PDA

Επιστροφή στο Forum : Η επαρχία του 2010...



gkimonas
09-11-09, 15:30
Ίσως γράφω σε λάθος μέρος αλλά πρέπει να τα γράψω κάπου.
Αν κρίνουν οι υπεύθυνοι ότι πρέπει να μεταφερθεί κάπου αλλού το θέμα, ας γίνει.

Ξεκινάω γράφω λοιπόν χωρίς ιδιαίτερες εισαγωγές στο πρόβλημα-κατάντια.

15-16 Οκτωβρίου 2009.
2 μέρες πριν την μεγάλη πλημμύρα στην περιοχή του Δήμου Αμαρυνθίων Εύβοιας.

Το τηλέφωνο των γονιών μου στο πατρικό μου σπίτι λόγο των άσχημων καιρικών καταστάσεων που επικρατούσαν εκείνες τις ημέρες λόγο των συνεχών βροχοπτώσεων, ολική νέκρωση του τηλεφώνου.

Αφού πέρασαν εκείνες οι δύσκολες ημέρες και την ίδια στιγμή χωρίς τηλέφωνο, οι δικοί μου ύστερα από επίσκεψη καταστήματος ΟΤΕ της περιοχής, και ύστερα από συζήτηση που έγινε με τον υπεύθυνο εκεί, τους παραπέμπει να συμπληρώσουν μια αίτηση "Μεταφοράς Καλωδίου", το έβγαλε το πόρισμα ο ειδήμων άσχετος του καταστήματος.

Αφού πέρασαν αρκετές ημέρες χωρίς καμία ειδοποίηση, επικοινωνούν οι δικοί μου ρωτώντας τι θα γίνει με το πρόβλημα τους.
Η απάντηση ήταν πως προηγούνται οι μεγάλες βλάβες και αυτή την περίοδο δεν έχουν εργολάβους.

Περνάνε κ άλλες ημέρες, αυτή την φορά καλούν εκείνοι τους δικούς μου, η απάντηση τους ήταν "Κάντε λίγη υπομονή αν θέλετε γιατί δεν έχουμε εργολάβους για να στείλουμε".

Μέχρι και σήμερα, οι δικοί μου δεν έχουν ακόμα σταθερό τηλέφωνο, πληρώνουν στα κινητά για να κάνουν την δουλειά τους κ μόνο επειδή έτυχαν στην ατυχία να υποστούν αυτή την βλάβη και επειδή ο ΟΤΕ δεν έχει εργολάβους να στείλει να διορθώσουν το πρόβλημα.


Αυτά λοιπόν στην Ελλάδα του 2010, σε μια περιοχή 30 χλμ. από την Χαλκίδα. Ακόμα και στις πιο απομακρυσμένες περιοχές της Ελλάδος, υπάρχει καλύτερη αντιμετώπιση σε τέτοιες καταστάσεις.

Να τους χαιρόμαστε λοιπόν,
ντροπή και αίσχος.

iliask
09-11-09, 15:36
Kαι τα πάγια ?

gkimonas
09-11-09, 15:39
Kαι τα πάγια ?

Ακόμα δεν έχει έρθει λογαριασμός γι' αυτούς τους μήνες.

Θα έχουν να λαβαίνουν. :cool:

dimgavril
09-11-09, 15:46
Μπορείτε να κάνετε μια αίτηση σε κάποιο κατάστημα του ΟΤΕ να σας αφαιρεθούν τα πάγια για όσο καιρό δεν λειτουργει το τηλέφωνο!

hellenicsun
09-11-09, 15:53
Καλωσόρισες στην Ελληνική πραγματικότητα να πω; Ίσως το ξέρεις ήδη, ακόμη και πριν υποστούν τις όποιες ταλαιπωρίες οι γονείς σου.

Δυστυχώς ή ευτυχώς ακόμη είμαστε πολύ πίσω.

