PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποια ολοκληρωμένη λύση προτείνετε για ADSL διάρκειας 4 μηνών ? [selected]



iparout
09-03-06, 20:44
Γεια.

Θέλει να βάλει ένας φίλος ADSL σπίτι του για 4 μόνο μήνες (στη συνέχεια μετακομίζει μόνιμα Αθήνα) και πραγματικά έχουμε μπερδευτεί με το πλήθος των προσφορών.

Ποια είναι η πιο συμφέρουσα λύση στην συγκεκριμένη περίπτωση ?

Προς το παρόν έχει PSTN και στην περιοχή του δεν υπάρχουν πόρτες, οπότε θα ζητήσει αναβάθμιση σε ISDN. Από εκεί και πέρα τι θα προτείνατε ? Φαντάζομαι κάποια ολοκληρωμένη λύση (γραμμή, συνδρομή, modem) είναι η πιο συμφέρουσα. Ποια όμως ?

Και το κυριότερο. Δεν θα τον πείραζε να αγοράσει κάποιο πακέτο DSL χρονικής διάρκειας μεγαλύτερης των 4 μηνών, αρκεί να υπάρχει η δυνατότητα να μεταφερθεί στο σπίτι του στην Αθήνα μετά τους 4 μήνες (δεν ξέρω αν βέβαια γίνεται κάτι τέτοιο).

Thanks in advance for any help.

JoeBar
09-03-06, 22:45
Ας πάρει ένα πακετάκι για τώρα και όταν με το καλό κατέβει Αθήνα ενεργοποιεί γραμμή από ΟΤΕ και διαλέγει isp.
Για προσφορές κοίτα εδώ (http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=26928).

iparout
10-03-06, 14:06
Δεν υπάρχει δηλαδή η δυνατότητα να πάρει ένα πακέτο π.χ. 6 μηνών και τους υπόλοιπους 2 που περισσεύουν να μεταφέρει τη συνδρομή στην Αθήνα ? Αν όχι απαραίτητα τη γραμμή, έστω τουλάχιστον το λογαριασμό στον ISP ?

nrg_polini
10-03-06, 15:45
Ο λογαριασμος του isp μπορει να χρησιμοποιηθει απο οπουδηποτε υπαρχει adsl προσβαση, αρα δεν θα εχει προβλημα. Η γραμμη δεν ειμαι σιγουρος αν μπορει να μεταφερθει.

Ομως αφου μιλαμε για 4 μηνες παρε ενα πακετο, πχ της φορθνετ με 99+ΦΠΑ ειναι για 4 μηνες τα παντα πληρωμενα.

skyman
11-03-06, 10:19
Ο λογαριασμος του isp μπορει να χρησιμοποιηθει απο οπουδηποτε υπαρχει adsl προσβαση, αρα δεν θα εχει προβλημα. Η γραμμη δεν ειμαι σιγουρος αν μπορει να μεταφερθει.

Ομως αφου μιλαμε για 4 μηνες παρε ενα πακετο, πχ της φορθνετ με 99+ΦΠΑ ειναι για 4 μηνες τα παντα πληρωμενα.

Η γραμμή λογικά μεταφέρεται εφόσον είναι στην κυριότητα του αλλά δεν ξέρω αν το ίδιο ισχύει με τα πακέτα ωστόσο ακόμα και να μπορεί να την μεταφέρει ίσως η μεταφορά να πάρει αρκετές μέρες οπότε καλύτερα ας πάρει ένα πακέτο για 4 μήνες και όταν έρθει στην Αθήνα κάνει νέα σύνδεση.

