PDA

Επιστροφή στο Forum : Mόνo Ιnternet απο Forthnet



jose
13-11-09, 21:56
θα μπω σε νέο σπίτι και θέλω να ρωτήσω επειδή δεν θέλω να έχω τηλέφωνο σταθερό, αλλα θέλω μονο internet. υπάρχει αυτή η δυνατότητα με την forthnet?
και αν θέλω βάζω ένα voip τηλέφωνο στο μέλλον

ευχάριστω

DSLaManiaC
13-11-09, 21:58
Εγώ θα κάνω την πρώτη ερώτηση.

Μ αυτά που διαβάζεις στο sub-forum της ForthNet είσαι πολυ σίγουρος οτι θες να βάλεις? Δε βλέπεις τι γίνεται?

Δεν έχεις άλλη επιλογή?

utp
13-11-09, 22:02
Aν θες να παιζεις online games μην βαλεις φορθνετ. Ειναι κανονας αυτο πια! Κατα τα αλλα δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα.

DSLaManiaC
13-11-09, 22:08
Aν θες να παιζεις online games μην βαλεις φορθνετ. Ειναι κανονας αυτο πια! Κατα τα αλλα δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα.

Μόνο να κολλάει το youtube, να σέρνεται το voip και να παρακαλάς η εφαρμογή που έχεις να υποστηρίζει πολλά connections γιατί με 1 απλά δεν.

ntinosss2003
13-11-09, 22:10
εγω απαντωντας αποκλειστικα στο ερωτημα σου θα σου πω οχι..

ομως μπορεις να μην βαλεις καθολου τηλεφωνικη συσκευη κ να μην διαλεξεις καποιο προγραμμα με δωρεαν λεπτα (με παγιο δηλαδη)

ετσι θα πληρωνεις καθε μηνα μονο το παγιο του ιντερνετ σου κ εφοσον δεν θα κανεις κλησεις δεν θα πληρωνεις τιποτε αλλο..

παντως εδω κ 2 μηνες περιπου ειμαι υπερευχαριστημενος απο τη 4νετ(με μερικα στραβα αλλα shit happens!!)

για να κανω ομως κ το δικηγορο του διαολου πολυ καπνος για να μην υπαρχει φωτια( ο νοων νοειτο)

;)

jose
13-11-09, 22:13
παιδιά δεν ξέρω τι λέτε εσείς για την forthnet, έχω forthnet στο σπίτι μου εδώ και 2 χρονια, ταχύτητα 24mbps τo modem πιάνει τα στα 19mbps και κατεβάζω από rapidshare συνήθως με 1.9 mb/sec πολλές φορες και με 2 mb/sec

θα μετακομίσω όμως σε μια διπλανή γειτονιά... τώρα ελπίζω να μην έχω προβλήματα εκεί... με καμια εταιρία δεν είσαι σίγουρος... το θέμα είναι ότι εγώ είμαι ευχαριστημένος
απόλυτα... σπανια έχω πάρει την εξυπηρέτηση πελατών και το internet δουλεύει νύχτα μέρα...
οn line games δεν παιζω...
τελικα υπαρχει δυνατότητα μονο για internet?
εσείς δηλαδή σε πια εταιρία λέτε να παω???

........Auto merged post: jose πρόσθεσε 1 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


εγω απαντωντας αποκλειστικα στο ερωτημα σου θα σου πω οχι..

ομως μπορεις να μην βαλεις καθολου τηλεφωνικη συσκευη κ να μην διαλεξεις καποιο προγραμμα με δωρεαν λεπτα (με παγιο δηλαδη)

ετσι θα πληρωνεις καθε μηνα μονο το παγιο του ιντερνετ σου κ εφοσον δεν θα κανεις κλησεις δεν θα πληρωνεις τιποτε αλλο..

παντως εδω κ 2 μηνες περιπου ειμαι υπερευχαριστημενος απο τη 4νετ(με μερικα στραβα αλλα shit happens!!)

για να κανω ομως κ το δικηγορο του διαολου πολυ καπνος για να μην υπαρχει φωτια( ο νοων νοειτο)

;)

ελπίζω να μην δω αυτόν τον καπνό στο νέο home!!!!

thanks

DSLaManiaC
13-11-09, 22:14
Αυτό είναι το πακέτο "μόνο" internet:
http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010179

Εγώ θα σου πω να δεις την ΟΝ :)

jose
13-11-09, 22:18
Αυτό είναι το πακέτο "μόνο" internet:
http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010179

Εγώ θα σου πω να δεις την ΟΝ :)

on telecoms θα λες λογικα...
δεν ξερω αν θα μπορω να την εμπιστευτώ...
νομίζω ότι η πιο έμπιστες έτερες είναι η forthnet και οτε... απλά ο οτε είναι φαρμακείο

υπόψιν μιλάω για καλαμαρια θεσσαλονικης

utp
13-11-09, 22:28
Yπηρεσια ιντερνετ χωρις να λειτουργει τηλεφωνο οχι δεν δινει.

Αν καταλαβα καλα αυτο ρωτας ε?

........Auto merged post: utp πρόσθεσε 7 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μόνο να κολλάει το youtube, να σέρνεται το voip και να παρακαλάς η εφαρμογή που έχεις να υποστηρίζει πολλά connections γιατί με 1 απλά δεν.

