PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL χαμηλες ταχυτητες (ουτε καν 384)



Σελίδες : [1] 2 3

groove54
09-03-06, 00:11
Θελω να ρωτησω αν εχει καποιος στην περιοχη Γουδι χαμηλες ταχυτητες τωρα τελευταια οπως εγω. Εχω το πακετο 6+6 512/128 και ενω Ιανουαριο και Φεβρουαριο η συνδεση πεταγε ξαφνικα εδω και 2 εβδομαδες κατεβαζω απο το ftp της hol και απο download.com με 35!!! Υπαρχουν στιγμες που κατεβαζω 50-55 αλλα αλλα αυτο γινεται οχι συγκεκριμενα τις βραδυνες ωρες αλλα οποτε του καπνισει! Δηλαδη μπορω να δω μεσημερακι 55KB και το βραδυ κατα τις 12 να κατεβαζει με 35! Οτι να`ναι. Με το ping δεν εχω προβλημα. 40-120 κυμαινομενο. Σεπτεμβριο μπαινω φανταρος και ελπιζω μολις επιστρεψω να εχουν βαλει λιγο μυαλο εκει στις εταιριες και να δουμε οχι μεγαλυτερες ταχυτητες αλλα αυτες που θα πληρωνουμε!

alexis79
09-03-06, 00:58
Στην Α.Παρασκευη,ειδικα σημερα, με εχει ταραξει στις αποσυνδεσεις η HOL διαρκειας απο 2' εως 10'...και οι ταχυτητες δεν ειναι οτι καλυτερο(εχω το πακετο 6+6 384\128) :(

schattenjager
09-03-06, 02:28
Μάλλον η HOL έχει ξεπεράσει τα όριά της... από χθες έχω προβλήματα (max= 30kb/s) από έναν μέσω όρο 52-55 που είχα..σήμερα ειδικά υπάρχουν στιγμές που δεν ανοίγουν ούτε ιστοσελίδες (η σύνδεση ωστόσο δεν πέφτει) ενώ καποιές -λίγες- στιγμές φτάνει τα 20kb/s αλλά ούτε εκεί παραμένει σταθερή... (512/128). Το upload όμως δεν έχει πρόβλημα...

Κύριοι της HOL καλές οι προσφορές αλλά το bandwidth σας πλέον δεν επαρκεί...

ps. Βρίσκομαι Κοζάνη

groove54
09-03-06, 02:43
Μαυρο στην HOL!! Κανενας να μην την εμπιστευτει πλεον
(Αυτη τη στιγμη 02:45 και κατεβαζω με 31!!)

alexis79
09-03-06, 03:10
Και αντε τωρα να παρεις στην αθλια εξυπηρετηση πελατων της HOL για να τους αναφερεις το προβλημα...με κοβω μια αιωνιοτητα και μια μερα στην...αναμονη:mad:

groove54
09-03-06, 03:19
Σιγα μην παρω τετοια ωρα! Να τους ξυπνησω και μετα να με βριζουν?

alexis79
09-03-06, 03:35
Tετοια ωρα δεν υπαρχει κανεις.Αλλα και αυριο που θα υπαρχει θα ειναι σαν να μην υπαρχει(τι ειπα παλι,πρεπει να κοψω τα ξυδια επιγοντως) :p

letterman
09-03-06, 10:17
παντως εμενα απο το βραδυ οτι σελιδα και να ανοιγω μου βγαζει host not found .

εχει κανεις το ιδιο προβλημα ?

groove54
09-03-06, 10:32
παντως εμενα απο το βραδυ οτι σελιδα και να ανοιγω μου βγαζει host not found .