MoSKY-7-
11-03-06, 12:15
Υπάρχει και το dslcube της vivodi..

aserf
11-03-06, 18:11
Και το OTEnet onDSL kit...

katafitos
11-03-06, 18:38
Οταν πηρα το adsl-in-a-box της forthnet πριν 4 μηνες ρωτησα αν μπορουσα να μεταφερω την γραμμη μεσα σ αυτο το χρονικο διαστημα και μου ειπαν οτι εφ'σον υπαρχει διαθεσιμοτητα adsl στην νεα γραμμη γινεται...(καλα ειναι ομως να τους ρωτησεις και εσυ)

Αλλα, οποιο πακετο και αν παρει τωρα θα περιμενει τουλαχιστον 3 βδομαδες για ενεργοποιηση (δεν υπαρχουν πορτες απο ΟΤΕ - μετα τις 15 μαρτιου θα εχει νεες) και μετα απο 4 μηνες αλλες 3 για ενεργοποιηση στην νεα γραμμη. Αρα στους επομενους 5 μηνες θα ειναι 1.5 μηνα τουλαχιστον χωρις adsl.

Η θα κανει αοριστου και να παρει λιανικη απο ΟΤΕ (δινουν προτεραιοτητα)

ή μπορει να βαλει connx που τωρα εχει προσφορα και μετα τους 6 μηνες του μενει η γραμμη και να διαλεξει isp

η μπορεις να τον φιλοξενησεις σπιτι σου και να μοιραζεται το δικο σου και να μην μπλεχτει καθολου με ενεργοποιησεις αυτον τον καιρο και να κρατησει μαυρες τις τριχες του κεφαλιου του

iparout
11-03-06, 19:25
Thanks καταρχήν για τις απαντήσεις σας.

Διαθεσιμότητα πορτών δεν υπάρχει για PSTN, υπάρχει όμως για ISDN, οπότε ίσως να μην χρειαστέι να περιμένει τόσο.

katafitos
11-03-06, 19:56
ισως να εχεις δικιο, μακαρι να εχει για isdn, παντως μετα το πατατρακ με τις νεες συνδεσεις ο οτε ετοιμαζεται για μεγαλη αναβαθμηση απ οτι εμαθα

lewton
12-03-06, 17:16
Θα πρότεινα να πάρει ένα κουτί για 4 μήνες ο φίλος σου, γιατί ενδεχομένως με τη μεταφορά να μπλέξει.
Μάλιστα θα πρότεινα της altec, με τον πολύ καλό router, τον οποίο μπορεί να συνεχίσει να χρησιμοποιεί και στη συνέχεια.

peramatz
16-05-06, 05:00
Καλημέρα σε όλους και συγχαρητήρια στους υπέυθυνους και τα μέλη του φόρουμ για το site και τις πληροφορίες-συμβουλές που παρέχουν σε μας τους άσχετους για το adsl!
Είμαι νέος στο φόρουμ και γενικά στον χώρο του adsl και αποφάσισα να μπω κι εγώ στο ελληνικό broadband club! :)

Μετά από πολλές μέρες ψαξίματος και διαβάσματος στο adslgr, κατέληξα σε 2-3 επιλογές αλλά χρειάζομαι ν'ακούσω και την δική σας γνώμη για να πάρω την τελική μου απόφαση.
Θέλω άμεσα να βάλω adsl, όσο το δυνατόν γρηγορότερα αν γίνεται, αλλά να μην δεσμευτώ με συμβόλαια διαρκείας, το πολύ για 3-4 μήνες μέχρι τέλη Σεπτεβρίου.

Βασικά, είμαι μεταξύ 384 και 512 γραμμής, και λόγω οικονομίας αλλά και λόγω του οτι ναι μεν χρειάζομαι πολλές ώρες συνεχόμενου internet αλλά δεν καίγομαι και ιδιαίτερα για τις υψηλές ταχύτητες που αφορούν games & p2p d/l.

