PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas Offline



Nick2k2
31-12-03, 15:48
Παιδιά δεν ξέρω τι στο καλό συνέβη αλλά εδώ και 1-2 ώρες η Tellas με έχει πετάξει και δεν παίρνει IP πλέον.Και ούτε οι ρυθμίσεις για το guest account λειτουργούν.Είμαι απο Θεσσαλονίκη.Για δείτε συνέβη και σε κανέναν άλλο αυτό,οπότε είναι γενικό το πρόβλημα,ή είναι μόνο σε μένα :?: :?:

Δοκίμασα και με ρυθμίσεις demo άλλων ISP,και δεν δούλευε τίποτα.Στο diagnostic test του zyxel στην αρχή μου έβγαζε PASS μόνο το ASDL sychronization και όλα τα υπόλοιπα FAIL.Λίγο αργότερα μου έβγαλε και το Test ADSL(ATM OAM) loopback test PASS.Αλλά τα 2 τελευταία συνεχίζει να μου τα βγάζει FAIL.Tι λέτε να συμβαίνει ρε παιδιά,ψιλιάζομαι να είναι θέμα οτε αν και δεν ξέρω,μάλλον τα φτυσε πρωτοχρονιάτικα. :?

thman
31-12-03, 16:42
Πηρα τηλεφωνο γιατι ειχα και εγω το ιδιο και μου ειπαν οτι εχουν καποιο προβλημα και θα λυθει συντομα. Τωρα ειμαι κανονικα online με Τελλας

Nick2k2
31-12-03, 17:38
Εντάξει είμαι και γω τώρα.Απλά έκανα ένα reset το μόντεμ και δούλεψε.Ουφ ευτυχώς.Μικροπροβληματάκια πρωτοχρονιάτικα φαίνεται.

periklis
31-12-03, 18:43
Να μας λένε και με κανα email ότι θα γίνει κάτι τέτοιο.
Μέχρι να δω τι φταίει, μου βγήκε το λάδι... βάλε βγάλε κάρτα δικτύου, νέα σύνδεση κ.λ.π., κλείσιμο μόντεμ και πάλι τα ίδια κ.λ.π. μέχρι που τους "την έδωσε" και όλα πήγαν πάλι καλά.

Nick2k2
31-12-03, 19:54
Ναι άσε Περικλή τι να πεις.Και γω στην αρχή δεν ήξερα τι έφταιγε.Το μυαλό μου πήγε στον οτε και λέω ωχ τώρα αν έγινε καμιά μπινιά,είναι και πρωτοχρονιά θα την έχουν κάνει όλοι,οπότε λέω απο του χρόνου πάλι θα βλέπαμε DSL,αλλά ευτυχώς ήταν πρόβλημα της Τελλάς και ευτυχώς λύθηκε γρήγορα. :)

holy
31-12-03, 20:02
Stin arxi kai se mena ginontousan kati teteia.. Kai itan mpelas na ta ksanakaneis ola apo tin arxi.. spasimo neurwn eidika an to problima einai twn dsl am tou ote:<<<

avatarious
05-01-04, 03:35
δεν ξέρω αν πρέπει να ανησυχώ αλλα βλέπω την ταχύτητα ώρες όπως το βράδυ να κολλάει στο 30 με τελλας 384, έχει κανείς άλλος τέτοι πρόβλημα?πάλι αναβάθμιση?

Nick2k2
05-01-04, 05:35
Μπα εγώ δεν έχω κανένα problem με τις ταχύτητες πάντως.Μπας και είναι στο dslam το πρόβλημα,αλλά πιταρισμένο dslam βραδιάτικα λίγο περίεργο μου φαίνεται,δεν ξέρω.Πάντως εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα, πάντα κολλημένος στα 42 είμαι :D

Nick2k2
06-01-04, 00:38
Φίλε ΜΤS, το όριο που λές είναι δυστυχώς απο τον οτε,και όχι απο τον isp. Βασικά δεν είναι όριο αλλά επειδή υπάρχει αυτή η κακή συνήθεια στα Intrakom και τα Alcatel dslam να σε συγχρονίζουν στα 384 το actual bandwidth λόγω overhead να είναι μικρότερο γιαυτό και πιάνουμε 41.5-42kb/sec που αντιστοιχεί στα 320Kbps. Στα Siemens όμως τους συγχρονίζουν γύρω στα 440Kbps οπότε και το actual bandwidth είναι γύρω στα 384 γιαυτό και πιάνουν τα 48Kb/sec. Αυτό δυστυχώς πρέπει να αλλάξει και ακούγεται κατι τέτοιο στο άμεσο μέλλον γιατι είναι αδικία να γίνεται αυτή η διαφοροποίηση.Τέλος για το upload που λες δυστυχώς δεν μπορεις να κάνεις κάτι γιατι είναι bug της adsl, ειδικά αν το upload φουλάρει τότε και το download πέφτει στην ίδια ταχύτητα.Έχω ακούσει οτι υπάρχουν κάποια μόντεμ που λύνουν αυτό το πρόβλημα αλλά δεν ξέρω κατα πόσο και αν δουλεύει.

alefgr
06-01-04, 04:15
Σε modem Zyxel P652R-13 δεν έχω παρατηρήσει ποτέ πτώση όταν το upload είναι μέχρι τα 64Kbits. Στα 128Kbits (full) δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

Είμαι σε Siemens DSLAM (ADSL 384 Tellas) και o ρυθμός φτάνει στο computer (σύμφωνα με το DUMeter) πολές φορές στα 48-49KBytes/sec!!! Φυσικά καθαρό (μείον IP headers) φτάνει 45-46KBytes.

@ ADSLgr.com All rights reserved.