PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρόνος για ενεργοποίηση conn-x;



panoskl
10-11-09, 12:39
Καλή σας μέρα.

Μπορείτε να με πληροφορήσετε παρακαλώ, σε πόσο χρόνο ενεργοποιείται ένα πακέτο Conn-x μετά την επιστροφή τηλεφωνικής σύνδεσης από εναλλακτικό πάροχο στον ΟΤΕ;

Ποιά είναι η εμπειρία σας για τον χρόνο ενεργοποίησης;

Η τηλεφωνική γραμμή έχει ήδη επιστρέψει στον ΟΤΕ (την ημέρα ακριβώς που μου είπανε) αλλά ανυπομονώ για το conn-x. Έχω σύνδρομο στέρησης φαίνεται...

:p

Ευχαριστώ πολύ.

DejaVu
10-11-09, 14:02
Eκανα την αιτηση τηλεφωνικα στις 27/10 και ακομα τιποτα!1

Μου ειχαν πει οτι σε 10 εργασιμες θα γινει η αλλαγη της τηλεφωνικης συνδεσης απο τον αλλο παροχο.

Σημερα δεν εχει γινει τιποτα ακομα....και μου ειπαν οτι μπορει να χρειαστουν 10...15 μερες

panoskl
10-11-09, 14:29
Στην περίπτωσή μου, έστειλα τις αιτήσεις για την φορητότητα (με φαξ) στις 20/10.
Στις 5/11 (όπως μου είχαν πει) το τηλέφωνό μου γύρισε στον ΟΤΕ.

Δεν έγινε αισθητή κάποια διακοπή στο τηλέφωνο. Απλά η φορητότητα ολοκληρώθηκε αργά το βράδυ της ίδιας μέρας ή την άλλη μέρα το πρωί.

Στο διάστημα αυτό, είχα εξερχόμενες κανονικά με τον αριθμό μου αλλά σε κλήσεις από κινητό δεν χτυπούσε το τηλέφωνό μου ενώ ο καλών έβλεπε ότι δεν απαντούσα.

Τώρα απλά περιμένω το conn-x...

Σου έχουν δώσει ημερομηνία για την μεταφορά του αριθμού σου στον ΟΤΕ;

DejaVu
10-11-09, 15:21
Το μονο που μου ειπαν ηταν οτι απο τις 27/10 το πακετο των δωρεαν κλησεων μεσω ΟΤΕ ισχυει αν βαζω μπροστα το 1777

panoskl
10-11-09, 17:38
Δεν καταλαβαίνω... Έχεις ήδη γραμμή ΟΤΕ αλλά προεπιλογή από κάποιον πάροχο;

xmperop1
10-11-09, 19:13
Στην περίπτωσή μου, έστειλα τις αιτήσεις για την φορητότητα (με φαξ) στις 20/10.
Στις 5/11 (όπως μου είχαν πει) το τηλέφωνό μου γύρισε στον ΟΤΕ.

Δεν έγινε αισθητή κάποια διακοπή στο τηλέφωνο. Απλά η φορητότητα ολοκληρώθηκε αργά το βράδυ της ίδιας μέρας ή την άλλη μέρα το πρωί.

Στο διάστημα αυτό, είχα εξερχόμενες κανονικά με τον αριθμό μου αλλά σε κλήσεις από κινητό δεν χτυπούσε το τηλέφωνό μου ενώ ο καλών έβλεπε ότι δεν απαντούσα.

Τώρα απλά περιμένω το conn-x...

Σου έχουν δώσει ημερομηνία για την μεταφορά του αριθμού σου στον ΟΤΕ;

Μέσα στους χρόνους είσαι κανονικά μέχρι τέλος της βδομάδας πρέπει να είσαι εντάξει.
Από τη στιγμή που είσαι στον ΟΤΕ δεν υπάρχει θέμα κλήσεων με το 1777.
Σηκώνεις και καλείς.

teodgeor
10-11-09, 20:07
Στην περίπτωσή μου, έστειλα τις αιτήσεις για την φορητότητα (με φαξ) στις 20/10.
Στις 5/11 (όπως μου είχαν πει) το τηλέφωνό μου γύρισε στον ΟΤΕ.