Το μόνο που έχω να ευχηθώ είναι ταχεία επίλυση του προβλήματος σου και, θα ήθελα να σου προτείνω να κοινοποιήσεις τη περιπέτεια σας και αλλού, επίσημες οργανώσεις, ακόμη και ΜΜΕ ώστε να δουν τι πραγματικά συμβαίνει σε μια χώρα που ορισμένοι οργανισμοί "θεοποιούνται" αντί να φροντίζουν για την αρίστευση των υπηρεσιών τους.

ubuntubu
09-11-09, 16:35
Έχεις 1000% δίκιο.
Τηλέφωνο κάθε μέρα στο 121 ή 13888 απο κινητό,μέχρι να αρθεί η βλάβη.
Το ρεζιλίκι με τους εργολάβους στον ΟΤΕ είναι πανελλαδικό φαινόμενο και υπάρχει εδώ και αρκετά χρόνια.
Ο τοπικός Τεχνικός Προϊστάμενος υποχρεούται να κόψει τον κώλο του για να βρεθεί λύση.
Ο στρουθοκαμηλισμός πίσω απο πλαστούς δείκτες ποιότητας πόσο θα κρατήσει ;
Άν δεν σπάσεις αβγά ,ομελέτα δεν γίνεται.
Τουτέστιν ,ο ΟΤΕ πρέπει να ΠΛΗΡΩΣΕΙ (προσωπικό,μετακινήσεις,υπερωρίες,εκπαίδευση) αν θέλει να κρατήσει ένα ελάχιστο επίπεδο ποιότητας ,στο δίκτυο που συντηρεί.

2048dsl
09-11-09, 17:27
Έχεις 1000% δίκιο.
Τηλέφωνο κάθε μέρα στο 121 ή 13888 απο κινητό,μέχρι να αρθεί η βλάβη.
Το ρεζιλίκι με τους εργολάβους στον ΟΤΕ είναι πανελλαδικό φαινόμενο και υπάρχει εδώ και αρκετά χρόνια.
Ο τοπικός Τεχνικός Προϊστάμενος υποχρεούται να κόψει τον κώλο του για να βρεθεί λύση.
Ο στρουθοκαμηλισμός πίσω απο πλαστούς δείκτες ποιότητας πόσο θα κρατήσει ;
Άν δεν σπάσεις αβγά ,ομελέτα δεν γίνεται.
Τουτέστιν ,ο ΟΤΕ πρέπει να ΠΛΗΡΩΣΕΙ (προσωπικό,μετακινήσεις,υπερωρίες,εκπαίδευση) αν θέλει να κρατήσει ένα ελάχιστο επίπεδο ποιότητας ,στο δίκτυο που συντηρεί.

Δεν καταλαβα καλα φιλε.αυτοι που φωναζαν για εργολαβους και να δωθουν ολα στους ιδιωτες ,να ερθουν τωρα να εισπαραξουν ενα μαγαλο φασκελο απο παρτη μου.και στην τελικη το γουσταρω πολυ να βλεπω τετοια :eguitar
ολα στους ιδιωτες δωστε τα.οι Δημοσιοι υπαλληλοι και γενικα το δημοσιο ειναι κυφηνες.
μαστιγιο και καροτο οπως ελεγε ο Εβερτ καποτε

mondeo
09-11-09, 18:00
Έχει κάλυψη η Vodafone στην περιοχή;
Βάλε Vodafone Γιά Το Σπίτι και ξέχνα τους.
Θα μπορούν να καλούν από την επόμενη μέρα και ο σταθερός αριθμός θα μεταφερθεί σε 15 περίπου μέρες.

lak100
09-11-09, 19:58
φιλε η δικη περιπτωση δεν εχει να κανει με προβλημα ακριβως. Μενω σε ενα χωριο 7 χιλιομετρα απο την καστορια το adsl ηρθε στο χωριο μου τον Ιουνιο του 2006 απο τοτε τωρα σε κανα μηνα θα φερουν την 24αρα και την 8αρα σχεδον 3 χορνια μετα την διαθεση τους απο τον ΟΤΕ αυτο για μενα ειναι απαραδεκτο σε κραταει δεσμιο χωρις να μπορεις να κανεις τιποτα για μενα ενας κολοσσος σαν τον ΟΤΕ θα επρεπε να προσφερει παντου τις υπηρεσιες του και οχι αυτο το χαλι που γινεται σημερα για μενα ειναι αισχος. Ζηταω Πολλα?

agrelaphon
09-11-09, 21:11
:hmm:@ubuntubu (ή πώς στο καλό λέγεσαι :D)
Δυστυχώς οι grante-μανατζαραίοι ακούν για τεχνικό προσωπικό (και μη με πεις τέτοιο είναι oteplus) και βγάζουν σπυριά. "Το να δίνουμε εργασίες σε εργολάβους είναι καλό", είπε Ρ...λος, λες και θα περάσει πλακάκια ο εργολάβος, ή βρύσες.
Εδώ μιλάμε για επαναλαμβανόμενα και διαρκή έργα. Βλάβες, συνδέσεις, μεταφορές κτλ. Οι κακοτεχνίες τελειωμό δεν έχουν

