PDA

Επιστροφή στο Forum : ASUS P6T WS PROFESSIONAL ΑΠΟΡΙΑ!



Fixman_cc
10-11-09, 18:40
Καλησπέρα παιδιά! Έχω αγοράσει την παρακάτω μητρική:

ASUS P6T WS Professional

και στο site της ASUS: http://usa.asus.com/ProductGroup2.aspx?PG_ID=mKyCKlQ4oSEtSu5m

επιλέγοντας απο αριστερά. σοκετ 1366 και ιντελ χ58,βλέποντας το μοντελο της μητρικής μου,

λέει οτι είναι Windows 7 ready!

Επειδή θέλω να βάλω τα Windows 7 Ultimate,μπορώ να χρησιμοποιήσω το support dvd που παρέχεται στην συσκευασία για την εγκατάσταση της?

Δηλαδή κάνει και για windows 7 το dvd της μητρικής?

Μόνο αυτό θέλω να ξέρω!Δεν θέλω να μου πείτε οτι περνιουνται μονοι τους οι οδηγοι στα 7!

Το γνωρίζω!

Ευχαριστώ!

bazzil
10-11-09, 18:48
Εμ!! Δεν κάνει!! Αφου σου λέει windows ready κάνει και παρακάνει

Fixman_cc
10-11-09, 19:10
Εμ!! Δεν κάνει!! Αφου σου λέει windows ready κάνει και παρακάνει

οκ! ευχαριστώ!

μήπως πέζει ρόλο που την αγόρασα αρχές μαίου? :hmm:

Ρωτάω μήπως έχει σημασία η έκδοση της συγκεκριμένης μητρικής (μήπως βγήκε τώρα το ίδιο μοντέλο πάλι που θα υποστηρίζει τα 7..ενω η προηγούμενη έκδοση υποστήριζε μέχρι βιστα..)

tasvar
10-11-09, 20:27
Υποστηρίζει χαλαρά...:oneup:

dimitriskot
10-11-09, 20:49
Go for it !!

Fixman_cc
10-11-09, 21:07
Αρα απο οτι μου λέτε, εγκαθιστόντας τα 7 και χρησιμοποιόντας το dvd της μητρικής..δεν θα έχω πρόβλημα! το dvd της μητρικής ΕΙΝΑΙ δηλαδή συμβατό σε windows 7!

Σωστά??

Συγγνωμη που επιμένω..αλλα το μηχάνημα όλο μου κόστισε 3μισι χιλιάρικα....και όπως καταλαβαίνετε...θέλω να έχω ΠΛΗΡΗ συμβατότητα!( άσχετα με το οτι τα windows περνάνε μόνα τους οδηγούς..πράγμα που δεν θέλω για τα κομμάτια της μητρικής..διοτι θέλω να τα περάσω όλα απο το dvd της...ΟΤΙ εχει το dvd μέσα δηλαδή!)

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!Να στε καλά! :)

DaveMurray
10-11-09, 21:21
Το θέμα είναι, να μην χρησιμοποίήσεις ποτέ το dvd της μητρικής.... Συνήθως έχει outdated drivers, από την εποχή παραγωγής της....

Η κατέβασε τους drivers σου σε ένα usb stick-ακι, η κάνε εγκατάσταση τα windows 7, και θα βρεί αυτόματα τα πάντα, χωρίς να κάνεις τπτ.... Όταν σύνδεθεις και στο Internet, σου βρίσκει το WU αυτόματα τους νεότερους drivers, η τους κατεβάζεις μόνος σου από τις σελίδες του εκάστοτε κατασκευαστή....

Ποτέ το cd/dvd μιας μητρικής....

Mόνο όταν κρασάρει κάνα bios, και θέλεις να επαναφέρεις το bios.....

Fixman_cc
10-11-09, 21:26
Το θέμα είναι, να μην χρησιμοποίήσεις ποτέ το dvd της μητρικής.... Συνήθως έχει outdated drivers, από την εποχή παραγωγής της....

Η κατέβασε τους drivers σου σε ένα usb stick-ακι, η κάνε εγκατάσταση τα windows 7, και θα βρεί αυτόματα τα πάντα, χωρίς να κάνεις τπτ.... Όταν σύνδεθεις και στο Internet, σου βρίσκει το WU αυτόματα τους νεότερους drivers, η τους κατεβάζεις μόνος σου από τις σελίδες του εκάστοτε κατασκευαστή....

Ποτέ το cd/dvd μιας μητρικής....

Mόνο όταν κρασάρει κάνα bios, και θέλεις να επαναφέρεις το bios.....