Δεν έγινε αισθητή κάποια διακοπή στο τηλέφωνο. Απλά η φορητότητα ολοκληρώθηκε αργά το βράδυ της ίδιας μέρας ή την άλλη μέρα το πρωί.

Στο διάστημα αυτό, είχα εξερχόμενες κανονικά με τον αριθμό μου αλλά σε κλήσεις από κινητό δεν χτυπούσε το τηλέφωνό μου ενώ ο καλών έβλεπε ότι δεν απαντούσα.

Τώρα απλά περιμένω το conn-x...

Σου έχουν δώσει ημερομηνία για την μεταφορά του αριθμού σου στον ΟΤΕ;

Φιλε μου στις ιδιες ημερομ. ειμαστε και εμενα απο 5/11 (αιτηση) εγινε μεταφορα στις 6/11 οπως μου ειπαν , τι ιδιο ειχα και εγω στις κλησεις για κανα 2,3 ωρες ,τωρα περιμενω ιντερνετ και conn-x tv, σου ειπαν ποσες μερες μετα γινεται το adsl?

panoskl
11-11-09, 10:21
Μέσα στους χρόνους είσαι κανονικά μέχρι τέλος της βδομάδας πρέπει να είσαι εντάξει.
Από τη στιγμή που είσαι στον ΟΤΕ δεν υπάρχει θέμα κλήσεων με το 1777.
Σηκώνεις και καλείς.

Φίλε Xmperop1, ξέρω για το 1777. Το ερώτημά μου πήγαινε στον φίλο DejaVu που το ανάφερε. Μου έκανε εντύπωση γιατί αυτό που κάνει το 1777 είναι να "ακυρώνει" την προεπιλογή που μπορεί να υπάρχει. Άρα δεν είμαστε στην ίδια φάση με τον DejaVu. Εκείνος γραμμή ΟΤΕ από παλιά και προεπιλογή (ίσως) κι εγώ γραμμή στον Χ πάροχο και τώρα ΟΤΕ.

Για να δούμε... Θα παίξει μέχρι το τέλος της εβδομάδας; Είπαν ότι θα μου τηλεφωνήσουν για να επιλέξω ρούτερ κλπ. Ακόμα και σήμερα Τετάρτη να με πάρουν, αποκλείεται να το στείλουν μέχρι το τέλος της εβδομάδας. Βέβαια έχω άλλο ρούτερ, οπότε μου αρκεί να το ενεργοποιήσουν σε πρώτη φάση.

........Auto merged post: panoskl πρόσθεσε 2 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Φιλε μου στις ιδιες ημερομ. ειμαστε και εμενα απο 5/11 (αιτηση) εγινε μεταφορα στις 6/11 οπως μου ειπαν , τι ιδιο ειχα και εγω στις κλησεις για κανα 2,3 ωρες ,τωρα περιμενω ιντερνετ και conn-x tv, σου ειπαν ποσες μερες μετα γινεται το adsl?

Για καμιά βδομάδα άκουσα στην αρχή. Μετά (που μίλησα ξανά με το 134) δεν ήταν τόσο σαφείς... Μου είπαν να περιμένω τηλεφώνημά τους πρώτα.

