PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα ενεργοποιησης Windows



ΜΑΤΣΗΣ
09-11-09, 23:05
Φιλοι μου εχω ενα lap top Multirama και δεν ενεργοποιουνται τα Windows με τους γνωστους τροπους.Πως μπορω να ξεκλειδωσω τα Windows ; Εχω Vista 2007.

mob
09-11-09, 23:08
αυτό που γράφεις είναι παράξενο, αν έχεις αυτοκόλλητο τότε έχεις νόμιμο λογισμικό
αν δεν μπορείς να τα ενεργοποιήσεις με αυτό το κλειδί να πας το μηχάνημα στο service

ΜΑΤΣΗΣ
09-11-09, 23:19
Πηγαινω Υπολογιστης,συστημα και συντηρηση,συστημα και κανω κλικ στην ενεργοποιηση και δεν βγαζει τιποτα.Το λογισμικο ειναι νομιμο.Παλι να πληρωσω στην Multirama; Η Microsoft λεει οτι φταιει η Multirama και αυτη μου λέει οτι φταιει το λογισμικο.

mob
09-11-09, 23:29
γιατί να πληρώσεις πάλι ?
να πάς στο σερβις και να ζητήσεις να το ενεργοποιήσουν, είναι υποχρέωσή τους και το διαφημίζουν

StGeon
10-11-09, 00:25
Tα multirama εχουν 3 χρόνια εγγυηση να το πας:)

alexgk
10-11-09, 01:44
Πηγαινω Υπολογιστης,συστημα και συντηρηση,συστημα και κανω κλικ στην ενεργοποιηση και δεν βγαζει τιποτα.Το λογισμικο ειναι νομιμο.Παλι να πληρωσω στην Multirama; Η Microsoft λεει οτι φταιει η Multirama και αυτη μου λέει οτι φταιει το λογισμικο.

Εγώ σε vista δε μπορούσα μέσω internet, επικοινώνησα με τη microsoft (τα αγόρασα και εγώ με τον υπολογιστή, όπως και εσύ) και μου είπαν να το κάνω μέσω τηλεφώνου. Δεν είναι δύσκολη η διαδικασία, αν σου δίνει αυτήν την επιλογή. Στα vista πατάω δεξί κλικ στο εικονίδιο Υπολογιστής και στο μενού που εμφανίζεται πηγαίνω Ιδιότητες. Εκεί κάνω την ενεργοποίηση. Δες αν αυτό μπορεί να γίνει και στα win7

vasim
10-11-09, 09:11
Για κάνε δεξί κλικ στο "Υπολογιστης" στην επιφάνεια εργασίας και στη συνέχεια επέλεξε "Ιδιότητες"

Απο κεί θα δεις κάτω κάτω που λέει πόσες μέρες θέλει να ενεργοποιηθεί. Πάτα πάνω να ανοίξει το παράθυρο ενεργοποίησης.

ΜΑΤΣΗΣ
10-11-09, 13:19
Τα εχω κανει ολα αυτα και δεν γινεται τιποτα.

vasim
10-11-09, 13:22
Ούτε καν το παράθυρο για τηλεφωνική ενεργοποίηση δεν ανοιγεί;

OK. Κάντο από γραμμη εντολών.

Τρέξε ένα command prompt με "Run as administrator"

Στο prompt γράψε τις εντολές:

slmgr -ipk key (όπου key το κλειδί σου ΧΧΧΧ-ΧΧΧΧ-ΧΧΧΧ-ΧΧΧΧ-ΧΧΧΧ)

slmgr -ato

Πιστεύω να γίνει. Αλλιώς γράψε μας τι θα σου βγάλει.