ναι οκ..τα windows ομως ΔΕΝ περνάνε και το software του αντίστοιχου hardware..ΠΑΡΑΜΟΝΟ τον οδηγο! παράδειγμα: ο sound manager της realtek! :)

Στο site της Asus Δεν έχουν ανέβει drivers και utilities για windows 7...και σκέφτομαι μήπως δεν ανέβηκαν δια τον λόγο τον οποίο αυτά που έχει μέσα το dvd(drivers & utilities) είναι ήδη συμβατά με τα 7!

Εγω ρώτησα αν το dvd της μητρικής ΕΙΝΑΙ συμβατό με windows 7 μιας και το παραπάνω site αναφέρει "windows 7 ready!"

Είναι Συμβάτο? Ναι ή Οχι?

Δεν θέλω να μου πείτε κάτι άλλο! Ευχαριστώ! :)

DaveMurray
10-11-09, 22:39
Εδώ σου λέμε, ότι είναι λάθος το να χρησιμοποιήσεις το dvd, εσύ το δικό σου.... Κάντο..... Μετά όμως και εσύ, αλλά και άλλοι, μην λέτε: Τα windows είναι άχρηστα, η κακή MS, άσχετοι προγραμματιστές, και τέτοιοια που συνήθως λέτε, όταν σας "χαλάει" κάτι.... ενώ δεν ξέρετε, ότι ευθύνεσθε εσείς.... ;)

Κάνε ότι επιθυμείς :oneup: :) :)

Fixman_cc
10-11-09, 23:04
Εδώ σου λέμε, ότι είναι λάθος το να χρησιμοποιήσεις το dvd, εσύ το δικό σου.... Κάντο..... Μετά όμως και εσύ, αλλά και άλλοι, μην λέτε: Τα windows είναι άχρηστα, η κακή MS, άσχετοι προγραμματιστές, και τέτοιοια που συνήθως λέτε, όταν σας "χαλάει" κάτι.... ενώ δεν ξέρετε, ότι ευθύνεσθε εσείς.... ;)

Κάνε ότι επιθυμείς :oneup: :) :)

φιλε μου...μαλλον δεν έγινα κατανοητος! Βάζω τα windows 7....βρίσκω τους driver....όλα οκ μεχρι εκει( θέτοντας το διαφορετικά!). Το θέμα είναι με τα software που συνοδεύουν τους οδηγους!

παράδειγμα: όταν γίνεται εγκατάσταση της κάρτας ήχου..τότε εκτός απο τον οδηγό...περνιέται και ενα λογισμικο..." sound manager" το οποιο εμφανιζεται κατω δεξια στην μπάρα και ρυθμίζεις την κάρτα ήχου!

Έτσι λοιπόν...τα windows...περνανε...ΜΟΝΟ τον οδηγό...και όχι το συνοδευτικο που περιέγραψα πιο πάνω! με αυτή την λογική..σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω το dvd της μητρικής...και μετά τα windows..αν βρουν κάποια ενημέρωση...τότε θα "πειράξουν" τον οδηγο(τον driver)...και οχι το λογισμικο (sound manager).

Iσως σε βοήθησα να καταλάβεις καλύτερα για το τι θέλω να κάνω :)

v5net
11-11-09, 00:17
τα windows τα περνανε ολα οσα χρειαζονται,και αυτο που λες sound manager και που αποτελει κομματι του οδηγου.

μα ειναι φυσικο,οταν η μητρικη εχει κατασκευαστει μερικους μηνες πριν και με τους ρυθμους που τρεχει η τεχνολογια,οτιδηποτε υπαρχει μεσα στο dvd της μητρικης να ειναι outdated,ακομα και ασυμβατο με τα windows 7 που βγηκαν αργοτερα.

δεν βαζουμε ποτε τιποτα απο το dvd της μητρικης,τελειωσε,ουτε bios αφου αν χρειαστει νεο θα υπαρχει στη σελιδα του κατασκευαστη το τελευταιο.

κανεις ερωτησεις γιατι ανυσηχεις,χωρις λογο,αν αυτη η μητρικη εχει προβλημα με τα 7 τοτε θα εχουν και ολες οι αλλες.

και για να σε ανησυχησω πραγματικα εγω δεν θα επαιρνα asus αλλα αυτην εδω (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526788) τη gigabyte που την εβαλα προχτες σε ενα φιλο και ειναι αστερι.
εχει και πολλα περισσοτερα και περισσοτερες δυνατοτητες απο αυτη την asus.

μανια με αυτη την asus ....

dimitriskot
11-11-09, 00:44
Kαλύτερα να γράψεις το πρόβλημα σου στο forum της asus.
Όντως φαίνεται πως οι driver για την μητρική σου δεν υπάρχουν ακόμα, τουλάχιστον στο επίσημο site της asus.
Aυτό δεν σημαίνει πως τα windows θα έχουν κάποιο πρόβλημα να εγκατασταθούν ,απλά θα χρησιμοποιήσει η εγκατάσταση τους driver της microsoft.
Όσο για to software εκτός αν γνωρίζεις κάτι διαφορετικό , δεν νομίζω πως είναι αναντικατάστατο για να κάνεις την δουλεία σου.