2048dsl
11-11-09, 19:39
εαν εισαι τυχερος οπως εγω μπορει και 12 ωρες.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=335279&page=3

panoskl
12-11-09, 10:40
εαν εισαι τυχερος οπως εγω μπορει και 12 ωρες.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=335279&page=3

Μάλλον δεν είμαι και πολύ τυχερός :( γιατί σε σχέση με τις 12 ώρες που λες, μετράω ήδη 168 ώρες (7 μέρες) και βλέπουμε...

baskon
12-11-09, 10:45
Απο οσο ξερω το αιτημα για conn-x περναει στα συστηματα μόλις γυρισει η γραμμη σου στον Οτε..
Οποτε απο οταν ολοκληρωθει η φορητοτητα ειναι σα να κανεις τοτε την αιτηση..
Αρα λογικά ισχυει ότι και στο conn-x..Μπορει να ενεργοποιηθεις μεσα σε 2 ωρες(πολυ τυχερος) , μεσα σε 3-4 μερες (φυσιολογικός χρονος) ή το πολυ μεχρι 12 .
Φυσικά εαν δεν υπαρχουν πορτες την εκατσες..
Και μη μου πεις σιγα που δε θα υπαρχουν..Αυτη τη στιγμη το περιστερι δεν εχει πορτες :rofl:

panoskl
12-11-09, 11:50
Απο οσο ξερω το αιτημα για conn-x περναει στα συστηματα μόλις γυρισει η γραμμη σου στον Οτε..
Οποτε απο οταν ολοκληρωθει η φορητοτητα ειναι σα να κανεις τοτε την αιτηση..
Αρα λογικά ισχυει ότι και στο conn-x..Μπορει να ενεργοποιηθεις μεσα σε 2 ωρες(πολυ τυχερος) , μεσα σε 3-4 μερες (φυσιολογικός χρονος) ή το πολυ μεχρι 12 .
Φυσικά εαν δεν υπαρχουν πορτες την εκατσες..
Και μη μου πεις σιγα που δε θα υπαρχουν..Αυτη τη στιγμη το περιστερι δεν εχει πορτες :rofl:

Κάτι τέτοιο σκέπτομαι κι εγώ... Ίσως έπεσα στην περίπτωση και δεν έχει πόρτες το DSLAM. Ας περιμένω. Δεν μπορώ να κάνω και τίποτα άλλο.

........Auto merged post: panoskl πρόσθεσε 41 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μόλις με καλέσανε από τον ΟΤΕ.

Ραντεβού για παράδοση ρούτερ (και ενεργοποίηση ελπίζω) στις 18/11.

teodgeor
12-11-09, 18:31
Κάτι τέτοιο σκέπτομαι κι εγώ... Ίσως έπεσα στην περίπτωση και δεν έχει πόρτες το DSLAM. Ας περιμένω. Δεν μπορώ να κάνω και τίποτα άλλο.

........Auto merged post: panoskl πρόσθεσε 41 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μόλις με καλέσανε από τον ΟΤΕ.

Ραντεβού για παράδοση ρούτερ (και ενεργοποίηση ελπίζω) στις 18/11.

Ωραιος :oneup:, για να δουμε εγω θα ειμαι τυχερος που εκανα αιτηση μια μερα μετα απο εσενα και η φορητοτητα και αυτη εγινε μια μερα μετα απο εσενα.

xmperop1
12-11-09, 19:39
Κάτι τέτοιο σκέπτομαι κι εγώ... Ίσως έπεσα στην περίπτωση και δεν έχει πόρτες το DSLAM. Ας περιμένω. Δεν μπορώ να κάνω και τίποτα άλλο.

........Auto merged post: panoskl πρόσθεσε 41 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μόλις με καλέσανε από τον ΟΤΕ.

Ραντεβού για παράδοση ρούτερ (και ενεργοποίηση ελπίζω) στις 18/11.

Για να σε καλέσουν από τον ΟΤΕ για παράδοση του εξοπλισμού τότε έχει γίνει η ενεργοποίηση του adsl.
Καλορίζικο.

2048dsl
12-11-09, 20:20
Μάλλον δεν είμαι και πολύ τυχερός :( γιατί σε σχέση με τις 12 ώρες που λες, μετράω ήδη 168 ώρες (7 μέρες) και βλέπουμε...

Δημητρη εχεις?

panoskl
12-11-09, 22:06
Λοιπόν το πρωί που με καλέσανε από τον ΟΤΕ ήμουνα στην δουλειά.
Το απόγευμα που γύρισα, άνοιξα το ρουτεράκι που έχω τώρα και κούμπωσε η γραμμή κανονικά στα 8 Mbps!
Είχα παραγγείλει το πακέτο double play... με τα 43.90...