Κανονικά πρέπει να σου πει "Ενεργοποίηση επιτυχής"

Crackaboomer_91
10-11-09, 13:39
Κι εγω ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα φιλε μου με το μουλτιραμα ντεσκτοπ μου που ειχε τα vista home premium..απλα εκανα κλικ εκει που λεει για ενεργοποιηση (δεξι κλικ στο ''υπολογιστης''-ιδιοτητες) και δεν εβγαζε το γνωστο παραθυρο, τιποτα δηλαδη δεν εβγαζε οσες επανεκινησεις κι ας ειχα κανει. Ποτε δεν καταλαβα τι εφταιγε, ετσι εβαλα τα vista ultimate απ'το recovery disc των μουλτιραμα τα οποια ενεργοποιησα με μη νομιμο τροπο :whistle:

Δεν στο προτεινω σαν λυση, να πας στα μουλτιραμα οπως λενε οι υπολοιποι ή καλυτερα κανε αυτο που λεει ο φιλος vasim

vasim
10-11-09, 13:46
Κι εγω ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα φιλε μου με το μουλτιραμα ντεσκτοπ μου που ειχε τα vista home premium..απλα εκανα κλικ εκει που λεει για ενεργοποιηση (δεξι κλικ στο ''υπολογιστης''-ιδιοτητες) και δεν εβγαζε το γνωστο παραθυρο, τιποτα δηλαδη δεν εβγαζε οσες επανεκινησεις κι ας ειχα κανει. Ποτε δεν καταλαβα τι εφταιγε, ετσι εβαλα τα vista ultimate απ'το recovery disc των μουλτιραμα τα οποια ενεργοποιησα με μη νομιμο τροπο :whistle:

Δεν στο προτεινω σαν λυση, να πας στα μουλτιραμα οπως λενε οι υπολοιποι ή καλυτερα κανε αυτο που λεει ο φιλος vasim

Γιατί φίλε έχασες έτσι την άδεια που έχεις αγοράσει; Δε βλέπω το νόημα που το έκανες αυτό.

Πληρωμένη την είχες.

Crackaboomer_91
10-11-09, 14:01
Γιατί φίλε έχασες έτσι την άδεια που έχεις αγοράσει; Δε βλέπω το νόημα που το έκανες αυτό.

Πληρωμένη την είχες.

Ενταξει, απλα ηθελα να βαλω και τα vista ultimate (ηθελα το dreamscene :twisted:), αλλα το oem κλειδι ηταν για τα home premium oποτε επρεπε να γινει η ενεργοποιηση καπως αλλιως. Τελος παντων, βγαινουμε απ'το θεμα το προβλημα ειναι οτι απ'οτι καταλαβα κι εγω αυτο παρατηρειται σε OEM λειτουργικα multirama...ειχα σκοπο να το εγραφα καποια στιγμη σε φορουμ αλλα λεω θα με περασουν για τρελο :lol:

ΜΑΤΣΗΣ
10-11-09, 14:07
Φιλε VASIM,το εκανα και δεν το αναγνωριζει ως εντολη.Ρωτησα την Multirama και μου λενε για νεο Format με 45 ευρω γιατι δεν καλυπτουν λογισμικο. Η Microsoft λεει οτι φταιει η Multirama.Τι να πει κανείς;

vasim
10-11-09, 15:43
Φιλε VASIM,το εκανα και δεν το αναγνωριζει ως εντολη.Ρωτησα την Multirama και μου λενε για νεο Format με 45 ευρω γιατι δεν καλυπτουν λογισμικο. Η Microsoft λεει οτι φταιει η Multirama.Τι να πει κανείς;

Αποκλείεται να μη την αναγνωρίζει γιατί:

α. την τρέχεις από το Αρχικό μενού -> Εκτέλεση
β. Την τρέχεις χωρίς "Run as administrator"

Έλεγξε κάποιο από τα 2 και θα δεις πως έχω δίκιο.

ΜΑΤΣΗΣ
10-11-09, 20:39
Αποκλείεται να μη την αναγνωρίζει γιατί:

α. την τρέχεις από το Αρχικό μενού -> Εκτέλεση
β. Την τρέχεις χωρίς "Run as administrator"

Έλεγξε κάποιο από τα 2 και θα δεις πως έχω δίκιο.