@λακ100: πώς ακριβώς σε κρατάει δέσμιο ο ΟΤΕ για εξήγησε :hmm:

lak100
09-11-09, 22:06
:hmm:@ubuntubu (ή πώς στο καλό λέγεσαι :D)
Δυστυχώς οι grante-μανατζαραίοι ακούν για τεχνικό προσωπικό (και μη με πεις τέτοιο είναι oteplus) και βγάζουν σπυριά. "Το να δίνουμε εργασίες σε εργολάβους είναι καλό", είπε Ρ...λος, λες και θα περάσει πλακάκια ο εργολάβος, ή βρύσες.
Εδώ μιλάμε για επαναλαμβανόμενα και διαρκή έργα. Βλάβες, συνδέσεις, μεταφορές κτλ. Οι κακοτεχνίες τελειωμό δεν έχουν

@λακ100: πώς ακριβώς σε κρατάει δέσμιο ο ΟΤΕ για εξήγησε :hmm: στο οτι ειμαι υποχρεωμενος να ειμαι στα 2 mbps ενω θελω 24αρα. και περιμενα αρκετα νομιζω

Kitsos77
09-11-09, 22:57
Εδώ εμένα που μένω και Αθήνα, έχουν σκάψει έξω από το σπίτι μου και δεν κλείνουν τις τρύπες!

gkimonas
09-11-09, 23:09
Εδώ εμένα που μένω και Αθήνα, έχουν σκάψει έξω από το σπίτι μου και δεν κλείνουν τις τρύπες!

Δεν σε άφησαν χωρίς τηλέφωνο όμως, ούτε σου λένε την φθηνή δικαιολογία "Δεν έχουμε εργολάβους".

Αυτή είναι η διαφορά. ;)


Και μάλιστα στο λένε με έναν τρόπο λες και οι υπηρεσίες που προσφέρει ο ΟΤΕ είναι δωρεάν ή λες και ο ΟΤΕ είναι κανά Ίδρυμα και πρέπει να συμμεριζόμαστε τις ανάγκες του.

Και μετά θέλουμε να μιλάμε για σωστή παροχή υπηρεσιών κλπ κλπ κλπ
Όταν δεν είναι ικανοί να αντεπεξέλθουν στις βασικές τους υποχρεώσεις και αν πας να βάλεις και χέρι εσύ, θα σου πουν..."Μα κύριε είναι παράνομο να επεμβαίνετε στο δίκτυο και την περιουσία του ΟΤΕ.

Από πότε το Εθνικό δίκτυο είναι περιουσία του ΟΤΕ.....

agrelaphon
09-11-09, 23:43
...

Από πότε το Εθνικό δίκτυο είναι περιουσία του ΟΤΕ.....

Aπό πάντα :cool:
@lak100: Ρηγμένος ναι, δέσμιος δε νομίζω

maik
11-11-09, 02:52
στο οτι ειμαι υποχρεωμενος να ειμαι στα 2 mbps ενω θελω 24αρα. και περιμενα αρκετα νομιζω

Γιατι δεν πας σε αλλο παροχο;

αα!!!!! ξεχασα δεν εχουν ερθει ακομα εκει:twisted:

gorillaki
11-11-09, 09:06
24 Mbps σε χωριό 7 km από Καστοριά, του Αγίου Σούτσου του Αριθμομνήμονος ανήμερα.

lak100
11-11-09, 14:16
24 Mbps σε χωριό 7 km από Καστοριά, του Αγίου Σούτσου του Αριθμομνήμονος ανήμερα.και ομως σε ενα λιγο μεγαλυτερο χωριο που ειναι πιο μακρυα εχει 24 και 8 ρωτησα το τεχνικο τμημα και μου ειπαν οτι τελειωνουν με το περασμα των καλωδιων και περιμενουν το καινουριο dslam ειδωμεν οτι θα ερθει θα ερθει

........Auto merged post: lak100 πρόσθεσε 3 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Γιατι δεν πας σε αλλο παροχο;

αα!!!!! ξεχασα δεν εχουν ερθει ακομα εκει:twisted: εχει ερθει η cyta. αλλα εγω θελω 24αρα

maik
11-11-09, 17:59
εχει ερθει η cyta. αλλα εγω θελω 24αρα

Καλα, και εγω θελω ferrari

gkimonas
11-11-09, 20:28
Παίδες δεν είναι το θέμα μας αν έχουμε 8 ή 24 mbps.

