PDA

Επιστροφή στο Forum : UPS Eaton Nova AVR 1250 προβλήματα



Lumens
09-11-09, 18:47
Καλησπέρα, πριν 2 μέρες αγόρασα ένα UPS, συγκεκριμένα αυτό:

Eaton Nova 1250VA (http://www.msystems.gr/v_products.asp?v_Cat=2921&v_Item=6854)

Αντιμετωπίζω μερικά θέματα όμως.

1ον) Ο ανεμιστήρας του δουλεύει 24/7, είτε φορτίζει, είτε αδειάζει, είτε είναι γεμάτη η μπαταρία, με ακριβώς την ίδια (ενοχλητική, μιας και επισκιάζει όλους τους άλλους ήχους) ένταση.

2ον) Όταν το UPS είναι φορτισμένο (σε οποιοδήποτε ποσοστό, πχ 40, 50, 100%), και το βγάλω από τη πρίζα, αλλάζει στη μπαταρία. Το software με ενημερώνει, και αρχίζει να ξεφορτίζει, όλα καλά μέχρι εδώ. Όταν λοιπόν κλείσω το pc (ή το κλείσει μόνο του το software), και μετά κλείσω και το UPS (ή κλείσει μόνο του), μόλις το ξαναανάψω, βλέπω το software να δείχνει ότι έχει μείνει μόλις 30% μπαταρίας (άσχετα αν όλα έκλεισαν όταν ήταν κατά 100%, 95% ή 70% κοκ γεμάτη), και αρχίζει πάλι τη χρονοβόρα διαδικασία του φορτίσματος από το 30->100%.

Τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα έχω και αν δε χρησιμοποιήσω το software της Eaton, αλλά τον ενσωματωμένο power manager των Windows 7.

Ψάχνοντας στο νετ βρήκα και μερικούς ακόμα με το ίδιο πρόβλημα, αλλά δε μπορώ να βγάλω άκρη για το αν είναι προβληματικό το μοντέλο, ή απλά συμβαίνει στο δικό μου.

Αν κάποιος το έχει, είτε αυτό είτε κάποιο από τα μικρότερα της σειράς, ας ρίξει μια ενημέρωση ;)

Κρίμα γιατί η Eaton είναι μεγάλη εταιρεία.

overvolt
09-11-09, 20:04
Τα 120 € για καλό UPS , είναι ελάχιστα ως αξία ..

Επέστρεψε το πίσω , να πάρεις κάτι άλλο .

Lumens
09-11-09, 20:52
Δεν είχα απαιτήσεις, απλά να κάνει αυτά που λέει ότι κάνει ήθελα. Έστειλα και mail στην εταιρεία, για να δούμε.

typepek
03-01-10, 18:09
Καλησπερα

Το ιδιο προβλημα εχω και εγω με το ups.
Περιμενω καποια απαντηση σχετικα απο το μαγαζι που το αγορασα.

Για να δουμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!

heavyaris
10-09-10, 16:42
κάθε 3 με 5 χρόνια κάποιος την πατάει, σειρά μου τώρα, καλά να πάθω..

humanious
13-11-10, 16:28
Παιδιά επειδή σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο ups εξακολουθείται να αντιμετωπίζετε προβλήματα ή διορθωθηκαν με επισκευή κλπ...?

SiliconManC
16-11-10, 11:02
@ 1. Γενικά, δεν ξέρω εαν είχες πριν ups και χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος, όλα τα ups ζεσταίνονται είτε όταν φορτίζουν την μπαταρία (πιο πολύ φυσικά) είτε όταν είναι γεμάτες οι μπαταρίες και κάθονται "standby" είτε και όταν δουλεύουν, δηλ. πέσει το ρεύμα και ξεφορτίζονται οι μπαταρίες . Ίσως λοιπόν το συγκεκριμένο να μην σχεδιάστηκε για τις δικές μας ζέστες (Ελλάδα) και για αυτό το θερμικό του να επιτρέπει να δουλεύει συνέχεια ο ανεμιστήρας πίσω αφού δεν πέφτει η θερμοκρασία στο εσωτερικό του. Απο την άλλη ειναι και 1250VA. Εγώ έχω ένα πολύ παλιότερο mge pulsar 750VA και όποτε και να το πιάσω είναι αρκετά ζεστό, αλλα δεν διαθέτει όπως το δικό σου ανεμιστήρα οπότε δεν με ενοχλεί. Μήπως όμως το έχεις στριμώξει πουθενά και δεν αερίζεται καθόλου ή πολύ λίγο ???

