PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Seria ATA



harry86
10-11-09, 20:32
Έχω έναν Serial ATA ο οποίος δούλευε κανονικά μέχρι που έκανα format. Με την εγκατάσταση των Windows και μετά δεν μου το αναγνωρίζει. Έβαλα τους drivers αλλά και πάλι τίποτα. Τι μπορεί να συμβαίνει; Υπάρχει τρόπος να το εγκαταστήσω το ρημάδι; Ευχαριστώ πολύ

dimitriskot
10-11-09, 21:09
Βεβαιώσου ότι έχεις τους σωστούς drivers για τον δίσκο σου.

harry86
10-11-09, 21:13
Οι drivers είναι οι σωστοί αφού είναι από το cd που υπάρχει στο κουτί που το πήρα.

dimitriskot
10-11-09, 21:20
Μπορείς να δοκιμάσεις κάποια live cd έκδοση του linux π.χ το ubuntu και να δεις αν βλέπει τον δίσκο σου.
Επίσης μήπως μετακίνησες κατά λάθος το καλώδιο και αποσυνδέθηκε ?
Δοκίμασε να συνδέσεις σε άλλη sata υποδοχή στην μητρική σου ή και να χρησιμοποιήσεις κάποιο άλλο καλώδιο.
Δώσε κάποιες πληροφορίες για το υλικό που έχεις και ένα ιστορικό πριν κάνεις το φορμάτ. Άλλαξες π.χ windows ή έχεις το ίδιο λειτουργικό πριν και μετά

SadAngels
10-11-09, 21:20
Στην εγκατασταση των Windows δεν σου βλεπει τον σκληρο η μεσα απο τα Windows?

Αν εχεις βαλει Windows πατα δεξι κλικ στο "ο υπολογιστης μου" και "διαχειριση" και μετα θα πας στην "διαχειριση δισκων" και δες εκει αν στον βλεπει.

crypter
10-11-09, 22:28
Επισης φροντισε να βαλεις την νεωτερη εκδοση των drivers για τα υποσυστηματα και ενημερωσε πληρως και το λειτουργικο μεσω του win update.

pyautg
11-11-09, 17:38
Υπάρχει πιθανότητα να μην έχει φορματιστεί σωστά ο δίσκος. Κάνε αυτό που σου είπε ο SadAngels και μάλλον θα χρειαστεί να τον φορμάρεις από εκεί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.