Τι να μιλάμε για ευρυζωνικότητα και ταχύτητες όταν δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν σε πιο βασικές υπηρεσίες όπως η αποκατάσταση μιας βλάβης. :rolleyes:

lak100
11-11-09, 22:34
θα κανω υπομονη μεψρι τον Ιανουριο και μετα θα παω στην cyta

gorillaki
11-11-09, 22:40
και ομως σε ενα λιγο μεγαλυτερο χωριο που ειναι πιο μακρυα εχει 24 και 8 ρωτησα το τεχνικο τμημα και μου ειπαν οτι τελειωνουν με το περασμα των καλωδιων και περιμενουν το καινουριο dslam ειδωμεν οτι θα ερθει θα ερθει

........Auto merged post: lak100 πρόσθεσε 3 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........

εχει ερθει η cyta. αλλα εγω θελω 24αρα

Κι εγώ σε επαρχία (νησί) μένω, και ο ΟΤΕ παρέχει και 8, και 24.
Φυσικά καμία από τις δύο δεν δουλεύει, αργά η γρήγορα είσαι αναγκασμένος να ξαναγυρίσεις στα 2 Mbit.
Ίσως, στην δική μου περίπτωση, να δούλευε καλά η 4 Mbit, την οποία όμως τα τζιμάνια της διοίκησης του ΟΤΕ κατάργησαν!

lak100
11-11-09, 22:40
Καλα, και εγω θελω ferrari σου ευχομαι ολοψυχα να την αποκτησεις. εγω ομως εχω πιο ρεαλιστικους στοχους

geomouss
12-11-09, 12:48
8 χιλιόμετρα έξω απο την Λάρισα , έως 2048/256 . Εκτός αυτού , εδώ και 2 χρόνια

Στην περιοχή σας, υπάρχει εγκατεστημένη τεχνολογία ADSL αλλά προς το παρόν δεν υπάρχουν διαθέσιμες προσβάσεις (πόρτες ADSL). Για PSTN . Σου λέει κάνε μετατροπή σε ISDN ρε μεγάλε(όπως έκανα και εγώ) για να έχεις πρόσβαση στο Internet .

gkimonas
12-11-09, 12:53
Στην περιοχή σας, υπάρχει εγκατεστημένη τεχνολογία ADSL αλλά προς το παρόν δεν υπάρχουν διαθέσιμες προσβάσεις (πόρτες ADSL). Για PSTN . Σου λέει κάνε μετατροπή σε ISDN ρε μεγάλε(όπως έκανα και εγώ) για να έχεις πρόσβαση στο Internet .

Μα και πατρικό μου, εδώ και ενάμισο χρόνο δεν έχουν πόρτες να δώσουν. :rolleyes:


Αχ Ελλάδα σ' αγαπώ και βαθιά σ' ευχαριστώ....

DSLaManiaC
12-11-09, 13:08
Γερμανία θες να πείς. :p

baskon
12-11-09, 13:20
Σαρωνιδα Αττικης..Με πληθυσμο σιγουρα 4 + φορες μεγαλυτερο απο το χωριο που μιλαμε + χιλιαδες εξοχικα
Ποτε καλυφθηκε με 8αρες και 24αρες?Πριν 2 μηνες..
Και νομιζω και σε αλλες περιοχες της Αττικης ακομα ειναι με 2αρες....Δεν ειναι μονο η επαρχια που εχει προβλημα..
και εγω θα ηθελα να παρεχει ο ΟΤΕ 100% πληθυσμιακη καλυψη Adsl με 8αρες + αλλα δυστυχως δε γινεται..
Τι να πουν και οι αλλοι που παλευουν με δορυφορικα tooway pro κλπ?

Ξεφυγαμε απο το θεμα παλι..
Αυτοι οι εργολαβοι με τον Οτε ειναι μεγαλο θεμα...
καλα ξεμπερδεματα στο φιλο..Ελπιζω να του το φτιαξουν γρηγορα..

constantinos.alpha
12-11-09, 15:33
Δυστυχώς, δεν μπορούμε να μιλάμε για κοινωνία της πληροφορίας και ευρυζωνικότητα, όπως είπε και ο gkimonas παραπάνω, αν δεν μπορούμε να συνδεθούμε καν!

Μετά απο 2 ανεπιτυχείς προσπάθειες αιτήματος στην Forthnet (πρώτη αίτηση 23 Σεπτεμβρίου), κάνω αίτηση και στον ΟΤΕ και περιμένω εδώ και μια εβδομάδα να συνδεθεί το τηλέφωνό μου και για internet.... έχει ο Θεός.

Απαράδεκτα πράγματα. :down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.