Βέβαια δεν είχα Internet γιατί δεν είχα username και Password.

Η γυναίκα μου έριξε την καλή ιδέα, πήρα 134 να τα ζητήσω, με στείλανε στην ΟΤΕΝΕΤ και αυτοί μου δώσανε username και εγώ επέλεξα password. Σε 10 λεπτά είχα και Internet!

Από εξυπηρέτηση, είμαι πολύ ικανοποιημένος!

DejaVu
13-11-09, 01:01
Φίλε Xmperop1, ξέρω για το 1777. Το ερώτημά μου πήγαινε στον φίλο DejaVu που το ανάφερε. Μου έκανε εντύπωση γιατί αυτό που κάνει το 1777 είναι να "ακυρώνει" την προεπιλογή που μπορεί να υπάρχει. Άρα δεν είμαστε στην ίδια φάση με τον DejaVu. Εκείνος γραμμή ΟΤΕ από παλιά και προεπιλογή (ίσως) κι εγώ γραμμή στον Χ πάροχο και τώρα ΟΤΕ.




Εχεις απολυτο δικιο.Η γραμμη μου ειναι ΟΤΕ με τηλεφωνια TELLAS.

Πως όμως γινετε να εχεις επιστρεψει εξολοκληρου στον ΟΤΕ ενω εγω ακομα περιμενω?

Λογικα η προεπιλογη δεν θα έπρεπε να καταργηθει πιο γρηγορα?

Μετραω σημερα 12 εργασιμες και ακομα τιποτα!!:hmm:

panoskl
13-11-09, 13:03
Για να σε καλέσουν από τον ΟΤΕ για παράδοση του εξοπλισμού τότε έχει γίνει η ενεργοποίηση του adsl.
Καλορίζικο.

Έχεις δίκιο.

:oneup:

Ακριβώς αυτό έγινε τελικά. Δες και το άλλο post μου.

........Auto merged post: panoskl πρόσθεσε 5 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εχεις απολυτο δικιο.Η γραμμη μου ειναι ΟΤΕ με τηλεφωνια TELLAS.

Πως όμως γινετε να εχεις επιστρεψει εξολοκληρου στον ΟΤΕ ενω εγω ακομα περιμενω?

Λογικα η προεπιλογη δεν θα έπρεπε να καταργηθει πιο γρηγορα?

Μετραω σημερα 12 εργασιμες και ακομα τιποτα!!:hmm:

Μου κάνει εντύπωση πράγματι. Η προεπιλογή λογικά καταργείται πολύ εύκολα.

Με ποιό τρόπο δοκιμάζεις ότι δεν έχεις ακόμα την προεπιλογή; Αν καλέσεις κινητό και έχεις προεπιλογή ακόμα, λογικά δεν θα εμφανίζεται ο αριθμός του σταθερού σου (τουλάχιστον αυτό ίσχυε παλιά που είχα προεπιλογή). Αυτό κάνεις;

DejaVu
13-11-09, 13:34
Τελικα σημερα εμαθα οτι η προεπιλογη εχει καταργηθει απο προχθες.:cool:

Η αιτηση μου για το 2play εχει εξαφανιστει μαζι με τον υπαλληλο που ειναι σε αδεια.:evil:

Μου ειπε ο υπαλληλος που μιλησα οτι θα βαλει δοκιμαστικα τα 8mbit γιατι ειμαι μακρυα απο το dslam 2,600m και υπαρχει περιπτωση να μην συγχρονιζει το router.
:hmm:
Σε αναμονη παλι....:whistle:

ps : καλωντας σε κινητο το νουμερο μου εμφανιζοταν κανονικα με την προεπιλογη.

panoskl
13-11-09, 14:55
Εύχομαι γρήγορα ξεμπερδέματα!

:):):)

@ ADSLgr.com All rights reserved.