εχει κανεις το ιδιο προβλημα ?
Στο κανει επανηλλειμενα? Καθε βραδυ? Την ιδια ωρα? Να κατεβασεις απο torrents και p2p μπορεις ή μονο στις σελιδες εχεις προβλημα? Δοκιμασε να τους παρεις ενα τηλεφωνο να δεις τι παιζει αλλα οχι πολυ αργα γιατι θα τους ξυπνησεις


(τι ειπα παλι,πρεπει να κοψω τα ξυδια επιγοντως) :p
Ακομα και τωρα που γραφω, γελαω!!
:lol: :lol: :lol:

antreas9
09-03-06, 11:52
μενω συνορα ζωγραφου γουδι,αλλα αντιμετωπιζω τα προβληματα ππου εχεις εσυ εδω και 3 μηνες. φρικη. Δες στο αλλο θεμα που εχει ανοιξει ο gerax ,ωστε σε περιπτωση που συνεχιστει αυτο για καιρο,να δεισ κ τη λυση!

vovousas
09-03-06, 13:50
παντως εμενα απο το βραδυ οτι σελιδα και να ανοιγω μου βγαζει host not found .

εχει κανεις το ιδιο προβλημα ?



Δοκίμασε να βγεις στο διαδίκτυο μέσω proxy (proxy server : turbo.hol.gr port 3128)

groove54
09-03-06, 13:54
μενω συνορα ζωγραφου γουδι,αλλα αντιμετωπιζω τα προβληματα ππου εχεις εσυ εδω και 3 μηνες. φρικη. Δες στο αλλο θεμα που εχει ανοιξει ο gerax ,ωστε σε περιπτωση που συνεχιστει αυτο για καιρο,να δεισ κ τη λυση!
Ποτε ακριβως σου ειπανε οτι θα βαλουνε DSLAM στους αμπελοκηπους?? Εγω μπορω να δω σε ποιο ειμαι και ποια ειναι η πληροτητα του? Μενω στο Γουδι απεναντι απο το Νοσ. Παιδων.
Αυτο το DSLAM σε περιπτωση που θελησω να τους παρω τηλεφωνο, πως να το προφερω στα ελληνικα ρε παιδια? Μην γινουμε και ρομπες

joseph
09-03-06, 14:51
Κέντρο ελέγχου Γραμμών DSL είναι μια καλή ελληνική μετάφραση :oneup:

gorgee
10-03-06, 09:20
σημερα ειναι η δευτερη μερα που κατεβαζω με 15-20 kbps δεν αντεχω αλο με αυτην την κατασταση καθε βδομαδα εχω 512 και ειμαι απο χανια

cosmos
10-03-06, 09:44
Δοκίμασε να βγεις στο διαδίκτυο μέσω proxy (proxy server : turbo.hol.gr port 3128):up: Καλή συμβουλή πραγματικά! Αν μη τι άλλο, θα βελτιώσει το browsing σημαντικά.

psyxakias
10-03-06, 10:19
Εχω το πακετο 6+6 512/128 και ενω Ιανουαριο και Φεβρουαριο η συνδεση πεταγε ξαφνικα εδω και 2 εβδομαδες κατεβαζω απο το ftp της hol και απο download.com με 35!!!Μυρίζομαι ευθύνη του ΟΤΕ εδώ, διότι εφ'όσον κατεβάζει με χαμηλότερη ταχύτητα από τον FTP της, δεν πρόκειται πρόβλημα (ή υπερφόρτωση) των διεθνή links. Οπότε ή το DSLAM του ΟΤΕ που ανήκεις ευθύνεται ή ο BBRAS που συνδέεται η HOL.

Κατά τη γνώμη μου, το πιθανότερο είναι να είναι το DSLAM του ΟΤΕ και να μη φταίει η HOL. :redface:

cosmos
10-03-06, 10:35
Μυρίζομαι ευθύνη του ΟΤΕ εδώ, διότι εφ'όσον κατεβάζει με χαμηλότερη ταχύτητα από τον FTP της, δεν πρόκειται πρόβλημα (ή υπερφόρτωση) των διεθνή links. Οπότε ή το DSLAM του ΟΤΕ που ανήκεις ευθύνεται ή ο BBRAS που συνδέεται η HOL.