@ 2. Πιστεύω ότι πρέπει να είναι φαινόμενο "μνήμης" στις μπαταρίες έτσι όπως το περιγράφεις αλλα γενικά απ'όσο γνωρίζω κανένα ups δεν ξεφορτίζει τελείως τις μπαταρίες γιατί η φόρτιση μετά παίρνει πολύ περισσότερο χρόνο.

3ον γενικά μην πολύ πιστεύεις τις διάφορες ενδείξεις πχ τάδε % της μπαταριας κτλ κτλ. Είναι απλά ενδείξεις και δεν μπορούν ποτέ να είναι 100% έγκυρες. Τις λαμβάνεις βοηθητικά για να ξέρεις που περίπου βρίσκονται οι μπαταρίες σου. πχ την ένδειξη για την μπαταρία στο κινητό του την εμπιστεύεσαι πάντα....???
Απο κει και πέρα, πιστεύω οτι εαν κρατάει το μηχάνη σου,σε περιπτωση διακοπής ρεύματος, ένα λογικό χρόνο μέχρι να κλείσεις τα προγράμματα που δουλεύεις και τσιμπάει και τις αυξομειώσεις της ΔΕΗ είσαι οκ.

Lumens
16-11-10, 13:04
@ 1. Γενικά, δεν ξέρω εαν είχες πριν ups και χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος, όλα τα ups ζεσταίνονται είτε όταν φορτίζουν την μπαταρία (πιο πολύ φυσικά) είτε όταν είναι γεμάτες οι μπαταρίες και κάθονται "standby" είτε και όταν δουλεύουν, δηλ. πέσει το ρεύμα και ξεφορτίζονται οι μπαταρίες . Ίσως λοιπόν το συγκεκριμένο να μην σχεδιάστηκε για τις δικές μας ζέστες (Ελλάδα) και για αυτό το θερμικό του να επιτρέπει να δουλεύει συνέχεια ο ανεμιστήρας πίσω αφού δεν πέφτει η θερμοκρασία στο εσωτερικό του. Απο την άλλη ειναι και 1250VA. Εγώ έχω ένα πολύ παλιότερο mge pulsar 750VA και όποτε και να το πιάσω είναι αρκετά ζεστό, αλλα δεν διαθέτει όπως το δικό σου ανεμιστήρα οπότε δεν με ενοχλεί. Μήπως όμως το έχεις στριμώξει πουθενά και δεν αερίζεται καθόλου ή πολύ λίγο ???

@ 2. Πιστεύω ότι πρέπει να είναι φαινόμενο "μνήμης" στις μπαταρίες έτσι όπως το περιγράφεις αλλα γενικά απ'όσο γνωρίζω κανένα ups δεν ξεφορτίζει τελείως τις μπαταρίες γιατί η φόρτιση μετά παίρνει πολύ περισσότερο χρόνο.

3ον γενικά μην πολύ πιστεύεις τις διάφορες ενδείξεις πχ τάδε % της μπαταριας κτλ κτλ. Είναι απλά ενδείξεις και δεν μπορούν ποτέ να είναι 100% έγκυρες. Τις λαμβάνεις βοηθητικά για να ξέρεις που περίπου βρίσκονται οι μπαταρίες σου. πχ την ένδειξη για την μπαταρία στο κινητό του την εμπιστεύεσαι πάντα....???
Απο κει και πέρα, πιστεύω οτι εαν κρατάει το μηχάνη σου,σε περιπτωση διακοπής ρεύματος, ένα λογικό χρόνο μέχρι να κλείσεις τα προγράμματα που δουλεύεις και τσιμπάει και τις αυξομειώσεις της ΔΕΗ είσαι οκ.