Οπότε κατέληξα σε 3 επιλογές:
1) Ήδη έχω στα χέρια μου 1 router (telinous) και πληρωμένα τα τέλη του provider (otenet 512) από φίλο που δεν χρησιμοποιεί την σύνδεση μέχρι τις 5/8.:cool:
Σην προκειμένη περίπτωση εγώ θα πρέπει να πληρώσω:
42e για την ενεργοποίηση της γραμμής adsl από τον οτε
και
24e για το μηνιαίο τέλος της γραμμής, άρα,
αν πούμε οτι η όλη διαδικασία του οτε θα πάρει 10 μέρες οπότε και θα πάμε τέλη Μαίου, ουσιαστικά με το "δώρο" του φίλου θα έχω καθαρά 2 μήνες adsl, δηλαδή 2 χ 24 + 42 = 90e + 10e για 1 isdn splitter που μου λείπει, σύνολο 100e.
Ας πούμε οτι κρατάω την γραμμή και τον τρίτο μήνα μιας και δεν ταιριάζουν απολύτως οι ημερομηνίες, οπότε πάμε στα 100+24=124/3=41,3e τον μήνα.
Σωστά? Το θετικό στην υπόθεση είναι οτι έχω την γραμμή δική μου και μετά μπορώ είτε να επιλέξω κάποιο πακέτο του οτε που ίσως βγεί εκείνη την περίοδο, είτε να κρατήσω την γραμμή και να βρώ άλλον provider. Το συμπέρασμα είναι οτι εν'τέλει για την συγκεκριμένη περίπτωση, ο μήνας θα μου κοστίσει 41,3e για 512 γραμμή.
Και μάλιστα το πάγιο ενεργοποίησης και τους πρώτους 2 μήνες (=90e), θα πρέπει να τα πληρώαω με τον πρώτο λογαριασμό που θα μου έρθει στο σπίτι.
Έτσι δεν είναι?

2) Η 2η περίπτωση αφορά το πακέτο της Άλτεκ για την 384 στα 39e.
Πρέπει να είναι και το πιο οικονομικό πακέτο της αγοράς αφού τα έχει όλα μέσα για 3 μήνες και οπότε ο μήνας θα μου βγεί 13e μόνο.
Υπάρχει όμως ένα πολύ αρνητικό στοιχείο στην υπόθεση.., όχι τόσο πολύ αυτό που αφορά την αξιοπιστία και τις ταχύτητες της εταιρείας, όσο το θέμα του χρόνου αναμονής που κατα μέσο όρο είναι 2 μήνες απ'οσα διάβασα!
Σαν πακέτο είνα πάμφθηνο και έχει τεράστια διαφορά με τα υπόλοιπα πακέτα, ταιριάζει στα χρονικά μου όρια αλλά αν είναι να περιμένω 2 μήνες για να πάρω adsl...:down:
Αν και υπάρχει διαθεσιμότητα και πολλές ελεύθερες πόρτες στο κέντρο που ανήκω, παρόλα αυτά δεν ξέρω αν ακόμη και με τέτοιες ιδανικές συνθήκες θα έχω σχετικά γρήγορα adsl από την άλτεκ!

3) Η 3η και τελευταία επιλογή είναι αυτή της αγοράς ενός νέου πακέτου conn-x (μάλλον 512 γιατί η διαφορά με 384 είναι μόνο 6e/μήνα) με δωρεάν modem που δεν θα χρησιμοποιήσω και όλα τα πάγια μέσα. Το αρνητικό είναι οτι σε υποχρεώνει 6 μήνες τουλάχιστον να παραμείνειες στην υπηρεσία, οπότε πάμε Νοέμβριο, που δεν με βολεύει εξαιτίας πιθανής μετακόμισης και ίσως αναγκαστώ να πληρώσω 2 μήνες παραπάνω.
Στην ουσία, θα πληρώσω υποχρεωτικά 6 χ 28,5 = 170e για πιθανώς 4-4,5 μήνες, άρα περίπου 38e/μήνα.