Κατά τη γνώμη μου, το πιθανότερο είναι να είναι το DSLAM του ΟΤΕ και να μη φταίει η HOL. :redface:Παίζει... Αν η HOL δεν έχει αγοράσει επαρκές bw από τον ΟΤΕ στο BBRAS, είναι δικό της το πρόβλημα...

antreas9
10-03-06, 10:40
Μου ειπαν οτι θα βαλουν DSLAM δικο τους στους Αμπελοκηπους, σε κανα δυο μήνες από τώρα (βεβαια δνε ξερω αν λενε την αληθειά). το προφέρεις ως : ντι - σλαμ. για να μαθεις σε ποιο dslam ανηκεις, ρωτας στο 1242 του ΟΤΕ,η στην ιδια την HOL,αν και επειδη μενουμε ΠΟΛΥ κοντα,εγω μενω 3 στενα παρακατω απο εσενα,θα ανηκεις και εσυ ψιλοσιγουρα στους Αμπελοκηπους.

groove54
10-03-06, 11:39
Μου ειπαν οτι θα βαλουν DSLAM δικο τους στους Αμπελοκηπους, σε κανα δυο μήνες από τώρα (βεβαια δνε ξερω αν λενε την αληθειά). το προφέρεις ως : ντι - σλαμ. για να μαθεις σε ποιο dslam ανηκεις, ρωτας στο 1242 του ΟΤΕ,η στην ιδια την HOL,αν και επειδη μενουμε ΠΟΛΥ κοντα,εγω μενω 3 στενα παρακατω απο εσενα,θα ανηκεις και εσυ ψιλοσιγουρα στους Αμπελοκηπους.
Ελα ρε γειτονα!! Αμα τελικα βαλουν DSLAM στους αμπελοκηπους κερναω καφε στο καρμα
:up:

meg
10-03-06, 11:53
cosmos,...
Πρόσεχε τα links που έχεις....
δεν λειτουργούν.....!!!!

cosmos
10-03-06, 12:15
cosmos,...
Πρόσεχε τα links που έχεις....
δεν λειτουργούν.....!!!!Αμάν, παρατράγουδο της μεταφοράς των threads σε νέο υπο-forum, νάσαι καλά, δεν το είχα δει :)

cosmos
10-03-06, 12:28
Αμάν, παρατράγουδο της μεταφοράς των threads σε νέο υπο-forum, νάσαι καλά, δεν το είχα δει :)
Fixed! :)

groove54
10-03-06, 13:27
Να ας πουμε τωρα, πριν καμια ωρα κατεβαζα με 53Κb απο download.com και τωρα δεν παει πανω απο 35 αν και δοκιμασα απο διαφορα sites. Δεν μπορω με τιποτα να "ψυχολογησω" την γραμμη. Εκει που λεω οτι ειναι ωρα αιχμης και θα σερνεται κατεβαζει με 50+ ενω στη 1 το βραδυ το παλευει να φτασει τα 39-40

gorgee
10-03-06, 17:20
Εχω το πακετο 6+6 512/128 και ενω Ιανουαριο και Φεβρουαριο η συνδεση πεταγε ξαφνικα εδω και 2 εβδομαδες κατεβαζω απο το ftp της hol και απο download.com με 35!!!.



+1 και εδω ακριβως το ιδιο πραγμα μου συνβαινει χμμμμμμμ:mad::mad::(:hmm::hmm::hmm:

vavou
10-03-06, 17:31
Δηλαδη εγω τι να πω που 2 μηνες τωρα κατεβαζω απο 9-16 kbs .Εκτος απο το πρωι της Καθαρης Δευτερας που πηρα μια μικρη γευση πως ειναι να εχεις adsl

broylis
11-03-06, 00:47
Εγώ στα Χανιά ξεκίνησα με κάτι τρελές 55αρες αλλά μετά απο τις 2 πρώτες μέρες έχω πέσει στο 45 και δεν ανεβαίνω με τίποτα...Ποιό είναι το όριο στις 512 για να δώσεισ βλάβη?