Καλημέρα, από αυτά που γνωρίζω, και από τα διάφορα ups που έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα (apc, mge (προ eaton εποχή), mustek, powerware):

α) Τα backup/standby UPS όσο δε φορτίζουν/ξεφορτίζουν τροφοδοτούν τα συστήματα με τη παροχή του δικτύου, ίσως και με ένα AVR να παρεμβάλλεται. Όσο συμβαίνει αυτό οι μπαταρίες δε ζεσταίνονται καθώς δεν χρησιμοποιούνται για τη τροφοδοσία του φορτίου. Αντίθετα στα ακριβότερα online οι μπαταρίες αποτελούν πάντα ενεργό μέρος του κυκλώματος τροφοδοσίας. Στο συγκεκριμένο ο ανεμιστήρας δούλευε πάντα, σε θερμοκρασία περιβάλλοντος 20C, είτε με φορτίο είτε χωρίς, σε όποια θέση και να ήταν!

β) Φαινόμενο μνήμης σε ολοκαίνουριο UPS με ολοκαίνουριες μπαταρίες μάλλον δεν ήταν, εγώ το κατάλαβα σαν αδυναμία του UPS να μετρήσει σωστά την κατάσταση της μπαταρίας (σαν να "ξέχναγε" πόσο γεμάτη ήταν η μπαταρία όταν το έκλεινες και ξεκινούσε από την αρχή).

γ) Σίγουρα τη δουλειά την έκανε, όμως επειδή είμαι ψείρας και αυτές οι λεπτομέρειες με ενόχλησαν, το κανιβάλησα και χρησιμοποίησα διάφορα κομμάτια του για διάφορα project (το avr και τις μπαταρίες).

δ) Το χειρότερο απ' όλα ήταν το επιδεικτικό γράψιμο από το cc της eaton παρά τα email που έστειλα και τα forms που συμπλήρωσα. Δε μου απάντησαν ποτέ! :evil:


Παιδιά επειδή σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο ups εξακολουθείται να αντιμετωπίζετε προβλήματα ή διορθωθηκαν με επισκευή κλπ...?

Να ΜΗΝ το πάρεις ειδικά αν σε ενοχλεί ο θόρυβος.

SiliconManC
16-11-10, 15:17
Καλημέρα, από αυτά που γνωρίζω, και από τα διάφορα ups που έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα (apc, mge (προ eaton εποχή), mustek, powerware):

α) Τα backup/standby UPS όσο δε φορτίζουν/ξεφορτίζουν τροφοδοτούν τα συστήματα με τη παροχή του δικτύου, ίσως και με ένα AVR να παρεμβάλλεται. Όσο συμβαίνει αυτό οι μπαταρίες δε ζεσταίνονται καθώς δεν χρησιμοποιούνται για τη τροφοδοσία του φορτίου. Αντίθετα στα ακριβότερα online οι μπαταρίες αποτελούν πάντα ενεργό μέρος του κυκλώματος τροφοδοσίας. Στο συγκεκριμένο ο ανεμιστήρας δούλευε πάντα, σε θερμοκρασία περιβάλλοντος 20C, είτε με φορτίο είτε χωρίς, σε όποια θέση και να ήταν!

β) Φαινόμενο μνήμης σε ολοκαίνουριο UPS με ολοκαίνουριες μπαταρίες μάλλον δεν ήταν, εγώ το κατάλαβα σαν αδυναμία του UPS να μετρήσει σωστά την κατάσταση της μπαταρίας (σαν να "ξέχναγε" πόσο γεμάτη ήταν η μπαταρία όταν το έκλεινες και ξεκινούσε από την αρχή).