Παω Μενου,Γραμμη εντολων,επιλεγω εκτελεση ως διαχειριστης,βγαινει ο μαυρος πινακας διαχειρισης εντολων και μεσα παει ως εξης: C:\windows\sustem32>"Run as administrator">slmgr-ipk βαζω το prontuct key slmgr-ato και παταω enter δεξια στο πληκτρολογιο.Μου λεει δεν αναγνωριζεται η εντολη.Δεκτη και η απομακρυσμενη βοηθεια με συνδεση υπολογιστων.

mob
10-11-09, 21:38
θα το ξαναπώ, και συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός, πήγαινε τον στο Μουλτιραμα
είναι υποχρέωσή τους να το φτιάξουν, μην σπαταλάς το χρόνο σου χωρίς λόγο

vasim
11-11-09, 00:43
Παω Μενου,Γραμμη εντολων,επιλεγω εκτελεση ως διαχειριστης,βγαινει ο μαυρος πινακας διαχειρισης εντολων και μεσα παει ως εξης: C:\windows\sustem32>"Run as administrator">slmgr-ipk βαζω το prontuct key slmgr-ato και παταω enter δεξια στο πληκτρολογιο.Μου λεει δεν αναγνωριζεται η εντολη.Δεκτη και η απομακρυσμενη βοηθεια με συνδεση υπολογιστων.
Σορυ Αλλά κάτι δεν σου εξήγησα καλα

slmgr (keno) -ipk product key --> enter
slmgr (keno) -ato --> enter

alexgk
11-11-09, 12:59
θα το ξαναπώ, και συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός, πήγαινε τον στο Μουλτιραμα
είναι υποχρέωσή τους να το φτιάξουν, μην σπαταλάς το χρόνο σου χωρίς λόγο
Εδώ είναι το μπέρδεμα φίλε μου. Αν το κατάστημα παρέδωσε τον υπολογιστή και ο πελάτης πήγε μετά από 2 μέρες και βάλε τότε μπορεί να πει το κατάστημα πως έκανε καμία "πατάτα" στα win και χρειάζονται ξανά εγκατάσταση. Αν το πήγαινε την επόμενη μέρα δε θα μπορούσαν εύκολα να το πούνε. Δεν είναι hardware. Παίζει ρόλο πόσες μέρες μετά την παραλαβή πηγαίνεις στο κατάστημα για πρόβλημα με το software.

mob
11-11-09, 13:04
Εδώ είναι το μπέρδεμα φίλε μου. Αν το κατάστημα παρέδωσε τον υπολογιστή και ο πελάτης πήγε μετά από 2 μέρες και βάλε τότε μπορεί να πει το κατάστημα πως έκανε καμία "πατάτα" στα win και χρειάζονται ξανά εγκατάσταση. Αν το πήγαινε την επόμενη μέρα δε θα μπορούσαν εύκολα να το πούνε. Δεν είναι hardware. Παίζει ρόλο πόσες μέρες μετά την παραλαβή πηγαίνεις στο κατάστημα για πρόβλημα με το software.

έχεις δίκιο αλλά, για καθαρή επανεγκατάσταση δεν θα πρέπει να υπάρχει θέμα

ΜΑΤΣΗΣ
12-11-09, 17:42
Σορυ Αλλά κάτι δεν σου εξήγησα καλα

slmgr (keno) -ipk product key --> enter
slmgr (keno) -ato --> enter

Εκανα οπως μου γραφεις και παντωντας το πρωτο -->enter μου λεει οτι δεν επιτρεπεται η προσβαση.Τι κανω; Σε ευχαριστω πολυ παντως.

johann69
17-11-09, 17:05
λεω μηπως εχουν βουτηξει το κλειδι και το εβαλε κανεις σε κανενα αλλο pc,κανεις τεχνικος ,πελατης αν ηταν χυμα σε κοινη θεα?

ΜΑΤΣΗΣ
25-11-09, 20:13
Τελικα εκανα νεο καθαρο format και ελυσα το προβλημα.Το μυστικο ηταν οτι αναβοντας τον υπολογιστη ,εβαλα τον δισκο ανακτησεως και εκανα επαννακινηση και ακολουθησα τις οδηγιες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.