gorgee
11-03-06, 14:06
Γυρω στο 52-56 παρε τηλ στην ΗΟΛ για βλαβη το εκανα και εγω και περιμενω απο δευτερα τηλ απο οτε για να δουμε μπασ και τουσ καταφερο να με αλαξουν πορτα

schattenjager
12-03-06, 02:58
Παιδιά, το δικό μου πρόβλημα είναι λίγο διαφορετικό..
Έχω ΗΟL 512/128 από τα μέσα του Δεκέμβρη και ενώ μέχρι και τις αρχές Μαρτίου η σύνδεση ήτανε σταθερά στα 50+, εδώ και κάτι λιγότερο από μια εβδομάδα εμφανίζει τρομερές αστάθειες .. και εξηγώ: Υπάρχουν φορές (και συχνά διαρκούν ακόμα και ώρες) που η σύνδεση σέρνεται τόσο πολύ που κάνει ακόμα και το άνοιγμα σελίδας αδύνατο(!!!) και άλλες όπου η σύνδεση επανέρχεται στα παλιά επίπεδα του 50+ kb/s !!! Πχ. από τις 12:30π.μ μέχρι και τις 1:45π.μ (τώρα) η σύνδεση άγγιζε max τα 2-3kb/s (για να ανοίξει το παράθυρο για να γράψω αυτό το post έκανε 422,672 secs (!!!)) και ενώ έγραφα επανήλθε στις 1:48π.μ στα κανονικά του επίπεδα... Το θέμα είναι ότι το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουν άλλοι δυο φίλοι μου με την ίδια σύνδεση και στις ίδιες ώρες...
Θα ήθελα λοιπόν αν μπορεί κάποιος να μου δώσει μια εξήγηση γι'αυτο που συμβαίνει και να μου προτείνει κάποιο τρόπο δράσης :cry:

p.s Στις 1:58π.μ γύρισε πάλι στα επίπεδα του 2-3kb/s.... :evil:

Chris_Nik
12-03-06, 03:06
Τελικά η HOl πρέπει να γέμισε από κόσμο με τα πακέτα που έβγαλε στην αγορά.....
Τώρα θα πρέπει να φτιάξει και λίγο το δίκτυο της....
Εγώ που την είχα δεν είχα πρόβλημα.....

groove54
12-03-06, 03:09
Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα απλα εσενα ειναι πιο εντονο. Και εμενα παρουσιαζει η συνδεση πολλες ασταθειες και ενω περιμενω τις ωρες αιχμης να σερνεται αυτη πεταει και το αναποδο. Ας ελπισουμε να κανουν κατι εκει στην ΗΟΛ

viron
12-03-06, 03:23
Τις τελευταίες μέρες το πρόβλημα ταχύτητας εμφανίστηκε και σε μένα Θεσσαλονίκη. Δοκιμή στην ίδια γραμμή με Φορτηνετ, κανένα πρόβλημα.

Συμπέρασμα όταν το πρόβλημα εμφανίζεται σε Θεσσαλονίκη, Κοζάνη, Αθήνα, Χανιά, ή κάποιος κεντρικός router στη ΗΟL τα έπαιξε, ή κάποιος πείραξε το configuration και ακόμα το ψάχνουν, ή η σύνδεση τους με ΑΤΜ δίκτυο του ΟΤΕ θέλει επειγόντως αναβάθμιση.

Ε, δεν αφήσαμε και τιποτα...:)
Βύρων.

schattenjager
12-03-06, 18:28
Εγώ πάντως έστειλα e-mail στο online-support της HOL (σιγά μην έβρισκα κανέναν on-line,άλλωστε ποτέ δεν βρήκα:mad:) εκθέτοντας το πρόβλημα και ελπίζω να λάβω μια καθαρή απάντηση και όχι την κλασική πως "οι ταχύτητες ΔΕΝ είναι εγγυημένες" κ.τ.λ γιατί άλλο από τα 50+ να πέφτεις στα 30+ και άλλο να πέφτεις στο 1kb και να αναπολείς την dial-up!!!