γ) Σίγουρα τη δουλειά την έκανε, όμως επειδή είμαι ψείρας και αυτές οι λεπτομέρειες με ενόχλησαν, το κανιβάλησα και χρησιμοποίησα διάφορα κομμάτια του για διάφορα project (το avr και τις μπαταρίες).

δ) Το χειρότερο απ' όλα ήταν το επιδεικτικό γράψιμο από το cc της eaton παρά τα email που έστειλα και τα forms που συμπλήρωσα. Δε μου απάντησαν ποτέ! :evil:



Να ΜΗΝ το πάρεις ειδικά αν σε ενοχλεί ο θόρυβος.

δεν επιθυμώ να αρχίσω μία κόντρα, η οποία δεν έχει και σημασία αλλά

α. Σαν αρχιτεκτονική για backup/standby UPS σωστά το περιγράφεις όμως, συνεχίζω και γω βάση της εμπειρίας μου, 2 apc και 1 mge που χρησιμοποιώ τώρα, να λέω ότι ζεσταίνονται τα backup/standby UPS και χωρίς φορτίο. Μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα λόγω του ότι έχω αρκετά χρόνια το mge μου και τα apc είναι επίσης παλιά αλλά για και το mge και το 1 apc που είχα με 2 μπαταρίες 12V ζεσταίνονται. Όχι αρκετά αλλά ζεσταίνονται και ζεσταίνονται γιατί μπορεί η μπαταρίες να μην χρησιμοποιούνται, κρατούνται όμως σε συντήρηση, σαν ψευτό-φορτιση ένα πράγμα. Το χειμώνα όταν έχει κρύο, να φανταστείς, βάζω τα πόδια μου επάνω για να ζεσταίνονται :p. Το άλλο το apc που είχα που είχε μία 12V μπαταρία όντως ζεσταίνονταν πολύ λιγότερο. Από την άλλη πιστεύω ότι το ανεμιστηράκι που έχει πίσω το δικό σου ανοίγει/κλείνει μέσω θερμικού/σενσορα. Δεν πιστεύω ότι σχεδιάστηκε για να δουλεύει συνέχεια.


β. Το φαίνομενο μνήμης αφορα την μπαταρία. Πάρα πολλά ups, 1. δεν έρχονται με τις καλύτερες μπαταρίες 2. δεν φορτίζουν καλά τις μπαταρίες με αποτέλεσμα σε βάθος χρόνος να πέφτει η απόδοση της μπαταρίας 3. οι διάφοροι χρήστες δεν κάνουν σωστή χρήση του ups τους (φόρτιση/αποφόρτιση - συντήρηση), με αποτέλεσμα οι μπαταρίες να είναι πάντα γεμάτες και να φθείρονται σε βάθος χρόνου. Η μπαταρία απο μόνη της είναι επιστήμη ολόκληρη.

γ. καλά έκανες.

δ. μακακία τους και να τους τιμωρήσεις στην επόμενη αγορά σου.

Φιλικά

Υ.Γ. σκεφτόμουν να το αγοράσω το συγκεκριμένο μιας και δεν πολύ γουστάρω τα apc για τις παραξενιές τους, που όμως έχουν καλύτερο software, αλλά τώρα με αυτά που λες με έβαλες και εμένα σε σκέψεις.

Lumens
16-11-10, 15:52
δεν επιθυμώ να αρχίσω μία κόντρα, η οποία δεν έχει και σημασία αλλά