Εμενα εχει τυχει πολλες φορες να σερνεται στο σερφαρισμα αλλα να κολλαει βιντεο στο youtube πραγματικα σπανια!! Δεν ξερω πως εξηγητε...

jose
13-11-09, 22:30
ναι αυτο λεω αλλα εδω λεει οτι γινεται
http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010179
εστω

DSLaManiaC
13-11-09, 22:32
Δεν υπάρχει το λεγόμενο "Naked DSL" απο καμμία εταιρία στην Ελλάδα.

Θα βάλεις και τηλέφωνο μαζί (χωρίς προπληρωμένη τηλεφωνία) απλά δε θα το δουλεύεις.

utp
13-11-09, 22:33
ναι αυτο λεω αλλα εδω λεει οτι γινεται
http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010179
εστω

Αυτο που βλεπεις εχει και τηλεφωνο κανονικοτατα με κανονικη χρονοχρεωση και δεχεσαι και κανονικα εισερχομενες κλησεις. Αν θες βαζεις τηλεφωνική συσκευη.
Εσυ δεν ρωτας αν δινει ιντερνετ χωρις καθολου τηλεφωνική υπηρεσια?

jose
14-11-09, 02:05
ναι αυτό εννοώ, αλλα ok απλά δεν θα το χρησιμοποιώ... λογικά σου δίνει νούμερο, αλλα όχι το 2310.... λογικά το 0 θα αλλάζει.

οποτε αυτό το νούμερο εγώ μπορώ να το κάνω voip μετά...σωστά?

DSLaManiaC
14-11-09, 02:07
ναι αυτό εννοώ, αλλα ok απλά δεν θα το χρησιμοποιώ... λογικά σου δίνει νούμερο, αλλα όχι το 2310.... λογικά το 0 θα αλλάζει.

οποτε αυτό το νούμερο εγώ μπορώ να το κάνω voip μετά...σωστά?

Όχι. Δε δίνει Voip.

jose
14-11-09, 02:11
δεν δινει? hmmm ...
οκ thanks

panatas
14-11-09, 17:22
αν δεν παιζεις παιχνιδια μια χαρα ειναι κανει και αποσυνδεσης καμια φορα αλλα γενικα εγω ειμαι ευχαριστημενος πρεπη να βλεπουμαι και τη τσεπη μας δες και το ρουτερ μου

14 days 17:04:55 (since last boot) xDSL linestate up (ITU-T G.992.5; downstream: 19609 kbit/s, upstream: 1020 kbit/s; output Power Down: 21.0 dBm, Up: 12.0 dBm; line Attenuation Down: 30.0 dB, Up: 10.0 dB; snr Margin Down: 6.0 dB, Up: 7.5 dB)

jose
14-11-09, 18:36
εσύ είσαι καλαμαρια?
εγώ θα παω στον άγιο ιωάννη να μείνω, στην περιοχή μετά τω νταλίπι προς φενα... επάνω από το καινούριο σχολειό που έχουν φτιάξει ένα ΤΕΕ μάλλον

dwg_priest
01-03-10, 21:00
jose, έβαλες τελικά forthnet στην Καλαμαριά;

Ψάχνω κι εγώ και δεν ξέρω αν μπορώ να την εμπιστευθώ..

jose
01-03-10, 21:42
jose, έβαλες τελικά forthnet στην Καλαμαριά;

Ψάχνω κι εγώ και δεν ξέρω αν μπορώ να την εμπιστευθώ..
ναι έχει έρθει η forthnet εδώ και καιρό, έκανε ακριβώς 1 μηνα. οι ταχύτητες που εχω είναι πολύ καλές, το router συγχρονίζει στα 20-21 mbit (απο rapidshare download 2-2,2 mb/sec)

τώρα για να την εμπιστευθείς, τo μονο που έχω να σου πω, έχω forthnet εδώ και 3 χρονια , από τότε που ξεκίνησε σχεδόν τo ιδιόκτητο τnς forthnet στην καλαμαρια... και στο προηγούμενο σπίτι που ήμουν ειχα πάλι στα ίδια 18-20 mbit

βεβαια δεν πήγα πολύ μακριά από το παλιο μου σπίτι...
ο τεχνικός που ήρθε και σύνδεσε την γραμμή, μου είπε ότι 2 τετράγωνα παραπάνω έχει 13 mbit όπως επίσης το ίδιο και στην πόντου...
όσο για τις αποσυνδέσεις που έχω διαβάσει σε εμενα χτυπα ξύλο δεν μου έχουν συμβεί, έχω καμια φορα αλλα αν τις μετρήσω ίσος είναι 1-2 τον μηνα... πρόβλημα δεν με δημιούργησε ποτε... και το pc κατεβάζει συνεχεια torrent..
αυτά ...:whistle:
ελπίζω να βοήθησα

dwg_priest
02-03-10, 22:30
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!

Απέχω 1.5km από τον ΟΤΕ στην Περικλέους. Είμαι κοντά στην Πλατεία Σκρά.
Έκανα αίτηση και περιμένω. Ελπίζω να μην έχω προβλήματα και ελπίζω να δω κι εγώ τα στατιστικά της δικιάς σου γραμμής!

jose
02-03-10, 22:46
ελπιζω να πανε ολα καλα

@ ADSLgr.com All rights reserved.