joseph
12-03-06, 20:44
Επεσες σε 1 και για πόση ώρα; για 20 λεπτά θα το ανεχόμουνα αλλα για μία μέρα ΠΟΤΕ

schattenjager
12-03-06, 21:12
Πέφτω για διαστήματα που περνάν την μία ώρα αρκετές φορές ... και συμβαίνει τουλάχιστον 2-3 φορές την μέρα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ μετά τις 7/3/06 ... ειδικά σήμερα έχει τα μαύρα της τα χάλια.. ανεβαίνει για 5-10 λεπτά στα 10-15kb/sec και μετά πέφτει στα τάρταρα για πάνω από ώρα.. έχω βαρεθεί να βλέπω "The connection has timed out" στο firefox όποτε πάω να ανοίξω σελίδα .. την στιγμή αυτή που γράφω το post δοκιμάζω να ανοίξω σελίδα και το Netlimiter βγάζει ταχύτητα 0,46kb/s-0,70kb/s.... Να δούμε πόσο χρόνο θα κάνω για να στείλω αυτό το post.....

Tem
12-03-06, 22:59
όπως βλέπω υπάρχουν και εδώ αρκετά προβλήματα.

cbm
13-03-06, 01:16
Καιάδας και σε εμένα. Αν και έχω HOL 512/128 έχω πιάσει ταχύτητες 50+ για κανένα λεπτό συνολικά της 5 μέρες που έχω asdl. Και αυτά από ftp.ntua.gr!!! (μέση ταχύτητα κατεβάσματος 40). Από sites να μην το συζητήσω καν. 40+==party

Χανιά, dslam Tzanakaki :@

schattenjager
13-03-06, 03:00
Προσωπικά τα έχω πάρει πολύ άσχημα με την HOL... από τις 19:00 μέχρι τις 1:30 δεν μπορούσα ούτε σελίδα ν'ανοίξω.... άσε που έφαγα 7 reconnections σ'αυτό το διάστημα πράγμα που δεν έχει ξανασυμβεί (στο πρώτο άλλαξε η ip, στα άλλα όχι).
Το μόνο που εύχομαι είναι όλα αυτά να συμβαίνουν λόγο κάποιας αναβάθμισης... γιατί αλλιώς....

groove54
13-03-06, 03:06
1 μηνα αναβάθμιση?

schattenjager
13-03-06, 03:11
Γιατί όχι..(ο αισιόδοξος)
Και που κάνανε την τελευταία τι καταλάβανε; Συνέχεια στα κόκκινα είναι :evil:

groove54
13-03-06, 03:14
Ειμαι πολυ απαισιοδοξος στο συγκεκριμενο θεμα! Πιστευω οτι η ποιοτητα της υπηρεσιας θα ειναι χαμηλη για πολυ καιρο ακομα. Παρηγορουμαι (μιας και εχω παρει το 6+6) απο το γεγονος οτι Σεπτεμβριο παω φανταρος και για 1 χρονο θα κανω αποτοξινωση απο το dsl. Ελπιζω μεχρι τον επομενο Σεπτεμβριο τα πραγματα να ειναι διαφορετικα

schattenjager
13-03-06, 03:20
Και εγώ 6+6 έχω... απλά μάλλον εσύ θα γλιτώσεις νωρίτερα από το μαρτύριο της HOL μια και εγώ -αν δεν γίνει κάτι απρόσμενο- θα την υπομένω μέχρι τον Δεκέμβρη :rant:

antreas9
13-03-06, 09:54
και εγω μεχρι το δεκεμβρη θα την εχω στο κεφαλι! χθεσ,με 384,ολη μερα,ειχα απο 2 ως 9 (ενταξει,ξερω οτι ειναι υπερηχητικες οι ταχυτητες,με ζηλευετε παλιοπαιδα ε???)!!!!! α ρε καταγγελια που χρειαζονται!

schattenjager
13-03-06, 13:28
Και το παράδοξο είναι πως από τις 06:00 και μέχρι αυτή τη στιγμή (φτου να μην το ματιάσω) η σύνδεση παίζει από 50-57kb/s ....
Όσο αφορά το e-mail που τους έστειλα η απάντησή τους ήταν "Παρακαλώ επικοινωνείστε με το τεχνικό τμήμα προκειμένου να δώσεται περισσότερες πληροφορίες για να γίνει έλεγχος της γραμμής σας"... κοινώς για να δηλώσουν βλάβη στον πΟΤΕ να έρθει το συνεργείο και να μου πεί πως φταίει ο ISP και όχι ο πΟΤΕ οπότε πλήρωσαι για άσκομη μετακίνηση συνεργείου...
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝΕ ΚΑΛΑ στην HOL...