α. Σαν αρχιτεκτονική για backup/standby UPS σωστά το περιγράφεις όμως, συνεχίζω και γω βάση της εμπειρίας μου, 2 apc και 1 mge που χρησιμοποιώ τώρα, να λέω ότι ζεσταίνονται τα backup/standby UPS και χωρίς φορτίο. Μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα λόγω του ότι έχω αρκετά χρόνια το mge μου και τα apc είναι επίσης παλιά αλλά για και το mge και το 1 apc που είχα με 2 μπαταρίες 12V ζεσταίνονται. Όχι αρκετά αλλά ζεσταίνονται και ζεσταίνονται γιατί μπορεί η μπαταρίες να μην χρησιμοποιούνται, κρατούνται όμως σε συντήρηση, σαν ψευτό-φορτιση ένα πράγμα. Το χειμώνα όταν έχει κρύο, να φανταστείς, βάζω τα πόδια μου επάνω για να ζεσταίνονται :p. Το άλλο το apc που είχα που είχε μία 12V μπαταρία όντως ζεσταίνονταν πολύ λιγότερο. Από την άλλη πιστεύω ότι το ανεμιστηράκι που έχει πίσω το δικό σου ανοίγει/κλείνει μέσω θερμικού/σενσορα. Δεν πιστεύω ότι σχεδιάστηκε για να δουλεύει συνέχεια.


β. Το φαίνομενο μνήμης αφορα την μπαταρία. Πάρα πολλά ups, 1. δεν έρχονται με τις καλύτερες μπαταρίες 2. δεν φορτίζουν καλά τις μπαταρίες με αποτέλεσμα σε βάθος χρόνος να πέφτει η απόδοση της μπαταρίας 3. οι διάφοροι χρήστες δεν κάνουν σωστή χρήση του ups τους (φόρτιση/αποφόρτιση - συντήρηση), με αποτέλεσμα οι μπαταρίες να είναι πάντα γεμάτες και να φθείρονται σε βάθος χρόνου. Η μπαταρία απο μόνη της είναι επιστήμη ολόκληρη.

γ. καλά έκανες.

δ. μακακία τους και να τους τιμωρήσεις στην επόμενη αγορά σου.

Φιλικά

Υ.Γ. σκεφτόμουν να το αγοράσω το συγκεκριμένο μιας και δεν πολύ γουστάρω τα apc για τις παραξενιές τους, που όμως έχουν καλύτερο software, αλλά τώρα με αυτά που λες με έβαλες και εμένα σε σκέψεις.

Καμία κόντρα εννοείται, κάνουμε συζήτηση ανταλλάζοντας γνώσεις και εμπειρίες :)

α. Συμφωνούμε ότι όλα ζεσταίνονται στην κανονική λειτουργία, αλλά όχι σε βαθμό που η ενεργή ψύξη είναι απαραίτητη (τουλάχιστον για τις μικρές ισχύς, όπως του 1,2kVA). Βέβαια είναι και θέμα σχεδιασμού. Σε φάση φόρτισης/αποφόρτισης τότε οι ανάγκες για ψύξη είναι μεγαλύτερες και ο ανεμιστήρας είναι λογικό να γυρνάει.

β. Συμφωνούμε στο ότι οι μπαταρίες χάνουν χωρητικότητα με τον χρόνο, ειδικά οι lead-acid που φοράνε τα ups, αλλά η συμπεριφορά του ups δεν είχε να κάνει με αυτό μιας και 1)οι μπαταρίες και το ups ήταν καινούρια 2)μόλις μπήκαν σε άλλο Ups (mustek) όλα δούλεψαν ως όφειλαν.

γ. :p

δ. Τους τιμώρησα αγοράζοντας για τα serverάκια μου ups της powerware (που αγοράστηκε και αυτή από την eaton) :p

Γενικά τα προβλήματα που αντιμετώπισα αν δε σε ενοχλούν μπορείς να τα παραβλέψεις και να το πάρεις, μιας και χονδρικά τη δουλειά του την κάνει (δίνει ρεύμα στον υπολογιστή για χ ώρα, τον κλείνει κλπ). Απλά είναι τα αρνητικά σημεία που περιέγραψα που τα βρίσκω ενοχλητικά και θα μπορούσαν εύκολα να μην υπήρχαν :hmm:

ΥΓ Να σημειώσω ότι οι μπαταρίες που είχε μέσα ήταν 2 τέτοιες: http://www.desthai.com/bb/sh7-12.pdf

