω ενα ασυρματο δικτυο με τον desktop και ενα φορητο που αγοραστηκε προσφατα...

DSLaManiaC
10-11-09, 11:36
Δε θα συνδέσεις το router με USB.

Είναι ΛΑΘΟΣ.

John Lucio
10-11-09, 12:36
OK, ακολουθησα τις συμβουλες σας και το συνδεσα μεσω Ethernet. Ειχατε δικιο μια που και το manual λεει ακριβως αυτο...

Το θεμα ειναι οτι εχω κολλησει με τις ρυθμισεις (Basic Settings) και ενω ολες οι ενδειξεις του router ειναι ΟΚ, μου λειπουν μερικα βασικα, οπως το IP address...θα ξαναδοκιμασω και θα επανελθω. Ευχαριστω και παλι..
Εν τω μεταξυ, οποια tips ευπροσδεκτα...
:).

030366
10-11-09, 17:12
Αν αφήσεις 0.0.0.0 η assigned by dhcp τις παίρνει αυτόματα τις ip.

John Lucio
12-11-09, 15:11
Λοιπον: Μετα απο αρκετη δουλεια, εχω εισαγει ολα τα IP και Dns adresses, στο site της Netgear μου βγαζει την συνδεση connected κανονικα, οι ενδειξεις στο router ειναι ΟΚ, αλλα ....δεν μπορω να μπω στο http://192.168.0.1 δηλαδη δεν εχω προσβαση στο interface του router...και φυσικα ουτε προσβαση στο Internet..

Καποιος για μια πιο αναλυτικη βοηθεια...?

030366
12-11-09, 15:29
Κάτι έχεις κάνει λάθος στην απόδοση των IP τότε. Από command prompt δώσε την εντολή ping 192.168.0.1
Αν σου βγάλει request timed out δεν επικοινωνεί το router με το pc. Κάνε hardware reset και setup τον router εξαρχής. Δές κι αυτό το screenshot για βοήθεια: http://www.no-ip.com/routers/netgear2.jpg

Στο Does Your Internet Connection Require A Login θα πατήσεις yes και θα γράψεις το username και το password της σύνδεσης σου. Στο Internet IP Address και Domain Name Sever (DNS) Server θα επιλέξεις get automatically from ISP. Θα πρέπει επίσης κάτω από το Basic Settings να έχει επιλογή για adsl settings. θα βάλεις vpi 8 & vci 35. protocol pppoe & encapsulation llc. Ελπίζω να ήμουν όσο γίνεται πιο αναλυτικός!! :)

John Lucio
13-11-09, 11:49
Αυτα εχω κανει και εγω....παντως εχεις δικιο, καποιο μπερδεμα με τα ΙΡ νομιζω και εγω οτι ειναι το προβλημα. Θα ξαναδοκιμασω απο την αρχη το set up και θα ενημερωσω....

Παντως, ευχαριστω παρα πολυ για την super αναλυτικη βοηθεια :)

........Auto merged post: John Lucio πρόσθεσε 95 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ολα καλα και επιτελους ειμαι on line με το καινουργιο μου modem router....

Απο εδω και περα οσον αφορα τις ρυθμισεις ασφαλειας για προστασια του ασυρματου δικτυου...?

Επισης, πως κανει connect/disconnect ? Δεν υπαρχει καποιο εικονιδιο που να εχει δημιουργηθει, ουτε βεβαια καποιο menu που να εισαγω username/ password...

Simpleton
13-11-09, 14:23
Δεν χρειάζεται τέτοιο πράγμα στα modem με Ethernet. Το modem-router είναι αυτό που διαχειρίζεται τη σύνδεση στο διαδίκτυο, βάσει των ρυθμίσεων που κάνεις (π.χ. όνομα χρήστη και κωδικός). Για να κάνεις αποσύνδεση, θα πατήσεις το κατάλληλο κουμπί στις σελίδες ρυθμίσεων του.

Αν είναι ενεργοποιημένο το UPnP σε router και υπολογιστή, υπάρχει περίπτωση να εμφανίζεται ένα εικονίδιο στις συνδέσεις δικτύου του υπολογιστή (πέρα από τις κάρτες δικτύου που ήδη έχεις). Μπορείς να κάνεις από εκεί κάποιες απλές εργασίες, π.χ. (απο)σύνδεση, προώθηση θυρών (port forwarding). Δεν θα βρεις όμως επιλογή που δεν διαθέσιμη μέσα από τις σελίδες ρύθμισης του router.

Για να ασφαλίσεις το ασύρματο δίκτυο, θα επιλέξεις κρυπτογράφηση WPA2 ή, αν δεν υπάρχει, WPA. Μην επιλέξεις WEP. Επίσης, αν υπάρχει φίλτρο MAC (μπορεί να το βρεις με το όνομα «access restriction» ή παρόμοια), δεν χρειάζεται να το ενεργοποιήσεις. Θα δυσκολέψεις τον εαυτό σου, χωρίς να κερδίσεις κάτι ουσιαστικό σε ασφάλεια. Το ίδιο ισχύει για την απενεργοποίηση της εκπομπής SSID (SSID broadcast).

Είναι σημαντικό να επιλέξεις μεγάλο και πολύπλοκο κλειδί, δηλαδή όχι 123123, αλλά, για παράδειγμα: w98IRE6471352LEss. Στα κλειδιά γίνεται διάκριση μεταξύ πεζών και κεφαλαίων.

Καλό θα είναι να ορίσεις και κάποιο δικό σου όνομα (SSID) για το δίκτυο, ώστε να μην το μπερδεύεις με τα γειτονικά. Μόλις αλλάξεις τις ρυθμίσεις ασφάλειας, οι υπολογιστές που είναι συνδεδεμένοι θα σου ζητήσουν το κλειδί που όρισες προτού μπορέσουν να επανασυνδεθούν.

2048dsl
14-11-09, 22:51
Ευχαριστω για τις απαντησεις . Γιατι ομως συνδεση μεσω Ethernet και οχι USB ?

διοτι δεν υφισταται δυκτιο με υπαρξη usb.προτειμησε την ethernet

John Lucio
16-11-09, 22:49
Eυχαριστω πολυ ολους για τον κοπο και τις συμβουλες τους. Τελικα, ολα ΟΚ, τα προβληματα λυθηκαν, το modem router της Netgear λειτουργει απροβληματιστα.

Thanks again...! :oneup:

DSLaManiaC
17-11-09, 16:16
Eυχαριστω πολυ ολους για τον κοπο και τις συμβουλες τους. Τελικα, ολα ΟΚ, τα προβληματα λυθηκαν, το modem router της Netgear λειτουργει απροβληματιστα.

Thanks again...! :oneup:

...Και χωρίς USB :p ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.