Το περίεργο στην όλη υπόθεση είναι πως χθες το δίκτυο της HOL είχε περισσότερο φόρτο από ότι σήμερα.... κανένας γνώστης μπορεί να δώσει μια λογική εξήγηση σ'αυτό;

antreas9
13-03-06, 13:52
h HOL ισχυριζεται οτι αν ερθει ο πΟΤΕ και σε χρεωσει για ασκοπη μεταβαση, θα στο πληρωσουν εκεινοι ,αλλα δεν ξερω ουτε αν ισχυει αυτο,ουτε ποτε θα το κανουν,και ΑΝ θα το κανουν. Διασφαλιση ΓΡΑΠΤΗ δε δινουν ,προσεχουν πολυ,τους ζητησα mail που να επιβεβαιωνει οτι μου λενε προφορικα,και μου λενε "δε χρειαζεται κλπ"..........

joseph
13-03-06, 18:00
Εσείς που έχετε σε μακρό χρονικό διάστημα για ποστάρετε και τις ιδιότητες της γραμμής ( SN margain και κάτι άλλα ) Μπορεί να παίζει κακή καλωδίωση , πιταρισμένο dslam κλπ κλπ κλπ , και για αυτά δεν μπορεί να φταίει η HOL γιατί ειναι τομείς του ΟΤΕ ή δικοί σας όπως η καλωδίωση μέσα στο σπίτι ...

groove54
13-03-06, 22:20
Ελα μωρε τι να ποσταρουνε τωρα! Το ξερουμε το προβλημα και ειναι παλιο! Μαζευτηκαμε πολλοι λογω προσφορας και γεμισανε τα DSLAMs. Ξερω 10 ατομα που δεν ξερουν καν τι να κανουν με τον υπολογιστη τους και εχουνε βαλει dsl και πολλοι εξ`αυτων την προσφορα της HOL. Βλεπεις πλεον ειναι της μοδας το dsl. Προχθες εβαλε και μια φιλη μου η οποια καθοταν και διαβαζε ολους τους ορους χρησης(!!!) για ενα προγραμμα που της ειχα πει προηγουμενως να εγκαταστησει (skype). Ασχετη κανονικα και μου θελει και dsl! Τεσπα το προβλημα ειναι οτι οσο η HOL (και ο ΟΤΕ) δεν αναβαθμιζει τις υπηρεσιες τοσο θα σερνομαστε! Τι να τα κανεις τα post? Θα λυσεις το προβλημα σου? Εδω τηλεφωνο τους παιρνεις και δεν το σηκωνουν ρε!! Και οταν το σηκωνουν σου λενε για βλαβες, συνεργεια του ΟΤΕ, μη εγγυημενες ταχυτητες και αλλα τετοια χαζα!

schattenjager
13-03-06, 23:40
Πάρτε τα δικά μου stats:

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=6920&stc=1&d=1142282113
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=6921&stc=1&d=1142282267
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=6922&stc=1&d=1142282267

Tem
14-03-06, 00:09
αρκετοί που έχουν Forthnet είναι έτοιμοι να έλθουν στην HOL αλλά όπως βλεπω και εδώ υπάρχουν προβλήματα

broylis
14-03-06, 01:43
εγώ πάλι ακούω οτι η Forthnet παει αρκετα καλά..Οπώτε μακριά απο τη HOL...

groove54
14-03-06, 02:22
Τα ιδια σκ..α ειναι ολοι τους! Γενικα το θεμα ειναι ενας "πηγαινοερχομος" και ανταλλαγη συνδρομητων απο εταιρια σε εταιρεια. Τι να κανεις οταν οπου πας συναντας μαυρα χαλια? Απλα ο καθενας μενει στην εταιρεια που συναντα τα λιγοτερα προβληματα

@ ADSLgr.com All rights reserved.