SiliconManC
16-11-10, 18:19
συμφωνώ σε όλα και σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

........Auto merged post: SiliconManC πρόσθεσε 104 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

δες εδώ lumens για ένα apc 1500VA τι λέει στο "2.54" http://www.youtube.com/watch?hl=en&v=aWsrdXHP13U σχετικά με το θόρυβο και φαντάσου το apc έχει 2 ανεμιστηράκια...

cranky
16-11-10, 23:36
δ) Το χειρότερο απ' όλα ήταν το επιδεικτικό γράψιμο από το cc της eaton παρά τα email που έστειλα και τα forms που συμπλήρωσα. Δε μου απάντησαν ποτέ! :evil:
Μην σε παραξενεύει καθόλου.
Τα ίδια γαϊδούρια που έχουν την APC, έχουν και τα ΕΑΤΟΝ, και μάλλον πήραν και τα MGE. :mad:

Lumens
17-11-10, 03:38
δες εδώ lumens για ένα apc 1500VA τι λέει στο "2.54" http://www.youtube.com/watch?hl=en&v=aWsrdXHP13U σχετικά με το θόρυβο και φαντάσου το apc έχει 2 ανεμιστηράκια...

Είναι απαράδεκτο για UPS οικιακής χρήσης, που σημαίνει ότι θα τα έχεις να δουλεύουν συνέχεια σε ακτίνα 1m, να κάνουν τόση φασαρία. Απλά απαράδεκτο :down:


Μην σε παραξενεύει καθόλου.
Τα ίδια γαϊδούρια που έχουν την APC, έχουν και τα ΕΑΤΟΝ, και μάλλον πήραν και τα MGE. :mad:

H Eaton είναι μια τεράστια εταιρεία που ασχολείται με διάφορους τομείς, και κάνει το μισό τζίρο της google. Έχει αγοράσει μεταξύ άλλοων την σειρά οικιακών ups της MGE, την Powerware και αρκετές άλλες εταιρείες του κλάδου.

Η APC ανήκει σε μια άλλη τεράστια εταιρεία του κλάδου, τη Schneider.

Το θέμα είναι ότι και οι 2 τα οικιακά UPS που βγάζουν είναι μάπα.

heavyaris
22-11-10, 20:31
μάπα τρελλή παιδια ο ανεμιστήρας, τζάμπα τα λεφτά ρε γαμωτο που έδωσα και που θα ξαναδώσω να πάρω άλλο...
πολύς θορυβος, όλη την μέρα και το βράδυ, έλεος. καλά να πάθω.

apotsi
24-02-12, 12:25
Μπας και έχει βρεί κανένας κανέναν τρόπο για να κάνουμε τον ανεμιστήρα να "σκάσει", χωρίς όμως να σκάσει το UPS ?

Πήρα δύο από δαύτα με την προσφορά που είχε το Multirama (49€/τεμάχιο), αλλά πολύ θόρυβο...

humanious
24-02-12, 21:10
Και σε εμένα δουλεύει 24 ωρες ο ανεμιστήρας ακόμα κ αν το κλείσω.
Δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα οταν είμαι στο pc αλλα όταν κλείνω το ups θα έπρεπε να κλείνει κ ο ανεμιστήρας του. Τουλάχιστον απ τους υπόλοιπους καταλαβαίνω οτι δεν είναι προβληματικό το ups αλλά έτσι δουλεύει το συγκεκριμένο.

ks1981
25-02-12, 01:23
απλα μπορεις να βαλεις ενα απλο πολυμπριζο με διακοπτη αναμεσα στην πριζα και το ups και κλεινεις το διακοπτη του ups και το διακοπτη του πολυμπριζου και ολα σταμανε να δουλευουνε και δεν εχεις προβλημα την νυχτα.εγω που εχω το mge 1100 avr αυτο εχω κανει και το ups δουλευει αψογα 4 χρονια τωρα.

