PDA

Επιστροφή στο Forum : Να βάλω η όχι??



Dr. Cat
13-11-09, 00:18
Καλησπερα σας,
Ειμαι συνδρομητης στον οτε εδω και 3 χρονια με 2αρα συνδεση χωρις ιδιαιτερα προβληματα (αποσυνδεσεις, σταθερη ταχυτητα κατεβασματος κλπ) και συνδραμω κ εγω στην οικονομικη αναπτυξη του οργανισμου.
Χθες εμαθα οτι στην περιοχη μου υπαρχει καλυψη απο φορθνετ με ιδιοκτητο δικτυο και σκεφτομαι να κανω μια συνδεση μιας και προσφερει ταχυτητες μεχρι 24mbps.
Υπαρχουν δυο θεματα που με απασχολουν και χρειαζομαι τις συμβουλες σας
1. Πρωτα ειναι η αποσταση μου απο το κεντρο του οτε η οποια ειναι περιπου 4χλμ. Με τι ταχυτητες περιπου θα συνδεομαι αν βαλω 24αρα (πολλες τεχνικες λεπτομερειες δε γνωριζω γιαυτο κ επισυναπτω την σελιδα στατιστικων του router - us robotics 9108 - annex b). Εκανα το τεστ που υπαρχει στο φορουμ κ μπορω να πω απελπιστηκα!!
2. Τι γινεται γενικα με το δικτυο της φορθνετ απο θεμα αξιοπιστιας και σταθεροτητας? ενα σχετικο θεμα (φορθνετ σερνεται) εχει φτασει τις 240+(!) σελιδες παραπονων!!
Να αλλαξω παροχο η οχι?? (απο τον οτε λενε μεχρι τελους της χρονιας θα υπαρχει και απ αυτους 24αρα με τις γνωστες φιλικες τιμες!!)
Ευχαριστω εκ των προτερων!

vourvou
13-11-09, 00:43
ουτε καν

Dr. Cat
13-11-09, 00:45
τοσο χαλια ειναι τελικα??

Georgevtr
13-11-09, 00:45
Mε 31 attn,δέν νομίζω να απέχεις 4 χιλιόμετρα.
Δέ θα σε συμβούλευα για 24άρα και φυσικα για 4νετ αλλά για οτε και 8αρα,μια χαρά θα είσαι πιστεύω.
Υ.γ. Με ένα αξιοπρεπέστατο ρουτεράκι γι αυτές τις περιπτώσεις(tomson).

Dr. Cat
13-11-09, 00:51
Αυτο το ρουτερ που εχω δεν ειναι καλο? μηπως παιζει ρολο και το οτι εχω isdn?

Georgevtr
13-11-09, 01:04
Αυτο το ρουτερ που εχω δεν ειναι καλο? μηπως παιζει ρολο και το οτι εχω isdn?
Από τα χειρότερα ever....
Όλα παίζουν ρόλο.Ελπίζω τα φίλτρα στα τηλ. να υπάρχουν και η συνδεσμολογία να είναι σωστή.

Dr. Cat
13-11-09, 01:13
Απο θεμα συνδεσεων ολα ειναι σωστα με φιλτρα, νετμοντ κλπ. Μπορεις να μου εξηγησεις τι ακριβως φταιει με το ρουτερ?? απ οτι θυμαμαι στην εποχη του ηταν απο τα καλυτερα... να κανω πστν?

Georgevtr
13-11-09, 01:18
Απο θεμα συνδεσεων ολα ειναι σωστα με φιλτρα, νετμοντ κλπ. Μπορεις να μου εξηγησεις τι ακριβως φταιει με το ρουτερ?? απ οτι θυμαμαι στην εποχη του ηταν απο τα καλυτερα... να κανω πστν?

Σόρρυ νόμιζα ότι είχες bautec,sorry.
Καλό ΉΤΑΝ. Απλά για ευαίσθητες γραμμές δέν ενδείκνεται.
Έχεις isdn οπότε λογικό να έχεις περισσότερο θόρυβο στην γραμμή.Εάν την γυρίσεις σε pstn,θα δείς διαφορά.

Υ.γ.4νετ και isdn=no way.

Dr. Cat
13-11-09, 01:30
Εάν την γυρίσεις σε pstn,θα δείς διαφορά.
Υ.γ.4νετ και isdn=no way.