Οι λύσεις του οτε οικονομικά είναι κοντά, απλά στην "3" πληρώνω 3-4e λιγότερα κι έχω 1 έξτρα modem παραπάνω (αν και μου είπανε στο 134 οτι δεν έχουν στις αποθήκες τους διαθέσιμα modems, μόνο κάτι routers της alcatel)
Η φθηνότερη λύση είναι αυτή της άλτεκ αλλά δεν ξέρω πόσο καιρό θα πάρει για να ενεργοποιηθεί η γραμμή!
Πατάω πάνω σε isdn γραμμή και βρίσκομαι σε κέντρο με dslam alcatel-hellas και τις μισές πόρτες σχεδόν ελέυθερες (μέχρι χθές που ρώτησα τουλάχιστον υπήρχαν 100 από τις 230-240 πόρτες ελέυθερες)
Από την στιγμή που υπάρχουν πάρα πολλές ελέυθερες πόρτες, πόσο καιρό λέτε περίπου να κάνει η αλκατέλ και ο οτε για να μου ενεργοποιήσουν την γραμμή?
Πείτε μου αν υπάρχουν και άλλες φθηνές εναλλακτικές λύσεις για 4 μήνες περίπου.
Σκεφτόμουν και για vivodi αλλά όλοι την βρίζουν απ'ότι κατάλαβα!:whistle:

1000 συγνώμη παιδιά για την μακρυγορία μου αλλά με παρέσυρε ο ενθουσιασμός του νέου!:redface:
Οποιαδήποτε συμβουλή και προτροπή θα μου είναι πάρα πολύ χρήσιμη.
Ευχαριστώ..;)

nikolinos
16-05-06, 08:29
Το πακετο της Αλτεκ νομιζω και γω οτι ειναι το φθηνοτερο της αγορας.Εχω και γω τον ιδιο προβληματισμο.Θελω πακετο για 2 μηνες.Θα παρακολουθησω το θεμα σου μηπως μαθω και γω περισσοτερα.

nnn
16-05-06, 22:37
Καλώς ήρθες.
Μεταφερθήκαμε σε ένα παρόμοι θέμα.

peramatz
16-05-06, 23:24
Καλώς ήρθες.
Μεταφερθήκαμε σε ένα παρόμοι θέμα.
OK... no prob.

peramatz
20-05-06, 00:25
Το πακετο της Αλτεκ νομιζω και γω οτι ειναι το φθηνοτερο της αγορας.Εχω και γω τον ιδιο προβληματισμο.Θελω πακετο για 2 μηνες.Θα παρακολουθησω το θεμα σου μηπως μαθω και γω περισσοτερα.
Τελικά παρήγγειλα connx-384 μόνο και μόνο επειδή δεν ήθελα να μπω στην χρονοβόρα διαδικασία αναμονής και υπομονής ενεργοποίησης της γραμμής από άλλους ISP.
Σήμερα πρωί έκανα την άιτηση με άμεση επιβεβαίωση, χτύπησα κανα 2 τηλέφωνα στο τεχνικό προσωπικό του κέντρου μου, κυνήγησα λίγο την κατάσταση και μου είπανε πως Δευτέρα-Τρίτη θα έχω γραμμή! 2 εργάσιμες μέρες δηλαδή! Να δούμε.
Πάντως ήμουν στο τσαφ να πάρω το jetpack. Το θεωρώ την φθηνότερη λύση και με διαφορά.
Αλλά από την μια ο "γρήγορος" οτε και από την άλλη το χρονικό "άγνωστο".
Εκτός αυτού, ο οτε δίνει δωρεάν πλεον στα connx τα telindus επειδή δεν έχουν sagem modems να δώσουν. Είναι και αυτό ένα συν παραπάνω.

nnn
20-05-06, 00:57
Με γειά.

teo_L20
20-05-06, 09:56
Αντε καλό σερφάρισμα!:oneup:

peramatz
22-05-06, 10:34
Ευχαριστώ πολύ... να είστε καλά.
Και να πω και κάτι το απίστευτο:
Μόλις ενεργοποιήθηκε η γραμμή! Μέσα σε ΜΙΑ μόνο εργάσιμη μέρα!
ΜΠΡΑΒΟ στον οτε.., δεν το περίμενα ποτέ αυτό!:oneup:
Μένει τώρα να διαβάσουμε για το Telindus και πως το σετάρουμε.
Ένας ακόμη χρήστης adsl προστέθηκε στην παρέα σας.:)

nnn
22-05-06, 21:39
Με γειά.:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.