JimXXX
05-03-12, 17:31
Η μονη σιγουρη λυση ειναι να αλλαξεις το ανεμιστηρακι του ups με ενα αλλο πιο υσηχο.εγω αυτο εκανα στα 2 ups tis Accupower που ειχα.Ειχα βαλει ανεμιστηρα της silen-x και σωθηκα.ΠΡΟΣΟΧΗ μονο μην σε χτυπησει κανα ρευμα οπως τα λυνεις...!

humanious
07-03-12, 14:11
απλα μπορεις να βαλεις ενα απλο πολυμπριζο με διακοπτη αναμεσα στην πριζα και το ups και κλεινεις το διακοπτη του ups και το διακοπτη του πολυμπριζου και ολα σταμανε να δουλευουνε και δεν εχεις προβλημα την νυχτα.εγω που εχω το mge 1100 avr αυτο εχω κανει και το ups δουλευει αψογα 4 χρονια τωρα.

Εφάρμοσα την λύση σου, αλλά τώρα κάθε πρωι που το ανοίγω μου δείχνει οτι η φόρτιση είναι γύρω στο 30% και ξεκινάει πάλι να φορτίζει. Δηλαδή κατά τη διάρκεια της νύχτας χάνει το 70% της φόρτισής του. Πιθανόν αυτό γίνεται γτ τραβάει ρεύμα το τροφοδοτικό του υπολογιστή στην φάση stanby που μένει το βράδυ αλλιώς δεν εξηγείται.

ks1981
10-03-12, 13:26
κλεινεις και το κουμπι το ups ωστε να μην δινει στις συσκευες.

Blackmore
15-08-12, 14:45
Λιγο αργα σας το λεω βεβαια αλλα τεσπα. Αγορασα τον εν λογο ups πριν 3-4 χρονια.. Ο ανεμιστηρας του εκανε απλα απαραδεκτο θορυβο. Μετα απο λιγο πειραματισμο παντως κατελειξα στην εξης πατεντα.. Αφαιρεσα τον 60mm ανεμιστηρα που ειχε και εβαλα εναν μετατροπεα απο 60 σε 80 απο την απεξω μερια του ups. Εβαλα εναν περισσιο 80αρι ανεμιστηρα Scythe (αν θυμαμαι καλα) και τον συνδεσα εσωτερικα στα 5v. Το αποτελεσμα ηταν να ειναι τελειος αθορυβος αλλα ταυτοχρονα να στελνει και περισσοτερο αερα απο πριν (τεστ με το χερι). 4 χρονια το εχω ετσι και δουλευει απροβληματιστα. Με την πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω και μια photo της "πατεντας".

Γενικοτερα παντως ειμαι ευχαριστημενος, τοσα χρονια περασαν και ακομα μπορει και κραταει pc,monitor,stereo,royter και ολα τα συμπρακαλα που του χω βαλει για 15 λεπτα γεματα. Και μιας και πεσαν κατι λεφτα μαζεμενα ψαχνω να βαλω και τπτ καινουργιες μπαταριες..γιατι να το αλλαξω και να βαλω αλλο δεν υπαρχει περιπτωση.Αυτα..

Blackmore
17-08-12, 19:02
107893


ιδου, το ασπρο μεταξυ ανεμιστηρα και μετατροπεα ειναι blue tack για στεγανοποιηση :P

ps3man
23-08-12, 14:00
Blackmore εισαι φοβερος! Καλο τοσο απλο ειναι.
Α λενε οτι αν βαλεις νερακι σε αυτες τις μπαταριες που εχει μεσα θα ξαναδουλεψει το εχω κανει σε ενα παλιο ΜGE protection center 500 που εχω εδω αλλα δεν εχω το usb καλωδιο για να το δοκιμασω και να μου κλεισει το προγραμμα το PC. Αλλα κανα 10λεπτο που επεσε εχθες το ρευμα τα κραταει μετα τα εκλεισα.