σε ταχυτητες συνδεσης ή μεταφορας αρχειων? ακομα κ με το ιδιο ρουτερ?

panatas
13-11-09, 01:38
θα εχης πολυ καλυτερη ταχυτητα απο αυτην που εχης και απο των οτε εισαι 2,5 χιλ.οχι 4 που λες 13,8 db το attenuaition αντηστιχουν σε 1 χιλ. παντως ρωτα και κανα που να ειναι κοντα σου και δες και τη τσεπη σου

Georgevtr
13-11-09, 01:43
31 Attn έχει,όχι 13,8.
Και ναι ακόμη και μ αυτό το ρουτεράκι,αλλά αυτό είναι το θέμα σου?Τα 50-60 ευρώ?Μα ήδη θα τα χεις κερδίσει με την μετατροπή απο isdn σε pstn..:what:

Simpleton
13-11-09, 01:46
55 dB έχει, κοιτάξτε το downstream.

Georgevtr
13-11-09, 02:20
Αυτό που γράφει,με αυτό που παραθέτει στην εικόνα έχει μεγάλη απόκλιση.

Agent_
13-11-09, 02:41
αν βαλεις θα πιασεις το πολυ 2560 οπος λεει και στο attainable rate.

Dr. Cat
13-11-09, 11:22
55 dB έχει, κοιτάξτε το downstream.

Σωστά και ειναι συμφωνα με την εικονα παρακατω...
Η αποσταση που σας ειπα ειναι απο το κεντρο του οτε και απ'οτι ξερω δεν υπαρχει αλλο στην περιοχη.
Τελικα δεν υπαρχει σωτηρια μου φαινεται αν ειναι το Attainable rate: 2560 μονο :( εκτος κ αν μετακομισω :hmm: ....

nmavro73
13-11-09, 12:34
ΟΧΙ forthnet αν θέλεις τα νεύρα σου στη θέση τους! Καλά είσαι στον ΟΤΕ

Banditgr
13-11-09, 12:46
Mε τέτοιο attenuation που έχεις, να κάτσεις εκεί που κάθεσαι, ειδικά αν είσαι σταθερός.

Dr. Cat
13-11-09, 12:50
Ναι δεν εχω προβληματα ειναι απολυτα σταθερο - ουτε αποσυνδεσεις ουτε τπτ!!
Απλα θελω να αναβαθμισω την ταχυτητα και φοβαμαι μην αρχισουν τα παρατραγουδα...

Banditgr
13-11-09, 12:57
Ξαναλέω, με το attenuation που έχεις (ουσιαστικά με την απόστασή σου από το Α/Κ), δεν παίζει ρόλο σε ποιον provider θα πας, άντε να "κερδίσεις" 1-2 Mbits ανάλογα με το SNR, θυσιάζοντας λίγη σταθερότητα. Επειδή όμως, κατά γενική ομολογία, συνδέσεις με μεγάλο attenuation δεν τείνουν να είναι και "βράχοι" σταθερότητας, σου πρότεινα να μείνεις στη δοκιμασμένη συνταγή (δηλαδή στον ΟΤΕ). Στη συγκεκριμένη χρονική περίοδο, βελτίωση χλωμό να δεις με Forthnet στην περίπτωσή σου (το πιθανότερο είναι να δεις χειροτέρευση :p).

Dr. Cat
13-11-09, 13:04
Ευχαριστω για τις συμβουλες!
Ειναι και πολυ νωρις κανενας δεν εχει βαλει 4νετ ακομα στην περιοχη ωστε να εχουμε ενδειξεις....
Παντως καλου κακου ψηνω ενα γειτονα να βαλει τη 4νετ να δω πως παει ( :evil: χεχεχε!!)

blkik
15-11-09, 18:29
Να κάτσεις εκεί που εσαι στο ΟΤΕ δηλαδή.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις για μειωθεί λίγο ο θόρυβος και το κόστος είναι να το γυρίσεις σε pstn
Τώρα φυσικά δεν ξέρω κατά πόσο χρειάζεσαι τις δυο γραμμές αλλα δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις.

unameit
15-11-09, 19:31
υπαρχει μια αρχη στον κοσμο των υπολογιστων που πρεπει να ακολουθεις (αν δεν σου αρεσουν οι εκπληξεις απο τα πειραματα :p ) :

--οτι λειτουργει σωστα δεν το αλλαζεις/πειραζεις

τα 24 Mbps : δεν θα τα δεις ποτε , ειναι διαφημιστικο κολπο
σταθεροτητα γραμμης/αποσυνδεσεις : αρκετες
τεχνικη υποστηριξη : "εχετε βραχυκυκλωμα κυριε ... "
latency/ping : στο ζενιθ
αναγνωριση κλησεων: ερευνα για να βρεις της "συμβατες " συσκευες

αν θες την διατηρηση της ψυχικης σου υγειας, κατσε εκει που εισαι
διαφορετικα .... ελα μαζι μας στο club ψυχολογικης υποστηριξης στο νημα "forthnet σερνεται" :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.