PDA

Επιστροφή στο Forum : dns problem???



peggyst
14-11-09, 16:40
Καλησπερα παιδια,
Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση..

Εδω και καποιες μερες προσπαθω να μπω στο ιντερνετ(ασυρματο) παταω συνδεση,μου εμφανιζει επιτυχης η συνδεση.

Παρολα αυτα δεν μπαινει σε καμια σελιδα ουτε στο msn.Οταν παω στην επιδιορθωση του μσν βρισκει προβλημα στο dns και δεν το επιδιορθωνει

Τι μπορει να φταει στο dns???:hmm::hmm::hmm:::hmm:

Piparas
14-11-09, 19:04
Να βάλεις δικό σου Internet και να αφήσεις την παρανομία. Αυτό φταίει! :evil:

Dark-Side
14-11-09, 19:07
Να βάλεις δικό σου Internet και να αφήσεις την παρανομία. Αυτό φταίει! :evil:

+1 Αυτός που πληρώνει είναι βλάκας?

030366
14-11-09, 19:14
Από τη στιγμή πού αφήνει το ασύρματο δίκτυο του ελεύθερο μάλλον είναι..

Dark-Side
14-11-09, 19:18
μπορεί να είναι άσχετος απο αυτά

030366
14-11-09, 19:22
Νομίζω ότι και ο πιο άσχετος μπορεί να κατανοήσει ότι αν ένα δίκτυο είναι ελεύθερο, θα μπορεί να μπεί ο καθένας σε αυτό. Αν δεν γνωρίζει πώς να το κάνει μπορεί να καλέσει στη τεχνική υποστήριξη του ISP να του πούν πώς να το κλειδώσει η να ζητήσει από κάποιο γνωστό του.

GnF
14-11-09, 20:45
Νομίζω ότι και ο πιο άσχετος μπορεί να κατανοήσει ότι αν ένα δίκτυο είναι ελεύθερο, θα μπορεί να μπεί ο καθένας σε αυτό. Αν δεν γνωρίζει πώς να το κάνει μπορεί να καλέσει στη τεχνική υποστήριξη του ISP να του πούν πώς να το κλειδώσει η να ζητήσει από κάποιο γνωστό του.

πουλάνε σε γιαγιάδες και παππούδες υπηρεσίες που δεν κατανοούν. Φταίνε αυτοί?

έχω το πορτοφόλι μου μαζί (τι κοινότυπο) και με κλέβουν. φταίω εγώ?

Φταίει ο κλέφτης τελικά? ή μήπως θα το πάμε όπως με τον βιαστή? Αν φόραγε η κοπέλα προκλητικά ρούχα και ο γκαγκαούγκαλος δεν μπορούσε να κρατηθεί την βίασε?

Θα παρακαλούσα το παλικάρι που πόσταρε αυτό να κάτσει να σκεφτεί απο μόνος του. Είναι όντως βλακεία να αφήνει ο άλλος ανοιχτό το δίκτυό του. Δεν είναι όμως μεγαλύτερη να πάς εσύ με την εξυπνάδα σου να συνδέεσαι?
Φαντάζομαι να ασχολείσαι εσύ με παιδική πορνογραφία και να πάνε αυτόν τον κακομοίρη μέσα επειδή δεν ήξερε. Καταπληκτικά θα έλεγα........

Θα έπρεπε να είχε σβηστεί αυτό το ποστ απο την αρχή.....

:down:

030366
14-11-09, 21:13
Συμφωνώ με το σκεπτικό σου, αν και κάποιες συγκρίσεις είναι λίγο άκυρες, με την ίδια λογική μπορούμε να πάμε και στο ότι επειδή εσύ παρκάρεις παράνομα, γι'αυτό και σε γράφει η τροχαία. Ποιός φταίει εδώ; Επίσης όταν καθυστερούμε να πληρώσουμε λογαριασμό μας κόβουν την υπηρεσία. Ποιός φταίει εδώ; Γενικά καλό είναι να είμαστε καλυμένοι εκ μέρους μας και μετά να κατηγορησουμε τον έναν και τον άλλον.

Υ.Γ. Και ναι ακόμα και η γιαγιά κι ο παππούς γνωρίζουν ότι δεν πρέπει να έχουν ελεύθερο το ασύρματο δίκτυο τους. Μπορεί να μη ξέρουν πώς να το κλειδώσουν αλλά ξέρουν ότι δεν πρέπει να είναι ελεύθερο.

GnF
14-11-09, 21:18
Συμφωνώ με το σκεπτικό σου, αν και κάποιες συγκρίσεις είναι λίγο άκυρες, με την ίδια λογική μπορούμε να πάμε και στο ότι επειδή εσύ παρκάρεις παράνομα, γι'αυτό και σε γράφει η τροχαία. Ποιός φταίει εδώ; Επίσης όταν καθυστερούμε να πληρώσουμε λογαριασμό μας κόβουν την υπηρεσία. Ποιός φταίει εδώ; Γενικά καλό είναι να είμαστε καλυμένοι εκ μέρους μας και μετά να κατηγορησουμε τον έναν και τον άλλον.

Υ.Γ. Και ναι ακόμα και η γιαγιά κι ο παππούς γνωρίζουν ότι δεν πρέπει να έχουν ελεύθερο το ασύρματο δίκτυο τους. Μπορεί να μη ξέρουν πώς να το κλειδώσουν αλλά ξέρουν ότι δεν πρέπει να είναι ελεύθερο.


Μα είμαι της άποψης ότι ο κλέφτης φταίει. Το βασικό που πρέπει να καταλάβουν ορισμένοι είναι ότι κάποιες απο τις πράξεις τους ίσως φέρουν αρκετά προβλήματα στον πραγματικό κάτοχο της γραμμής (παράνομο download και 1000 άλλα 2)
Αυτό τους κάνει πάνω απο μία φορές παράνομους.

Στο ότι υπάρχουν ακόμα εταιρίες που δίνουν το ρουτερ με ανοιχτό ασύρματο δεν φταίει η γιαγιά. Ούτε είναι υποχρεωμένη να ξέρει ότι το ρουτερ έχει ασύρματο

nnn
14-11-09, 22:00
Ένα ανοικτό δίκτυο δεν σημαίνει πως δεν έχει μια υποτυπώδη ασφάλεια με κλειστό DHCP και MAC filter.
Anyway η συζήτηση κλειδώνει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.