tsapis
04-09-12, 18:13
Λιγο αργα σας το λεω βεβαια αλλα τεσπα. Αγορασα τον εν λογο ups πριν 3-4 χρονια.. Ο ανεμιστηρας του εκανε απλα απαραδεκτο θορυβο. Μετα απο λιγο πειραματισμο παντως κατελειξα στην εξης πατεντα.. Αφαιρεσα τον 60mm ανεμιστηρα που ειχε και εβαλα εναν μετατροπεα απο 60 σε 80 απο την απεξω μερια του ups. Εβαλα εναν περισσιο 80αρι ανεμιστηρα Scythe (αν θυμαμαι καλα) και τον συνδεσα εσωτερικα στα 5v. Το αποτελεσμα ηταν να ειναι τελειος αθορυβος αλλα ταυτοχρονα να στελνει και περισσοτερο αερα απο πριν (τεστ με το χερι). 4 χρονια το εχω ετσι και δουλευει απροβληματιστα. Με την πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω και μια photo της "πατεντας".

Γενικοτερα παντως ειμαι ευχαριστημενος, τοσα χρονια περασαν και ακομα μπορει και κραταει pc,monitor,stereo,royter και ολα τα συμπρακαλα που του χω βαλει για 15 λεπτα γεματα. Και μιας και πεσαν κατι λεφτα μαζεμενα ψαχνω να βαλω και τπτ καινουργιες μπαταριες..γιατι να το αλλαξω και να βαλω αλλο δεν υπαρχει περιπτωση.Αυτα..


πολύ καλή πατέντα Blackmore, να σε ρωτήσω κάτι, αυτόν τον μετατροπέα απο 60 σε 80 που τον βρίσκω ? ενδιαφέρομαι να πάρω το εν λόγω ups και γενικά εκτος το θέμα του θορύβου που μπορούμε να το διορθόσουμε ακούω καλά λόγια.

cranky
04-09-12, 19:21
.... αυτόν τον μετατροπέα απο 60 σε 80 που τον βρίσκω ?
Εδώ (http://www.performance-pcs.com/catalog/index.php?main_page=product_info&cPath=172&products_id=28083&zenid=b261eda3c54167e7750977e361752081), και στο E-shop Kύπρου (http://www.eshopcy.com.cy/show.phtml?id=PER.805145).

Blackmore
04-09-12, 20:35
τον ειχα βρει πριν απο χρονια στο e-shop. Πλεον δε βλεπω να εχουν κατι παρομοιο. Ηταν κατι σαν αυτό (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805130) πάντως. Αν τελικα το κάνεις δώσε λιγο προσοχή γιατί είναι λίγο ακατάστατο σαν κουτί μέσα (μη τραβηχθει κανα καλωδιο πχ.)

tsapis
04-09-12, 21:57
τον ειχα βρει πριν απο χρονια στο e-shop. Πλεον δε βλεπω να εχουν κατι παρομοιο. Ηταν κατι σαν αυτό (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805130) πάντως. Αν τελικα το κάνεις δώσε λιγο προσοχή γιατί είναι λίγο ακατάστατο σαν κουτί μέσα (μη τραβηχθει κανα καλωδιο πχ.)

λές να καταντήσω σαν κάτι ''ψημένα'' cartoon? :P

άμα τελικά πάρω το εν λόγω ups αναγκαστικά πρέπει να το κάνω λόγω θορύβου , μπορεί απλα να βάλω έναν άλλο 60mm fan,γιατί το adaptor δεν βλέπω να το βρίσκω σε εγχώρια μαγαζία.
αν και ίσως καταλήξω σε nilox value 1400 , που είναι fanless και διαβάζω καλά σχόλια , και πολύ οικονομικό (75e).

ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες !

- - - Updated - - -

φιλε cranky είδα σε ένα άλλο thread πρότεινες to εν λογω nilox , έχεις προσώπική εμπειρία μήπως ? γιατί έως τώρα είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο και είναι λίγο δύσκολο να βρω feedback για να αποφασίσω

@ ADSLgr.com All rights reserved.