PDA

Επιστροφή στο Forum : Share Folder Windows 7



KYANERITHROS
10-11-09, 11:51
καλημερα

Θα ηθελα να μου πειτε Εαν υπαρχει προβλημα μεταξυ των Windows 7 & του Ubuntu της νεας εκδοσης!!

Διοτι απο το ubuntu ΔΕΝ μπορω να μπω στα 7αρια ενω το αντοιστιχο γινεται!

εχω κλεισει Firewall των Windows

τι αλλο θα πρεπει να κοιταξω

Ευχαριστω.

vasim
10-11-09, 12:04
Όχι δεν υπάρχει. Δες τις ρυθμίσεις του SAMBA.

KYANERITHROS
10-11-09, 12:10
Τιποτα εκανα απλα ενα Shared Folder απο το Ubuntu περασε μονο του οτι χρειαστηκε κ μετα απο τα Windows μπορεσα απο το Network και μπηκα στο φακελο του Ubuntu ,ομως απο το Ubuntu οταν βρηκε τα pc με τα Windows δεν μπορεσε να προχωρησει να συνδεθει δηλαδη,

Τι ακριβως να δω στις ρυθμισεις ??
γιατι δεν χρειαστηκε να κανω κατι παραπανω.

Ducklord
10-11-09, 13:00
Πρέπει και στα δύο να έχεις όχι μόνο "ένα κοινό φάκελο" αλλά και ένα "κοινό χρήστη" με ίδιο όνομα και κωδικό, και μέσω αυτού να έχεις πρόσβαση στους "μοιρασμένους φακέλους". Επιπλέον, πρέπει και οι δύο υπολογιστές να βρίσκονται στο ίδιο Workgroup. Για να μη παιδεύεσαι, ψάξε και κατέβασε από το πλαίσιο προσθαφαίρεσης software ένα πρόγραμμα γραφικής διαχείρισης του Samba. Μέσα από αυτό, και από τα Windows, δημιούργησε έναν λογαριασμό χρήστη, με ίδιο όνομα και κωδικό ανάμεσα στους δύο υπολογιστές, που θα έχει πρόσβαση τόσο στους "μοιρασμένους" φακέλους του ενός PC όσο και του άλλου.



Best regards
Ducklord

KYANERITHROS
10-11-09, 13:08
Πρέπει και στα δύο να έχεις όχι μόνο "ένα κοινό φάκελο" αλλά και ένα "κοινό χρήστη" με ίδιο όνομα και κωδικό, και μέσω αυτού να έχεις πρόσβαση στους "μοιρασμένους φακέλους". Επιπλέον, πρέπει και οι δύο υπολογιστές να βρίσκονται στο ίδιο Workgroup. Για να μη παιδεύεσαι, ψάξε και κατέβασε από το πλαίσιο προσθαφαίρεσης software ένα πρόγραμμα γραφικής διαχείρισης του Samba. Μέσα από αυτό, και από τα Windows, δημιούργησε έναν λογαριασμό χρήστη, με ίδιο όνομα και κωδικό ανάμεσα στους δύο υπολογιστές, που θα έχει πρόσβαση τόσο στους "μοιρασμένους" φακέλους του ενός PC όσο και του άλλου.



Best regards
Ducklord

ναι βρισκονται στο ιδιο Workgroup ή μαλλον ετσι πιστευω εφοσον τα Windows μπορουν και ανοιγουν στους φακελους του ubuntu,

Το προγραμμα Διαχειρισης Γραφικγς για Samba που λες εννοεις μεσα απο το Synaptic Package Manger ? και αν ναι για πιο λες να κατεβασω??

Στα Windows ειμαι σαν Admin θεωρητικα
απλως πηγα κ εφτιαξα εναν φακελο και τον εκανα Share δεν ξερω αν χρειαζεται κατι αλλο κ επισης εδωσα permissions "Homegroup" προφανως για να μπορει να συνδεθει κ το Ubuntu.

Ducklord
12-11-09, 01:23
Δεν ξέρω "ποιό" διότι α) όταν δουλεύω Linux (μια στις κούκου) δουλεύω σε Gentoo, οπότε και να σου έλεγα κάποιο, μπορεί να μην υπήρχε στα repositories ("στο apt που λες") του Ubuntu, και β) δεν θυμάμαι κάποιο συγκεκριμένο, γιατί με το Gentoo έχω μάθει "να κάνω ψιλοεπεμβάσεις με το χέρι" (μέσω επεξεργασίας αρχείων συστήματος).

Άσχετα πάντως με αυτά, μην "υποθέτεις πως είναι στο ίδιο Workgroup" αν δεν το ξέρεις. Βεβαιώσου. Και όχι, το "είμαι σαν admin" δεν είναι ό,τι καλύτερο, αφού... εμ... δεν υπάρχει "χρήστης 'admin'" στο Linux σου. Κράτα τα πράγματα απλά: φτιάξε ένα χρήστη "vlepo_nekra_arxeia" (λέμε τώρα) ΚΑΙ στα δύο λειτουργικά, δώσε του πρόσβαση ΚΑΙ στα δύο στους φακέλους που θέλεις να μοιράζονται, και βεβαιώσου πως θα έχει ΚΑΙ στα δύο ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΟ όνομα (στο Linux μετράνε τα κεφαλαία-πεζά, οπότε δώσε το όνομα εντελώς με πεζά για να μη μπλέκεσαι) και ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΟ password. Βεβαιώσου πως το Workgroup είναι ίδιο, και αν και πάλι δεν έχεις πρόσβαση, κάτι δεν πάει καθόλου μα καθόλου καλά (όχι κατ' ανάγκη με εσένα - μπορεί να είναι bug του Ubuntu).

Αλήθεια... Έκανες και μια γρήγορη αναζήτηση στα forum του Ubuntu, μπας και όντως υπάρχει κάποιο κουλό πρόβλημα στη νέα έκδοση; Φαντάσου να ψάξεις και να δεις 7800 άτομα να λένε τα ίδια με εσένα!

Best regards
Ducklord

Υ.Γ.: Αν θέλεις όντως "ένα πρόγραμμα για να κάνεις ευκολότερα τη δουλειά σου" θα σου πω ένα που γνωρίζω και χρησιμοποιώ, που μπορεί να σου λύσει τα χέρια αλλά που ΔΕΝ είναι ΜΟΝΟ για Samba: webmin. Ψάξτο. Σου δίνει γραφικό περιβάλλον ελέγχου εκατοντάδων παραμέτρων του Linux. Προσβάσιμο μέσω browser.

KYANERITHROS
12-11-09, 10:29
ναι αυτο θελω να διαπιστωσω ,απο που μπορω να δω Αν το ubuntu ειναι στο ιδιο Workgroup με τα αλλα pc των Windows.

@ ADSLgr.com All rights reserved.