Fixman_cc
11-11-09, 00:52
τα windows τα περνανε ολα οσα χρειαζονται,και αυτο που λες sound manager και που αποτελει κομματι του οδηγου.

μα ειναι φυσικο,οταν η μητρικη εχει κατασκευαστει μερικους μηνες πριν και με τους ρυθμους που τρεχει η τεχνολογια,οτιδηποτε υπαρχει μεσα στο dvd της μητρικης να ειναι outdated,ακομα και ασυμβατο με τα windows 7 που βγηκαν αργοτερα.

δεν βαζουμε ποτε τιποτα απο το dvd της μητρικης,τελειωσε,ουτε bios αφου αν χρειαστει νεο θα υπαρχει στη σελιδα του κατασκευαστη το τελευταιο.

κανεις ερωτησεις γιατι ανυσηχεις,χωρις λογο,αν αυτη η μητρικη εχει προβλημα με τα 7 τοτε θα εχουν και ολες οι αλλες.

και για να σε ανησυχησω πραγματικα εγω δεν θα επαιρνα asus αλλα αυτην εδω (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526788) τη gigabyte που την εβαλα προχτες σε ενα φιλο και ειναι αστερι.
εχει και πολλα περισσοτερα και περισσοτερες δυνατοτητες απο αυτη την asus.

μανια με αυτη την asus ....

Τα Windows...ΔΕΝ περνάνε τον sound manager της realtek...παρα έχουν τον δικό τους απλό ισοσταθμιστή! ;)

........Auto merged post: Fixman_cc πρόσθεσε 5 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Kαλύτερα να γράψεις το πρόβλημα σου στο forum της asus.
Όντως φαίνεται πως οι driver για την μητρική σου δεν υπάρχουν ακόμα, τουλάχιστον στο επίσημο site της asus.
Aυτό δεν σημαίνει πως τα windows θα έχουν κάποιο πρόβλημα να εγκατασταθούν ,απλά θα χρησιμοποιήσει η εγκατάσταση τους driver της microsoft.
Όσο για to software εκτός αν γνωρίζεις κάτι διαφορετικό , δεν νομίζω πως είναι αναντικατάστατο για να κάνεις την δουλεία σου.

τους πήρα και τηλέφωνο..και μου είπαν δεν ξερουν τίποτα ακόμα...
απο την μία οκ..δικαιολογημένα ειναι καινούργιο λειτουργικό και για αυτό αργούν να βγάλουν οδηγούς και τα συναφή!

"όλα εξαρτόνται απο την μαμα Αsus...." έτσι μου πε ο εκπρόσωπος και γέλαγε...!

Το θέμα είναι οτι εδώ και καιρό που έχουν βγάλει για ορισμένες μητρικές και για την δικιά μου δεν έχουν βγάλει...μήπως οφείλεται στο οτι η δικιά μου είναι " windows 7 ready" οπως λεει και στο site... και για αυτό σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω το dvd της...όπως είχα κάνει ακριβώς και στα vista...!

dimitriskot
11-11-09, 01:04
Windows 7 ready σημαίνει πως η microsoft έχει εισάγει στην εγκατάσταση του λειτουργικού της τους απαραίτητους driver που απαιτούνται για να γίνει η εγκατάσταση σε ένα σύστημα με το χ,ψ,ζ hardware.
Όσο για το sound manager της realtek δες εδώ μια λύση
http://www.realtek.com.tw/downloads/downloadsCheck.aspx?Langid=1&PNid=14&PFid=23&Level=4&Conn=3&DownTypeID=3&GetDown=false

Έχε πάντως υπόψη πως η asus φημίζεται για την υποστήριξη που παρέχει στα προϊόντα της.
Αυτό γιατί το λέω ,γιατί έχω μια asus P5W dh deluxe εποχής προ core2duo και σήμερα με το τελευταίο bios μπορώ να χρησιμοποιήσω έναν Q9400 με 1333 fsb. την στιγμή που το πρώτο bios είχε υποστήριξη για επεξεργαστές P4 με μέγιστο 1066.

v5net
11-11-09, 01:47
Τα Windows...ΔΕΝ περνάνε τον sound manager της realtek...παρα έχουν τον δικό τους απλό ισοσταθμιστή! ;)


γιατι αυτος δε σου κανει;
τι παραπανω προσφερει αυτος της realtel δηλαδη.

α καταλαβα,ειναι απλος και οχι παρδαλος σαν αυτον της realtek που πιο πολυ κανει για στολισμο χριστουγενιατικου δεντρου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.