PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet authentication failed - αποσύνδεση



aLoNe
12-11-09, 12:13
Πρόσφατα έβαλα Forthnet adsl στα 24Μbit (Πάτρα - Σκαγιοπούλειο) και συχνά πυκνά το router αποσυνδέεται με το μύνημα λάθους "Authentication failed". Συνήθως επανασυνδέεται μόνο του μετά από μερικά sec. Τι μπορεί να φταίει;

Να σημειώσω ότι πριν τη Forthnet είχα ConnX (στα 2ΜΒιτ) και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Επίσης να πω ότι χρησιμοποιώ ένα πολύ παλιό splitter (από την εποχή που η dsl ήταν στα 256ΚΒιτ)

Πηρα τηλ. στο τεχνικό τμήμα της forthnet και μου είπαν ότι μάλλον η γραμμή μου έχει θόρυβο. Το router (thomson tg 585 v7) μου βγάζει τα ακόλουθα στοιχεία στο dsl connection:


DSL Connection

Uptime: 0 days, 0:00:08
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 17.698
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 0,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 6,5 / 17,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 16,0 / 6,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 33 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 8 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 7 / 0

baskon
12-11-09, 12:39
Η γραμμη σου ειναι μια χαρα..Τωρα αν σε καποιες φασεις το snr πεφτει πολύ και αποσυνδεεται ειναι θεμα γραμμης.Ετσι και αλλιως η Φορθνετ το snr το εχει οριακα..
Οταν αποσυνδεεται σβηνει και το λαμπακι της γραμμης?Η μονο του Ιντερνετ?
Πιθανως να μη σε αφηνει να ξανασυνδεθεις αμεσα γιατι νομιζει οτι εισαι ηδη συνδεδεμενος..Και μετα απο λιγα λεπτα καταλαβαινει οτι αποσυνδεθηκες και σε αφηνει..Μου εχει τυχει και στη Hol Καποιες φορες..

aLoNe
12-11-09, 12:47
Η γραμμη σου ειναι μια χαρα..Τωρα αν σε καποιες φασεις το snr πεφτει πολύ και αποσυνδεεται ειναι θεμα γραμμης.Ετσι και αλλιως η Φορθνετ το snr το εχει οριακα..


Δηλαδή ποιες είναι οι φυσιολογικές τιμές; (για να ξέρω και εγώ να το βλέπω)




Οταν αποσυνδεεται σβηνει και το λαμπακι της γραμμης?Η μονο του Ιντερνετ?
Πιθανως να μη σε αφηνει να ξανασυνδεθεις αμεσα γιατι νομιζει οτι εισαι ηδη συνδεδεμενος..Και μετα απο λιγα λεπτα καταλαβαινει οτι αποσυνδεθηκες και σε αφηνει..Μου εχει τυχει και στη Hol Καποιες φορες..

Σβήνει μόνο το φωτάκι για το internet, το dsl είναι οκ.

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω τι νόημα έχει το μήνυμα "Authentication failed"

vourvou
12-11-09, 15:49
το ιδιο προβλημα έχω και εγω. Πρέπει να το πατήσω το connect/disconnect μεχρι να μπει.

nnn
12-11-09, 15:58
Για αρχή άλλαξε το splitter.
Όταν αποσυνδέεσαι και επανασυνδέσαι άμεσα, ο BRAS που σου έχει δώσει IP θεωρεί το usrename σου ακόμα συνδεδεμένο και δεν σε αφήνει να ξανασυνδεθείς, συνήθως χρειάζονται 1 με 5 λεπτά για να κάνει σε κάνει release και να θεωρηθείς αποσυνδεδεμένος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.